Προς το περιεχόμενο

To Android κατακτά το 80% της παγκόσμιας αγοράς για το δεύτερο τρίμηνο του 2013


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασε ξανά όσα γράφεις και μετά το συζητάμε!

Γιατί δε σταμάτησες εδώ; Σε τρώει ο ποπούλης σου ε; :-D Τώρα θα σου αναλύσει την Αρχή Διατήρησης των Χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ. Αν δεν αρεσει κατι σε καποιον, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ. Πως λες λοιπον οτι οσοι παιρνουν android ΔΕΝ τους αρεσει, μπορεις να μου το εξηγησεις? Τι διαολο λογικη ειναι τουτη??? Και αντε, στα 100 ευρω δεν εχουν επιλογες οπως λες (πραγμα που ΔΕΝ ισχυει), στα 150 δεν εχουν? Παλι τα android πουλανε. Στα 200 δεν εχουν? Παλι τα android πουλανε. Στα 600 δεν εχουν? Μαντεψε και παλι ποια πουλανε.

 

Στις κατηγορίες άνω των 500-600 ευρώ δεν πουλάει όσο φαντάζεσαι το android. Αν κάποιος έχει αυτά τα χρήματα, πάει προς Apple μεριά (αναφέρομαι στους περισσότερους και όχι στους λίγους "ψαγμένους") :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κατηγορίες άνω των 500-600 ευρώ δεν πουλάει όσο φαντάζεσαι το android. Αν κάποιος έχει αυτά τα χρήματα, πάει προς Apple μεριά (αναφέρομαι στους περισσότερους και όχι στους λίγους "ψαγμένους") :P

Ποια smartphones εχουν τις μεγαλυτερες πωλησεις στα android?

Πες μας ενα φτηνο smartphone που εχει φτασει το 10% των πωλησεων του sgs3 ή sgs4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποια smartphones εχουν τις μεγαλυτερες πωλησεις στα android?

Πες μας ενα φτηνο smartphone που εχει φτασει το 1% των πωλησεων του sgs3 ή sgs4?

 

Τι εννοείς? Τα φθηνά android έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στις συνολικές του πωλήσεις και όχι οι "ναυαρχίδες". (η ίδια η samsung το παραδέχτηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι αξίζει και εξυπηρετεί τον καθένα, είναι εντελώς υποκειμενικό. Άλλους τους βολεύει ο τρόπος λειτουργίας του Android, άλλους το iOS. Και δε θα κάτσω ν'ασχοληθώ μ'αυτούς που θα επιλέξουν iPhone (<---- παράδειγμα φέρνω) απλά για λόγους εντυπωσιασμού. Κρίνω επιλογές λογικών ανθρώπων που αγοράζουν ό,τι αγοράζουν έχοντας ως βάση τι τους ταιριάζει.

Ο ίδιος μου έχω iPhone (δώρο μου το κάνανε) και άσχετα απ'το αν μου κάνει ή όχι, σκέφτηκα πολλές φορές "τώρα που το συνήθισες, αν σου χαλάσει... διαθέτεις να δώσεις 700€-800€ για ένα νέο"?

Οπότε με μοναδικό παράγοντα τη τιμή, σαφώς και το μυαλό μου θα πάει στην εξίσου αξιόλογη εναλλακτική του Android ή ακόμη και των Windows Phone (δε τα δοκίμασα ποτέ, αλλά θα'θελα να τα δοκιμάσω).
Οπότε το να λέμε ότι το Android κέρδισε τη μάχη επειδή αξίζει - καθότι σου δίνει (και) τη φθηνή επιλογή
ή να λέμε το iOS αξίζει περισσότερο - επειδή "αξίζει" περισσότερο,
μήπως είναι λίγο άκυρο και άτοπο σαν τοποθέτηση?

Η σύγκριση ανάμεσα στα δύο είναι το λάθος. Θα'πρεπε να κάτσουμε να σκεφτούμε ποιοι είναι οι παράγοντες που έχει το καθένα ξεχωριστά υψηλές ή χαμηλές πωλήσεις και σε καμία περίπτωση σε σχέση με το άλλο, διότι η Apple (ας το παραδεχτούμε) ακολουθεί μια οικονομική πολιτική που δεν απευθύνεται σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς? Τα φθηνά android έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στις συνολικές του πωλήσεις και όχι οι "ναυαρχίδες". (η ίδια η samsung το παραδέχτηκε)

Πιασε ολα τα φτηνα android και συγκρινε τα με τις ναυαρχιδες των εταιριων και πες μου αν ξεπερνουν το 10% των πωλησεων των ναυαρχιδων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιασε ολα τα φτηνα android και συγκρινε τα με τις ναυαρχιδες των εταιριων και πες μου αν ξεπερνουν το 10% των πωλησεων των ναυαρχιδων!

 

Στο 80% του μεριδιου που έχει το Android, τι ποσοστό θεωρείς πως έχουν οι ναυαρχίδες? Το 39.9% 50-60% ανήκει στην Samsung αλλά πόσα από αυτά είναι S3 & S4?

 

Update: 

(η συγκεκριμένη έρευνα είναι νομίζω ανάμεσα σε 5000 users)

android-smartphone-share.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 80% του μεριδιου που έχει το Android, τι ποσοστό θεωρείς πως έχουν οι ναυαρχίδες? Το 39.9% 50-60% ανήκει στην Samsung αλλά πόσα από αυτά είναι S3 & S4?

Θα σου βαλω πιο ευκολη ερωτηση!

Πιασε τις πωλησεις ολων των φτηνων smartphones της samsung, του 2012-13 και συγκρινετες μονο με αυτες του sgs4!

Σκεψου οτι τα high end κινητα της sansung του 2012-13,ειναι 4(=sgs3,note 2,sgs4,note3) και εγω σε βαζω να συγκρινεις ολες τις φτηνες συσκευες της με μονο με ενα και παλι δε θα καταφερουν να φτασου 50% των πωλησεων αυτου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα σου βαλω πιο ευκολη ερωτηση!

Πιασε τις πωλησεις ολων των φτηνων smartphones της samsung, του 2012-13 και συγκρινετες μονο με αυτες του sgs4!

Σκεψου οτι τα high end κινητα της sansung του 2012-13,ειναι 4(=sgs3,note 2,sgs4,note3) και εγω σε βαζω να συγκρινεις ολες τις φτηνες συσκευες της με μονο με ενα και παλι δε θα καταφερουν να φτασου 50% των πωλησεων αυτου!

 

Η ίδια η Samsung όμως λέει πως μόνο το 1/3 των συσκευών της είναι άμεσα συγκρίσιμες με το iphone.

 

http://appleinsider.com/articles/13/11/06/only-one-third-of-samsungs-smartphone-sales-are-in-the-class-of-apples-iphone-aapl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια η Samsung όμως λέει πως μόνο το 1/3 των συσκευών της είναι άμεσα συγκρίσιμες με το iphone.

 

http://appleinsider.com/articles/13/11/06/only-one-third-of-samsungs-smartphone-sales-are-in-the-class-of-apples-iphone-aapl

Τοτε δεν κωλλουν τα νουμερα που εχει δωσει σε πωλησεις για τα sgs3&4,note2&3 με τις συνολικες πωλησεις της εταιριας!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τοτε δεν κωλλουν τα νουμερα που εχει δωσει σε πωλησεις για τα sgs3&4,note2&3 με τις συνολικες πωλησεις της εταιριας!!!

 

Αυτό λέω, πως κάπου κάτι δεν πάει καλά. Το link που έβαλα αναλύει αρκετά καλά την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κατηγορίες άνω των 500-600 ευρώ δεν πουλάει όσο φαντάζεσαι το android. Αν κάποιος έχει αυτά τα χρήματα, πάει προς Apple μεριά (αναφέρομαι στους περισσότερους και όχι στους λίγους "ψαγμένους") :P

Στοιχεια εχεις? Η τα λεμε στη τυχη? 40 εκκατομυρια πουλησε το s4...παρολο τον ανταγωνισμο (s3 / htc one / g1 / g2 / note κλπα). Αρα, μαλλον πουλανε περισσοτερα απο οσο νομιζω

 

Και αρχισανε οι τριπλες κολοτουμπες...πως πηγαμε απο το "αγοραζουνε χωρις να τους αρεσει" στο πουλιουνται περισσοτερα low end δεν ξερω. Θα σε ξαναρωτησω, εχεις καποια στοιχεια οτι οσοι αγοραζουν android το κανουν χωρις να τους αρεσει? Η απλα πεταει ο καθενας απο μια βλακεια cause this is the internetz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω, πως κάπου κάτι δεν πάει καλά. Το link που έβαλα αναλύει αρκετά καλά την κατάσταση.

Δεν κωλλουν τα νουμερα!

Καποιες απο τις φτηνες συσκευες θα επρεπε να ειχαν κανει πολυ ψηλες πωλησεις και δεν υπαρχει καποια συσκευη με 20+ εκατομυρια τουλάχιστον!

Και δευτερο πρεπει να ξεχωρισουμε ολες τις συσκευες της samsung με android και να συγκρινουμε πωλησεις για το 2013,να βγαλουμε πιο σωστες αναλογιες και αριθμους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κωλλουν τα νουμερα!

Καποιες απο τις φτηνες συσκευες θα επρεπε να ειχαν κανει πολυ ψηλες πωλησεις και δεν υπαρχει καποια συσκευη με 20+ εκατομυρια τουλάχιστον!

Και δευτερο πρεπει να ξεχωρισουμε ολες τις συσκευες της samsung με android και να συγκρινουμε πωλησεις για το 2013,να βγαλουμε πιο σωστες αναλογιες και αριθμους!

Τι ψαχνει τωρα και συ βρε ανθρωπε πλακα με κανεις? Αφου σου λεει αγοραζουν ΧΩΡΙΣ να τους αρεσει επειδη ειναι φτηνα. Γιαυτο αλλωστε το vodafone smart και το samsung pocket, τα 2 φτηνοτερα android , εχουν ξεκολιαστει στις πωλησεις. Γιαυτο αλλωστε η sammy πουλαει τοσες πολλες συσκευες , γιατι οι δικες της ειναι οι φτηνοτερες....oh wait, not even close!!

 

Για να δουμε. Το galaxy S duos, που ειναι το φτηνοτερο samsung (εξαιρουμενου του pocket που δεν το εχω δει πουθενα) ειναι 60 ευρω ακριβοτερο απο το φτηνοτερο android (δλδ +80% τιμη). Υπαρχουν περιπου 20 κατι συσκευες επωνυμες (lg / nokia / sony) φτηνοτερες απο το duos. Παρολαυτα , μαντεψτε ποια πουλαει. Αυτη με την +80% τιμη. Αρα ναι, μαλλον οι θεωριες απο καπου μπαζουν κυματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και είχα μια ΕΛΠΙΔΑ πως δεν είσαι εσύ αλλά πάει ...πέθανε! Συνεχίζω το εμπάργκο λοιπόν από το παρελθόν! :P

 

#amensioto

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...