Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες καλησπερες,

Εχω την Nikon D3200.

Ενταξει δε λεω, πολυ καλη καμερα.

Αλλα θελω κατι παραπανω.

Ψαχνω καποια αλλη dslr σε 600-700ευρω budget

Κοιταξα για D90, D5100 και D300.

Εκανα καποιες αναλυσεις στις καμερες αυτες και συγκριση με τη δικια μου.

Και ολες οι αναλυσεις με δειξανε οτι η D3200 μου ειναι καλυτερη και ειναι πιο φτηνη απτις αλλες.Πως γινεται αυτο;

πχ η 3200 εχει 470ευρω και η d90 εχει 687 ευρω!! Και στα χαρακτηριστικα δειχνει κατωτερη απτη δικια μου.

Δωστε με τα φωτα σας για μια καλη επιλογη dslr στο budget αυτο.

Θελω να εστιασω πιο πολυ στην ευκρινεια εικονας, χαμηλο θορυβο Iso και καλη εστιασηα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπορείς να ποστάρεις μια (ή περισσότερες) φωτογραφία που θα είχε πετύχει με καλύτερη μηχανή, θα είναι πιο εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μια φωτογραφία με την 3200 για την οποία λες "αν είχα καλύτερη μηχανή, θα ήταν καλύτερη η φωτό" ;

Πόσταρέ την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω εννοεις την οξυτητα. 

Σε αυτο δεν φταιει η μηχανη αλλα εσυ η και ο φακός σου

 

Η μονη ουσιαστικη αναβαθμιση σε σωμα μετα απο αυτο που εχεις ειναι να πας σε full frame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειμαι εγω...την ξερω την καμερα σαν τα ματια μου...Την ξεσουμισα τη μηχανη στο θεμα αναλυσης..Και φακο 18-105 εχω..Καλος ειναι...Αφηστε τις κριτικες για αν ξερω ή μπορω να χρησιμοποιησω τη καμερα στα τερματα της και τετοια...Ασχολουμαι χρονια με το επαγγεμα...Απλα ειχα κατι αποριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λεω οτι εισαι άσχετος, ειπες οτι θές το κάτι παραπάνω που οσο αφορα την ποιότητα εικόνας δεν θα το πάρεις αυτο που θές με άλλο σώμα καθώς ολες οι μηχανές αυτου του βελινεκούς έχουν τον ιδιο αισθητηρα , οπότε οι επιλογές σου είναι:

- Να αγοράσεις εναν ποιοτικό φακό απο την επαγγελματική σειρά της Nikon, ειναι η καλύτερη επιλογή θα σου δώσει τρομερά καλύτερα ποιοτικά φωτογραφίες απο αυτον τον φακό που έχεις (που οπως λές "καλός ειναι" αλλα αμα θες το κάτι παραπάνω ανεβαίνεις σκαλί)

 

- Να βελτιώσεις την τεχνική σου για να παιρνεις πιο ποιοτικές φωτογραφίες, αλλα εφόσον ασχολεισαι χρόνια και εισαι εντάξει το αφήνουμε

 

- Να βρείς αλλα 1000 ευρώ και να πας σε full frame σώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα καταλαβα... πως ποσταρω εικονα εδω ;

no offence,αλλα σοβαρα δε ξερεις να ανεβασεις φωτογραφια σε ενα φορουμ?

ειναι αρκετα απλο και βασικο απο τη στιγμη που εχεις dslr και λες οτι βγαζεις καλες φωτογραφιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα σου δώσει αυτα που λές οτι θές παραπάνω, δηλαδη την καλύτερη ευκρίνεια, εστίαση και χαμηλότερο θόρυβο

 

Βασικά δεν ειπες για πιο πράγμα την θές, να φανταστώ φωτογραφίες σε club Κτλπ, Nightlife photography δηλαδή.

 

Εκει τραβάς με φλάς, οποτε ενας φωτεινός ευρυγώνιος μπορει να σου λύσει τα χέρια οπως ο Τοkina 11-16 pro 2.8 ή ο οικονομικός και πολύ οξύς tamron 17-50 2.8

 

Έτσι μπορείς να παιξεις με χαμηλές ταχύτητες οπως φανταζομαι οτι τραβάς δηλαδή κατω απο 1/15 , να παιξεις με το 2,8 του για τα πορτραιτα σου και τις χορευτριες και κερδίζεις και οτι κατεβαινεις χαμηλά σε iso οπου στέκεται καλύτερα η μηχανή σου

 

Απο σώμα μηχανής για να δεις καλή διαφορά πρεπει να ανεβεις αρκετά σε budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω εχω μια φωτογραφια που πιστευω οτι ειναι καλη...

 

http://imageshack.us/photo/my-images/23/oj2x.jpg/

 

Η φωτογραφια τραβηχτηκε σε 1/15 με 200iso και χωρις φλας



Τη νυχτα τραβαω αναμεσα στο 1/15 με 1/10, 800iso , διαφραγμα 3,5, και φλας sb910 πανω ,με το ασπρο καπακι

Επεξ/σία από larisanew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...