Προς το περιεχόμενο

Καινουριο PC με ΟΧΙ βαρος στο gaming


KingLuther_78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε :800-900 ευρω

Χρήση υπολογιστή :Σερφαρισμα στο Ιντερνετ,"κατεβασμα" ταινιων και τραγουδιων και απο παιχνιδια μονο κανα Football Manager η' κανενα The Sims.Γενικως δεν παιζω παιχνιδια που απαιτουν μεγαλες επιδοσεις απο τις καρτες γραφικων τους!Με ενδιαφερει να υπαρχει επαρκης αποθηκευτικος χωρος και ΚΥΡΙΩΣ το μηχανημα να ειναι σφαιρα στην ταχυτητα του!Οσα προγραμματα και να εχω ταυτοχρονα ανοιγμενα,να ανταποκρινεται χωρις κολληματα.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Τιποτα ιδιαιτερο.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.ΟΧΙ.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?ΟΧΙ.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Θεσσαλονικη.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ενα καταστημα αν ειναι δυνατον.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?Στο καταστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .Microsoft Windows 7.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απο οτι λοιπον καταλαβαμε θελεις ssd μεσα(''το μηχανημα να ειναι σφαιρα στην ταχυτητα του'')και αρκετο χωρο και καρτα γραφικων πιστευω maximum 7790.Για καταστημα λογω τοποθεσιας λογικα το Visionstudio.Αν θες και Windows γνησια τοτε παει -100.

Το ερωτημα μου ειναι ποσο σκληρο θες να εχεις για τον κανονικο HDD και ποσο τον SSD μιας και αποοτι γραφεις παραπανω εκει δινεις την μεγαλυτερη βαρυτητα?Πχ ο http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24312&cat=6 απο HDD και http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29406&cat=6 απο SSD σου φτανουν ή κοιτας για παραπανω χωρο πχ μονο σε HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε φιλε μου,2ΤΒ για HDD μου αρκει!Οσον αφορα SSD,για 70 ευρω παραπανω πιστευεις οτι αξιζει η επενδυση σε 250GB SSD?H' θεωρεις οτι ειναι υπερβολη?Οσον αφορα καρτα γραφικων,ενα θα σου πω............τοσα χρονια που εχω υπολογιστες,δεν θυμαμαι να εχω παιξει κατι πλην Championship/Football Manager,The Sims,Age of Empires και τα πιο βαρια παιχνιδια που εχω παιξει ηταν το The Longest Journey και το Syberia.Στα αναφερω για να καταλαβεις τι στυλ παιχνιδιων μου αρεσουν,και τι απαιτησεις εχω απο την καρτα γραφικων μου.Δεν προκειται στα 34 μου να αλλαξω γουστο και να αρχισω ξαφνικα να παιζω ΒΑΡΙΑ παιχνιδια τρελων απαιτησεων απο την καρτα γραφικων τους!Το μοτο μου ειναι ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΤΑΧΥΤΗΤΑ ανεξαρτητως αριθμου ανοιχτων ταυτοχρονως προγραμματων(στο μετρο του δυνατου βεβαια).

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να δώσει 200€ για gpu όπου δεν δίνει και βάση κιόλα,καλύτερα να πάρει μικρότερη και να τα δώσει τα λεφτά για 16gb(μην πω και παραπάνω) μνήμη,θα κάνει μεγάλη διαφορά στο

«Οσα προγραμματα και να εχω ταυτοχρονα ανοιγμενα,να ανταποκρινεται χωρις κολληματα»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την προταση σου,αλλα δεδομενου οτι 100 ευρω θα φυγουν μονο για το αυθεντικο λειτουργικο συστημα,μπορουμε να κοψουμε κατι και να το αντικαταστησουμε με κατι αλλο?Μια λυση ειναι ο επεξεργαστης που με προτεινες απο κατω και ο οποιος ειναι -80 ευρω απο τον πρωτο που ειχες στην προταση σου.Αν εσυ,οπως εχεις την προταση που μου εκανες,εκοβες κατι ακομα και εβαζες κατι φθηνοτερο στην θεση του,τι θα ηταν?Χωρις να ειμαι γνωστης,200 ευρω δεν ειναι πολλα για τις απαιτησεις μου για καρτα γραφικων?Δεν το λεω με κριτικη διαθεση φιλε μου,απλα απορια εκφραζω.

 

Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corsair Builder Series CX600 600W 12cm Fan 80+ Bronze CP-9020048-EU

Corsair Carbide Series 200R Black CC-9011023-WW

Corsair XMS3 8GB (2 x 4GB) DDR3 1600MHz CMX8GX3M2A1600C9

Intel Core i5-4670K 3.40 GHz 6M BX80646I54670K + Δώρο Game Grid 2

Gigabyte GeForce GTX 650 Ti 1GB GDDR5 GV-N65TOC-1GI

Samsung 840 Series 120GB 2.5" Sata III Basic Drive MZ-7TD120BW

Western Digital Caviar Blue 1TB Sata III WD10EZEX

Samsung DVD-RW SH-224BB/BEBE Bulk

Gigabyte H87M-D3H

Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit English DSP GFC-02050 

923.85 

 

δεν χρειαζεσαι τοσο μεγαλο τροφοδοτικο, οποτε θα μπορουσες να πας στο 500αρι. (ωστε να βγεις πιο κοντα στο budget) απλα τροφοδοτικο = επενδυση και στο μελλον ενδεχομενως αν το χρειαστεις. επισης, αν θες, μπορεις να παρεις το windows 8, ιδια τιμη εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και δεν θες τίποτα ιδιαίτερο από το μηχάνημα εν ολίγης, εγώ θα προτείνω τα ακόλουθα:

 

CPU+GPU: AMD A10 6800k (142E)

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/AMD-A10-6800K-Black-FM2-4-4GHz-8670D-AD680KWOHLBOX.htm

Mo/bo: Gigabyte A85X UP4 (117,9E)
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-F2A85X-UP4-FM2-A85X-DDR3-GA-F2A85X-UP4.htm

RAM: Crucial DDR3 4GB 1600Mhz (36,9E)
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Crucial-DDR3-4GB-Dimm-1600MHz-Ballistix-Elite-BLE4G3D1608DE1TX0CEU.htm

O/S SSD: Samsung 840 PRO 128Gb (137,9E)
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/ssd/Samsung-840-Pro-Series-128GB-SSD-2-5-Sata-6Gbs-MZ-7PD128BW.htm

HDD: Seagate Barracuda 2TB (95,9E)

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/hdd-ssd-skliroi-diskoi/Seagate-Barracuda-2TB-HDD-3-5-64MB-Cache-7200RPM-Sata-6Gb-s.htm

PSU: Corcair VS450W (44,9E)

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Corsair-VS-Series-450W-CP-9020049-EU-CP-9020049-EU.htm

DVD: Samsung SATA double layer DVDRW (21,9E)
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cd-dvd-recorders/Samsung-DVD-RW-SH-224DB-BEBE-Black-Bulk.htm

Case: FANZ A-18 (34,9E)
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/pc-cases-koutia/Fazn-A18-Piano-Black-Midi-A1008-A1008.htm

 

Σύνολο: 632,3 Έουρος + ότι δώσεις για λειτουργικό σύστημα.

 

Νομίζω ότι σε υπερκαλύπτει για την χρήση που θές και βγαίνει αρκετά οικονομικά.

Αν θες παίρνεις άλλο 1 Ram module Με εξτρά 36,90 ώστε να έχεις 8gb και να δουλεύουν σε dual channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,απλα 4GB μνημη μου φαινεται πολυ λιγη για αυτο που θελω!Εγω πιστευω οτι θελω 8αρα,ενω ο φιλος Τhe Elf πιο πανω ανεφερε οτι ισως πρεπει να βαλω και 16αρα για αυτα που ζηταω.Οσο για τροφοδοτικο,πιστευω οτι ειναι επενδυση και αξιζει να βαλω κατι καλο,οποτε με 500αρι καλυπτομαι η' να κοιταξω για παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,απλα 4GB μνημη μου φαινεται πολυ λιγη για αυτο που θελω!Εγω πιστευω οτι θελω 8αρα,ενω ο φιλος Τhe Elf πιο πανω ανεφερε οτι ισως πρεπει να βαλω και 16αρα για αυτα που ζηταω.Οσο για τροφοδοτικο,πιστευω οτι ειναι επενδυση και αξιζει να βαλω κατι καλο,οποτε με 500αρι καλυπτομαι η' να κοιταξω για παραπανω?

με 500αρι πιστευω εισαι μια χαρα. 8GB θα εισαι σφαιρα για παρα πολυ καιρο ακομα. οταν ρθει ο καιρος που δεν θα ναι αρκετα, παιρνεις τοτε περισσοτερη μνημη. αυτη ειναι η αποψη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,απλα 4GB μνημη μου φαινεται πολυ λιγη για αυτο που θελω!Εγω πιστευω οτι θελω 8αρα,ενω ο φιλος Τhe Elf πιο πανω ανεφερε οτι ισως πρεπει να βαλω και 16αρα για αυτα που ζηταω.Οσο για τροφοδοτικο,πιστευω οτι ειναι επενδυση και αξιζει να βαλω κατι καλο,οποτε με 500αρι καλυπτομαι η' να κοιταξω για παραπανω?

 

Όπως σου έγραψα και πιο πάνω, με άλλα 36 ευρώ βάζεις 8gb... Τι προγράμματα θα τρέχεις πια και θές 16gb και δεν θα σου τρέχουν σφαίρα με έναν medium επεξεργαστή? Στο λέω αυτό γιατί εγώ έχω 16 gb εδώ και 2 χρόνια στον σταθερό μου και ότι και αν έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω φτάσει ούτε σε 50% χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις σας.Επειδη βλεπω οτι διαφωνειτε καθετα στον επεξεργαστη,ο ενας προτεινει AMD και ο αλλος Intel,εγω τωρα να στριψω νομισμα και οτι βγει απο τους 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις σας.Επειδη βλεπω οτι διαφωνειτε καθετα στον επεξεργαστη,ο ενας προτεινει AMD και ο αλλος Intel,εγω τωρα να στριψω νομισμα και οτι βγει απο τους 2?

Δεν διαφωνω με ενα AMD συστημα!

 

εγω τον Α10-5800Κ εχω που προτεινε ο φιλος και ειμαι πληρως ευχαριστημενος 

αλλα το budget μου ηταν 400 ευρω, οχι 800-900

 

Αλλα αν εφτιαχνα κατι για μενα με τοσο budget χωρις κλιση στο gaming. Σιγουρα θα επελεγα Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις σας.Επειδη βλεπω οτι διαφωνειτε καθετα στον επεξεργαστη,ο ενας προτεινει AMD και ο αλλος Intel,εγω τωρα να στριψω νομισμα και οτι βγει απο τους 2?

 

Intel = Επιδόσεις

AMD = Value for money

 

Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά επειδή δεν θα κάνεις σοβαρή χρήση (gaming, 3d σχεδίαση, animations κτλ) νομίζω ότι θα πετάξεις λεφτά άνευ λόγου διαθέτοντας αυτό το κασέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel = Επιδόσεις

AMD = Value for money

 

Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά επειδή δεν θα κάνεις σοβαρή χρήση (gaming, 3d σχεδίαση, animations κτλ) νομίζω ότι θα πετάξεις λεφτά άνευ λόγου διαθέτοντας αυτό το κασέ.

Ισχυει, τις αναγκες σου τις καλυπτεις και με ~500 ευρω ανετα. 

Το θεμα ειναι να φτιαξεις κιολας.. κατι που να αντεξει στο χρονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...