Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ειναι αλλα σε αυτο που κάνεις ολο το θέμα ειναι τα πρόσωπα, εκει θές να βγαινει γυαλί η φωτογραφία

 

Ίσως το θέμα σου ειναι οτι συνήθως οι zoom φτηνοι φακοι ειναι πολύ σοφτ στα άκρα οποτε τραβόντας συχνα πυκνά στο ευρυγώνιο του φακου σου να παιρνεις soft Και οχι οσο οξύς οσο θα ήθελες φωτογραφίες

 

Επειδη ειχα κανει κατι μεροκάματα σε clubάκια μπορώ να σου προτείνω οτι ενα μικρο softbox πανω στο flash θα σε βοηθουσε να βγάζεις πιο ομορφα τα πρόσωπα οταν δεν μπορείς να κανεις bounch ( δηλαδή να το βάλεις να κανει αντανακλαση σε τοιχο κτλπ)

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομίζω εσυ εννοείς αυτο...http://www.fotomarket.gr/flash-diffuser-cold-gia-nikon-sb-800.html

εγώ εννοώ αυτό: http://www.repella.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2296&category_id=238&Itemid=0&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

 

...Oσο για την οξυτητα δοκιμασε σε ενα φωτογραφικο κατάστημα τους φακους που σου λέω για να δείς διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααα, οχι ρε, σιγα μη κουβαλαω αυτο το μαραφετι μαζι μου καθε φορα..Ετσι και στιθω μαυτο το ματζαφλαρι μπροστα στη παρεα θα βγαζουν αυτοι εμενα, για πρωτοσελιδο :-p



Οποτε θελουμε φωτεινο φακο...Και να αφησω στην ακρη αλλο σωμα μεχρι το budget αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μια φωτογραφία με την 3200 για την οποία λες "αν είχα καλύτερη μηχανή, θα ήταν καλύτερη η φωτό" ;

Πόσταρέ την.

  

no offence,αλλα σοβαρα δε ξερεις να ανεβασεις φωτογραφια σε ενα φορουμ?

ειναι αρκετα απλο και βασικο απο τη στιγμη που εχεις dslr και λες οτι βγαζεις καλες φωτογραφιες...

Ηρωες.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώστον πάλι. Στο είχα γράψει και όταν αποφάσισες να πας από 3100 σε 3200 τσάμπα λεφτά δίνεις.

"Φωτεινό" φακό για φωτογράφηση σε club-bar δεν χρειάζεσαι. Με εξαίρεση την ταχύτητα εστίασης που ο κιτ είναι σχετικά αργός σε όλα τα άλλα σε καλύπτει πλήρως. Να διαβάσεις ή να δεις κανένα tutorial πρεπει γιατί χωρίς παρεξηγηση νομίζεις ότι ξέρεις.

 

http://www.youtube.com/user/nightclubphoto?feature=watch

 

Για περισσότερα θα πρέπει να βάλεις δείγμα φωτογραφίας με πρόβλημα για να καταλάβουμε τι δεν σου αρέσει

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι λες Take, παντως εγω βγαζω πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο αυτα τα βιντεο που με εστειλες...Και γω δεν εχω παραπονο για clubing φωτος.Γενικά σαν φωτογραφικη...Και οχι ακριβως παραπονα...Καλα βγαζει, απλα επειδη αρχιζω ψιλοξενερωνω λιγο με το μοντελο αυτο...Και γω σου λεω κ.TAKE οτι ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ, ΞΕΡΩ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΜΙΑ DSLR.Και δεν μου καιγεται καρφακι τι γνωμη εχεις σχηματισει για μενα.Εγω σου λεω πως αυτα τα tutorial που με εστειλες τωρα τα εβλεπα πριν 5 χροννια...Εγω αυτη τη στιγμη βγαζω 10φορες καλυτερα αποτι βγαζει αυτος ο ''κινεζος'' που με εστειλες και ο καθε κινεζος...

 

ΤΕΣΠΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ξέρεις από dslr φαντάζομαι θα καταλαβαίνεις γιατί η D90 είναι πιο ακριβή από την 3200?

Αφού βγάζεις καλύτερες από αυτόν ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα?

 

Αν το βαρέθηκες πάντως το μοντέλο πήγαινε κατευθείαν στην 7100 μην σπαταλάς τα λεφτά σου για ενδιαμεσα μοντέλα.

Η΄ ακόμα καλύτερα στην D4 με την αγία τριάδα για φακούς ώστε να μην υπάρχει και αμφιβολία ότι η μηχανή και ο εξοπλισμός καλύπτει τις γνώσεις σου



ΥΓ Και για να μην παρεξηγιέσαι μόνο, το είδος φωτογράφησης για το οποίο μιλάς είναι απίστευτα δύσκολο γιατί εκτός από πολύ μεγάλες τεχνικές γνώσεις ειδικά σε θέματα φωτισμού με φλας απαιτεί καλή γνώση του χώρου στο οποίο θα φωτογραφήσεις, πολύ μεγαλη ταχύτητα σα φωτογράφος ώστε να πιάσεις την στιγμη που συνήθως δεν επαναλαμβάνεται, αλλά και ιδιαίτερη ικανότητα του φωτογράφου να κάνει τους απέναντι να ποζάρουν φυσικά.

 

Οσο καλός και να είσαι ή να γίνεις στο πρώτο τα υπολοιπα είναι συνήθως πιο σημαντικά. Προσωπικά δεν τα έχω.

 

Τα υπόλοιπα του προηγούμενου ισχύουν. Αν βγάζεις καλυτερες θα ήθελα να δω το πρόβήμα γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Αν πιστεύεις ότι ο εξοπλισμός δεν σε καλύπτει πήγαινε κατευθείαν στο καλύτερο που μπορείς να βρείς (7100 σε apc και αντίστοιχο φακό) ώστε να είσαι σίγουρος για τον εξοπλισμό σου

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειχα βγαλει και με D7100...Η Καμερα απλα τα σπαει....Μερα με νυχτα με τη δικια μου.Απλα το budget μου δεν φτανει μεχρι εκει.Ουτε καν μεχρι την d7000... !!! Προβλημα ακριβως δεν εχω καπου συγκεκριμενα..Απλα ηθελα να κανω μια αλλαγη το ''σωμα'' μου, με καποιο αλλο σε χαμηλο budget μηπως και εχω καλυτερα αποτελεσματα...Οσο για θεματα τεχνικης δεν θελω να μπω σε κοπο να ρωταω και να κανω.Οτι ηταν να μαθω τα εμαθα...Θεμα ΄΄΄σωματος΄΄ παιζω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώστον πάλι. Στο είχα γράψει και όταν αποφάσισες να πας από 3100 σε 3200 τσάμπα λεφτά δίνεις.

"Φωτεινό" φακό για φωτογράφηση σε club-bar δεν χρειάζεσαι. Με εξαίρεση την ταχύτητα εστίασης που ο κιτ είναι σχετικά αργός σε όλα τα άλλα σε καλύπτει πλήρως. Να διαβάσεις ή να δεις κανένα tutorial πρεπει γιατί χωρίς παρεξηγηση νομίζεις ότι ξέρεις.

 

http://www.youtube.com/user/nightclubphoto?feature=watch

 

Για περισσότερα θα πρέπει να βάλεις δείγμα φωτογραφίας με πρόβλημα για να καταλάβουμε τι δεν σου αρέσει

 

Προσωπικα πιστευω οτι βοηθαει τουλαχιστον οταν η camera σου αρχιζει και χάνει στα υψηλα ISO. Αν και όντως οι περισσότερες φωτοραφίες θα ειναι στο f/4 - f/5.6

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα πιστευω οτι βοηθαει τουλαχιστον οταν η camera σου αρχιζει και χάνει στα υψηλα ISO. Αν και όντως οι περισσότερες φωτοραφίες θα ειναι στο f/4 - f/5.6

Οσο και ψηλά iso να εχει η κάμερα, απλώς δεν τα αγγιζεις...

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...