Προς το περιεχόμενο

Fujitsu Siemens UH572 και αλλαγή δίσκου


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το Smart response δεν είχε κάποιο utility εγκατεστημένο όταν πήρα το μηχάνημα.

 

Το μόνο που θυμάμαι σαν interface/εικονίδιο όταν ψαχούλευα το μηχάνημα όταν το πήρα, ήταν το Rapid Start (έχει στο τέλος screenshots).

 

Και έπειτα το ExpressCache, που δεν ήξερα καν ότι υπήρχε. Το παρατήρησα όταν είδα στα Features & Programs ότι υπάρχει προς απεγκατάσταση.

 

Μέχρι τότε, μάλιστα, νόμιζα ότι είχαμε το Intel Smart Response σε συνδυασμό με το Intel Rapid Start και σύμφωνα με τον οδηγό στο Link είχα σκοπό να το εγκαταστήσω κιόλας.

 

Επίσης, δεν κάνουμε reset default στο BIOS, γιατί φρικάρει πάλι το boot. Βγάζει error μέχρι να το επαναφέρεις στις ρυθμίσεις που είναι στο πρώτο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ααααα. Κρίμα. Πάντως το trackpad ειναι λίγο pain-in-the-ass, απ' ότι είπαν και παραπάνω. Θέλει driver έξτρα παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση το Inter Rapid Storage Technology αλλα παρολο που εμφανιζεται στο programs & features δεν εμφανιζεται καποιο εικονιδιο στην taskbar.Παρ' ολα αυτα δεν εμφανιστηκε το Intel Smart Response στο program & features.Φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται αφου την δουλεια που κανει αυτο την αναλαμβανει το express cache.Σε οτι αφορα το linux, μπουταρα απο στικακι την εκδοση 13.04 64bit  και βρηκε τα παντα εκτος απο το touchpad και τον card reader αλλα νομιζω με λιγο διαβασμα ή με install καποιου απαραιτητου πακετου θα δουλεψουν.Κατα τα αλλα με το linux το μηχανημα πεταει, "τρωει" μονο μισο GB μνημη και γενικα "τρεχει" πολυ γρηγορα.Επισης αναγνωριζει τον ssd στον οποιο θα μπορουσαμε να κανουμε εγκατασταση το λειτουργικο (μιλαω για setup μονο με linux) αλλα και παλι το bios μας τα χαλαει μιας και δεν εχει επιλογη για boot απο τον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση το Inter Rapid Storage Technology αλλα παρολο που εμφανιζεται στο programs & features δεν εμφανιζεται καποιο εικονιδιο στην taskbar.Παρ' ολα αυτα δεν εμφανιστηκε το Intel Smart Response στο program & features.Φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται αφου την δουλεια που κανει αυτο την αναλαμβανει το express cache.Σε οτι αφορα το linux, μπουταρα απο στικακι την εκδοση 13.04 64bit  και βρηκε τα παντα εκτος απο το touchpad και τον card reader αλλα νομιζω με λιγο διαβασμα ή με install καποιου απαραιτητου πακετου θα δουλεψουν.Κατα τα αλλα με το linux το μηχανημα πεταει, "τρωει" μονο μισο GB μνημη και γενικα "τρεχει" πολυ γρηγορα.Επισης αναγνωριζει τον ssd στον οποιο θα μπορουσαμε να κανουμε εγκατασταση το λειτουργικο (μιλαω για setup μονο με linux) αλλα και παλι το bios μας τα χαλαει μιας και δεν εχει επιλογη για boot απο τον ssd.

https://lifebook.ts.fujitsu.com/blog/blog/category/general/ubuntu-12-10-quantal-quetzal-on-fujitsu-lifebook-uh572/s

Workaround to Get The Touchpad Working

1. open a terminal (Ctrl-Alt-T)

2. run

   $ sudo gedit /etc/default/grub (or your favourite editor - I prefer "vim")  

3. find the line containing: GRUB_CMDLINE_LINUX

4. add "i8042.notimeout i8042.nomux" to the string in quotes

5. save and exit

6. run

   $ sudo update-grub

7. reboot

Κατα τ'αλλα δεν καταφερα το dual boot win8 (hdd+cache msata) - ubuntu (msata) και τωρα θα προσπαθησω win8 σε msata ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν υπάρχει στο bios η δυνατότητα επιλογής του mSata ειναι μονόδρομος ο bootloader να είναι στον συμβατικό ακόμα και ως "συντόμευση" αυτο δεν αλλάζει μπορείς να κάνεις οποια εγκατάσταση θέλεις στον mSata αρκεί να βάλεις η να προσθέσεις bootloader στον άλλον δίσκο. παράδειγμα το δικό μου που είναι triple boot με chameleon,άλλος μπορεί να επιλέξει Grub,άλλος easybcd κλπ.

 

Εγώ ρώτησα για rollback μήπως βρεθεί mod bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση το Inter Rapid Storage Technology αλλα παρολο που εμφανιζεται στο programs & features δεν εμφανιζεται καποιο εικονιδιο στην taskbar.Παρ' ολα αυτα δεν εμφανιστηκε το Intel Smart Response στο program & features.Φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται αφου την δουλεια που κανει αυτο την αναλαμβανει το express cache.

 

Το Rapid Start, μήπως το πέρασες; Με τα υπόλοιπα συμφωνώ, αν και εμένα το Rapid Storage μου έχει εικονίδιο...

 

Κατα τ'αλλα δεν καταφερα το dual boot win8 (hdd+cache msata) - ubuntu (msata) και τωρα θα προσπαθησω win8 σε msata ...

 

Η πιθανότητα να μην δούλεψε το win8(hdd+ssd) - ubuntu(ssd) λόγω του "+ssd" στα Win8;

 

Αν είχες win8 σε hdd και ubuntu σε ssd, χωρίς cache στα Win8, δηλαδή;

 

Εγώ ρώτησα για rollback μήπως βρεθεί mod bios.

 

Ούτε που το σκέφτηκα. Αλλά απ' την άλλη, βρήκα πώς να περάσω Windows 8 σε κάποιο σουηδικό forum. Νομίζω κάπου θα είχε πάρει το μάτι μου ένα mod bios μετά από τόσο ψάξιμο, δεν μπορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rapid start το εχω περασει και εχει κανονικα εικονιδιο και το δειχνει και στο program & features.Το express cache το εχω περασει και το δειχνει στο program & features και με αυτη την εντολη: eccmd -info στο cmd φαινεται οτι δουλευει κανονικα.Τωρα σε  οτι αφορα το rapid storage το δειχνει στο program & features αλλα δεν δειχνει καποιο εικονιδιο.Δηλαδη οταν πας και ανοιγεις το rapid storage σου δινει επιλογη για acceleration οπως φαινεται σε αυτην την σελιδα ? http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-032826.htm

Νομιζω οτι στην ουσια αυτο το acceleration ειναι αυτο που κανει το express cache. Σε οτι αφορα το smart response δεν φαινεται στο program  & features αν και δεν το εχω κανει εγκατασταση αφου δεν υφισταται τετοιο προγραμμα(υπεθετα οτι θα εμφανιζοταν μετα την εγκατασταση του rapid storage).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν υπάρχει στο bios η δυνατότητα επιλογής του mSata ειναι μονόδρομος ο bootloader να είναι στον συμβατικό ακόμα και ως "συντόμευση" αυτο δεν αλλάζει μπορείς να κάνεις οποια εγκατάσταση θέλεις στον mSata αρκεί να βάλεις η να προσθέσεις bootloader στον άλλον δίσκο. παράδειγμα το δικό μου που είναι triple boot με chameleon,άλλος μπορεί να επιλέξει Grub,άλλος easybcd κλπ.

 

 

Η πιθανότητα να μην δούλεψε το win8(hdd+ssd) - ubuntu(ssd) λόγω του "+ssd" στα Win8;

 

Αν είχες win8 σε hdd και ubuntu σε ssd, χωρίς cache στα Win8, δηλαδή;

Χρησιμοποιησα easybcd και ενω δοκιμασα (νομιζω) ολους τους συνδιασμους δεν τα καταφερα μαλλον λογω win8 και UEFI (αυτος ο συνδιασμος μου εκατσε στο λαιμο) και δεν νομιζω οτι ευθυνεται ο msata για τις αποτυχιες.  Εχω γραψει και νωριτερα οτι μεσω easybcd  ειχα διαγραψει την επιλογη για boot απο usb και ενσωματωθηκε στο bios, αργοτερα σε αλλες δοκιμες ενσωματωθηκε επιλογη που ονομαζοταν ubuntu και παρεμενε στο bios παρολο που ειχα φορμαρει τους δισκους!  Να σημειωσω οτι η επιλογη για boot απο usb επανηλθε με restore backup μεσα απο το easybcd δηλαδη δεν βρηκα καποιο τροπο να προστεθει τετοια επιλογη σε περιπτωση βλαβης ή κακου χειρισμου.  Τωρα εχω κανει καθαρη εγκατασταση win8 σε hdd & msata (δηλαδη 2 εγκαταστασεις dual boot) και δοκιμαζω την σωστη λειτουργια τους.  Δεν εχω expresscache (δεν υπαρχει χωρος και νοημα) οταν φορτωνει απο msata και υπαρχει κοινο data partition στον hdd.  Υποψη οτι τα win8 64bit που εχω αναγνωριζουν χωρις drivers τον msata κανονικα και εκαναν αυτοματα ενεργοποιηση. Η βαθμολογια στα win8 του msata 7.4 & του hdd 5.2 και η λειτουργια μερα με νυχτα αντιστοιχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω οτι η επιλογη για boot απο usb επανηλθε με restore backup μεσα απο το easybcd δηλαδη δεν βρηκα καποιο τροπο να προστεθει τετοια επιλογη σε περιπτωση βλαβης ή κακου χειρισμου.

 

[...]

 

Υποψη οτι τα win8 64bit που εχω αναγνωριζουν χωρις drivers τον msata κανονικα και εκαναν αυτοματα ενεργοποιηση. Η βαθμολογια στα win8 του msata 7.4 & του hdd 5.2 και η λειτουργια μερα με νυχτα αντιστοιχα!

 

Τουλάχιστον επικίνδυνο αυτό το πρώτο.

 

Όσο για το δεύτερο, έλεγξε λίγο αν υπάρχει System Reserved Partition και στους δυο δίσκους. Γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχεις System Reserved στον mSATA μόνο και να το "μοιράζεται" το άλλο setup στον HDD.

 

Τέλος, με έναν SSD στην θέση του HDD, βγάζω 7.9 στη βαθμολογία. \m/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σε clean install των windows 8 ενω επιλεγω να γινει η εγκατασταση στον hdd γιατι παει και δημιουργει το system reserved partion ston ssd?Φορτωνω κανονικα τους sata drivers και μου δειχνει τον hdd σαν disk 0 και τον msata σαν disk 1.Επιλεγω install στον disk 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου κάνει κι εμένα. Είπαμε πώς το διορθώνουμε.

 

Πρέπει να επιλέξεις να τα περάσει στον mSata, και μετά μέσω Hirens να κάνεις clone τον mSATA στον HDD.

 

Αναλυτικότερα, στον δικό μου οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ενω τα windows 7 γινονται κανονικα εγκατασταση με την φορτωση των καταλληλων drivers τα 8αρια δεν γινονται?Αδυνατω να το πιστεψω!Υποτιθεται οτι με αυτο το λειτουργικο διατιθεται το μηχανημα και να υπαρχει τετοια ασυμβατοτητα?Ημαρτον Fujitsu!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον επικίνδυνο αυτό το πρώτο.

 

Όσο για το δεύτερο, έλεγξε λίγο αν υπάρχει System Reserved Partition και στους δυο δίσκους. Γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχεις System Reserved στον mSATA μόνο και να το "μοιράζεται" το άλλο setup στον HDD.

 

Τέλος, με έναν SSD στην θέση του HDD, βγάζω 7.9 στη βαθμολογία. \m/

 

 

Ρε παιδια σε clean install των windows 8 ενω επιλεγω να γινει η εγκατασταση στον hdd γιατι παει και δημιουργει το system reserved partion ston ssd?Φορτωνω κανονικα τους sata drivers και μου δειχνει τον hdd σαν disk 0 και τον msata σαν disk 1.Επιλεγω install στον disk 0.

 

Αν τα θυμαμαι καλα εγκατασταση εγινε πρωτα στον hdd (o msata ειχε ηδη partition linux & cache) οποτε δεν πειραχθηκε. Μετα εγινε η εγκατασταση στον msata σε ενα ενιαιο partition οποτε τωρα recovery & efi partition ειναι στον hdd κοινα και για τις 2 εγκαταστασεις.  Μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα και αυτο το setup με βολευει με ταχυτητα σε msata & με backup - testing σε hdd προβλημα θα υπαρξει αν "χτυπησει" ο hdd... http://www.insomnia.gr/gallery/album/739-screens/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...