Προς το περιεχόμενο

Bλαπτικοτητα wireless


rus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, το θεμα μας δεν ειναι τα κινητα, οποτε απορω γιατι ασχοληστε με αυτα. Προσωπικα δεν εχω κινητο, οποτε δε με ενδιαφερει καθολου το θεμα αυτο.

 

 

......απλα ναι με απλα λογια αλλο να εχεις ενα wi fi στα χ μετρα μακρυα απο σενα και στα 100mw....................................και το pc να εχεις κλειστο παλι το wireless εκμπεμπει.μπορει να εκπεμπει πιο χαλαρα αλλα οχι δεν κλεινει διοτι δεν θα το εβρισκες.

 

Αρα λες οτι το router οσο πιο κοντα σου ειναι τοσο το χειροτερο.

 

Οντως, αφου μπορεις να το βρεις σημαινει οτι εκπεμπει. Αρα οταν δε το χρησιμοποιει κανεις πρεπει να το κλεινει απ το κουμπι του.

Ερωτημα: Ειναι το ιδιο αν συνδεεται 1 pc στο router με το αν συνδεονται 30 pc?



ναι παιζει ρολο ποσο κοντα εισαι στην πηγη.θεωρητικα στα χωρια ναι δεν υπαρχουν 100.000 wifi δεν υπαρχουν αλλα τοσα που υπαρχουν εδω.οποτε ναι θεωρητικα εισαι καπως καλυτερα.

 

Kι εδω στη πολη ομως, μπορει τα 100.000 wifi ειναι σε αποσταση 30 μετρα το κοντινοτερο.

Ποια ειναι η ασφαλης αποσταση με την οποια δεν υπαρχει καμμια ανησυχια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια, το θεμα μας δεν ειναι τα κινητα, οποτε απορω γιατι ασχοληστε με αυτα. Προσωπικα δεν εχω κινητο, οποτε δε με ενδιαφερει καθολου το θεμα αυτο.

 

 

 

Αρα λες οτι το router οσο πιο κοντα σου ειναι τοσο το χειροτερο.

Οντως, αφου μπορεις να το βρεις σημαινει οτι εκπεμπει. Αρα οταν δε το χρησιμοποιει κανεις πρεπει να το κλεινει απ το κουμπι του.

Ερωτημα: Ειναι το ιδιο αν συνδεεται 1 pc στο router με το αν συνδεονται 30 pc?

Kι εδω στη πολη ομως, μπορει τα 100.000 wifi ειναι σε αποσταση 30 μετρα το κοντινοτερο.

Ποια ειναι η ασφαλης αποσταση με την οποια δεν υπαρχει καμμια ανησυχια?

ασφαλης αποσταση δεν ξερω.απλα το wifi λογω της φυσης του δεν φτανει πολυ μακρια.συν οτι επειδη ειμαστε και μεσα σε σπιτια χανει πολυ οταν περναει τοιχος ενδιαμεσα.τωρα για το αλλο κομματι πιο πανω θεωρητικα πρεπει να υπαρχει διαφορα αν συνδεεται ενα η περισσοτερα.σε καποια ρουτερ πχ thomson 784 υπηρχε και επιλογη για το wireless καπως να μην εκπεμπει στο full αν δεν χρειαζεται.αλλα δεν ισχυει σε ολα τα ρουτερ.οπως κα τα ασυρματα τα eco dect και eco+ εχουν κατι τετοια features.δεν ισχυει μονο για το ρουτερ αλλα σε οτιδηποτε αφορα ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια.οσο πιο κοντα τοσο πιο κατω.οσο πιο μακρυα τοσο πιο μεγαλη εξασθενιση.απλα στο κινητο το πιο μακρια δουλευει και αναποδα.οσο πιο μακρυα απο την κεραια σταθμο τοσο το κινητο σου εκπεμπει πιο δυνατα για να φτασει μεχρι την κεραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rus με βάση Link.png Site: http://www.insomnia.gr/topic/488551-wifi-health-facts-set-straight/?hl=%2Bwifi+%2Band+%2Bhealth">αυτό , η ασφαλή απόσταση είναι 10cm, ανεξάρτητα από τον αριθμό των clients που είναι συνδεμένοι στο wifi.

 

Να σε ταρακουνήσω λίγο; Το ξέρεις οτι και η ασύρματη κάρτα του φορητού σου εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ αυτο δε γινεται συζητηση, υπαρχει καποιο αλλο?

 

Ωστε η ακτινοβολια των ασυρματων routers ειναι διαφορετικη απο αυτη των κινητων?

Ακινδυνη?

Ουδεις υποστηριζει το αντιθετο?

 

Εγω επειδη ΔΕΝ εμπιστευομαι κανεναν,χαρακτηρισε με,κακο,αναποδο,στραβο,λοξο και'γω δεν ξερω τι αλλο,ΔΕΝ ΕΧΩ τιποτε απο ολα αυτα activated Που λεμε.

Ειχα ασυρματο με Eco Panasonic(στην αποθηκη),ειχα πληκτρολογιο και ποντικι της Microsoft ασυρματο καινουριο(πριν κανα 10μηνο,απενεργοπιημενα),εχω το router(μονο στο ethernet,ποτε ασυρματα οταν ειμαι διπλα του),και ολα αυτα διπλα μου στο 1 μετρο!

Τωρα δεν εχω τιποτε!Ειχα πονοκεφαλους συνεχεια.Ουτε ψυχολογικα,ουτε τιποτε με τετοιες δικαιολογιες.Οντως ειχα πονοκεφαλους.

Το κινητο το εχω ΠΑΝΤΑ μεσα στο σπιτι,στην τελευταια γωνια του σπιτιου σε ενα τραπεζακι.Μιλαω με ανοιχτη ακροαση.

Οποιος φυσικα θελει να τα χρησιμοποιει με ανεση,ειναι ελευθερος να πραξει οπως θελει.Δημοκρατια εχουμε.Σιγουρα θα εχει καποια αλλη γνωμη,καποιες αλλες εμπειριες.

Αλλα επειδη τοσα χρονια,αλλα λεγανε,και μετα απο καιρο,αλλα λενε,πολλες φορες,καλυτερα ειναι να προσεχεις,και ας μην φτασεις και τα 90 χρονια :P

Τουλαχιστον να ειναι οσο πιο "φυσιολογικα" θα μπορουσαν.Απλα τα πραγματα.Οτι και να ειναι,οταν ειναι ασυρματο,ακτινοβολια εχει.Λιγο το ενα,λιγο το αλλο,μαζευονται ρε αδερφε!

Γιατρος ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ γινεσαι του εαυτου σου και απο μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ασυρματα ρουτερ δεν εχουν να φτασουν 1 Km μακρια οπως το κινητο.μιλαμε για Omni κεραιες οχι για κατευθυντικες .τα κινητα υποχρεωτικα παιζουν και σε αλλη μπαντα αλλα και σε παραπανω mw .οπως και τα vhf παιζουν 3-5-7 watt αναλογα το μοντελο.

hawk 7 υπαρχει και το bluetooth.βολευει πιο καλα απο οτι η ανοιχτη ακροαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλης αποσταση δεν ξερω.απλα το wifi λογω της φυσης του δεν φτανει πολυ μακρια.συν οτι επειδη ειμαστε και μεσα σε σπιτια χανει πολυ οταν περναει τοιχος ενδιαμεσα.τωρα για το αλλο κομματι πιο πανω θεωρητικα πρεπει να υπαρχει διαφορα αν συνδεεται ενα η περισσοτερα.σε καποια ρουτερ πχ thomson 784 υπηρχε και επιλογη για το wireless καπως να μην εκπεμπει στο full αν δεν χρειαζεται.αλλα δεν ισχυει σε ολα τα ρουτερ.......................

 

Απ τη σελιδα του router εχω ορισει την εμβελεια του (transmit power level) στα 40mW. Kανω τιποτα?

Επισης, αν κλεινω το router απ το διακοπτη του καθε βραδυ πριν κοιμηθω, κανω κατι ή χανω την ωρα μου?

 

Να σε ταρακουνήσω λίγο; Το ξέρεις οτι και η ασύρματη κάρτα του φορητού σου εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα;

 

Δεν εχω φορητο, φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω επειδη ΔΕΝ εμπιστευομαι κανεναν,χαρακτηρισε με,κακο,αναποδο,στραβο,λοξο και'γω δεν ξερω τι αλλο,ΔΕΝ ΕΧΩ τιποτε απο ολα αυτα activated Που λεμε.

Ειχα ασυρματο με Eco Panasonic(στην αποθηκη),ειχα πληκτρολογιο και ποντικι της Microsoft ασυρματο καινουριο(πριν κανα 10μηνο,απενεργοπιημενα),εχω το router(μονο στο ethernet,ποτε ασυρματα οταν ειμαι διπλα του),και ολα αυτα διπλα μου στο 1 μετρο!

Τωρα δεν εχω τιποτε!Ειχα πονοκεφαλους συνεχεια.Ουτε ψυχολογικα,ουτε τιποτε με τετοιες δικαιολογιες.Οντως ειχα πονοκεφαλους.....................

 

 

Ασυρματο εχω κι ενα ποντικι, αυτο με το οποιο ελεγχω το htpc. Bεβαια αυτο προφανως εκπεμπει μονο κατα τη λειτουργια του, και δε νομιζω οτι ειναι επικινδυνο οπως το router που τοχεις ολη την ωρα πανω απ το κεφαλι σου.

Και ειχες λες πονοκεφαλους? Μηπως ηταν απο το κινητο που κολας συνεχως στο αυτι?

Ωστε εχεις ασυρματο router, κανεις ομως τη συνδεση με ethernet. Kαι εισαι σιγουρος οτι το ασυρματο μερος του ειναι απενεργοποιημενο?

 

 

 

Εxεις σίγουρα κινητό όμως ακόμη χειρότερα

 

Oxι ρε φιλε, δεν εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εxεις σίγουρα κινητό όμως ακόμη χειρότερα

κι αν είναι και σε περιοχή που δεν έχει καλό σήμα το κινητό, ακόμα χειρότερα...

 

Oxι ρε φιλε, δεν εχω.

Δεν εχω φορητο, φιλε μου.

τότε γιατί έχεις ανοιχτό το wifi στο router?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια δεν φοβαμαι κινητα και wifi. ζω σε χωριο και το σπιτι ειναι περικυκλωμενο απο χωραφια με μηλα και τρωω το ραντησμα της αρκουδας υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο αδερφος μου να επαθε λευχαιμια απο αυτο. η ακτινοβολια ειναι ακαη μπροστα στο φυτοφαρμακο. με ζαλησει ο αδερφος μου οτι εχω πολυ ακτινοβολια στο δωματιο οπου υπαρχουν τηλεοραση, pc ηχεια ενας εκτυπωτης ενα switch 2 modem router (μονο στο ενα ανοικτο wifi) ενα femtocell 2 δορυφορικοι δκετες και ενα ps3 μου λεει οτι λογω ρευματος εχουν πολη ακτινοβολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη σελιδα του router εχω ορισει την εμβελεια του (transmit power level) στα 40mW. Kανω τιποτα?

Επισης, αν κλεινω το router απ το διακοπτη του καθε βραδυ πριν κοιμηθω, κανω κατι ή χανω την ωρα μου?

Δεν εχω φορητο, φιλε μου.

οτι μειωσεις καλο ειναι.απλα να ηταν μονο το wifi το δικο σου.ειναι και τον γειτονων.κεραιες κινητης,αλλα τοσα που δεν τα βλεπουμε και αλλα τοσα που τρωμεεεε.εγω το μονο που κανω ειναι με οτι εχει σχεση με το κινητο.δηλαδη επειδη λογω δουλειας μιλαω κανα 20 ωρες το μηνα+ για αυτο bluetooth>με το wifi δεν ασχολουμε καν.αλλωστε απειρα wifi εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειχες λες πονοκεφαλους? Μηπως ηταν απο το κινητο που κολας συνεχως στο αυτι?

 

Αφου σου λεω οτι το'χω σε ανοικτη ακροαση.Πως συμπεραινεις οτι το κολλαω στο αυτι;

 

Ωστε εχεις ασυρματο router, κανεις ομως τη συνδεση με ethernet. Kαι εισαι σιγουρος οτι το ασυρματο μερος του ειναι απενεργοποιημενο?

 

 

NAI.Eχω συσκευη μετρησης αγορασμενη απο κοινου με εναν φιλο μου.ΜΗΔΕΝ οταν ειναι απενεργοποιημενο,ΣΤΟ "ΚΟΚΚΙΝΟ" η συσκευη οταν την βαζω εκει που ειναι σε υψος το αυτι μου,και σε αποσταση γραφειου router.Με λιγα λογια μετραω εκει που ειναι που ειναι το κεφαλι μου σε ολη την διαρκεια που καθομαι στο πσ.

Εχω μετρησει και το ασυρματο(ασυρματοι αισθητηρες) των συναγερμων(radars).Aυτα,ουτε ανιχνευονται σχεδον.

Το ασυρματο τηλεφωνο σε eco στις πορτοκαλι ζωνες,ενω χωρις αυτο,παει να κοκκινισει.Βαραει το ατιμο!Μακρυα!

Ελπιζω να σου ελυσα καποιες αποριες.

 

εγω παιδια δεν φοβαμαι κινητα και wifi. ζω σε χωριο και το σπιτι ειναι περικυκλωμενο απο χωραφια με μηλα και τρωω το ραντησμα της αρκουδας υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο αδερφος μου να επαθε λευχαιμια απο αυτο. η ακτινοβολια ειναι ακαη μπροστα στο φυτοφαρμακο. με ζαλησει ο αδερφος μου οτι εχω πολυ ακτινοβολια στο δωματιο οπου υπαρχουν τηλεοραση, pc ηχεια ενας εκτυπωτης ενα switch 2 modem router (μονο στο ενα ανοικτο wifi) ενα femtocell 2 δορυφορικοι δκετες και ενα ps3 μου λεει οτι λογω ρευματος εχουν πολη ακτινοβολια

 

 

Συμφωνω,οτι τα φυτοφαρμακα ειναι η πρωτη απειλη.Αλλα και'γω παθων(χρονια παθηση οπως ο αδερφος σου),θα σου ελεγα να τον ακους και λιγο.Καλα σου λεει.

Μετριασε τη οσο μπορεις!Τιποτε δεν ειναι αθωο.Λιγο απο εδω λιγο απο εκει,η ημερησια ποσοστητα που δεχεται ο οργανισμος σου,παει στα ανω ορια!

Με τα καλλωδια,εισαι πιο σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ζωη μας τωρα πλεων ετσι ειναι με τα κινητα τις κεραιες τα wifi και οτιδηποτε αλλο ασυρματο συστημα

ή οτι αλλο εκπεμπει ηλεκτρομαγνητικα κυματα

το θεμα ειναι να οσο λιγοτερο και ασφαλεστερα τα χρησιμοποιουμε τοσο το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ζωη μας τωρα πλεων ετσι ειναι με τα κινητα τις κεραιες τα wifi και οτιδηποτε αλλο ασυρματο συστημα

ή οτι αλλο εκπεμπει ηλεκτρομαγνητικα κυματα

το θεμα ειναι να οσο λιγοτερο και ασφαλεστερα τα χρησιμοποιουμε τοσο το καλυτερο

Αυτό ΔΕΝ το ξέρουμε γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις/συμπεράσματα για τα ασφαλή όρια, ουτε τη βλαπτικότητα τους. Επισης μην ομαδοποιούμε όλες τις μορφές ηλεκτρομαγνητισμου. Έχουμε διάφορα μήκη κύματος με διαφορετικά αποτελέσματα στον ιστο.

 

Παν μέτρον άριστον αλλά μη καλλιεργούμε κλίμα ηλεκτρομαγνητικοφοβίας χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακτινοβολία που παίρνεις από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας έστω και αν δεν εxεις εσύ ο ίδιος κινητό η από τα κινητά τον συναδέλφων στην δουλειά η από τους γείτονες είναι πολύ περισσότερη από τον Router στο σπίτι.

Το θέμα έχει συζητηθεί εκατομμύρια φορες και κανεις δεν διαβάζεις τα προηγούμενα posts το WiFi είναι από τα πιο ασφαλή που υπάρχουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...