Προς το περιεχόμενο

αναβθμιση cpu


chris95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλσπερα σε ολους
εχω ενα λαπτοπ με socket P(478) κ επεξεργαστη celeron 925 θελω να τον αλλαξω 
συμφωνα με το site
 http://forum.notebookreview.com/hardware-components-aftermarket-upgrades/209284-intel-mobile-processor-compatibility-guide.html
 

 μπορω να του βαλω εναν intel core duo p8400
το λαπτοπ θα εχει καποιο προβλημα να σηκωσει αυτο τν επεξεργαστη 

αναμενω τις για τις απαντησεις σας συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλή η αλλαγή cpu σε φορητούς.

Κατ'αρχήν πρέπει να τσεκάρεις αν χρειάζεται αναβάθμιση bios για να πάρει άλλον επεξεργαστή το laptop. Αν έχει ξεκλείδωτο bios μπορείς να το κάνεις μόνος σου, αν όμως έχει κλειδωμένο bios θα χρειαστείς σίγουρα τεχνικό.  

Επίσης να ξέρεις οτι και να γίνεται να αλλάξεις επεξεργαστή, θα πρέπει να είναι με 800mhz fsb και οχι 1066 που έχει ο p8400.

Για να μην μιλάμε όμως στον αέρα, γράψε αν θες το ακριβές μοντέλο του laptop σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτόν

http://www.laptop-parts.gr/Processors-(CPUs)/LAPTOP-CPU-EPEKsERGASTHS-C2D-M-T7100-1.8GHZ-2M-800-SP.htm

 

Η πιο ασφαλής και οικονομική αναβάθμιση για gl40 chipset με μονοπύρηνο κατα την γνώμη μου. Πριν κάνεις την αλλαγή, κοίταξε μέσω του toshiba update center αν υπάρχει κανα καινούργιο bios για το laptop σου. Τρέξτο και μια φορά μετά την αλλαγή, για cpu drivers.

 

Απο ram πως είσαι? 2 dimάκια των 512mb να φανταστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει..απο ram μια χαρά είσαι.

Λογικά θα μπορεί να πάρει και αυτόν αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. 

http://www.laptop-parts.gr/Processors-(CPUs)/LAPTOP-CPU-EPEKsERGASTHS-C2D-M-T7300-2.0GHZ-4M-800-SP.htm

 

Ξέχασα όμως να σου πω να κάνεις ένα τσεκάρισμα πρώτα στην μητρική, αν ο επεξεργαστής είναι κολλημένος ή σε socket. Τα toshiba είναι λίγο περίεργα σε αυτά τα θέματα και αν είναι κολλημένος θα χρειαστείς τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε τεχνικός χρεώνει και διαφορετικά ειδικά σε μπελαλίδικες δουλειές όπως το reballing. Οι καλοί και έμπειροι τεχνικοί παίρνουν κάτι παραπάνω. Αν είναι κάνε μια γύρα, πάρε προσφορές και αν δεις οτι σε συμφέρει, το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Τον συγκεκριμενο TOSHIBA το εχω και εγω με τον celeron 925 τον ανοιξα να αλλαξω παστα εγω και ο επεξεργαστης ειναι πανω σε socket οποτε μπορει να αλλαχτει και εχω κουμπωσει πανω τον core 2 duo t6670. Tο εχω και με ssd και το μηχανημα πεταει, μονο που τα usb μου δε δουλευουν ενω εχω κανει update ολους τους drivers αλλα το θεμα ειναι απο το hardware απ οσο καταλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 6:54 ΜΜ, jgeorgiou είπε

πάρε 6-7ετίας Ι5 refubished (π.χ. δες cosmodata)  , θα δώσεις λίγα παραπάνω λεφτά αλλά η διαφορά θα είναι τεράστια.

όσο και η ηλικία του θέματος δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...