Προς το περιεχόμενο

cd σε παλιο στερεοφονικο


Daskalakis7GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,προσφατα πηρα ενα παλιο στερεοφονικο απο τον θειο μου το οποιο ειναι αυτο http://images03.olx.gr/ui/7/60/26/1370194083_515385426_2-HOME-hi-fi-JVC-mxj750-r-.jpg

 παλιο αλλα πολυ δυνατο!!!ειπα λοιπον να γραψω κατι cd με τραγουδια να τα ακουσω εκει αλλα οτι cd και να εγραφα δεν μου το διαβαζε.ποιο ειναι το προβλημα...μηπως επειδη ειναι παλιο?τις εγγραφες τις εκανα απο το windows media player!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτότυπα CD (εταιρείας, όχι εγγραφόμενα) παίζει; Αν ναι, ίσως να έχει κάποιο περιορισμό στο τι μπορεί να διαβάσει και τι όχι, όπως συνέβαινε και σε κάποια παλιά CD αυτοκινήτου, που δεν έπαιζαν CD-R. Αν δεν παίζει ούτε τα πρωτότυπα, το πιθανότερο είναι ότι έχει βλάβη το CD player. Το αν αξίζει η δαπάνη για να το διορθώσεις, δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω τα verbatim καπως ετσι και μια φορα ενα σονυ αλλα τιποτα!!!τι εννοεις φιλε audio cd format?εγω απλως παω στο windows media player παταω εγγραφη,πεταω τα τραγουδια και τα γραφω!!!επισης κατι διαβασα για το προγραμμα cd burner τι ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω τα verbatim καπως ετσι και μια φορα ενα σονυ αλλα τιποτα!!!τι εννοεις φιλε audio cd format?εγω απλως παω στο windows media player παταω εγγραφη,πεταω τα τραγουδια και τα γραφω!!!επισης κατι διαβασα για το προγραμμα cd burner τι ειναι αυτο?

 

Αν τα τραγούδια τα έχεις αποθηκευμένα στο δίσκο σου σε αρχεία mp3, wma, flac κ.τ.λ. και τα γράφεις απευθείας σ' αυτή τη μορφή, είναι λογικό να μην τα αναγνωρίζει το στερεοφωνικό σου, εφόσον δεν υποστηρίζει αυτά τα αρχεία. Πρέπει, μέσω τού προγράμματος εγγραφής που χρησιμοποιείς (ένα απ' αυτά είναι και το cd burner για το οποίο ρωτάς) να επιλέξεις «δημιουργία audio cd», ώστε να γίνει η κατάλληλη μετατροπή πριν την εγγραφή και να διαβάζεται το δισκάκι από κοινά cd players. Το windows media player δεν το χρησιμοποίησα ποτέ για εγγραφή cd, οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να γράψει audio cd. Τα περισσότερα, αν όχι όλα τα προγράμματα εγγραφής δίσκων πάντως, γράφουν audio cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου υπενθυμίζω αυτό:

 

Πρέπει, μέσω τού προγράμματος εγγραφής που χρησιμοποιείς να επιλέξεις «δημιουργία audio cd»

 

για να μη βρεθείς πάλι προ εκπλήξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει  να γράψεις σε audio cd-r (http://www.multirama.gr/prod/foto-video/apothikeytika-mesa/tdk-cd-r-audio-x-10pcs-700mb/prod322455/) και όχι σε απλά data cd-r.

Πολλά cd players αρνούνται να αναπαράγουν τα απλά cd-r. Είναι ένα μέτρο που σκαρφίστικαν τα σαΐνια των δισκογραφικών για να τσεπώσουν κανένα φράγκο από τα αντίγραφα cd. Είναι στην ουσία τα ίδια με τα απλά data cd-r απλά αναφέρονται σαν cd-r audio και έχουν πληρωμένα δηκαιώματα (εννοείται ότι είναι λίγο πιο ακριβά από τα απλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Daskalakis7GR

 

Βρήκα το manual και δεν γράφει τίποτα για υποστήριξη cdr (δηλαδή cd που ΔΕΝ είναι μαμίσιας πρέσσας - δηλαδή τα εμπορικά). Αυτό σε συνδυασμό με την παλαιότητα είναι πολύ πιθανό το μηχάνημα να αναπαραγάγει ΜΟΝΟ εμπορικα cd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό με τα audio cd-r ισχύει.

AIWA, SONY, JVC, AKAI, PHILIPS στερεοφωνικά, οικιακά και αυτοκινήτου, δεν αναπαράγουν DATA CD-R.

Εννοείται ότι τα μουσικά cd τα γράφουμε σε αργή ταχύτητα (+1 στον Hieg).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό με τα audio cd-r ισχύει.

AIWA, SONY, JVC, AKAI, PHILIPS στερεοφωνικά, οικιακά και αυτοκινήτου, δεν αναπαράγουν DATA CD-R.

Εννοείται ότι τα μουσικά cd τα γράφουμε σε αργή ταχύτητα (+1 στον Hieg).

 

Αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω, εισαι σιγουρος γιαυτο?

 

Εγω ξερω οτι αυτο ισχυε μονο για τους πρωτους εγγραφεις CD-R που ειχαμε στο στερεοφωνικο μας

 

συστημα. Μπορουσαν να γραψουν μονο σε audio cd-r  δισκακια για να παρουν οι εταιριες τα ποσοστα

 

τους. Υπηρχε προσθετο κυκλωμα προστασιας στους εγγραφεις που εμποδιζε την αναγνωριση των data

 

cd-r . Εξαιρεση ηταν το Philips CDR 870 με το γνωστο κολπακι.

 

Τα data cd-r που γραφαμε με αυτο το κολπακι παιζαν σε ολες τις συσκευες που ειχαν συμβατοτητα με

 

τα cd-r δισκακια.

 

Τα cd-r δισκακια εχουν ποιο αχνη στρωση εγγραφης απο τα πρεσαριστα των δισκογραφικων ,γιαυτο για

 

την αναπαραγωγη τους χρειαζοταν πιο ευαισθητη κεφαλη αναπαραγωγης που δεν την ειχαν αρκετες

 

συσκευες ηχου. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα audio cd-r δεν εχουν καμια διαφορα απο τα data cd-r

 

παρα μονο το κλειδωμα προς τους πρωτους home εγγραφεις cd.

 

Αν εχασα επεισοδια ακουω πληροφορηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@Micos000 δηλαδη πρεπει να παρω αυτα που μου εδειξες στο λινκ?αν παρω ενα data και γραψω τα τραγουδια απο κανενα προγραμμα οπως το cd burner η το cdburnerxp δεν θα κατσει η δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα καταλαβα!!



παιδια για να μην ανοιγω αλλο topic ξερετε κανενα καλωδιο η μετατροπεα που να συνδεει το στερεοφωνικο αυτο με την τηλεοραση μου?? υπενθυμιζω ειναι αυτο το στερεοφωνικο http://images03.olx.gr/ui/7/60/26/1370194083_515385426_2-HOME-hi-fi-JVC-mxj750-r-.jpg

  και η τηλεοραση μου αυτη http://www.skroutz.gr/s/2089270/Samsung-UE32EH6030.html?from=autocomplete&keyphrase=ue32eh6030

!!!ειναι αρκετα παλιο το στερεοφωνικο και δεν εχει usb hdmi κ.α.!!!θελω να παιζω την μουσικη απο το flash που θα εχω συνδεσει στην τηλεοραση!!εχω δοκιμασει αρκετα αλλα το προβλημα ειναι οτι η τηλεοραση εχει μονο av in!!!και ετσι δεν μου τα παιζει τα τραγουδια!!!δοκιμασα αυτο http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=54332&pcode=SHOW_PROD54332

αλλα επαιζε μονο τον ηχο απο τα καναλια της τηλεορασης,τα τραγουδια απο το flash οχι!!!!καμια βοηθεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...