Προς το περιεχόμενο

Αγορά tablet μέχρι 300-350 ευρώ


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

Θέλω να πάρω ένα tablet για σερφάρισμα στο ίντερνετ, να βλέπω live streaming tv μέσω internet,  συνομιλία skype και κανένα παιχνιδάκι τύπου Metin κλπ (ντάξει δε θελω πολλά όπως καταλάβατε :lol:) και γενικά έχω προτίμιση στις μεγάλες οθόνες. Τέλος πάντων έχω δεί αυτά τα 2, 

1. Fujitsu Stylistic M532 32GB Black

2. Google Nexus 7 (32GB)

 

Το πρώτο είναι στα 350 ευρώ ενώ το δεύτερο στη πιο βολική τιμή.... στα 235, για το πρώτο φοβάμαι ώς προς τη μάρκα αν είναι καλή ή μου αφήσει εύκολα και γρήγορα χρόνους καθώς και για την ποιότητα απεικόνισης γιατί στο youtube που το είδα μου φάνηκαν κάπως τα χρώματα (αυτά τα 2 με προβληματίζουν) Το δεύτερο το έχω δεί απο κοντά και μου άρεσε τρομερά η απεικόνιση της οθόνης αλλα είναι πιο μικρή η οθόνη του....

 

Τι μου προτίνετε απο τα 2 ή "έχουμε" κάποια αλλη πρόταση μέχρι 350 ευρώ για 10ρα οθόνη ή 250 για 7ρα και τί έχετε να σχολιάσετε για τα παραπάνω; :P Μήπως είναι λάθος οι φοβοι μου για το  Fujitsu; Βασικά ώς προς αυτό κλίνω αλλα φοβάμαι τα παραπάνω που σας είπα...

 

Επίσης άσχετο... στα tablets μπορείς να συνδέσεις εκτυπωτή και μπορείς να βάλεις έξτρα δίσκο usb για περισσότερη χωριτικότητα;

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Επεξ/σία από NBestgirl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Nexus θα επαιρνα με τα 1000.. Τα spec του για αυτα τα λεφτα ειναι ικανοποιητικοτατα και εχει πααρα πολλες καλες review.. Δες κανα review και στο youtube αν θελεις εχει απειρα. Οποτε το 2..γνωμη μου.



Αν θες κατι τεραστιο πανε στο πρωτο.. Εγω θα επαιρνα το nexus http://www.phonearena.com/phones/compare/Fujitsu-STYLISTIC-M532,Google-Nexus-7/phones/7420,7143

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα αυτό http://saveit.gr/root.views1product.el.aspx?mtrl=77059 ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και να βλέπεις άνετα ταινίες σε αυτό το μέγεθος :P

 

To Jelly Bean τί είναι και επίσης αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου λύσει και τις υπόλοιπες απορίες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 7αρι δεν είναι και ότι καλύτερο μέγεθος για ταινίες.

Γενικά η καλύτερη λύση για μεταφορά/τανίες/pdf/σερφάρισμα είναι οι 8 ιντσες.

Μετά πας σε 9'-10' αλλά γίνεται λίγο πιο ''δύσκολη'' η μεταφορά

 

Η απάντηση στις απορίες σου είναι ΝΑΙ.Και στα 2.

Βέβαια στην δεύτερη στα περισσότερα tablets γίνεται.Δεν ξέρω για το nexus αλλά φαντάζομαι ότι θα γίνεται.

Το jelly bean είναι η έκδοση του android που φοράει :P

Επεξ/σία από Antwni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Argh... ευχαριστώ! Οπότε μάλλον βιάστηκα αλλα ευτυχώς προλαβαίνω να ακυρώσω την παραγγελία :/

 

Το Iconia τί διάρκεια μπαταρίας έχει; Επίσης αυτά παίρνουν και πληκρολόγιο με ποντίκι αν χρειαστεί; Παιχνίδια όπως το Metin, 4story κλπ παίζουν σε αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Argh... ευχαριστώ! Οπότε μάλλον βιάστηκα αλλα ευτυχώς προλαβαίνω να ακυρώσω την παραγγελία :/

 

Το Iconia τί διάρκεια μπαταρίας έχει; Επίσης αυτά παίρνουν και πληκρολόγιο με ποντίκι αν χρειαστεί; Παιχνίδια όπως το Metin, 4story κλπ παίζουν σε αυτα;

Οτι περιφεριακο και να τους βαλεις δε θα εχεις προβλημα!Ειναι με windows8 οπως τα λαπτοπς και τα desktop!Αν θες το εννωνεις με εξ. οθονη και με mouse,keyboard και με τους drivers και ολα τα features τους οπως σε κανονικό pc!

Για το παιχνιδι που λες,πρεπει να ξερω τι απαιτήσεις εχει και αν μπορουν να τρεξουν αξιοπρεπος με τους intel atoms ή θα πρέπει να πας σε πιο ακριβες λυσεις οπως ειναι τα i3,i5&i7 cpu!

Edit:

Απ'οτι βλεπω ο atom z2760 πληρει το minimum για το metin2,οποταν ψαξε το λιγο περισσοτερο για να βεβαιωθείς!

http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=5896&canMyCpuRunIt=Metin2

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφ έχω μπερδευτεί... έχω στο μυαλό μου αυτά τα τρία http://www.phonearena.com/phones/compare/Acer-Iconia-W3,Asus-VivoTab-RT-LTE,Google-Nexus-10/phones/7861,7192,7551 αλλα για το Acer Iconia W3 βλέπω χαμηλά το ppi και προβληματίζομαι, γενικότερα δηλ έχω δεί nexus και ήταν κατι παραπάνω απο τέλεια η εικόνα... πραγματικά με ενθουσίασε αλλα εδώ βλέπω οτι αν πάω σε windows πέφτει πολύ το ppi σε σχέση με το Nexus και φοβάμαι μηπως η απεικόνιση δεν είναι τόσο ικανοποιητική μετά...

 

Θα ήθελα να παίζω και Metin2 πχ αλλα εντάξει αν είναι δύσκολα τα πράγματα ή ανεβαίνει πολύ η τιμή και πρέπει να χαθεί ποιότητα πχ θα περιοριστώ στο σταθερό και ειδικά αν χρειάζεται για να παίζει να συνδέσω ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ.... οπότε βάζουμε ώς προτεραιότητα την καλή απεικόνιση γενικότερα, ταινίες, skype τώρα δε ξέρω τις διαφορ\ές Windows με adroid :( και τί είναι καλύτερα να προτιμίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πφφφ έχω μπερδευτεί... έχω στο μυαλό μου αυτά τα τρία http://www.phonearena.com/phones/compare/Acer-Iconia-W3,Asus-VivoTab-RT-LTE,Google-Nexus-10/phones/7861,7192,7551 αλλα για το Acer Iconia W3 βλέπω χαμηλά το ppi και προβληματίζομαι, γενικότερα δηλ έχω δεί nexus και ήταν κατι παραπάνω απο τέλεια η εικόνα... πραγματικά με ενθουσίασε αλλα εδώ βλέπω οτι αν πάω σε windows πέφτει πολύ το ppi σε σχέση με το Nexus και φοβάμαι μηπως η απεικόνιση δεν είναι τόσο ικανοποιητική μετά...

 

Θα ήθελα να παίζω και Metin2 πχ αλλα εντάξει αν είναι δύσκολα τα πράγματα ή ανεβαίνει πολύ η τιμή και πρέπει να χαθεί ποιότητα πχ θα περιοριστώ στο σταθερό και ειδικά αν χρειάζεται για να παίζει να συνδέσω ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ.... οπότε βάζουμε ώς προτεραιότητα την καλή απεικόνιση γενικότερα, ταινίες, skype τώρα δε ξέρω τις διαφορ\ές Windows με adroid :( και τί είναι καλύτερα να προτιμίσω

Για μια τοσο περιορισμενη χρηση και βάζοντας ως προτερεοτητα την οθονη,θα συμφωνούσα και εγω οτι το nexus 10,ειναι η καλυτερη επιλογη!

 

Για μια ιδέα τι παιζει στα windows tablets κοιτα λιγο το λινγκ!

 

http://www.insomnia.gr/topic/494179-windows-tablets%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82/

 

Πφφφ έχω μπερδευτεί... έχω στο μυαλό μου αυτά τα τρία http://www.phonearena.com/phones/compare/Acer-Iconia-W3,Asus-VivoTab-RT-LTE,Google-Nexus-10/phones/7861,7192,7551 αλλα για το Acer Iconia W3 βλέπω χαμηλά το ppi και προβληματίζομαι, γενικότερα δηλ έχω δεί nexus και ήταν κατι παραπάνω απο τέλεια η εικόνα... πραγματικά με ενθουσίασε αλλα εδώ βλέπω οτι αν πάω σε windows πέφτει πολύ το ppi σε σχέση με το Nexus και φοβάμαι μηπως η απεικόνιση δεν είναι τόσο ικανοποιητική μετά...

Το asus vivotab που αναφερες ειναι με τα windows RT και οχι με τα windows 8!Αυτο σημαίνει οτι δε θα τρεχουν τις εφαρμογες του desktop(windows7) και καλύτερα να τα αποφευγουμε!

Windows tablets ΜΟΝΟ με WINDOWS 8 (X86)!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ...

 

Μερικές ερωτησούλες ακόμη το TABLET ACER ICONIA W3-810 32GB WH W8 είναι HD?

Επίσης ποιες οι διαφορές android με windows tablets και τί είναι οι ips οθόνες; :/

 

Και τέλος αν πάρω εν τέλη το iconia w3 ποια θήκη μπορώ να πάρω γι αυτό (αν καλύπτει και το άσπρο που δε μου αρέσει καθόλου ακόμη καλύτερα) xD
 

Επεξ/σία από NBestgirl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...

 

Μερικές ερωτησούλες ακόμη το TABLET ACER ICONIA W3-810 32GB WH W8 είναι HD?

Επίσης ποιες οι διαφορές android με windows tablets και τί είναι οι ips οθόνες; :/

 

Και τέλος αν πάρω εν τέλη το iconia w3 ποια θήκη μπορώ να πάρω γι αυτό (αν καλύπτει και το άσπρο που δε μου αρέσει καθόλου ακόμη καλύτερα) xD

 

1.Ειναι hd!

2.Ειναι μεγαλη συζήτηση!Ψάξε windows8 vs android,και θα βρεις πολλές πληροφορίες!

3.Το ips panel ουσιαστικά σου προσφέρει καλυτερη πιστότητα απεικόνισης των χρωμάτων και πολυ καλες γωνίες θέασης σε σχεση με τα tn panel!

4.Για θήκες καλυτερα κοιτας σε amazon,για να δεις τι παιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο site σε site διαφέρουν τα χαρακτηριστικά :/ πχ στο cosmodata το έχει με 1,8 επεξεργαστή ενώ στο guaranty με 1.,5 γενικά παρατηρώ όπως και στο Nexus 3G διαφορές απο site σε site ώς προς τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά... μάλλον είναι λάθος οι πληροφορίες ή μπορεί να βγεί με διάφορα χαρακτηριστικά (κουλό μου φαίνεται το δεύτερο αλλα ντάξει xD );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...