Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιο το νοημα τοτε?

αν εχεις τριποδο και ακινητο αντικειμενο φωτογραφησης,βαζεις 100 iso μεγαλο χρονο και βγαινει τελεια η φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λάθος είναι αυτό, αν είναι σωστό το exposure μπορείς να πας αρκετά παραπάνω.

ακριβως ειδικά για φωτογράφηση εκδηλώσεων , παρτυ με φλας όσο πιο ψηλό iso τοσο περισσότερες καλές φωτογραφίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, με μέτρο πάντα. Πάνω από ISO1600 στην 550D, λήγματος χάριν, δεν ανεβαίνω γιατί ο θόρυβος μου προκαλεί τικ, όσο καλά εκτεθημένη κι αν είναι η φωτογραφία. Βέβαια, με την MKII δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να ανέβω άλλα δύο stop πριν με πιάσουν υπαρξιακές κρίσεις.

 

Θέλω να πω ότι υπάρχουν όρια υλισμικού, απλά δεν πιστεύω ότι είναι εκεί που ήταν πριν μια δεκαετία όταν το ISO800 ήταν η λύση απόγνωσης και οριακά χρησιμοποιήσιμο και το 1600 ανέκδοτο στις περισσότερες μηχανές.

Επεξ/σία από MiJKa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία αντίρρηση αλλά όταν μιλάμε για "επαγγελματίες" νυκτερινών εκδηλώσεων (με ή χωρίς εισαγωγικά) τα 2-3 στοπ κέρδος στο iso σημαίνει αρκετά δευερόλεπτα χρόνο επαναφόρτισης του φλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα. Αντικειμενικά, με ελάχιστη καλή θέληση και λίγο καλό post δίνω ένα stop ακόμα στις περισσότερες μηχανές. Απλά εννοούσα ότι, όσο όφελος κι αν είχα σε χρόνο, γνωρίζοντας τη μηχανή μου, δεν θα ήθελα να χρειαστεί ποτέ να παραδώσω προϊόν σε πελάτη μου από την 550D σε ISO6400 και πάνω*. Θα προτιμούσα να προμηθευτώ/δανειστώ/νοικιάσω ώσπου να μπορέσω να αγοράσω δεύτερο σώμα/φλας για να καλύψω τα κενά χρόνου. Τίποτα παραπάνω.

 

Κοινώς, σαφώς και ότι όφελος μπορεί ο καθένας να βρει, στη δουλειά του, για να κάνει τη ζωη του πιο εύκολη, σαφώς και πρέπει να το βρει και να το εκμεταλλευτεί. Απλά πρέπει και να ξέρει τη μηχανή του και τα όριά της! :)

 

 

*Ωραίες φωτογραφίες εννίοτε αλλά όχι του επιπέδου ή/και της φερεγγυότητας που θα ήθελα να διέπει τις φωτογραφίες αν το αποτέλεσμα πρέπει να πάει σε πελάτη. Για προσωπική ευχαρίστηση άλλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...