Προς το περιεχόμενο

«Ντοπαρισμένες» οι επιδόσεις του Galaxy S4 με συγκεκριμένες benchmark εφαρμογές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί από όσους αγοράζουν κορυφαία android smartphones, δε παραλείπουν να μετρήσουν τις επιδόσεις της συσκευής τους και να τις συγκρίνουν με τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.Σύμφωνα όμως με την ιστοσελίδα Anandtech, τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται στην περίπτωση του Galaxy S4 και ειδικότερα σε μια από τις Ευρωπαϊκές του εκδόσεις που στηρίζεται στο Exynos 5 Octa SOC. Ακολουθώντας μια αναφορά μέλους στα forums του Beyond3D, οι συντάκτες της ιστοσελίδας προχώρησαν σε δοκιμές με αρκετά προγράμματα bencmark επιβεβαιώνοντας τους αρχικούς ισχυρισμούς του μέλους.

 

Συγκεκριμένα, το Anandtech υποστηρίζει ότι η Samsung έχει δημιουργήσει εσωτερικά σε όλα τα Galaxy S4 με το chipset του Exynos 5 Octa, μια λίστα για συγκεκριμένες εφαρμογές μέτρησης επιδόσεων που επιτρέπει μόνο σε αυτές να κάνουν χρήση της πλήρους δύναμης του chipset. Μόλις η συσκευή εντοπίσει ότι «τρέχει» μια τέτοια εφαρμογή, τότε η GPU του S4 χρονίζεται στα 532 MHz έναντι της κανονικής των 480 Mhz για όσες εφαρμογές benchmark δεν περιλαμβάνονται στη λίστα εμφανίζοντας καλύτερα αποτελέσματα έως και 11%. Στις εφαρμογές αυτές περιλαμβάνεται το AnTuTu, το Quadrant και το GLBenchmark 2.5.1.

 

Παρόμοια τακτική φαίνεται ότι έχει ακολουθήσει η Samsung και με τον ένα επεξεργαστή της συσκευής ο οποίος κανονικά δουλεύει με ταχύτητες από 500 Mhz έως 1.2 GHz, ενώ όταν τρέχουν αυτές οι εφαρμογές δουλεύει στη μέγιστη ταχύτητα δίνοντας μια λανθασμένη εικόνα για τις δυνατότητες του S4 σε πραγματικές συνθήκες.

Μπορείτε να διαβάσετε την αναλυτική έρευνα της ιστοσελίδας Anandtech από τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Link.png Site: Anandtech

 

Ενημέρωση: Η Samsung προχώρησε σε διευκρινήσεις για το θέμα, αναφέροντας ότι «κάτω από κανονικές συνθήκες, η GPU του Galaxy S4 λειτουργεί στα 533 MHz ενώ ορισμένες εφαρμογές που τρέχουν σε πλήρη οθόνη (χωρίς τη status bar) έχουν δηλωθεί ως εφαρμογές που χρειάζονται τις πλήρες επιδόσεις του κινητού. Σε αυτές περιλαμβάνεται η εφαρμογή της κάμερας, του browser, του video player και τα εργαλεία benchmarking», Η Samsung κλείνει την δήλωση της αναφέροντας ότι πολλά από τα παιχνίδια δε χρειάζονται την μέγιστη ταχύτητα του S4.

 

Πάντως η εταιρεία δεν κάνει αναφορά στην ανακάλυψη του Anandtech για κομμάτια κώδικα στα οποία δηλώνονται συγκεκριμένες εφαρμογές μέτρησης επιδόσεων ώστε να εκτελούνται με την πλήρη ταχύτητα της GPU αν και η ιστοσελίδα διευκρινίζει ότι και άλλες εφαρμογές που δεν αναφέρονται, παρουσιάζουν την ίδια συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ενω οτι ολα αυτα τα προγραμματα λενε π..πες?

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η έρευνα λέει στην ουσία ότι η Samsung "ξεγελάει" τα προγράμματα benchmarking έτσι ώστε οι δημοσιογράφοι που τα χρησιμοποιούν για να μετράνε την ταχύτητα του S4, να γράφουν για "ιπποδύναμη" που ουδέποτε είναι διαθέσιμη στον απλό χρήστη.

 

Όταν το κινητό αντιλαμβάνεται ότι 'τρέχει' τέτοιο πρόγραμμα, απλώς αυξάνει την ταχύτητα του επεξεργαστή - αλλά μόνο τότε. Για τις υπόλοιπες εφαρμογές, το κινητό έχει χαμηλότερες ταχύτητες. 

 

Η γυναίκα του Καίσαρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λειτουργία της CPU είναι σωστή, μιας και τρέχει στο μέγιστο αφού αυτό μετράει το benchmark. Το λάθος είναι στην GPU που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν ξεπερνάει τα 480Mhz ενώ στα bench φτάνει τα 532Mhz που δεν πρόκειται να μπορέσει να τα χρησιμοποιήσει κάποια άλλη εφαρμογή αφού είναι κλειδωμένη στα 480Mhz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο χαζό είναι κατά την γνώμη μου να τρέχεις benchmark και να σε απασχολούν οι επιδόσεις του κινητού σου..

 

πιστεύω πως γι αυτό ευθύνεται η google αφού για να τρέξεις το λειτουργικό της όπως η ίδια το φαντάζεται θες ένα κτήνος επιδόσεων, και παράλληλα η ελευθερία που προσφέρει στον κάθε κατασκευαστή να φορτώσει πάνω ότι θέλει κάνει την εμπειρία ακόμα πιο απαιτητική σε πόρους.

 

κοινώς, χάσαμε την ουσία. δεν είναι τυχαίο που τα nexus έχουν υποδιέστερα χαρακτηριστικά αλλά πάνε σφαίρα από τις εκάστοτε ναυαρχίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να δώ όλους αυτούς που πηδάνε όλα τα θέματα που γράφουν για την apple με κάτι μπεεε και κάτι βελάσματα. 

Αιντε παιδιά ελάτε να μας πείτε πως εσείς κατέχετε το άγιο δισκοπότηρο των smartphones και όλοι οι υπόλοιποι είναι αδαείς ηλίθιοι....

Μη χαθείτε περιμένουμε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ματαιοδοξία και πάλι ματαιοδοξία της εποχής. "Το δικό μου κινητό είναι πιο γρήγορο από το δικό σου",  Τα iphones έτσι, τα samsung αλλιώς... τσ τσ τσ... κάτι από κόντρες στο Δημοτικό σχολείο μου θυμίζει ή κάνω λάθος? :-D Τότε τουλάχιστον είμασταν μπόμπιρες. Οι Εταιρίες καλά κάνουν φυσικά, να πουλήσουν θέλουν, εμείς τσιμπάμε πολύ περισσότερο από όσο χρειάζεται!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τα συγκεκριμένα benchmarks είναι ο ορισμός της κακό-γραμμένης εφαρμογής. έχουν γραφτεί από άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με γραφικά υπολογιστών και δεν αντιπροσωπεύουν το σύνηθες περιεχόμενο των app stores. για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλυθούν κάποια άθλια benchmarks μονοπωλούν το ενδιαφέρον των δημοσιογράφων και το χειρότερο είναι ότι οδηγούν το hardware των mobile gpus. όπου βλέπετε antutu και GLB απλά μακριά και μην δίνετε και πολύ σημασία στις μετρήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομη και ετσι,η Samsung παλι πρωτοπορει!!! :lol:

Ας το κανει και η apple...χαχαχα!Καλα το κινητο ειναι κτηνος,και τα bechs σε smartphones ποτε δεν τα εδωσα σημασια.

Μεχρι σημερα,δεν εχω κανει ουτε ενα.Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τι νόημα έχουν όλα αυτά τα μετροπρογράμματα, γιατί δεν έχω καταλάβει; Για μένα το σημαντικό είναι η μνήμη που έχουν τα κινητά, τι μπορείς να χωρέσεις μέσα. Κατά τα άλλα αν το προγραμματάκι τάδε ανοίγει σε 2 δευτερόλεπτα ή σε 3, δεν μου καίγεται καρφί.

Τώρα βέβαια σε προγράμματα που χρειάζονται ταχύτητα π.χ Gps ίσως υπάρχει νόημα, αλλά δεν έχω δει πουθενά τέτοια σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να δώ όλους αυτούς που πηδάνε όλα τα θέματα που γράφουν για την apple με κάτι μπεεε και κάτι βελάσματα. 

Αιντε παιδιά ελάτε να μας πείτε πως εσείς κατέχετε το άγιο δισκοπότηρο των smartphones και όλοι οι υπόλοιποι είναι αδαείς ηλίθιοι....

Μη χαθείτε περιμένουμε

 

Δεν έχουν χρόνο τώρα, κάνουν μαύρισμα στην Μύκονο. :-P

Ναι αλήθεια ποιος κοιτάει τις μετρήσεις αυτές;  Έχουμε χάσει την ουσία των πραγμάτων, έχω την εντύπωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...