Προς το περιεχόμενο

Αναγκες και προγραμματα


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αποφεύγαμε όλα αυτά τα στενάχωρα, αν από την αρχή ήσουν σαφέστερος στο τι θέλεις να κάνεις, χωρίς κατ ανάγκη να αποκαλύψεις το επιχειρηματικό σου σχέδιο. Όλα καλά.

 

Εγώ για παράδειγμα έχω ενα σταθερό υπολογιστή με minimal setup Debian + openbox Μου πήρε πάνω από μια εβδομάδα να το στήσω και να είναι σε όλα τέλειος.

Αν εξαιρέσω ένα λαπτοπ που έχει xp γιατί δεν γίνεται διαφορετικά (ραδιοερασιτεχνικά προγράμματα που συνδέονται με ασυρμάτους ρότορες κεραιών και απαιτούν drivers

 

Υπάρχει άλλο ένα στο καθιστικό ας πούμε, που κυλιέται από δω και από κει και είναι για όλες τις δουλειές .

Σε αυτό σιγά μην κάτσω να βάλω το παραπάνω σεταπ. Έβαλα πέρυσι νομίζω mint και ξεμπέρδεψα.

 

Αν ήθελα να δωρίσω ένα φτηνό laptop στη βαφτιστήρα μου ας πούμε (φοιτήτρια) και υπήρχε κάτι τέτοιο που σκέφτεσαι να κάνεις θα το σκεπτόμουν πολύ μα πολύ σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω πως πολλά από όσα έχουν ειπωθεί είναι αν μη τι άλλο πικρόχολα και ασεβή προς όλους όσους βοήθησαν, λίγο ή πολύ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να φτάσει το linux εδώ που είναι σήμερα.

 

Αν και θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου δε θα το κάνω, γιατί συζήτηση με άτομα που έχουν τέτοιες απεχθείς ιδέες δε με ενδιαφέρει.



 Οποτε αυτα που γραφετε εδω, με ολο το συμπαθειο, φανταζουν απο εξω τελειως οπισθοδρομικα.

 

Πολύ προοδευτικότητα έχει πέσει εκεί στα εξωτερικά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποφεύγαμε όλα αυτά τα στενάχωρα, αν από την αρχή ήσουν σαφέστερος στο τι θέλεις να κάνεις, χωρίς κατ ανάγκη να αποκαλύψεις το επιχειρηματικό σου σχέδιο. Όλα καλά

 

Ο pmav99 οχι μονο επιασε αμεσως το θεμα, αλλα και το συνοψισε, που δειχνει οτι ημουν σαφης. Κι επισης το επανελαβα μερικες φορες στην πορεια. Αλλα μερικοι επιμενατε στα δικα σας να το πατε εκει που θελετε, γενικοτητες για το λινουξ δηλαδη, και στα πλαισια αυτης της γενικης συζητησης αποκαλυψα και τα επαγγελματικα μου σχεδια. Να το επαναλαβω για πολλοστη φορα και με κεφαλαια λοιπον. Το θεμα ειναι Η ΕΚΤΙΜΙΣΗ ΤΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΣΤΙΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΔΙΑΝΟΜΕΣ. Αυτο βοηθαει στην στρατηγικη εξαπλωσης του λινουξ διοτι τις προτασεις τις σημειωνω για προωθηση (αλλα θα βοηθησει και στα επαγγελματικα μου σχεδια βεβαιως αργοτερα ).

 

Πιστεύω πως πολλά από όσα έχουν ειπωθεί είναι αν μη τι άλλο πικρόχολα και ασεβή προς όλους όσους βοήθησαν, λίγο ή πολύ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να φτάσει το linux εδώ που είναι σήμερα.

 

Αν και θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου δε θα το κάνω, γιατί συζήτηση με άτομα που έχουν τέτοιες απεχθείς ιδέες δε με ενδιαφέρει.

 

 

Πολύ προοδευτικότητα έχει πέσει εκεί στα εξωτερικά....

Αστην μην την πεις τη γνωμη σου καλυτερα. Φαινεται προς τα που κλινει και χορτασαμε φιλοσοφια. Και αν δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω και ζοριζεσαι.....ξυδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να είμαι ευγενικός μαζί σου, τόσο όσο δεν συνηθίζεται εδώ.

Προσπάθησα επίσης να "ξεχάσω" όσα από τη μεριά σου ελέχθησαν και να δώσω από τη μεριά μου ένα αίσιο τέλος.

Αλλά τελικά βλέπω στο απέναντι πληκτρολόγιο ένα "κοκοράκι" που αυθαδιάζει ασύστολα και παίζει με την νοημοσύνη μου.

Τέλος φίλε από εμένα .

 

Ίσος θα έπρεπε να κλειδωθεί το παρών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να κλειδωθει. Οι περισσοτεροι δεν ειστε αξιοι να κρατησετε ενα θεμα συζητησης. Επαναλαμβανα συνεχως τα ιδια πραγματα λες και ειχα να κανω με δημοτικο. Αν δεν σας ενδιαφερει η εξαπλωση του λινουξ, φατε στη μαπα τους πολιτικους σας που κανουν συμβασεις με microsoft για τις μιζες, επειδη σαν λινουξιακη κοινοτητα δεν εχετε φωνη να ορθωσετε αναστημα. Και στειλτε αυριο τα παιδια σας στο σχολειο να μαθαινουν windows, ενω εσεις κοκορευεστε στο insomnia για το λινουξ. Ειστε για λυπηση και τελος κι απο μενα. Περαστικος ημουνα απο αυτο το φορουμ, για να δω τι παιζει στη Ελλαδα, αλλα το μονο που ειδα ηταν τα μαυρα σας τα χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω το μακρυ μου...

 

αρχικα αυτο που προτεινεις με τα λιγα που διαβασα..μπορει να γινει κατα την εγκατασταση μιας διανομης με κουτακια και τικαρισματα.

 

Κατι αναλογο εχω δει κατα την εγκατασταση του debian που σε ρωταει για τι χρηση το θες το πισι και αναλογως τι τικαρεις ( ftp  server . file server  , web server , laptop κλπ) σου περναει καποια προκαθορισμενα πακετα που ξερει/υποθετει οτι θα σου χρειαστουν.

 

Ε υποθετω οτι κατι αναλογο μπορει να υπαρξει και για προγραμματα γενικου ή και ειδικου ενδιαφεροντος...

 

Ολα τα υπολοιπα ειναι μεσα στο πλαισιο "ξερω λινουξ , αρα ειμαι μαγκας" φιλοσοφιας που μας διακατεχει θελοντας να δειξουμε υπεροψια/μαγκια/ανωτεροτητα σε οποιον τομεα της ζωης μας μπορουμε...

 

Εχω τονισει κατα καιρους και παρα πολλες φορες , 2 πραγματικοτητες στον χωρο του λινουξ

 

1. Πολλες διανομες που στοχευουν σε συγκεκριμενης φιλοσοφιας κοινο (δεν μιλαω για την σαβουρα που αλλαζουν theme και icons και την ονομαζουν διανομη).Αρα ο καθενας διαλεγει οποια τον βολευει καλυτερα γιατι στην τελικη αναλυση το λινουξ ειναι λειτουργικο συστημα...αν δεν ειναι...λειτουργικο για τις αναγκες σου....εχει αποτυχει και αυτο και η επιλογη του..απο σενα...

 

2.Ο,τι και να λετε το λινουξ θελει να παρει μεριδιο απο το desktop κομματι της πιτας...αυτο σημαινει οτι θελοντας και μη παντα θα το συγκρινουμε με τα windows.Αρα πρεπει να κανει οτι και αυτα και ακομα περισσοτερα και ακομα καλυτερα..για να μπορεσει καποια στιγμη να τους...κλεψει πελατεια...

Αυτο που βλεπω εγω ομως ειναι εναν ασειδωτο πλουραρισμο..στα παντα...που ναι μεν ειναι καλο γιατι υπαρχουν επιλογες..ανταγωνισμος , παραμετροποιησεις μεχρι αηδιας...αλλα καμμια προσπαθεια προς εναν κοινο στοχο..την απλουστευση των πραγματων.Εν ετει 2013 δυστυχως ακομα παλευουμε με εμβρυικα θεματα που στα παραθυρα ειναι αυτονοητα και δουλευουν απροβληματιστα εδω και πολλα χρονια (και μεριδιο ευθυνης προφανως εχουν και οι προγραμματιστες/εταιριες που δεν ασχολουνται)

 

Και οσο και να μου λετε console is simple , console is power..αν θες κομματι απο την desktop πιτα...θες G U I ..σχεδον στα παντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ~ » ll /usr/lib | wc -l                                                                                                                                                                     archy@arch
3876
------------------------------------------------------------
~ » ll /usr/bin | wc -l                                                                                                                                                                     archy@arch
3267
------------------------------------------------------------
~ »                                                                                                                     

οποιος ειναι με μπουμπουντου ας βαλει τι εχει κατω απο /lib

οι driver σε win σε ποιο φακελο ειναι ;

 

και γιατι χρειαζομαι ολους τους video driver ;

:: There are 77 members in group xorg:
:: Repository extra
   1) font-misc-ethiopic  2) xf86-input-evdev  3) xf86-input-joystick  4) xf86-input-keyboard  5) xf86-input-mouse  6) xf86-input-synaptics  7) xf86-input-vmmouse  8) xf86-input-void
   9) xf86-video-ark  10) xf86-video-ast  11) xf86-video-ati  12) xf86-video-cirrus  13) xf86-video-dummy  14) xf86-video-fbdev  15) xf86-video-glint  16) xf86-video-i128  17) xf86-video-intel
   18) xf86-video-mach64  19) xf86-video-mga  20) xf86-video-modesetting  21) xf86-video-neomagic  22) xf86-video-nouveau  23) xf86-video-nv  24) xf86-video-openchrome  25) xf86-video-r128
   26) xf86-video-savage  27) xf86-video-siliconmotion  28) xf86-video-sis  29) xf86-video-tdfx  30) xf86-video-trident  31) xf86-video-v4l  32) xf86-video-vesa  33) xf86-video-vmware
   34) xf86-video-voodoo  35) xorg-bdftopcf  36) xorg-docs  37) xorg-font-util  38) xorg-fonts-100dpi  39) xorg-fonts-75dpi  40) xorg-fonts-encodings  41) xorg-iceauth  42) xorg-luit
   43) xorg-mkfontdir  44) xorg-mkfontscale  45) xorg-server  46) xorg-sessreg  47) xorg-setxkbmap  48) xorg-smproxy  49) xorg-x11perf  50) xorg-xauth  51) xorg-xbacklight  52) xorg-xcmsdb
   53) xorg-xcursorgen  54) xorg-xdpyinfo  55) xorg-xdriinfo  56) xorg-xev  57) xorg-xgamma  58) xorg-xhost  59) xorg-xinput  60) xorg-xkbcomp  61) xorg-xkbevd  62) xorg-xkbutils  63) xorg-xkill
   64) xorg-xlsatoms  65) xorg-xlsclients  66) xorg-xmodmap  67) xorg-xpr  68) xorg-xprop  69) xorg-xrandr  70) xorg-xrdb  71) xorg-xrefresh  72) xorg-xset  73) xorg-xsetroot  74) xorg-xvinfo
   75) xorg-xwd  76) xorg-xwininfo  77) xorg-xwud

Enter a selection (default=all): 

bloated

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να κλειδωθει. Οι περισσοτεροι δεν ειστε αξιοι να κρατησετε ενα θεμα συζητησης. Επαναλαμβανα συνεχως τα ιδια πραγματα λες και ειχα να κανω με δημοτικο. Αν δεν σας ενδιαφερει η εξαπλωση του λινουξ, φατε στη μαπα τους πολιτικους σας που κανουν συμβασεις με microsoft για τις μιζες, επειδη σαν λινουξιακη κοινοτητα δεν εχετε φωνη να ορθωσετε αναστημα. Και στειλτε αυριο τα παιδια σας στο σχολειο να μαθαινουν windows, ενω εσεις κοκορευεστε στο insomnia για το λινουξ. Ειστε για λυπηση και τελος κι απο μενα. Περαστικος ημουνα απο αυτο το φορουμ, για να δω τι παιζει στη Ελλαδα, αλλα το μονο που ειδα ηταν τα μαυρα σας τα χαλια.

 

Είσαι τουλάχιστον αστείος και άξιος της τύχης σου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι τουλάχιστον αστείος και άξιος της τύχης σου....

Mην ασχολεισαι με την τυχη μου, κοιτα το χαλι σου.

Edit: Κι επειδη μαλλον θα το συνεχισεις με αερολογιες, καλυτερα να σε προσγειωσω: σκεψου μονο πού ζεις και πού ζω. Την ποιοτητα ζωης που εχει εδω μονο στο ονειρο σου θα τη δεις. Μην πας γυρευοντας σε θεματα που δεν σε παιρνει.

 

2.Ο,τι και να λετε το λινουξ θελει να παρει μεριδιο απο το desktop κομματι της πιτας...αυτο σημαινει οτι θελοντας και μη παντα θα το συγκρινουμε με τα windows.Αρα πρεπει να κανει οτι και αυτα και ακομα περισσοτερα και ακομα καλυτερα..για να μπορεσει καποια στιγμη να τους...κλεψει πελατεια...

Αυτο που βλεπω εγω ομως ειναι εναν ασειδωτο πλουραρισμο..στα παντα...που ναι μεν ειναι καλο γιατι υπαρχουν επιλογες..ανταγωνισμος , παραμετροποιησεις μεχρι αηδιας...αλλα καμμια προσπαθεια προς εναν κοινο στοχο..την απλουστευση των πραγματων.Εν ετει 2013 δυστυχως ακομα παλευουμε με εμβρυικα θεματα που στα παραθυρα ειναι αυτονοητα και δουλευουν απροβληματιστα εδω και πολλα χρονια (και μεριδιο ευθυνης προφανως εχουν και οι προγραμματιστες/εταιριες που δεν ασχολουνται)

 

Και οσο και να μου λετε console is simple , console is power..αν θες κομματι απο την desktop πιτα...θες G U I ..σχεδον στα παντα....

Δεν ειναι μονο το μεριδιο αγορας. Ειμαστε πολλοι που θελουμε εναν καλυτερο κοσμο με ανοιχτο λειτουργικο που εγγυαται μεγαλυτερο σεβασμο προς την ιδιωτικη ζωη των ανθρωπων.

 

Και ως προς το αλλο που γραφεις, ναι υπαρχει μεγαλη ανοργανωσια. Δεν ευθυνονται βεβαια ολοι οι προγραμματιστες, αλλα οσοι προγραμματιστες ή μη εχουν παρωχημενες ιδεες και στειρες ιδεολογικες αγκυλωσεις σε σημειο που να γινονται τροχοπεδη για την εξαπλωση του. Οι εταιρειες εχουν βοηθησει πολυ, αλλα κατα την αποψη μου στρεφονται αηδιαστικα προς το κερδος.

Επεξ/σία από lxde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...