Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες ή καριερίστες;


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ενα πραγμα θα εκανα για να πετυχω..

 

Θα διαλεγα για δεξι μου χερι μια πολυ σκληρη γυναικα και ολα θα περνουσαν απο αυτην..

 

Τοτε θα ημουν ησυχος.. Οι γυναικες στο θεμα δουλειας ειναι ψυχρες και αδιστακτες.. Θα κανουν τα παντα για το καλο της επιχειρησης.. Εμεις ειμαστε και λιγο της διπλης σκεψης, να κανω αυτο ή το αλλο που εχει αυτο το αντιχτυπο.. Οι γυναικες θα κανουν αυτο που θελουν χωρις δευτερη σκεψη και αυτο στην αγορα μετραει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σα πολλές ταινίες να βλέπετε ρε...

 

εγώ ξέρω πως ο σωστός επαγγελματίας είναι σωστός σε ΟΛΑ. Τέλος.

 

η λέξη καριερίστας (τι άσχημη λέξη) υπονοεί πως δε σε νοιάζει τίποτα άλλο στη ζωή σου (άρα παίρνεις αρνητικό βαθμό σαν άνθρωπος) ΚΑΙ είσαι διατεθειμένος να πατήσεις επί πτωμάτων και να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές για να ανέβεις στην ιεραρχία και τη μισθολογική κλίμακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καριερίστας δεν σημαίνει μόνο δουλεύω 12ωρα. Αυτός είναι ο ελληνικός τρόπος σκέψης. Ολοι ίσα και όμοια και ξεχωρίζουν μόνο οι χαμάληδες που ζουν στο γραφείο (βαρώντας μύγες) και οι γλύφτες

 

καριερίστας σημαίνει και "κάνω αυτό που δεν μπορούν να κάνουν το 95% των υπολοίπων" λόγω έλλειψης δυνατοτήτων η/και προσόντων, και κάθε φορά που τα καταφέρνω αναζητώ ένα μεγαλύτερο challenge (που πολύ πιθανό να μην μπορεί να πληρώσει το 96% των υπολοίπων)

 

Εγώ είμαι καριερίστας και δουλεύω πάντα 8 ωρο (οχι γιατί θα είχα πρόβλημα να δουλέψω παραπάνω, αλλά γιατί δεν χρειάζεται)

 

Οσο για τον τι εννοώ καριερίστα, ο ορισμός είναι απλός. Αν όλες οι δουλείες σου ήταν ένα βήμα πάνω απο τις προηγούμενες και σήμερα είσαι στην τοπ δουλειά που ήσουν ποτέ, μένοντας σε συναφές γνωστικό αντικείμενο το οποίο χρειάζεται (συνήθως) ανώτατη μόρφωση είσαι καριερίστας. (επίσης πολύ πιθανό να περνάς πιο πολύ χρόνο στο Linkedin απο ότι στο fb :P )

 

Επίσης αυτα τα περίεργα του στυλ "κανουν τα πάντα για να ανέβουν στην ιεραρχία, είναι βγαλμένα απο αμερικάνικες σαπουνόπερες η έχουν να κάνουν με άλλου είδους συζήτηση. Εξηγούμαι

-"Πηδήχτηκε με το αφεντικό και ενώ ήταν στο ταμείο μεταφέρθηκε στα δάνεια" - οκ πιθανό αλλά μιλάμε για ταμεία και δάνεια οποιοσδήποτε με ένα πτυχίο μπορεί να κάνει αυτές τις δουλείες.. Αν σε πονάει που ανεβαίνει κάποιος πάνω απο εσένα με αθέμιτα μέσα σε μια δουλειά που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε το πρόβλημα είναι οτι κάνεις μια κοινοτυπη δουλειά της σειράς...

-"Πηδήχτηκε με το αφεντικό και έγινε head of product development".  αυτό δεν θα το ακούσετε ποτέ γιατί τα προϊόντα φτιάχνονται με μυαλό όχι με μουνιά και πουλιά....Εδώ μιλάμε για πόστο χοντρής ευθύνης που διακινδυνεύει την βιωσιμότητα της επένδυσης / εταιρίας. Δεν χωράνε κατουρημένες ποδιές εδώ.. ο πιο καμένος θα πάρει την θέση.. και τον γιο του να έχει ο CEO δεν θα τον βάλει σε αυτό το πόστο με κίνδυνο να του γαμήσει την δουλειά αν δεν αξίζει την θέση. θα τον βάλει καμιά safe μαλακία θεσούλα με βαρύ τίτλο.

 

Τελος κάποιοι λέτε οτι καριέρα και αγάπη για το αντικείμενο δεν πάνε μαζί... πως σκατά μπορείς να είσαι καλύτερος απο τους άλλους ώστε να ανεβαίνεις ιεραρχικά χωρίς να αγαπάς το αντικείμενο σου περισσότερο απο όλους ρε παιδιά??

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην τα μπερδεύεται.

 

Επαγγελματίας = Δουλεύει για να ζει. Κάνει το 8ώρο του, με σωστό τρόπο και επαγγελματισμό και μετά παει σπιτι του.

 

Καριερίστας = Ζει για να δουλεύει. Δεν δουλεύει μόνο 8ωρες και τον νοιάζει να "αφήσει" κάτι στον τομέα του. π.χ να Θεμελιώσει μια θεωρία, να φτιάξει ενα καινοτόμο προιόν ή γενικά να μιλάνε οι άλλοι για αυτόν. Ενα πολύ πετυχημένο παράδειγμα καριερίστα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Steve Jobs. Το ενδιέφερε η δόξα, δεν τον ενδιέφερε να λάβει μισθό, και ήθελε να αφήσει κάτι πίσω του, όπως επίσης να μιλάνε και οι μετέπειτα γενιές για αυτόν.

 

Εννοείται οτι μπορούμε να τα προσαρμόσουμε αυτά που λεω με την δική μας πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O innovator και entrepreneur έγινε καρριεριστας.

 

Καταλάβατε σε τι thread ποσταρατε.

 

Τι σχέση εχει αυτό που λές;;

ΑΝ κατάλαβες εδω δεν λέμε για τίτλους αλλα για άτομα και χαρακτήρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι το καριεριστας το συνδεω με το ..κανω καριερα σε κατι...δλδ. εξειδικευση,προσπαθω να βρω εναν τομεα και να εξειδικευθω,αφοσιωθω,εξελιχθω σαυτον...

 

παντως στο διλημμα σου εγω θα διαλεγα(εφοσον ειναι θεμα επιλογης) το ιδανικο...αρκετα χρηματα ωστε να ζω και οχι απλα να επιβιωνω και αρκετο ελευθερο χρονο γιατι γιαυτο ζουμε...διαλεγω ποιο απο τα 2 μπορει να μου τα προσφερει...αν και στις εποχες ειναι δυσκολο ολο αυτο να βρεθει και πολυ περισοτερο να το επιλεξεις κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι η έννοια του καριερίστα είναι διαφορετική (και συνήθως αρνητική). Είναι το άτομο που κάνει τα πάντα για να ανέβει στην ιεραρχία, χρησιμοποιώντας θεμιτά ή αθέμιτα μέσα.

 

Αυτο ακριβως. Καριεριστας ειναι αρνητικο. Ειναι το ατομο που κατα κυριο λογο θα πατησει επι πτωματων για να ανεβει ο ιδιος χρησιμοποιοντας τους παντες και τα παντα. Ο επαγγελματιας απο την αλλη θα κοιταξει πραγματικα και ουσιαστικα να εμβαθυνει ή απλα να εξασκει ολο και περισσοτερο αυτο που ξερει. Οποτε ναι, καριεριστες μακρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση εχει αυτό που λές;;

ΑΝ κατάλαβες εδω δεν λέμε για τίτλους αλλα για άτομα και χαρακτήρες!

Δεν γίνεται να είσαι τόσο basic, πραγματικά δεν γίνεται.

O jobs ήταν innovator-entrepreneur και οχι καρριεριστας. Αν αναφέρεται στα προβλήματα συμπεριφοράς του, ειναι κοινώς γνωστών οτι οι innovator έχουν προβλήματα συμπεριφοράς που πηγάζουν απο το οτι δεν μπορούν να μιλήσουν σε άνθρωπο.

 

Επίσης

Απο ποτέ ένας επαγγελματίας συμπεριφέρεται σαν υπάλληλος και περιμένει τον μισθό του και ποτέ θα χτυπήσει την κάρτα εξόδου?

 

Η ανάλυση ειναι γιγάντια αλλα ειναι κοινή θεωρία σε business studies.

 

Υγ. Οι καρριεριστες ειναι θλιβερά άτομα γιατί μόλις τους αφαιρέσεις την δουλειά τότε μένει ενα πράγμα που θα εχει πρόβλημα με την επανένταξη του στην κοινωνία.

 

Αυτο ακριβως. Καριεριστας ειναι αρνητικο. Ειναι το ατομο που κατα κυριο λογο θα πατησει επι πτωματων για να ανεβει ο ιδιος χρησιμοποιοντας τους παντες και τα παντα. Ο επαγγελματιας απο την αλλη θα κοιταξει πραγματικα και ουσιαστικα να εμβαθυνει ή απλα να εξασκει ολο και περισσοτερο αυτο που ξερει. Οποτε ναι, καριεριστες μακρια.

 

Ακριβώς

 

Τουτεστινν

 

When push comes to shove, επαγγελματία θα φωνάξουν και οχι καρριεριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζωντας τα παραπάνω, εκτός δύο εξαιρέσεων (π.χ. alex) οι λοιποί έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας γράφωντας αρλούμπες.

 

Βέβαια δε σας κατακρίνω μιας και δεν έχετε εμπειρία, αλλά μην έχετε απόλυτες απόψεις όταν δεν έχετε πραγματικά δουλέψει.

 

Υπάρχουν άτομα τα οποία κολάνε σε μία θέση, και προσπαθούν να την κρατήσουν, κάνωντας το ίδιο πράγμα για δεκαετίες στην ίδια εταιρία, περιμένωντας απλά να πάει απόγευμα για να πάνε σπίτι και να πέσει ο μισθός.

 

Υπάρχουν αυτοί, που θα αλλάξουν εταιρία κάθε 2-3 χρόνια, στις νέες θέσεις που είναι στο αντικείμενό τους χρειάζονται επιπλέον γνώσεις και αποκτούν επιπλέον εμπειρία.

 

Και πέρνω παράδειγμα το δικό μου χώρο ως προγραμματιστής.

 

Βλέπω συναδέλφους που είναι στην ίδια εταιρία 10+ χρόνια. Οι γνώσεις και γενικά ο τρόπος που δουλεύουν, είναι τελείως ελλειπή, αν αύριο απολυθούν και χρειαστεί να βρουν δουλειά. Δεν είναι ευέλικτοι ούτε τους απασχολεί κάτι άλλο παρά να πάει 4 να φύγουν. Κάνουν το ίδιο πράγμα, απασχολούμενοι στις ίδιες τεχνολογίες επί χρόνια.

 

Αντίθετα, βλέπω εμένα, που αλλάζω εταιρία κάθε 2-3 χρόνια. Το κάνω για πολλούς λόγους. Καλύτερα λεφτά, νέες και διαφορετικές τεχνολογίες που θα χρειαστεί να γράψω λογισμικό (σε ή για), διαφορετικές απαιτήσεις σε διαφορετικούς τομείς της αγοράς. Επίσης 2 χρόνια είναι αρκετά για να βαρεθώ μία δουλειά και να χρειάζομαι κάτι νέο που να μου παρέχει νέες προκλήσεις και ευκαιρίες για προσωπική επαγγελματική εξέλιξη. 

 

Πολλές εταιρίες το εκτιμούν αυτό, και γι αυτό δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα πρόβλημα να επιλέγω μεταξύ 4-5 προσφορών για εργασία κάθε φορά. Και δεν είμαι workaholic, χτυπάω το 7ωρο και off, αλλά δεν έχω και την δουλειά γραμμένη στα @@, μιας και αν χρειαστεί να προσφέρω κάτι παραπάνω θα το κάνω. Γι αυτό και πάντα έκαναν τεμενάδες για να μην φύγω. Αλλά ποτέ δεν πρόκειτε να τους αποδεχτώ (τους τεμενάδες/αυξήσεις κλπ), γιατί απλά θα καταντήσω υπόδουλος στη "προσφορά" που έκαναν για να κάτσω όσο δελεαστική και αν είναι αυτή.

 

Με όσα γράφετε παραπάνω, ανήκω στην κατηγορία του βγδελυγματικού "καριερίστα", και θα πρέπει να καώ στην πυρά, μιας και δεν είμαι σωστός επαγγελματίας, και δεν παράγω έργο;;;;;;;;;

 

EDIT : καθάρισα μερικά ορθογραφικά, φταίει το οινόπνευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που είχε πει ο Κομφούκιος με καλύπτει απόλυτα και έχοντας το πάντα στο πισω μερος του μυαλού μου κάνω τις επιλογες μου τα τελευταία χρόνια.

 

Τι δουλειά έκανε ο Κομφούκιος; bullshiter? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι η έννοια του καριερίστα είναι διαφορετική (και συνήθως αρνητική). Είναι το άτομο που κάνει τα πάντα για να ανέβει στην ιεραρχία, χρησιμοποιώντας θεμιτά ή αθέμιτα μέσα.

Αυτο ακριβως.

 

Επαγγελματιας = καλος στη δουλεια του και ηθικος

 

Καριεριστας = καλος σε δημοσιες σχεσεις και κανει το παν να ανεβει ιεραρχικα

 

Αυτο εχω στο μυαλο μου ακουγωντας αυτες τις λεξεις , οποτε επιλεγω το 1ο και ας μην φτασω ψηλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος, εξαρτάται από το εργασιακό περιβάλλον. Υπαρχουν θέσεις που για να τις αποκτήσεις και να τις κρατήσεις χρειάζεται να είσαι αρχίδης κι αυτό όχι επειδή είσαι κακός άνθρωπος, αλλά επειδή οι αναταγωνιστές θα έκαναν τα πάντα για τη θέση σου. 

Επομένως, υπάρχουν δύο οδοί ή είσαι εξαιρετικός στο αντικείμενο και απλά δεν μπορούν παρά να το αποδεχτούν ή είσαι απλά καλός (καλύτερος από τον ανταγωνισμό), αλλά τα μέσα που χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι είναι δόλια, επομένως προστατεύεις τον εαυτό σου. 

 

Σε έναν κόσμο που ο παπαστρούμφ κυβερνούσε και οι στρουφίτες ήταν όσες και τα στρουμφς, τότε όλοι θα είμασταν όλοι επαγγελματίες. Αυτήν τη στιγμή, η συντριπτική πλειοψηφία είναι καριερίστες που προσποιούνται τους επαγγελματίες αλλά θα γάμαγαν τη μάνα του οποιουδήποτε για να δείξουν ότι τα πόδια τους φτάνουν μακρύτερα. 

 

(Το χε γράψει ωραία ο Λένος ο Χριστίδης πριν από χρόνια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος, εξαρτάται από το εργασιακό περιβάλλον. Υπαρχουν θέσεις που για να τις αποκτήσεις και να τις κρατήσεις χρειάζεται να είσαι αρχίδης κι αυτό όχι επειδή είσαι κακός άνθρωπος, αλλά επειδή οι αναταγωνιστές θα έκαναν τα πάντα για τη θέση σου. 

 

Αυτό όμως είναι υποκειμενικό. Αν είσαι manager και πρέπει να παραδώσεις έργο και για αυτό κυνηγάς κάνοντας babysitting τον κάθε ξυσαρχίδη μπας και βγει η δουλειά έχει ως αποτέλεσμα να βγαίνεις εσύ ο "κακός καριερίστας που πατάει επί πτωμάτων" ενώ ο ξυσαρχιδης - που το μόνο που θέλει απο την ζωη του είναι την επιταγή στο μαιλ κάθε μηνά και να κάνει την ίδια δουλειά μέχρι να ψοφήσει - είναι ο άγιος.. 

 

όσο για το τρόπο που παρουσιάζεται το θρεντ είναι αρκετά άκυρος καθώς η λέξη επαγγελματίας δεν είναι ουτε αντίθετη ούτε  διάφορη της λέξης καριερίστας. Η λέξη carrierist στα αγγλικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με κακή έννοια (αυτός που κάνει τα πάντα για μια προαγωγή) και με κυριολεκτική έννοια (ο επαγγελματίας που ακολουθεί προσέγγιση καριέρας / συνεχής προαγωγής στην δουλειά του αντί της στασιμότητας χρησιμοποιοντας κάθε μέσο -και το να είσαι ο καλύτερος και πιο απαραίτητος στην δουλειά σου είναι το πιο προφανές μέσο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...