Προς το περιεχόμενο

Χρέωνε τις βλάβες στους... ανταγωνιστές του


dimopou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως είναι όντως μεγάλο το ποσοστό βλαβών που επιστρέφει ο ΟΤΕ ως υπαιτιότητα παρόχου ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η ΕΕΤΤ όμως δεν ξέρω αν μπόρεσε να ελέγξει πχ και τις 6000 βλάβες που έστειλαν οι εναλλακτικοί προς έλεγχο για το συγκεκριμένο.

Δεν σημαίνει πως όλοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ ξέρω ότι αν είσαι σε εναλλακτικό μέσω χαλκού ΟΤΕ και πάθει ζημιά το δίκτυο, ο μέσος χρόνος επισκευής είναι 20-25 μέρες και αμέτρητα τηλέφωνα στο helpdesk του εναλλακτικού.

 

Κλασσικά η βλάβη έκλεινε στο crm ως fixed από τον ΟΤΕ και ξανάνοιγε από τον εναλλακτικό. Αυτό καθημερινά.

 

ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ άλλαξα από εναλλακτικό σε ΟΤΕ γιατί δεν άντεχα άλλο, αφού είχα ταλαιπωρηθεί και κόντευα να φτάσω στα δικαστήρια.

Τη μία την έχω περιγράψει σε αυτό το forum.

 

Ο αντίστοιχος μέσος χρόνος επισκευής όταν είσαι πελάτης του ΟΤΕ είναι 2 μέρες. Και φυσικά αφού παίρνεις και ξαναπαίρνεις τηλέφωνο στο τηλέφωνο υποστήριξης και ξανανοίγεις τη βλάβη μέχρι να τους σπάσεις τα νεύρα.

Γιατί αν καθυστερήσουν πάνω από κάποιο διάστημα έχει πρόστιμο.

 

Και φυσικά άπειρα τα παραδείγματα αλητείας. Μέχρι που έχει πέσει φορτηγό πάνω σε κολώνα και έχει φύγει η κολώνα στα χωράφια, και οι ξεφτίλες έρχονται , το βλέπουν , και κλείνουν τη βλάβη , ότι είναι στην ευθύνη του παρόχου..

 

Δεν ξέρω αν είναι εξωτερικά συνεργεία ή υπάλληλοι του ΟΤΕ, ξέρω ότι αυτά που έχω ζήσει είναι για ταινία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ας μη χρέωναν τα GB με χρυσάφι οι εταιρείες κινητής στο 3G/4G και μετά θα βλέπαμε αν οι πάροχοι θα κάναν τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειδηση δεν ειναι σωστη. Δημιουργει εντυπωση χωρις να δινει τα σωστα στοιχεια.

Ποσες βλαβες αρθηκαν απο το δικτυο του οτε και ειχε υπαρξει χρεωση στον παροχο; Ποσες βλαβες εχουν αρθει απο τον παροχο αλλα παρολαυτα δινοταν βλαβη γιατι ο παροχος δεν ειχε τεχνικο να στειλει και εδινε βλαβη στον οτε;

Η μηπως πιστευεται οτι ο οτε κανει κομπινες και οι εναλλακτικοι σωτηρες μας πανε με το φωτοστεφανο αναμενο και τον σταυρο στο χερι;

οταν ο οτε κλεισει οτι φταιει ο παροχος ο παροχος πληρωνει την βλαβη .οταν ο οτε κλεισει οτι φταιει ο οτε κανεις δεν πληρωνει κανεναν.το ιδιο καιγια τα συνδυαστικα .

απο εκει και περα θα γραψω και μερικα πραγματα χωρις πολλες λεπτομεριες για ευνοητους λογους .θα αναφερω μερικα απλα παραδειγματα που ειναι η κορυφη του παγοβουνου.

 

νεος πελατης. ο οτε ενεργοποιει την γραμμη του πελατη για λογαριασμο του ταδε παροχου.στην χωνευτη του πελατη υπαρχει χαρτακι οτι η γραμμη εχει παραδοθει κτλ κτλ.σε μετρηση της γραμμης δεν εχω τονο δεν εχω καν συγχρονισμο και βγαινει η γραμμη σε διακοπη κοντα στα 100+ μετρα οπου λογικα ηταν το καφαο.κατι δεν ειχε συνδεσει σωστα ο οτε.εγω παρολα αυτα συνδεω την γραμμη που μου εχει υποδειξει ο οτε με την εσωτερικη καλωδιωση του πελατη και με το ρουτερ με σκοπο αν κλεισει η βλαβη να μπορω να δω απο μακρυα αν εχει συγχρονισει ο πελατης.η βλαβη μετα απο 2 μερες κλεινεει με υπαιτιοτητα παροχου.οτι απο δοκιμες μετρησεις οκ βλαβη πελατη παροχου κτλ.ως δια μαγειας το ρουτερ ειχε συγχρονισει και υπηρχε τονος κανονικα.η βλαβη εκλεισε ομως με υπαιτιοτητα παροχου.

 

παραδειγμα β.

συνδυαστικο ραντεβου με τον οτε .στο ραντεβου παω εγω απο την πλευρα του παροχου και απο την πλευρα του οτε ο τεχνικος του οτε μαζι με τον προισταμενο του.σε μετρηση που ειχε γινει και προηγουμενη μερα αλλα και νωρις το πρωι ο πελατης δεν ειχε τονο και ο συγχρονισμος ηταν περιπου στο μισο.επαιζε μονοπολο δηλαδη ο ενας πολος ηταν στον αερα.σε μετρηση επερνα διακοπη στην ουσια στο καφαο που ηταν στα 20 μετρα απο τον πελατη.μεχρι και το πρωι πριν ξεκινηση ο πελατης επαιζε μονοπολο και με χαμηλο ιντερνετ.αναφερω στον οτε οτι ειναι μονοπολο στο καφαο.ανοιγει το καφαο κοιταζει το οριο σφιγει με κατσαβιδι τον πολο και μου λεει τσεκαρε την γραμμη.τσεκαρω την γραμμη ολα πλεον οκ.μου λεει ο τεχνικος του οτε εγω δεν εκανα τιποτα και προσπαθουσαν μιση ωρα να με πεισουν οτι εφταιγα εγω η ο πελατης με σκοπο να βγει το συνδυαστικο κατα του παροχου.

 

παραδειγμα γ.

σε συνδυαστικο ραντεβου βγαινω με τεχνικο του οτε ο οποιος κανει καποιες αλλαγες και ο πελατης παιζει.ο τεχνικος του οτε ο ενας παει να γραψει οτι υπαιτιοτητα οτε ενω ο αλλος προσπαθει απεγνωσμενα να τον πεισει οτι φταιει ο παροχος

 

παραδειγμα δ.

ο οτε εκανε μεταφορα εναν πελατη απο τον ενα παροχο στον αλλον.κατα την μεταφορα το ενα καλωδιο απο τα 2 δεν πατηθηκε καλα στην ρεγκλετα του οτε στον γενικο κατανεμητη του οτε.σε μετρηση απο την αιθουσα παροχον επερνα διακοπη στον εναν πολο στα 30-40 μετρα που ηταν ο γενικος κατανεμητης.μπαινει βλαβη στον οτε το κλεινει οτι ευθυνη πελατη παροχου.παω το μετραω ξανα το ιδιο.κατεβαινω στον κατανεμητη κατω μηπως φιλοτιμηθουν να μου πατησουν το καλωδιο να τελειωνει το θεμα μου λενε δεν γινεται δηλωσε το βλαβη.γινεται δηλωση βλαβης ο οτε παλι το ιδιο ευθυνη πελατη παροχου και σε μετρηση παλι το ιδιο προβλημα.δινεται για συνδυαστικο.το πρωι πριν το συνδυαστικο ο οτε το εφτιαξε με σκοπο να ερθει στο συνδυαστικο και να το βγαλει οτι ειναι οκ.

 

παραδειγμα ε.

ο πελατης δεν εχει τονο δεν εχει ιντερνετ.μπαινει βλαβη στον οτε και η βλαβη κλεινει ευθυνη πελατη παροχου.ο πελατης μετα απο το κλεισιμο της βλαβης εχει τονο αλλα εχει χαλια ιντερνετ με αποσυνδεσεις.πηγαινω στον πελατη και πριν φτασει το καλωδιο στην χωνευτη του πελατη ηταν κομμενο και ενωμενο στριβοντας το καλωδιο και χωρις καποιο καλυμμα για  την υγρασια βροχη κτλ.το εφτιαξα με scotch lok αν και δεν ειναι δικια μου ευθυνη.ο πελατης επαιξε απο το 1 Mbit Που ας πουμε επαιζε στα8 mbit.

 

παραδειγμα στ.

ο πελατης ειχε αποσυνδεσεις κτλ.σε μετρηση βρογχου ο ενας πολος βγαινει 700 μετρα και ο αλλος 3,5 Km που σημαινει οτι κατι δεν παει καλα.ο συγχρονισμος ειναι στα 13-14 mbit αλλα με απλα χιλιαδες fec errors.μπαινει βλαβη κλεινει ευθυνη παροχου.ξαναμπαινει βλαβη αφου τιποτα δεν αλλαξε ευθυνη παροχου και το προβλημα το ιδιο.γινεται συνδυαστικο.παει ο οτε στο καφαο μου αλλαζει κεντρικο ζευγαρι και ο πελατης παιζει σταθερα στα 22+ mbit.

 

αυτα ειναι πολυ λιγα απλαπροσφατα παραδειγματα και οπως ειπα δεν ειναι ουτε το 1 τις 1000 απο αυτα που εχω δει.δεν εχει σημασια ποιος ειναι ο παροχος αλλα σημασια εχει τι βλακειες κανει ο οτε.

σιγουρα υπαρχουν και τεχνικοι του οτε που απλα ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν στα παντα και να σου λυσουν το προβλημα αλλα δεν ειναι ολοι ετσι.

 

οποιος θελει παραπανω Info παραδειγματα κτλ εδω ειμαι.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να φάνε ;

 

όσο τους έχουν δώσει την εκμετάλλευση του δικτύου μας αυτά θα κάνουν.

 

Για Τσο και Λο είναι , οτιδήποτε λιγότερο είναι understatement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καμπάνα για τα σπίτια που "δεν βρίσκει" όταν κάνεις αίτηση απο εναλλακτικό πάροχο πότε θα τη φάνε;;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

το γελιο με αυτο ειναι οτι σε πολλες περιπτωσεις οκ δεν υπαρχει ονομα στο κουδουνι.αλλα πολλες φορες ο ιδιος  ο οτε δεν παταγε καν στον πελατη και ενεργοποιουσε απο το καφαο.τωρα ομως τον πειραξε αυτο και κανει reject τις αιτησεις οτι δεν μπορουσε να μπει στον χωρο/οτι δνε βρεθηκε ο πελατης.και παλια δεν εμπαιναν καν στον κοπο να σου βαλουν χαρτακι που εχει παραδοθει η γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλασσική συμβουλή πλέον για νέα γραμμή, είναι "βάλε ΟΤΕ να σου διορθώσουν τις βλάβες και μετά πήγαινε σε εναλλακτικό αν θέλεις πακέτα που σε βολεύουν".

 

Βέβαια με τα ΟΤΕ tv κλπ. πολλοί θα παραμείνουν κι ας πληρώνουν ακριβότερα πάγια και χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλασσική συμβουλή πλέον για νέα γραμμή, είναι "βάλε ΟΤΕ να σου διορθώσουν τις βλάβες και μετά πήγαινε σε εναλλακτικό αν θέλεις πακέτα που σε βολεύουν".

 

Βέβαια με τα ΟΤΕ tv κλπ. πολλοί θα παραμείνουν κι ας πληρώνουν ακριβότερα πάγια και χρεώσεις.

αν ο οτε εφτιαχνε ολες τις βλαβες παιζει και να μην ειχε κανεις σχεδον οτε πλεον.οσοι μενουν μενουν συνηθως γιατι φοβουνται τα θεματα βλαβων

 

Τωρα βεβαια με την κριση αρχιζουν και οι δυσκολοι και αλλαζουν μυαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...