Προς το περιεχόμενο

Αναγκες και προγραμματα


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε παρατηρησει κατι;

Οι περισσοτερες διανομες καλυπτουν καποιες αναγκες, αλλα χωρις πραγματικο αντικρυσμα στις προτεραιοτητες του κοσμου.

 

Θα βρειτε πχ σχεδον παντου ενα spreadsheet. Ποιος αποφασισε οτι ο desktop χρηστης εχει περισσοτερη αναγκη απο ενα spreadsheet κι οχι απο μια app που σου λεει τα προγραμματα της τηλεορασης;

 

Τι ποσοστο χρηστων καλυπτει το trasmission και το βρισκεις συχνα, ενω πχ εχεις τοσο κοσμο που μαθαινει ξενες γλωσσες και δεν βαζουν ενα flashcard προγραμμα για να μαθαινεις το λεξιλογιο;

 

Ποιες αναγκες εχετε εντοπισει και ποια προγραμματα θα τις καλυπταν κατα τη γνωμη σας;

 

Αρχιζω:

-Learning tool (λεξιλογιο κλπ): anki, ignuit

 

-personal wiki: zim

 

-pdf annotation (γιατι ειναι λογικο να μπορεις να κρατας σημειωσεις): xournal, okular(kde)

 

-personal finances (για να κανεις το κουμαντο σου): homebank, money manager ex(mmex), grisbi

 

-κατι για σπορ ή διαιτα: το kipina με βολευε παλια, αλλα ηταν buggy

 

-προγραμματα τηλεορασης: qmagneto (δεν ειναι αυτοματο, πρεπει να εισαγεις πηγη προγραμματων)

 

YΓ Προς συντονιστη: παρακαλω μην γινει συγχωνευση με το stiky «Λιστα προγραμματων για λινουξ». Εδω το θεμα ειναι ο εντοπισμος αναγκων και συζητηση πανω σε αυτο. Τα προγραμματα ειναι δευτερευον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε lxde, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια..

PC= personal computer ή προσωπικός υπολογιστής..

Δεν κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια, γιατι τοτε θα εβαζα κι αλλα που ειναι για καθαρως προσωπικη χρηση οπως πχ το να σκαναρεις εγγραφα και να τα κανεις pdf. Χρησιμοποιω καθε μερα για αυτο το λογο το gscan2pdf για τη δουλεια μου, αλλα καταλαβαινω οτι δεν αφορα πολλους.

 

Εστιασε στις αναγκες. Τα προγραμματα ειναι ο,τι προτεινω εγω ωστε να εξυπηρετησω καποιον που θελει να καλυψει τη συγκεκριμμενη αναγκη και δεν θελει ή δεν εχει χρονο να ψαχνει. Καποιος αλλος μπορει να προτεινει κατι αλλο.

 

Σαν αναγκες λοιπον παρατηρουνται σε μεγαλο μερος του πληθυσμου. Ενας σε καποια φαση αλλου μου επισημανε οτι ειναι περιττο το homebank. Ας εχουμε υποψιν οτι το λινουξ δεν βγαινει αποκλειστικα για Ελληνες και στο εξωτερικο η χρηση money manager για τα προσωπικα οικονομικα ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο.

 

Επισης να ξεκαθαρισω οτι για το spreadsheet ή το συγκεκριμμενο bittorent transmission που αναφερα (που δεν εχει και πηγες να κατεβαζεις) δεν εννοω οτι πρεπει να βγουν. Αν εχει παρατηρηθει οτι καλυπτουν μεγαλες αναγκες ας μεινουν. Εθεσα ζητημα προτεραιοτητων. Γιατι αυτα ειναι, ενω αλλα που καλυπτουν μεγαλυτερες αναγκες δεν ειναι; Αυτο ειναι το ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει γιατί όπως το ερμήνευσα εγώ

Εχετε παρατηρησει κατι;
Οι περισσοτερες διανομες καλυπτουν καποιες αναγκες, αλλα χωρις πραγματικο αντικρυσμα στις προτεραιοτητες του κοσμου.

 

εβγαλα αυτό το συμπέρασμα.

Πως να εστιάσω σε ανάγκες, αφού δεν ξέρω ποιές είναι αυτές. Ο καθένας έχει τις δικές του

Πάντως για αυτό υπάρχουν διάφορα προγράμματα ότι θέλει ο καθένας βάζει.

Τώρα αν κάποιο πρόγραμμα είχε τεράστεια ζήτηση (αριθμό download) θα έμπαινε και αυτο σε μια διανομή.

 

Εγώ αδιαφορώ για τις εξιδεικευμένες σε κάτι διανομές. Και θεωρώ πως μόνο ζημιά κάνουν,

Εστησα το μηχάνημα μου όπως το θέλω,μόνο με αυτά που χρειάζωμαι χωρίς καποιο d.e. και συνιστώ και σε άλους να κάνουν το ίδιο.

Εφτιαξα δλδ την δική μου διανομή.

Καλό απόγευμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αδιαφορώ για τις εξιδεικευμένες σε κάτι διανομές. Και θεωρώ πως μόνο ζημιά κάνουν,

Εστησα το μηχάνημα μου όπως το θέλω,μόνο με αυτά που χρειάζωμαι χωρίς καποιο d.e. και συνιστώ και σε άλους να κάνουν το ίδιο.

Εφτιαξα δλδ την δική μου διανομή.

 

Αι γεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να εστιάσω σε ανάγκες, αφού δεν ξέρω ποιές είναι αυτές. Ο καθένας έχει τις δικές του

Ο καθενας μπορει να εχει τις δικες του, αλλα μια διανομη οταν βγαινει στην κυκλοφορια εστιαζει σε αναγκες, εφοσον προτεινει προγραμματα. Και το θεμα μας ειναι ακριβως αυτο: αν γινεται καλη εκτιμηση αναγκων του γενικου πληθυσμου. Εντοπισα καποιες γενικες αναγκες, αλλα βεβαια ειναι παντα μια προσωπικη αποψη.

 

Εγώ αδιαφορώ για τις εξιδεικευμένες σε κάτι διανομές. Και θεωρώ πως μόνο ζημιά κάνουν,

Εστησα το μηχάνημα μου όπως το θέλω,μόνο με αυτά που χρειάζωμαι χωρίς καποιο d.e. και συνιστώ και σε άλους να κάνουν το ίδιο.

Εφτιαξα δλδ την δική μου διανομή.

Αυτο ειναι ενδιαφερον και μπραβο σου που εστησες τη διανομη σου. Σαν θεμα με ενδιαφερει, αλλα νομιζω οτι οι εξειδικευμενες ή προσωπικες διανομες ειναι μια αλλη συζητηση κι αν το ανακατεψουμε κι αυτο ισως χασουμε στο τελος τη μπαλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιαυτο υπαρχουν οι μαμαδες διανομες, που εστιαζουν στην αναγκη του χρηστη να κανει το setup που θελει - οπως το θελει - με οτι προγραμματα θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιαυτο υπαρχουν οι μαμαδες διανομες, που εστιαζουν στην αναγκη του χρηστη να κανει το setup που θελει - οπως το θελει - με οτι προγραμματα θελει.

Σωστα, αλλα ετσι μπαινουμε σε μονοπατια για λιγους. Εφοσον νομιζεις οτι ειναι μια προταση ρεαλιστικη, δεν εχω λογο να την απορριψω. Αν ομως μιλησουμε για διανομες που απευθυνονται στο ευρυ κοινο με ετοιμα προγραμματα, το προβλημα της εκτιμησης αναγκων ξαναβγαινει στο προσκυνιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον νομιζεις οτι ειναι μια προταση ρεαλιστικη, δεν εχω λογο να την απορριψω.

 

Δεν νομιζω, την ζω εδω και ~5 χρονια :P

 

Anyway, δεν μπορει να ξερει ο καθε "διανομεας" τις αναγκες του κοσμου. Καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις και απαιτησεις.

 

Εγω πχ σαν μουσικος, θελω ενα προγραμμα να γραφω midi/audio και να κανω επεξεργασια οποτε θελω muse2 / calf plugins κλπ.

 

Για επεξεργασια video θελω το kdenlive.

 

Επισης χρησιμοποιω πολυ virtualbox για ενα προγραμμα που αναπτυσσουμε εδω, για δοκιμες.

 

Ο καθενας εχει τις δικες του αναγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς καμία έτοιμη διανομή δεν θα καλύψει 100% τις ανάγκες σου. Για αυτό το λόγο υπάρχουν τα αποθετήρια και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλιώς θα έπρεπε απλά να βάλει όλα τα πακέτα μέσα στην διανομή και να γίνει η διανομή 100GB.

 

Αυτό που προσπαθούν να πουν τα παιδιά είναι ότι είναι καλύτερο να χτίζεις κάτι από την αρχή παρά να προσπαθείς να το φέρεις στα μέτρα σου. Όπως και σε ένα σπίτι όσο και να το ανακαινίσεις αν οι χώροι του δεν σε βολεύουν δεν πρόκειται να είσαι ποτέ 100% ευχαριστημένος. Ενώ αν το σχεδίαζες από την αρχή με βάση της ανάγκες σου θα ήταν ιδανικό για σένα.

 

Έτσι λοιπόν, χρησιμοποιώντας μία διανομή που δεν σου δίνει τίποτα έτοιμο(debian,arch,gentoo κλπ) την φτιάχνεις από την αρχή και έχει μέσα μόνο ότι νομίζεις εσύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mail client πρέπει να έχουν οι διανομές ; ποιον ;

 

εξαρτίσεις του thunder

depends=('alsa-lib' 'dbus-glib' 'desktop-file-utils' 'gtk2' 'hicolor-icon-theme' 'hunspell' 'libevent' 'libnotify' 'libvpx' 'libxt' 'mime-types' 'mozilla-common' 'nss' 'sqlite' 'startup-notification')

 

αυτές θα βάλουν από μόνες τους και άλλες τόσες ακόμα και αν είναι ήδη bloated η εγκατάσταση

 

εξαρτίσεις του claws

 

depends=('gtk2' 'gnutls' 'startup-notification' 'pilot-link' 'enchant' 'gpgme' 'libetpan>=1.1' 'libsm' 'db' 'dbus-glib' 'hicolor-icon-theme' 'desktop-file-utils')

δεν θα βάλει πολλές άλλες ακόμα και σε καθαρή εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθούν να πουν τα παιδιά είναι ότι είναι καλύτερο να χτίζεις κάτι από την αρχή παρά να προσπαθείς να το φέρεις στα μέτρα σου.

Αυτο ειναι μια αποψη σεβαστη, αλλα δεν ειναι το θεμα του νηματος. Το θεμα ειναι:

Στις διανομες ευρεος κοινου, καλυπτονται οι πραγματικες αναγκες των χρηστων;

 

mail client πρέπει να έχουν οι διανομές ; ποιον ;

Αν εχεις webmail ειναι βολικο να κατεβασεις τα emails αν σου χρειαστουνε;

To claws οπως και το thunder τα βαζω στη λιστα ικανοποιησης αναγκων email. Για sylpheed, postler, balsa δεν ειμαι σιγουρος. Απο KDE εχω μακρυνες αναμνησεις γιατιτο εγκατελειψα γρηγορα κι αρα δεν ξερω για kmail. Τωρα απο θεμα dependencies δεν τα εχω πολυψαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lxde

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Να κάνεις μια χαρτογράφηση των διάφορων αναγκών που μπορεί να έχουν οι χρήστες και να δεις κατά πόσο αυτές καλύπτονται από την προεπιλογή προγραμμάτων των μεγάλων διανομών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@lxde

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Να κάνεις μια χαρτογράφηση των διάφορων αναγκών που μπορεί να έχουν οι χρήστες και να δεις κατά πόσο αυτές καλύπτονται από την προεπιλογή προγραμμάτων των μεγάλων διανομών;

Μπραβο, ακριβως αυτο. Δηλαδη πιστευω οτι εχουμε παγιδευτει σε ενα παλιο προτυπο για το ποιες ειναι οι γενικες αναγκες, ενω αυτες αφενος ειναι πολυ περισσοτερες κι αφετερου υπαρχει λαθος εκτιμηση ως προς τη σπουδαιοτητα τους.

 

Μεχρι τωρα ειχαμε τη δεσμευση των 700mb λογω χωριτικοτητας CD, ενω τωρα περναμε κατευθειαν την iso σε στικακι και εχουμε περισσοτερο χωρο. Αρα μπορουμε να καλυψουμε περισσοτερες αναγκες. Ετσι αποφευγουμε το δυσαρεστο φαινομενο να κατεβαζουμε μια διανομη και μετα την εγκατασταση να εγκαθιστουμε κι αλλα τοσα προγραμματα.

 

Ποσο μαλλον αν ο χρηστης ειναι νεος και δεν ξερει τι ακριβως υπαρχει για να ικανοποιησει τις αναγκες του, οπως ηταν συνηθισμενος στο προηγουμενο λειτουργικο του. Ειναι μια απο τις πολλες αιτιες που χανουμε κοσμο. Εχουμε το καλυτερο λειτουργικο και ειμαστε λιγοι, οποτε δεν μας παιρνουν στα σοβαρα, πχ οι κατασκευαστες συσκευων (εκτυπωτες, σκαννερ κλπ). Κι ετσι εχουμε συχνα ασυμβατο υλικο.

 

Εχω φιλους και με ρωτανε: «ναι αλλα στο λινουξ θα εχω ολα τα προγραμματα για να κανω τη δουλεια μου;» Τι το καλυτερο να βαζεις ενα στικακι live και να του τα δειχνεις ολα, ωστε να πειθεται.Ή να κατεβαζει μονος του την iso, να την γραφει και να ειναι ετοιμος. Οι αναγκες του μεσου χρηστη αν γινει καλη «χαρτογραφηση» μπορουν να προσδιοριστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...