Προς το περιεχόμενο

Fujitsu Siemens UH572 και αλλαγή δίσκου


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ακριβες setup που θελω να εχω ειναι μια καθαρη εγκατασταση είτε με windows 7 είτε με windows 8 αξιοποιωντας απλα τον msata για τους σκοπους για τους οποιους αυτος υπαρχει, δηλαδη για το caching.Το φορτωμα των drivers γινεται απο στικακι να φανταστω κατα την διαρκεια της εγκαταστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ'αρχας x_vagos_x χιλια ευχαριστω γιατι με το πρωτο post ελυσες ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα που εχω με το μηχανημα (boot απο usb). Το αλλο σημαντικο θεμα που εχω ειναι να κατανοησω τη λειτουργια του caching που οπως φαινεται δεν αυτη που πιστευουν οι περισσοτεροι.  Απ'οτι διαβασα το intel rapid start διαχειριζεται μονο το hibernation partition (8Gb) που εγω το εκανα 4Gb (γιατι τοση ειναι η RAM) και μεχρι τωρα αμφιβαλω για την λειτουργια του συμφωνα με οσα περιγραφει εδω http://download.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/rapid_start_technology_user_guide.pdf στο βημα 27 .  Η λειτουργια του caching γινεται στο μεγαλο partition του msata οχι απο εφαρμογη της intel αλλα απο το expresscache της diskeeper και η ορθη του λειτουργια διαπιστωνεται απο cmd και εντολη eccmd -info.  Υποψη οτι αν αλλαχθουν-διαγραφουν τα partition του msata πρεπει να ξαναδημιουργηθουν χειροκινητα (δεν τα διορθωνει ουτε full reset των win8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ακριβες setup που θελω να εχω ειναι μια καθαρη εγκατασταση είτε με windows 7 είτε με windows 8 αξιοποιωντας απλα τον msata για τους σκοπους για τους οποιους αυτος υπαρχει, δηλαδη για το caching.Το φορτωμα των drivers γινεται απο στικακι να φανταστω κατα την διαρκεια της εγκαταστασης?

Στη θέση σου απλά θα έκανα ένα Reset από τα Windows 8. Όταν παρέλαβα το μηχάνημα -μεταχειρισμένο από αγγελία- είχε μέσα έναν λογαριασμό και ήθελα να τεστάρω και το κατά πόσο μοιάζει με format η δυνατότητα Reset που παρέχουν τα 8άρια.

 

Σε πληροφορώ έκανε format κανονικότατο, και απλώς στο τέλος της εγκατάστασης πέρασε τους drivers και ήταν κομπλέ το μηχάνημα.

 

Έκτοτε το χρησιμοποιώ έτσι και είναι όπως αν είχα κάνει clean install και έπειτα πέρασα τους drivers.

 

Συνοπτικά, δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι με το clean install+cache αντί του Reset από Win8.

 

Αν επιμείνεις να κάνεις clean install, ναι, πρέπει να περάσεις στο στικάκι των windows κάπου τους drivers και να τους φορτώσεις κατά το partitioning.

Κατ'αρχας x_vagos_x χιλια ευχαριστω γιατι με το πρωτο post ελυσες ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα που εχω με το μηχανημα (boot απο usb). Το αλλο σημαντικο θεμα που εχω ειναι να κατανοησω τη λειτουργια του caching που οπως φαινεται δεν αυτη που πιστευουν οι περισσοτεροι. Απ'οτι διαβασα το intel rapid start διαχειριζεται μονο το hibernation partition (8Gb) που εγω το εκανα 4Gb (γιατι τοση ειναι η RAM) και μεχρι τωρα αμφιβαλω για την λειτουργια του συμφωνα με οσα περιγραφει εδω http://download.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/rapid_start_technology_user_guide.pdf στο βημα 27 . Η λειτουργια του caching γινεται στο μεγαλο partition του msata οχι απο εφαρμογη της intel αλλα απο το expresscache της diskeeper και η ορθη του λειτουργια διαπιστωνεται απο cmd και εντολη eccmd -info. Υποψη οτι αν αλλαχθουν-διαγραφουν τα partition του msata πρεπει να ξαναδημιουργηθουν χειροκινητα (δεν τα διορθωνει ουτε full reset των win8).

Χαχαχα να ΄σαι καλά.

 

Όσον αφορά το caching, καταλαβαίνω τις διαπιστώσεις σου, όμως σε χάνω όταν μιλάς για το ExpressCache της Diskeeper. Ούτε εγκατεστημένο είναι εκ προεπιλογής, ούτε έχει αναφερθεί κάπου γενικά, όπου έχω διαβάσει οδηγούς/helpfiles/whatever. Πώς προέκυψε;

 

Τέλος, τα utilities της Intel είναι δύο: Intel Rapid Start, και Intel Smart Response. Περνάμε και τα δύο.

 

Ψάχνοντας, λοιπόν, κατάλαβα τι είναι αυτό το Express Cache.

 

Εδώ, εξηγεί η ίδια η Fujitsu ότι είναι ένα service που εξυπηρετείται από το ίδιο το OS, και δεν μπορείς ούτε να το εγκαταστήσεις, ούτε να το κάνεις config.

 

Επομένως, το μόνο που χρειάζεται είναι να σετάρεις το Intel Rapid Start. Εξ' ού και η απουσία του Intel Smart Response από το λειτουργικό.

 

Όσο για το partitioning του mSata, το μόνο που κάνουμε είναι να κρατήσουμε ένα Hibernation τουλάχιστον όση η RAM.

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη ανακαλυψη το παραπανω pdf vagos, συντομο και περιεκτικο.  Αυτο που καταλαβαινω εγω λοιπον ειναι οτι η μεταβαση απο sleep  σε hibernate θα γινει 4 ωρες μετα!   Κατι το οποιο δεν μου φαινεται προσωπικα ιδιαιτερα χρησιμο γι'αυτο σκεφτομαι να αξιοποιησω αυτο το μερος του msata (αν τα καταφερω) για κανενα ubuntu... Δεν καταλαβα ομως γιατι λες οτι δεν μπορεις να εγκαταστησεις το expresscache αφου υποτιθεται οτι υπαρχει στο CD και επισης υπαρχουν ολες οι οδηγιες για την δημιουργια του partition (κατι που εχω κανει ηδη με επιτυχια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς κι εγώ πώς εγκαθίσταται αυτό το ρημάδι το ExpressCache. Δεν διατίθεται σαν ξέχωρος driver, και δεν μπορώ να βρω αν είναι μέρος κάποιου άλλου driver-pack...

 

Όσο για το S3 S4 system state, λέει στο pdf ότι αφού περάσεις το Intel μπλαμπλα σε συνδυασμό με το ExpressCache, θα βγαίνει από s4 sleep σαν να βγαίνει από s3 sleep.

 

Τώρα πρέπει να καταλάβω πώς εγκαθίσταται το Express Cache. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου απλά θα έκανα ένα Reset από τα Windows 8. Όταν παρέλαβα το μηχάνημα -μεταχειρισμένο από αγγελία- είχε μέσα έναν λογαριασμό και ήθελα να τεστάρω και το κατά πόσο μοιάζει με format η δυνατότητα Reset που παρέχουν τα 8άρια.

 

Σε πληροφορώ έκανε format κανονικότατο, και απλώς στο τέλος της εγκατάστασης πέρασε τους drivers και ήταν κομπλέ το μηχάνημα.

 

Έκτοτε το χρησιμοποιώ έτσι και είναι όπως αν είχα κάνει clean install και έπειτα πέρασα τους drivers.

 

Συνοπτικά, δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι με το clean install+cache αντί του Reset από Win8.

 

Αν επιμείνεις να κάνεις clean install, ναι, πρέπει να περάσεις στο στικάκι των windows κάπου τους drivers και να τους φορτώσεις κατά το partitioning.

Κυριως για clean install των windows 7 ενδιαφερομαι.Οταν λες εκανε φορματ,παλι ενα partition 75gb για windows και ενα με την ονομασια drivers σαν ελευθερο χωρο δεν εχει?Eγκατεστησε και τα προγραμματα που ηταν προεγκατεστειμενα οταν ειχε πρωτοανοιχτει το μηχανημα ή μονο τους drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που ξαναδιάβασα το μήνυμά μου είδα ότι κάπου στα μπέρδεψα.

 

Κάνοντας Reset σε Windows 8 μου άφησε ίδια τα partitions όπως τα περιγράφεις.

 

Μου πέρασε όμως και τα utilities, όπως και τους drivers. Ήταν σαν να πήρα μόλις τον υπολογιστή.

 

Σίγουρα ένα clean install σου δίνει περισσότερη ευελιξία ως προς την μη-εγκατάσταση των περιττών utilities. Εμένα με βόλεψε πάντως καλύτερα να uninstallάρω τα utilities παρά να περάσω drivers μέσα από clean install. :P

 

Τέλος, επειδή δεν έχω θέματα συμβατότητας/συνήθειας, και τα πάω καλά με τα 8άρια, δεν ψήνομαι να γυρίσω σε 7άρια. Εξ΄ού και η παρότρυνσή μου για απλό reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ κ εγω κυριως απο περιεργια ηθελα να βαλω τα 7αρια για να δω πως θα παει απο θεμα μνημης αλλα απ οτι φαινεται θα μεινω με τα 8αρια απο την στιγμη που δεν εχω καποιο προβλημα.

Επεξ/σία από triggerman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβα ομως γιατι λες οτι δεν μπορεις να εγκαταστησεις το expresscache αφου υποτιθεται οτι υπαρχει στο CD και επισης υπαρχουν ολες οι οδηγιες για την δημιουργια του partition (κατι που εχω κανει ηδη με επιτυχια).

Βρήκα τελικά ένα page από τη Lenovo που λέει πώς κάνεις clean install για downgrade σε Windows 7 σε ένα παρόμοιο setup ενός ultrabook με αντίστοιχο config (hdd+express cache mSata).

 

Εδώ έχει οδηγίες και link για το setup.exe. Ψάχνοντας στη λίστα με τους drivers δεν βρήκα τπτ από το επίσημο site της Fujitsu.

 

Edit:

 

Και, ναι, λοιπόν!

 

Στο αμερικάνικο support page με τους drivers του uh572 μας, έχει τον driver του ExpressCache!

 

http://support.fujitsupc.com/CS/Portal/supportsearch.do

 

 

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με f8 ξεκιναει το recovery?Το ρωταω γιατι ετσι γραφει στο manual αλλα απ οτι βλεπω δεν πιανει!!!Μηπως γινεται μονο μεσω των dvds που περιεχονταν μεσα στην συγκευασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από Windows 8 γίνεται.

 

Start Screen > ανοίγεις τη δεξιά μπάρα με το Share/Start/Settings, και ανοίγεις το Settings > Change PC Settings (Κάτω κάτω) > General> την προτελευταία επιλογή (Erase everything and reinstall Windows.

 

Ωστόσο εγώ έχω κολλήσει στο πρώτο βήμα του clean install.

 

Ενώ λένε ότι βρίσκει

 

Disk 0 - mSata

Disk 1 - hdd

 

και το λάθος είναι πως ο Bootloader εγκαθίσταται στον 0, ενώ το λειτουργικό στο 1, εμένα γίνεται το ανάποδο.

 

Είναι Disk 0 HDD και Disk 1 o mSata, αλλά ενώ δίνεται κανονικά η εγκατάσταση στο Disk 0, μου κάνει το partition στον mSata.

 

Θα τρελαθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω παντως γιατι στο manual αναφερει οτι η διαδικασια γινεται πατωντας το F8.Δεν ξερω αν επηρεαζει το γεγονος οτι εγινε αναβαθμιση του bios σε 2.14 αλλα νομιζω πως αυτο ειναι ασχετο.Τελικα ο πειραματισμος με αυτο το μηχανημα δεν ειναι τοσο ευκολος οσο θα περιμενε κανεις.Μηπως ηρθε η ωρα να ξηλωσουμε εντελως τα windows και να πεταξουμε ενα linuxaki στον ssd και τα υπολοιπα στον αλλον δισκο και να βρουμε (?) την υγεια μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον φταίει η αλλαγή στο ΒΙΟS, όντως.

 

 

Κοντεύω να αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

Δεν μπορώ να καταφέρω να δημιουργήσω το System Reserved partition στον hdd. Μου το στέλνει στον mSata.

 

Κάνοντας Partition στον mSata, μου ζητάει πάντα να φτιάξει εκεί το System reserved. Ακόμα και από diskpart που έφτιαξα ένα γεμάτο partition για να μην μου ζητήσει στο setup να χρησιμοποιήσει μέρος του δίσκου για το system reserved, έκανε την εγκατάσταση, αλλά δεν έφτιαξε το Partition στον άλλο δίσκο.

 

Αποτέλεσμα: αν δεν είναι το system reserved στον mSata δεν θα είναι πουθενά.

 

Συν αυτώ, λέω, άντε ας περάσω το λειτουργικό όλο στον mSata. Αμ δε. Δεν bootάρει, γτ ο mSata δε βγαίνει σαν boot option στο BIOS.

 

 

Ξενερώνω αργά και βασανιστικά. Help?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι αλλα αυτα τα περιεργα κλειδωματα κ η μη δυνατοτητα παρεμβασης απο τον χρηστη μου θυμιζουν εποχες που ειχα apple κ αυτος ηταν και ο βασικος λογος για τον οποια εφυγα απο αυτην.Αλλα απ οτι φαινεται κ η fujitsu δεν μας τα λεει καλα.Απ οτι φαινεται ειναι συνδρομο της εποχης και πιο συγκεκριμενα των λειτουργικων να γινονται πιο κλειδωμενα ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με λαπτοπς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω παντως γιατι στο manual αναφερει οτι η διαδικασια γινεται πατωντας το F8.Δεν ξερω αν επηρεαζει το γεγονος οτι εγινε αναβαθμιση του bios σε 2.14 αλλα νομιζω πως αυτο ειναι ασχετο.Τελικα ο πειραματισμος με αυτο το μηχανημα δεν ειναι τοσο ευκολος οσο θα περιμενε κανεις.Μηπως ηρθε η ωρα να ξηλωσουμε εντελως τα windows και να πεταξουμε ενα linuxaki στον ssd και τα υπολοιπα στον αλλον δισκο και να βρουμε (?) την υγεια μας?

Καλο συμπερασμα αν και δεν νομιζω οτι περιγραφει σωστα τι φρικη που εχω φαει μεχρι τωρα προσπαθωντας να ξεφυγω απο το προεγκατεστημενο λειτουργικο.  Με λιγα λογια στην προσπαθεια να βαλω ubuntu στο msata (το καταφερα τελικα) και κατοπιν να μπορω να bootαρω win+ubuntu καταφερα να σβησω μεσω easy bcd την επιλογη για boot απο usb hdd αλλαγη που ενσωματωθηκε στο bios! και μη εχοντας usb cd δεν μπορουσα να εχω καμια "εξωτερικη" προσβαση στο μηχανημα.  Για τα παραπανω βεβαια δεν νομιζω οτι ευθυνεται η fujitsu αλλα το UEFI και η "αρρωστη" για μενα σχεση που εχουν τα windows με το hardware.  Επισης να σημειωσω οτι ουτε ubuntu ουτε σε καμια αλλη live εκδοση linux που δοκιμασα δουλευει το touch pad χωρις extra drivers.  Οι δοκιμες συνεχιζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...