Προς το περιεχόμενο

Youtube 1080p κολλημα


spaka279

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Υοutube για κάποιο λόγο θέλει αρκετά δυνατό μηχάνημα από άποψη CPU για να λειτουργήσει σωστά.. Πχ σε netbook σε πιάνουν τα γεράματα, ακόμα και για απλά videos 480p...

 

Ειδικά όσο ανεβαίνει η ανάλυση δεν το συζητάμε καθόλου.

Μπράβο που το έλυσες, να βλέπεις κανένα βιντεάκι σαν άνθρωπος επιτέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο και αυτο που με αποπροσανατολισε στην αρχη ηταν το οτι πρωτον επαιζαν κανονικα ταινιες 1080p με το bsplayer και επισης επαιζαν ευχαριστα video απο το PrimeTube.  To youtube πρεπει οντως να ειναι πολυ βαρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο και αυτο που με αποπροσανατολισε στην αρχη ηταν το οτι πρωτον επαιζαν κανονικα ταινιες 1080p με το bsplayer και επισης επαιζαν ευχαριστα video απο το PrimeTube. To youtube πρεπει οντως να ειναι πολυ βαρυ.

Κ εγω 1080p ταινιες παιζω αλλα youtube video για κανενα λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο video - settings - κάνε επιλογή το enable hardware accelaration 

 

Αν έχεις προβλήματα με αναπαραγωγή βίντεο στο youtube, το hardware accelaration θέλει off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας παιδια!!!

Ξανα επαναφερω το μυνημα γιατι εχω παλι θεματα. Εκει που νομιζα πως ειχα λυση ο θεμα εντελως (και οντως ετσι ηταν το πρωτο καιρο). Χωρις να μπορω να προσδιοσω ποτε αρχισε , ξεκινησε να κατι παλι ρτα κολληματα του και τωρα πολυ πιο ενοχλητικα απο πριν. Ανοιξα task manager και οπως βλεπετε την ωρα που τρεχει το youtube (στα 480p μαλιστα) ο cpu εινιαι στο 99%!!!!.

 

Καταρχην το πρωτο που μου φαινετε παραξενο ειναι οτι το chrome εμφανιζεται με αρκετες φορες στη λιστα παροτι εχω μονο ενα παραθυρο ανοιχτο και τρωει απιστευτα resources απο τη cpu.

 

(Sorry πρεπει να εχω ανεβασει πολυ μεγαλες τις φωτογραφιες)

 

 

07fv.jpgbbk2.jpg


Εχω κουφαθει. Ανοιξα το gazzetta.gr και χωρις να κανω τιποτα το cpu παλι 99%.

Το Chrome γιατι αναφερετε σαν 32bit? λετε να φταιει αυτο σε κατι? Νομιζω εχω κατεβασει κανονικα το 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε την ποιοτητα στα video απο 480p σε 360p.

 

Ο chrome ειναι 32 bit . δοκιμασε να του κανεις καθαρισμο και περασε αν δεν το εχεις κανει το adblock plus για να κοβει τις διαφημισεις στις σελιδες , θα το βρεις στο store .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος για τον οποίο εχεις frame drops στο youtube ειναι ο αδυναμος πλέον επεξεργαστής και ο λόγος για τον οποίο δέν εχεις frame drops σε αποθηκευμένα κλιπ ειναι το dxva, κατα την αναπαραγωγη την αποκοδικοποίηση την κανει η 6600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν καταφερει σημερα Opteron 180, να μην ειναι αρκετος σε 1080p?
http://www.adobe.com/products/mediaplayer/viewers/systemreqs.html
http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Dual-Core%20Opteron%20180%20-%20OSA180DAA6CD%20%28OSA180CDBOX%29.html
Τονιζω το σημερα θεωρωντας δεδομενη βοηθεια ακομη και παλιοτερης
vga (για παραδειγμα: καποια Ati 19xx, με διπυρηνο Amd 939 > 2GHz)
:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα εναν 3700+ μονοπυρινο και τον αντικατεστησα με το δυπυρινο opteron. επισης οπως εχω γραψει και πιο πανω εχω προχωρήσει και σε αντικατασταση της 6600Gt που ειχα με μια gtx260.

 

Οταν εγινε η αλλαγη της cpu η βελτιωση ηταν εμφανεστατη και παιζανε τα βιντεο "νερακι". Τωρα δε ξερω τι αλλαξε και τρωει και τετοια σκαλωματα.

 

Να πατηξω κανα format τα 8αρια και να βαλω win7? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο κατεβασα το hwmonitor. Βλεποντας τον επεξεργαστη να δουλευει στο 99% φοβηθηκα να μην ψηνεται.

Τελικα ειναι μονο στους 45 βαθμους κελσιου. Λιγο κουφο δεν ειναι αν σκεφτεις οτι εχω την στοκ ψυχτρα?

Τεσπα δε με πολυενδιαφερει αυτο τωρα το ζητουμενο ειναι να βρω τι παιζει με το youtube. Εχω ριξει πλεον και τα στανταρ μου , δε με ενδιαφερουν τα 1080p αλλα τουλαχιστον να παιζει χωρις να κολαει και στα 480p!!!

 

Σκεφτομαι αν εκανε κανα update to flash και παραεγινε βαρυ. Αλλα αυτο σημαινει οτι δε θα ειχα εγω μονο αυτο το θεμα. Και πιστευω πως δεν ειναι και τοσο χαλια αυτο το Pc με Opteron 180 και gtx260...

 

Τι προτεινετε να τσεκαρω στο software?

 

Υποψιν σε αυτο το pc δεν εχω καν antivirus(πραγμα που εγω θεωρω καλο). Λετε να γεμισα τιποτα σκουλαμεντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε ενα system restore point σημερινο [ωστε να μπορεις να επανελθεις με σιγουρια, καλου-κακου]
και μετα δοκιμασε/τεσταρε @ καποιο παλιοτερο = οταν χρονικα δεν αντιμετωπιζες αυτο το προβλημα!
:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε ωφελήσει, αλλά εγώ θα δοκίμαζα το εξής: Θα έβαζα αυτά τα πανάλαφρα linux σε ένα usb stick και -χωρίς κάποια εγκατάσταση στον σκληρό δίσκο- θα δοκίμαζα μήπως λυνόταν έτσι το πρόβλημα με το youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

Δε ξερω τι πεχτηκε με το chrome αλλα τωρα εκανα δοκιμη με το firefox. Καμια σχεση...

Επεσε το cpu απο 99% στο 78-82% και ανεβαινουν οι αναλυσεις μεχρι 1080π ανετα..

Αρα  συνεχιζω με firefox

To chrome  το εχοθν παραβαρυνει λιγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...