Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση 8800GT σε παλιό pc


antonl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου 6 λίρες πάνε τα μεταφορικά του amazon.co.uk κι άλλες 65 η κάρτα. Δεν κοίταξα σε άλλα καταστήματα αλλά όσο να ναι τα μεταφορικά δεν ξέρω πόσο συμφέρουσα θα κάνουν μια τέτοια αγορά. Πάντως το κυριότερο πρόβλημα με την 7730 είναι η μη άμεση διαθεσιμότητα, δεν την παλεύω να χω κλειστή την tv για κάνα μήνα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πρώτο post, αλλά δεν περνάει ήχος από αυτό.

 

Βέβαια αν θυμάμαι καλά υπάρχει τρόπος να περάσεις ήχο μέσω του S/PDIF, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

Μια  NVIDIA gtx 470 που έχω μου δινει ήχο μέσω DVI-to-HDMI adapter σε ena casio LED beamer  . Γεια gt 8800 δεν ξέρω. Μια ATI 7970 πάλι, δεν τα καταφερνη να περασει ήχο μέσω DVI-to-HDMI adapter. Δοκίμασα διάφορα drivers.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια ATI 7970 πάλι, δεν τα καταφερνη να περασει ήχο μέσω DVI-to-HDMI adapter. Δοκίμασα διάφορα drivers.  

λογικό μου ακούγεται αυτό

 

από την άλλη γιατί να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο και να μην χρησιμοποίησεις απευθείας τη θύρα hdmi της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια για να περασει ηχος απο το DVI των ATI, θελετε το ανταπτορακι που εχουν στη συσκευασια τους και οχι αλλο. Δηλαδη να γραφει πανω AMD ή ATI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι. Καποια πατεντα εκαναν. Το εχω κανει προσωπικα και δουλεψε μια χαρα, με το συγκεκριμενο ανταπτορακι ομως. Με καλωδιο DVI->HDMI δεν ειχα ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μια κάρτα σαν την 7970 όπως λέω και πιο πάνω έχει κανονικό hdmi , οπότε δε βρίσκω λόγο να παλεύει κανείς με το dvi και ανταπτορες

 

Υπάρχουν όμως κάποια προβλήματα με τους οδηγούς της amd και τον ήχο από hdmi.. Αλλά κάποια στιγμή θα τα διορθώσουν αν δε το έχουν κάνει ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να περασει ηχος απο το DVI των ATI, θελετε το ανταπτορακι που εχουν στη συσκευασια τους και οχι αλλο. Δηλαδη να γραφει πανω AMD ή ATI.

 

Yeap, κάποια στιγμή το χα κάνει. Αλλά αν θυμάμαι καλά στον device manager εμφανιζόταν μια audio συσκευή της AMD. Με την 8800GT δε γινόταν αυτό.

 

Τέσπα, πριν λίγο υπέκυψα στον καταναλωτισμό μου και πήρα 7750 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus 7750 gddr5/1GB 90€ από cosmodata. Μόλις την έβαλα πάνω, μια χαρά, ήσυχη ακόμα και σε load και κάπου 50%+ σε σχέση με την παλιά σε Aquamark/Unigine που τρεξα στα γρήγορα. Μax temp 60C στα benchmarks με fan @33%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...