Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες ή καριερίστες;


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό όμως είναι υποκειμενικό. Αν είσαι manager και πρέπει να παραδώσεις έργο και για αυτό κυνηγάς κάνοντας babysitting τον κάθε ξυσαρχίδη μπας και βγει η δουλειά έχει ως αποτέλεσμα να βγαίνεις εσύ ο "κακός καριερίστας που πατάει επί πτωμάτων" ενώ ο ξυσαρχιδης - που το μόνο που θέλει απο την ζωη του είναι την επιταγή στο μαιλ κάθε μηνά και να κάνει την ίδια δουλειά μέχρι να ψοφήσει - είναι ο άγιος.. 

 

όσο για το τρόπο που παρουσιάζεται το θρεντ είναι αρκετά άκυρος καθώς η λέξη επαγγελματίας δεν είναι ουτε αντίθετη ούτε  διάφορη της λέξης καριερίστας. Η λέξη carrierist στα αγγλικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με κακή έννοια (αυτός που κάνει τα πάντα για μια προαγωγή) και με κυριολεκτική έννοια (ο επαγγελματίας που ακολουθεί προσέγγιση καριέρας / συνεχής προαγωγής στην δουλειά του αντί της στασιμότητας χρησιμοποιοντας κάθε μέσο -και το να είσαι ο καλύτερος και πιο απαραίτητος στην δουλειά σου είναι το πιο προφανές μέσο) 

 

Alex παρατήρω ότι καλά τα γράφουμε εμείς, αλλά άντε να τα καταλάβουν όλοι όσοι δεν έχουν δουλέψει.

 

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, μιας και ως team leader χρειάζεται το babysitting (και μαστίγιο μερικές φορές) ακόμα και αφού τους δίνω μιάμιση έως δύο φορές περισσότερο χρόνο από όσο χρειάζεται για τα πράγματα που πρέπει να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλα και λιτα επαγγελματιας.

η καριερα απαιτει θυσιες που στη τελικη το τιμημα μπορει να ειναι τεραστιο αλλα δεν θα το αντιληφθεις πριν να ναι αργα.

το πηγαινα για καριεριστας με τo να κανω charted στη λογιστικη αλλα στη πορεια αντιληφθηκα οτι το τιμημα για την προσωπικη μου ζωη και ισως για την οικονομικη μου κατασταση μεχρι να καταξιωθω θα ηταν ιδιαιτερα ψηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ότι να'ναι  :-D  

 

 

Ορίστε διάφοροι ορισμοί της λέξης:

 

  

careerist: someone who thinks that their personal success in their job is more important than the principles and aims of the work that they do   (cambridge dictionary)

 

 

careerist 
A person who pursues the advancement of his career at the expense of other values

 

 

careerist:  a person who values success in his career above all else and seeks to advance it by any possible means

 

careerist: a professional who is intent on furthering his or her career by any possible means and often at the expense of their own integrity

 

 

 

 

Κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείται με αρνητικό τρόπο.

Τώρα γιατί ορισμένοι εδώ μέσα προσβάλλονται και επιτίθενται σε άλλους διαβάζοντας τον ορισμό και μόνο δεν μπορώ να καταλάβω :wacko:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά έκανε ο Κομφούκιος; bullshiter? 

 

Wikipedia

 

O Κομφούκιος 孔夫子, Κονγκ Φούτζι ή Κ'ουνγκ-φου-τζου, κυρ. "Διδάσκαλος Κονγκ" (28 Σεπτεμβρίου 551 π.Χ. - 479 π.Χ.) υπήρξε διάσημος κινέζος διανοητής και κοινωνικός φιλόσοφος, οι διδασκαλίες και η φιλοσοφία του οποίου επηρέασαν βαθιά τη ζωή και τη σκέψη της Ανατολικής Ασίας.

 

Απο την άλλη, για να λες ότι ήταν bullshiter δεν έχω κάποιο λόγο να μην σε πιστέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex παρατήρω ότι καλά τα γράφουμε εμείς, αλλά άντε να τα καταλάβουν όλοι όσοι δεν έχουν δουλέψει.

 

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, μιας και ως team leader χρειάζεται το babysitting (και μαστίγιο μερικές φορές) ακόμα και αφού τους δίνω μιάμιση έως δύο φορές περισσότερο χρόνο από όσο χρειάζεται για τα πράγματα που πρέπει να κάνουν.

 

 

άσε μας ρε κουκλιτσα μου...

 

Απο την άλλη, για να λες ότι ήταν bullshiter δεν έχω κάποιο λόγο να μην σε πιστέψω.

 

Αδερφέ, το σχόλιο μου ήταν πως αυτά βγαίνουν από το στόμα ενός διανοητή. Δύσκολη δουλειά, το παραδέχομαι, αλλά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο δεν είχε πρόβλημα επιβίωσης, δηλαδή το πρωι δε μάζευε ρύζια και το βράδυ φιλοσοφούσε. Καλή η θεωρία, αλλά πολλές φορές γίνονται υποχωρήσεις εξαιτίας μη προκαθορισμένων συνθηκών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, το σχόλιο μου ήταν πως αυτά βγαίνουν από το στόμα ενός διανοητή. Δύσκολη δουλειά, το παραδέχομαι, αλλά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο δεν είχε πρόβλημα επιβίωσης, δηλαδή το πρωι δε μάζευε ρύζια και το βράδυ φιλοσοφούσε. Καλή η θεωρία, αλλά πολλές φορές γίνονται υποχωρήσεις εξαιτίας μη προκαθορισμένων συνθηκών. 

 

Ε οκ, σύμφωνοι. Κι εγω είπα ότι το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου, όποτε και αν μπορεί να εφαρμοστεί. Προφανώς αν δεν έχουν γάλα τα παιδιά μου, θα καθαρίσω υπόνομο για να φαν. (Ή θα φροντισω να μην τα κάνω)

 

Το ρητό μπορεί να εφαρμοστεί πιο γενικά, και σε πιο απλές περιπτώσεις που λίγο πολύ όλοι έχουμε ζήσει και δεν σχετίζονται με αυτό που λες. Π.χ επιλογή σχολής μετά τις πανελληνίες κ.λ.π...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μετα απο 1,5 χρόνο έχει αλλάξει κάτι;;

 

Έπιλέγετε ωράριο 8ωρου και 600-700€ τον μήνα, ή 12-15 ώρες και πολύ παραπάνω;; (Υποθετικά νούμερα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...