Προς το περιεχόμενο

AMD 8150 & ASUS Crosshair V Formula - Dead


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και με δυο νομιζω παραξενα ειναι τα πραγματα. Μπορει και τις βλεπει στα 1600.

Το θεμα ειναι οτι περναει memtest+ και γι αυτο δεν πηγα τις μνημες για RMA. Το προβλημα ειναι πολυ περιπλοκο. Αυριο θα δουμε με δυο σχεδον ιδια pc κανοντας τραμπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με δυο νομιζω παραξενα ειναι τα πραγματα. Μπορει και τις βλεπει στα 1600.

Το θεμα ειναι οτι περναει memtest+ και γι αυτο δεν πηγα τις μνημες για RMA. Το προβλημα ειναι πολυ περιπλοκο. Αυριο θα δουμε με δυο σχεδον ιδια pc κανοντας τραμπες.

 

 

To οτι περναει memtest δεν λεει κατι γιατι οι μνημες μπορει να εχουν θεμα με την διαχειριση ενεργειας = τάσης . Το εχω δει και αυτο το κουλο ...

 

Γενικα ειναι να μην μπλεξεις φίλε. Ψάξτο. Για να το έκανε με τον 8150 , να το κάνει με τον 8350, να το κάνει με την ASUS και με την ASROCK .... 

 

Και κάτι τελευταίο που το είχα δει σε asus m3a78 pro ... αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

 

Μήπως σετάρεις τα timings των μνημών μέσα από τα win με κάποιο πρόγραμμα ?  Κάποτε είχα θέμα που αν σέταρα μέσω win μετά την επανεκκίνηση το σύστημα ήταν ασταθές και κράσσαρε.

Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο φίλε , καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Χαλασμενες RAM. Κουμπωσα τις RAM μου σε PC ιδιας πλατφορμας και αρχισε τα τραγουδια κατευθειαν η μητρικη. Δεν καταφεραμε ουτε στα Windows να μπουμε.

Μετα εβαλα τις RAM απο το αλλο PC στο δικο μου και ολα επαιξαν σωστα. Ουτε settings δεν χρειαστηκε και το Prime επαιξε μια χαρα.

Πρωτη φορα βλεπω προβλημα σε RAM και να περναει τα memtest. Επαιξε ρολο οτι πιστευα οτι τα ελεγχουν στο RMA. Οι μπλε οθονες για RAM ελεγαν βεβαια.

 

Με λιγα λογια ο 8150 και η Crosshair δεν ειχαν κανενα προβλημα. Αυριο ξανα MG Manager και θα παρω και το PC να τους το δειξω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Χαλασμενες RAM. Κουμπωσα τις RAM μου σε PC ιδιας πλατφορμας και αρχισε τα τραγουδια κατευθειαν η μητρικη. Δεν καταφεραμε ουτε στα Windows να μπουμε.

Μετα εβαλα τις RAM απο το αλλο PC στο δικο μου και ολα επαιξαν σωστα. Ουτε settings δεν χρειαστηκε και το Prime επαιξε μια χαρα.

Πρωτη φορα βλεπω προβλημα σε RAM και να περναει τα memtest. Επαιξε ρολο οτι πιστευα οτι τα ελεγχουν στο RMA. Οι μπλε οθονες για RAM ελεγαν βεβαια.

 

Με λιγα λογια ο 8150 και η Crosshair δεν ειχαν κανενα προβλημα. Αυριο ξανα MG Manager και θα παρω και το PC να τους το δειξω!

 

Χαχα ... μετα απο τοση ταλαιπωρια παντως μια χαρα σου βγηκε.

 

Νεα εγγυηση νεα γενια προιοντων .. νεα καλουδια και νεα παιχνιδια ....

 

Πηγαινε πισω στις μνημες και βρες κατι που να παιζει με 1,5V στα 1600Mhz ++++ από default και όχι με XMP και αρλούμπες να καθαρίσεις ...

 

To MG MANAGER έχει κάτι ωραία σετάκια PATRIOT VENOM  2X8GB στα 1600 / 1866Mhz μούρλια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εκπλήσσομαι που σου άλλαξαν cpu και mobo χωρίς να διαμαρτυρηθούν ... Εκτός και αν είχαν και αυτά πρόβλημα ... Που αν είχαν μπορεί να είναι πολύ άσχημα τα πράγματα . Έχεις κάνα πολύμετρο ή κάνα tester να μετρήσεις τί τάσεις βγάζει το τροφοδοτικό σε κάθε βύσμα , για να δεις αν είναι και σταθερές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα αποκλειεται να ειχαν προβλημα. Αυτο γιατι οταν αλλαξα CPU και στη συνεχεια mobo, ειχα ιδια συμπτωματα. Οταν αλλαξα τις RAM ολα λυθηκαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα αποκλειεται να ειχαν προβλημα. Αυτο γιατι οταν αλλαξα CPU και στη συνεχεια mobo, ειχα ιδια συμπτωματα. Οταν αλλαξα τις RAM ολα λυθηκαν.

 

 

Ποσο τις ειχες αγορασει τις μνημες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα αποκλειεται να ειχαν προβλημα. Αυτο γιατι οταν αλλαξα CPU και στη συνεχεια mobo, ειχα ιδια συμπτωματα. Οταν αλλαξα τις RAM ολα λυθηκαν.

Γιαυτό ακριβώς παραξενεύομαι. Γιατί από συνεργασία που είχα με το service τους μέχρι πριν 3 χρόνια , ήταν πολύ προσεκτικοί στις αντικαταστάσεις και στις εγγυήσεις. Μερικές φορές μου είχαν στείλει και πράγματα πίσω ενώ είχαν πρόβλημα και τους τα ξαναέστελνα μετά από τηλεφωνικά γκαζώματα που τους έριχνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο τις ειχες αγορασει τις μνημες ?

 

Αστα. 80€ τα 16GB. Ηταν φθηνες τοτε.

 

Γιαυτό ακριβώς παραξενεύομαι. Γιατί από συνεργασία που είχα με το service τους μέχρι πριν 3 χρόνια , ήταν πολύ προσεκτικοί στις αντικαταστάσεις και στις εγγυήσεις. Μερικές φορές μου είχαν στείλει και πράγματα πίσω ενώ είχαν πρόβλημα και τους τα ξαναέστελνα μετά από τηλεφωνικά γκαζώματα που τους έριχνα .

Τι να πω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις πιστοτικο φιλε ... Ετσι το κοβω ... και με τις νεες τιμες .... 8Gb ...

Γιατί να δεχθεί το πιστωτικό ? Από τη στιγμή που υπάρχουν οι μνήμες ακόμη και δεν έχουν καταργηθεί θα απαιτήσει τις ίδιες ή πάλι 16GB στα ίδια χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα απαιτησω κατι. Ναι μεν εχω ταλαιπωρηθει επειδη δεν τα ελεγξαν, αλλα απο την αλλη εγω τους ειπα οτι ειναι χαλασμενα και εκανα αναβαθμιση μεσα στον ολο πανικο. Δεν μπορει να εχουν χαλασει και τα 4 στικς. Θα τους παρακαλεσω για πιστωτικο ωστε να βαλω λιγα ακομα (κανα 60αρι) και να παρω καποιες με XMP Profile σετακι στα 1600. Αυτες που εχω ειναι μονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...