Προς το περιεχόμενο

AMD 8150 & ASUS Crosshair V Formula - Dead


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

@Chief90

Δεν έχω δοκιμάσει χαμηλότερη τάση. Θα παίξει και με 1.35V; Downvoltage από τη τάση που δίνει η AMD;

ναι σε εμένα έπαιζε με ~1.35 οπότε πιστεύω άνετα θα μπορούσε . το κακο είναι στην περίπτωση μου ότι οταν έβαζα manual την τιμη στο bios ενω δούλευε το cnq δεν έριχνε ρεύμα (μπορούσε να παιζει πχ 700mhz με 1.35v ). οπότε kai έκανα oc με offset mode που έριχνε το ρεύμα κανονικά μαζί με το cnq .

 

 

Στην περίπτωση σου αν η mobo ρίχνει το ρευμα σε manual τιμή στο bios τοτε δοκίμασε το ,αν έχεις καλο κομμάτι θα παίζει ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το mobo αυτό σε αντίθεση με την Crosshair δείχνει να είναι πιο έξυπνο. Δεν έχει offset, αλλά παρόλα αυτά ρίχνει την τάση.
Στα 1.35V ήμουν για λίγο unstalbe. Μου το εμφάνιζε το σφάλμα το Prime και μου έκλεινε 2 Cores. Τώρα είμαι με 1.360V και πάει καλά. Αν εδώ είμαι σταθερός θα του ρίξω ένα κλικ επάνω. Γενικά αν είμαι σε μία τάση σταθερός θέλω να κάνω ένα βήμα την τάση προς τα πάνω για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά.
Πολύ ωραίο Chip... Μου αρέσει. :)

 

Update:

Ούτε εκεί ήμουν... Έκλεινε το ένα Core. Τρία βήματα παραπάνω είναι το 1.4V, οπότε το άφησα εκεί και όλα κομπλέ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστική διαφορά δεν έχει απο το multi - oc . απλά το κάνω για να ανεβάσω και τις ram στα 1600  + θεωρητικά το fsb oc δίνει καλύτερες επιδώσεις .

 

εμπειρικά πάντως το πιο ψηλό oc που μπορούσα να φτάσω ερχόταν με συνδυασμό fsb multi .(δεν ξέρω αν ισχύει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με multi  το max oc που έχω σε normal ρεύματα (μην ξεχνάς οτι παίζω  με οffset mode και μια μεταβολή στην ρύθμιση μπορεί να δώσει και +0.05 ,οπότε δεν το πειράζω) ειναι 4.4 stable .

 

με fsb + multi  παίζω και σε 4,45-4,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την Asrock.

 

Καταρχήν είναι πιο καινούρια και έχει περισσότερα features. Αυτά που χρησιμοποιώ και τα ήθελα είναι Coaxial σύνθεση, fast boot, windows 8 ready (δεν έχει καθόλου post screen - και κάποια στιγμή θα περάσω πάλι τα 8άρια), πιο έξυπνο bios, παρόλο που έχω βάλει καρφωτή τάση τη ρίχνει σε idle μαζί με τη συχνότητα, περισσότερες usb 3.0.

 

Από εκεί και πέρα έχει και άλλα, όπως σειριακές, firewire, brakets usb 3.0, led με κωδικούς σφαλμάτων, infared και πολλά άλλα.

 

Χάρηκα με λίγα λόγια με την αλλαγή.

Πιο καινούριο mobo...

 

Edit:

 

Να προσθέσω επίσης ότι ο 8320 στα 4.4Ghz, βγάζει ακριβός ίδιο Score στο Cinebench με τον 8150 στα 4.6Ghz.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε και το UPS. Όλα μια χαρά. Ρύθμισα την ευαισθησία στο Max μέσω του ενός και μοναδικού κουμπιού που έχει και ελπίζω να μην έχω ξανά βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...