Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες ή καριερίστες;


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιό απο τα 2 είστε ή θα θέλατε να ήσασταν; Θα σας ενδιέφερε απλά να κάνετε την δουλειά σας και να πάτε σπίτι σας ή θα σας ενδιέφερε να εξελίξετε τον τομέα στον οποίο εργάζεστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει και χρυσή τομή. Αν έπρεπε να επιλέξω στεγνά θα επέλεγα το Επαγγελματίες. Ο καλύτερος που μπορείς να είσαι στη δουλειά σου, στο πλαίσιο όμως των 8-10 ωρών.

 

Απο κει και πάνω ο χρόνος δεν αγοράζεται με κανένα κόστος. Περιοδικά ναι, μόνιμα όχι. Η προσωπική ζωή είναι αυτή που θα μείνει στο τέλος, η επαγγελματική είναι ρευστή και ανα πάσα στιγμή και για άπειρους παράγοντες , προβλέψιμους ή όχι μπορεί να τελειώσει. Και τι μένει? Ένας πιθανότατα φουσκωμένος λογαριασμός τραπέζης που αξία δεν έχει καμία.

 

Οπότε το επόμενο topic σου θα έπρεπε να είναι, ποιες οι αξίες τις ζωής...?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ο επαγγελματίας δεν ενδιαφέρεται να εξελιχθεί επαγγελματικά και να εξελίξει τον τομέα του (τι σημαίνει αυτό)? δεν κατάλαβα, μόνο ο καριερίστας το κάνει?

ποια είναι η διαφορά κατά τον TS? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λές, αλλα αν το τραβήξουμε λίγο παραπάνω, μπορεί η συνεισφορά σου στον τομέα σου να σε καταξίωνε και να μην είναι μόνο ο φουσκωμένος λογαριασμός αυτό που θα μείνει, αλλα και η αναγνώριση του προσώπου/ονόματος σου απο άλλους του κλάδου ως κάποιος που έχει θεμελιώσει κάτι.

 

 

δηλαδή ο επαγγελματίας δεν ενδιαφέρεται να εξελιχθεί επαγγελματικά και να εξελίξει τον τομέα του (τι σημαίνει αυτό)? δεν κατάλαβα, μόνο ο καριερίστας το κάνει?

ποια είναι η διαφορά κατά τον TS? 

 



Σαν επαγγελματία, εννοώ αυτόν που κάνει την δουλειά του σωστά και τελος. Δηλαδή αυτόν που απο την στιγμή που θα φύγει απο την δουλεια, δεν τον ενδιαφέρει τίποτα που να εχει να κάνει με την δουλειά (οσο εφικτό είναι αυτό στις μέρες μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που είχε πει ο Κομφούκιος με καλύπτει απόλυτα και έχοντας το πάντα στο πισω μερος του μυαλού μου κάνω τις επιλογες μου τα τελευταία χρόνια.

 

 


"Διάλεξε μια δουλειά που σ' αρέσει και δε θα χρειαστεί να δουλέψεις ούτε μια μέρα στη ζωή σου."

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ολοι μας.. Πες οτι εισαι New York.

για εκτός δεν μπορώ να πώ.. ποτέ δεν με ενδιέφερε.. αλλα όπου και να είσαι αν δεν τό χεις προκοπή δεν έχει.. τσπ για να μείνω on topic επαγγελματίας καριερίστας..

 

και κάτι άσχετο.. τι θεωρείτε εσείς δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, παρακαλάς να έχεις δουλειά και δη πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου. Θα ήθελα πάντως να εξελίξω το επάγγελμά μου μέσω ερευνητικών δραστηριοτήτων κτλ. όμως, το βασικό είναι να έχω μια δουλειά που να μπορώ να ζω και όχι να επιβιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εξαρταται και απο τομεα απασχολησης. Πχ στην εστιαση καριεριστας οπως το εννουμε εδω δεν προκειται να γινεις ποτε μιας και το δικο σου μαγαζι να ανοιξεις ε δεν το λες "καριερα".

 

Νομιζω οτι την καριερα την κυνηγανε πιο πολυ ατομα κομπλεξικα, η ατομα που ειναι σε εθισμενα στην εξουσια και το χρημα κτλ κτλ ενω μια αλλη πιο συμπαθητικη κατηγορια ειναι τα ατομα που εχουν ερωτα με το αντικειμενο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εξαρταται και απο τομεα απασχολησης. Πχ στην εστιαση καριεριστας οπως το εννουμε εδω δεν προκειται να γινεις ποτε μιας και το δικο σου μαγαζι να ανοιξεις ε δεν το λες "καριερα".

 

Νομιζω οτι την καριερα την κυνηγανε πιο πολυ ατομα κομπλεξικα, η ατομα που ειναι σε εθισμενα στην εξουσια και το χρημα κτλ κτλ ενω μια αλλη πιο συμπαθητικη κατηγορια ειναι τα ατομα που εχουν ερωτα με το αντικειμενο τους.

 

με αυτό το σκεπτικό πάντα υπάλληλος θα είσαι.. και όχι μόνο στην δουλειά σου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτό το σκεπτικό πάντα υπάλληλος θα είσαι.. και όχι μόνο στην δουλειά σου..

 

Ατυχησες, ανηκω στην δευτερη κατηγορια και εχω ερωτα με αυτο που κανω :)

 

Απλα υπαρχει πολυς κοσμος που τα κινητρα του ειναι πολυ προβληματικα οπως και

ο ψυχικος του κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχησες, ανηκω στην δευτερη κατηγορια και εχω ερωτα με αυτο που κανω :)

 

Απλα υπαρχει πολυς κοσμος που τα κινητρα του ειναι πολυ προβληματικα οπως και

ο ψυχικος του κοσμος.

 

ναι παντού γύρο μας, οχι μόνο στην εργασία μας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι η έννοια του καριερίστα είναι διαφορετική (και συνήθως αρνητική). Είναι το άτομο που κάνει τα πάντα για να ανέβει στην ιεραρχία, χρησιμοποιώντας θεμιτά ή αθέμιτα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...