Προς το περιεχόμενο

Χρέωνε τις βλάβες στους... ανταγωνιστές του


dimopou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα με Forthnet χθες βράδυ έκανε αποσύνδεση μόνο του το router από τα 18,5mbps που ήταν συγχρόνισε στα 15mbps μετά... απόσταση από τα κεντρικά του ΟΤΕ 600 μέτρα, ποιον πρέπει να αναθεματίσω τώρα; Το ξέρω ότι είναι μικρή η διάφορα και άλλοι πιάνουν 5-8 με το ζόρι αλλά εγώ αυτά τα 18mbps τα είχα ανάγκη για λόγους δουλειάς... anyway όταν λήξει το συμβόλαιο θα πάω πΟΤΕ μόνο και μόνο επειδή θα είναι φθηνότερα και όχι 42 ευρό τον μήνα που σκάω τώρα στην Forthnet και το ανύπαρκτο service της... κρίμα γιατί πάντα ήμουν θερμός για την Forthnet μόνο και μόνο επειδή το 90 ήταν από φοιτητές σαν και εμένα και τότε γούσταρα(μαζί με xTreme).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δε εβλεπες mega kai ant1 να σου εχουν πιπιλισει το μυαλο θα ειχες καταλαβει οτι ο ΟΤΕ ποτε δε χρεωκοπησε αλλα τον χρεωκοπησανε στα χαρτια για να ειναι καλυμενοι συνταγματικα και να τον πουλησουνε εν κομματι ψωμι στους Γερμανους. Οι γερμανοι ηρθαν για να οικονομησουνε απο εμασ και οχι να μας σωσουνε οπως σου ειπε η τηλεοραση.......ο ΟΤΕ ητανε και ειναι η μεγαλυτερη και πιο κερδοφορα επιχειρηση με τεραστια περιουσια ακινητη και κινητη και αυτη θελανε πρωτη οι σωτηρες μας. Κατα τ αλλα οτι οτε εχουν μονο οι γιαγιαδες δε ξερω που τα βρισκετε και τα λετε αυτα πραγματικα.......ο καθενας αγοραζει και παιρνει οτι θελει και οτι μπορει. ΕΓΩ ΘΕΛΩ αξιοπιστια και οχι να κυνηγαω 2-3 εταιριες ταυτοχρονο οποτε εχω Οτε και ειμιαι ηρεμος και ας πληρωνω 2 ευρω παραπανω το μηνα.......σιγα τα ωα κιολας...τοσα αλλα χαρατσια που δε ξερω γιατι τα πληρωνω ο οτε θα με καταστρεψει. Αν ο ΟΤΕ ειναι ουζερι δεν μπορω να φανταστω τι ειναι οι αλλες και δε θελω κιολας....... Οσοι εχετε οτε απαντηστε. Οι υπολοιποι με παροχους απαντηστε τον αλλο μηνα που θα δειτε τη διμοσιευση......υπομονη

Καλα να παθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δίνω ενα παράδειγμα

 

 και μπορείτε να το ελέγξετε  και μονοι σας εδώ http://hyperiontest.gr/? και http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx

 

 

 

μου αρέσει η απόσταση, λες κι αυτή κάνει το καλώδιο :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ για να στο πω διαφορετικά το σημείο που σου έδωσα είναι κάποιο κατάστημα, η γραμμή μέχρι το κέντρο (αντικειμενικά είναι +- 480-500 μετρημένα γιατί ξέρω όλη την διαδρομή έως το κέντρο είναι και η γειτονιά μου) δεν θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 15-16mbps? 

Αν δεν το καταλαβαίνεις και αυτό μάλλον δεν θέλεις να το καταλάβεις...

Τελικά για να καταλάβεις 3 φόρες ήρθε ο ΟΤΕ (η σύνδεση είναι σε εναλλακτικό πάροχο) και βρήκανε οτι το πρόβλημα ήταν από ένα κυριολεκτικά από ενα καλώδιο στο ΚΕΝΤΡΟ και οχι στην γραμμή. Τώρα η ταχύτητα είναι 15,8 και τους τρέχω ακόμα αν δεν την φτάσουν τουλάχιστον 20!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό να μην γνωρίζουμε από φυσική ή από θεωρία γραμμών μεταφοράς.

 

Είναι παράλογο και απαράδεκτο όμως να γράφουμε δύο σελίδες off topic, να βρίζουμε έστω και υπό "κάλυψη" και να ονομάζουμε troll τους άλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ThReSh προσπαθεί να σου απαντήσει σε ότι ρωτάς και εσύ φέρεσαι με αυτό τον τρόπο;

είσαι απαράδεκτος φίλε μου.

 

πως μπορείς να γνωρίζεις απο που περνάνε τα καλώδια και την συγκεκριμένη διαδρομή τους ώστε να είσαι τόσο σίγουρος για όλα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό προσωπική εμπειρία... Το συνεργείο του ΟΤΕ υποτίθεται ότι ήρθε 10 (δέκα!!!) φορές και δεν με βρήκε στο σπίτι, ενώ τους περίμενα στωϊκα... Απλά η αρίθμηση της οδού στη γειτονιά μου είχε αλλάξει και ενώ τους το είχα πει πάμπολλες φορές στο τηλέφωνο, εκείνοι επέμεναν να ακούνε το παλιο gps τους... Αποτέλεσμα; 5 μήνες χωρίς τηλέφωνο & internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας αγοραζει και παιρνει οτι θελει και οτι μπορει. ΕΓΩ ΘΕΛΩ αξιοπιστια και οχι να κυνηγαω 2-3 εταιριες ταυτοχρονο οποτε εχω Οτε και ειμιαι ηρεμος και ας πληρωνω 2 ευρω παραπανω το μηνα

 

2 ευρω μονο?

ειχα connX 5 χρονια και ημουν απολυτα ικανοποιημενος, αλλα πληρωνα 40 ευρω το μηνα, χωρις να χρησιμοποιω το τηλεφωνο ΚΑΘΟΛΟΥ, δεν ειχα καν συνδεδεμενη συσκευη.

 

πριν 20 μερες εβαλα HOL με 15 ευρω το μηνα, με απεριοριστα αστικα-υπεραστικα.

 

η διαφορα ειναι χαοτικη.

 

παρεπιπτοντως, σε εμενα η αλλαγη παροχου ηταν απιστευτα ομαλη και απροβληματιστη. εκανα αιτηση, και μετα απο 15 μερες μου ηρθε μηνυμα απο την HOL να συνδεσω τον καινουριο εξοπλισμο, και οτι η γραμμη εχει ενεργοποιηθει. τοσο απλα.

εχω ακριβως την ιδια ταχυτητα που ειχα και με τον ΟΤΕ (αναμενομενο πιστευω) και κανενα απολυτως προβλημα...τι διαλο τοσο τυχερος ημουν ή απλα εδω μπαινουν οσοι θελουν να πουνε τον πονο τους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με Forthnet χθες βράδυ έκανε αποσύνδεση μόνο του το router από τα 18,5mbps που ήταν συγχρόνισε στα 15mbps μετά... απόσταση από τα κεντρικά του ΟΤΕ 600 μέτρα, ποιον πρέπει να αναθεματίσω τώρα; Το ξέρω ότι είναι μικρή η διάφορα και άλλοι πιάνουν 5-8 με το ζόρι αλλά εγώ αυτά τα 18mbps τα είχα ανάγκη για λόγους δουλειάς... anyway όταν λήξει το συμβόλαιο θα πάω πΟΤΕ μόνο και μόνο επειδή θα είναι φθηνότερα και όχι 42 ευρό τον μήνα που σκάω τώρα στην Forthnet και το ανύπαρκτο service της... κρίμα γιατί πάντα ήμουν θερμός για την Forthnet μόνο και μόνο επειδή το 90 ήταν από φοιτητές σαν και εμένα και τότε γούσταρα(μαζί με xTreme).

το dslam να αλλαξε γνωμη και να συνδεεσε στα 15 δεν γινεται εκτος αν βλεπεις διαφορετικο margin.δεν λεω κατι παραπανω.

 

οκ για να στο πω διαφορετικά το σημείο που σου έδωσα είναι κάποιο κατάστημα, η γραμμή μέχρι το κέντρο (αντικειμενικά είναι +- 480-500 μετρημένα γιατί ξέρω όλη την διαδρομή έως το κέντρο είναι και η γειτονιά μου) δεν θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 15-16mbps? 

Αν δεν το καταλαβαίνεις και αυτό μάλλον δεν θέλεις να το καταλάβεις...

Τελικά για να καταλάβεις 3 φόρες ήρθε ο ΟΤΕ (η σύνδεση είναι σε εναλλακτικό πάροχο) και βρήκανε οτι το πρόβλημα ήταν από ένα κυριολεκτικά από ενα καλώδιο στο ΚΕΝΤΡΟ και οχι στην γραμμή. Τώρα η ταχύτητα είναι 15,8 και τους τρέχω ακόμα αν δεν την φτάσουν τουλάχιστον 20!!!

ναι και εγω θελω 40 Mbit στα 8 Km και  θα τους τρεχω μεχρι το 2040.κατσε και διαβασε α.το guide απο κατω για το adsl.

β.μαθε οτι τα θεωρητικα ορια απεχουν απο τα πραγματικα ειδικα οταν ο παροχος παιζει με 9 margin.ολα τα καλωδια στο κεντρο ανηκουν στον οτε με εξαιρεση το καλωδιο απο το dslam του παροχου μεχρι τις ρεγκλετες.μαξ αποσταση οχι παραπανω απο 30 μετρα στο πιο τεραστιο αστικο κεντρο.σε μικρα κεντρα μπορει να φτανει και τα 5 μετρα το καλωδιο.εσυ τρεξτους και αν στο κανουν 20 πες μου και μενα να ζητησω παραπανω.οχι δεν  τα λεω για να κοροιδεψω ουτε για ειρωνεια.για τον οτε κα 23 να πρεπε να παιζεις και να παιζεις 15 δεν θεωρειται βλαβη.οποτε μην περιμενεις να σε πανε 20.το πυκνοκατοικημενο δεν το οριζεις εσυ με ποσα σπιτια βλεπεις γυρω γυρω.δεν ξερεις ποσα σπιτια και ποσα οικοδομικα τετραγωνα πεφτουν σε ενα καφαο .επισης οταν μου μετρας την αποσταση με το google maps οκ παο πασω .την επομενη μετρηση με το gps με αμαξι.εχω δει καλωδιο που θα πρεπε να ειναι 1 χιλιομετρο αλλα ηταν 2,5.το γιατι δεν εχει σημασια.οποτε πριν αρχισουμε να λεμε θελω 15 θελω 20 θελω 40 mbit ας δουμε τα  πραγματικα στοιχεια.παιρνεις adsl.αν θες εγγυημενο bandwidth βαζεις το χερακι στην τσεπη σκας τριψηφια και τετραψηφια νουμερα χρηματων και σου φερνουν μια ωραια οπτικη ινα που αμα δεν κατεβαζεις οσο πρεπει τους την λες κιολας.στο adsl το εως μενει εως.αν το καφαο σου ειναι μπαχαλο δεν πας να σπας τα @@ του οτε δεν θα στο αλλαξουν ποτε.κανε καταγγελια στην εεττ κανε και στο αγιο ορος ταμα αλλα αμα δεν υπαρχει καλυτερο ζευγος να σε πανε δεν προκεται να περαστει νεο καλωδιο για σενα.ειναι εως θα κανεις καταγγελια ο οτε θα πει οτι αυτο ειναι το μεγιστο και θα κλεισει το θεμα εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως γνωρίζω είναι μόλις δυο τετράγωνα και μαζί με τους τεχνικοί του ΟΤΕ κάναμε τον έλεγχο ... για τα υπόλοιπα δεν θα το κάνω θέμα. Τώρα για το τι και πως απαντάει είναι να μην πω τι!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΩΤΟΥΣΑ!!!

εφόσον ήθελες να κάνεις μονόλογο δεν έχεις λόγο ύπαρξης στο foroum.

 

πραγματικά όμως έχεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...