Προς το περιεχόμενο

Htc X8 η Sony T


michael18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα απο τα δυο κινητα ωστοσο δεν ξερω ποιο?Το Htc με εχει κερδισει σιγουρα σε ομορφια και ποιοτητα κατασκευης απο την αλλη το sony φενεται να εχει φοβερη καμερα.Δεν εχω ωστοσο πιασει ποτε wp στα χερια μου αν και εχω ακουσει καλα λογια.Με ενδιαφερει πολυ να μην μαζευει το κινητο σκουπιδακια μεσα κι με τον καιρο να κρασαρει.Απο sony η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και τις καλύτερες εμπειριες.Οι εφαρμογες που λειπουν απο wp ειναι βασικες?με ενδιαφερουν τα βασικα κυριως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες ακριβως εφαρμογες χρειαζεσαι για να σου πουμε τι λειπει. Για παραδειγμα δεν υπαρχει επισημη εφαρμογη Instagram αυτη τη στιγμη, αλλα υπαρχουν αλλες εναλλακτιες. Ή για παραδειγμα δεν υπαρχει νομιζω ακομα το taxibeat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4899&idPhone2=4975

 

δες εδώ ένα συγκριτικό σχετικά με το hardware τους.

εγω αρχικά θα σου έλεγα να πας σε 1-2 καταστήματα που τα έχουν εκθεσιακα να τα δεις και να τα πίασεις στα χέρια σου να δεις ποιο σε βολεύει καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα φυσικα και υπαρχουν, μαλιστα για Fb και twitter υπαρχει ενσωματωμενο εργαλειο των WP που βαζεις λογαριασμους και βλεπεις fb και twitter μαζι, οπως επισης εχεις και τo chat του fb ενσωματωμενο με την εφαρμογη των μηνυματων σα να μιλας δηλαδη με sms, ολα αυτα χωρις να ανοιξεις καμια αλλη εφαρμογη. Υπαρχει βεβαια και ξεχωριστη εφαρμογη για twitter και fb, για το fb δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αλλα υπαρχουν και εφαρμογες τριτων. Παντως εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα το ενσωματωμενο εργαλειο, ειναι απιστευτα βολικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα αναβαθμισεις στα wp ειναι τακτικες?ειναι γενικα ευκολα στην χρηση τους?πλεονεκτηματα σε σχεση με το android?

 

οσον αφορα τ sony t υποστηριζει Multitaskng?τρεχει γρηγορα χωρις lags ?Θα υποστηριζει παραιτερω αναβαθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πανευκολα στη χρηση τους, εχουν πολυ καλυτερη εμπειρια χρησης με εξαιρετικο ρολαρισμα οπως ενα Iphone ανεξατητα απο το κοστος της συσκευης. Για μενα τα android ειναι λιγο νευρικα στο χειρισμο τους. Σιγουρα θελει αναπτυξη περισσοτερη το λογισμικο σε επιπεδο ρυθμισεων και επιλογων το οποιο ομως δε θα σε επηρεασει οσων αφορα τη λειτουργικοτητα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα αναβαθμισεις στα wp ειναι τακτικες?ειναι γενικα ευκολα στην χρηση τους?πλεονεκτηματα σε σχεση με το android?

 

Όπως είπε ήδη και ο disqualified, τα WP 8 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό.

 

Υπέρ:

 

- Τακτικές αναβαθμίσεις, τα μέχρι τώρα updates (από την HTC τουλάχιστον) μου ήρθαν στην ώρα τους.

- Πανεύκολα στη χρήση, αποδοτικότατο multitasking.

- Eξαιρετικό ρολάρισμα ακόμα και μετά από σερί μέρες χωρίς restart. Ελαφρύ και στιβαρό OS - δε μου έχει κρασάρει ποτέ εφαρμογή, αντίθετα με το Android όπου τα crashes ήταν συχνά.

- Αρκετές εφαρμογές, λίγα "σκουπίδια" στο store. Γενικά νοιώθω πως στα WP υπάρχουν ποιοτικότερες εφαρμογές από το Android.

- Debatable αλλά -προς το παρόν- ασφαλέστερα από το Android.

- Εξαιρετική ενσωμάτωση κοινωνικών δικτύων, e-mail clients και Cloud Storage (Skydrive).

- Έρχονται με το Office Mobile ενσωματωμένο, εξαιρετικά χρήσιμο για κάποιους χρήστες.

 

Κατά:

 

- Περιορισμένες επιλογές παραμετροποίησης της εμφάνισης του λειτουργικού.

- Έλλειψη υποστήριξης third party browsers (αν και ο ΙΕ κάνει εξαιρετικά καλά τη δουλειά του).

- Προεπιλεγμένο ψαχτήρι το Bing, για να χρησιμοποιήσεις π.χ. το Google Search πρέπει να μπεις χειροκίνητα στη σελίδα.

- Έλλειψη official εφαρμογών για κάποιες υπηρεσίες (π.χ instagram). Όπως ειπώθηκε βέβαια υπάρχουν εξαιρετικές 3rd party λύσεις.

- Κάποιοι ίσως ενοχληθούν από τη λογική του file management των WP (κάποιοι βέβαια θα τη λατρέψουν).

- Έλλειψη 3rd party media players.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά το google search υπαρχει εφαρμογή αλλα μπορείς και μόνος να προσθέσεις τη σελίδα ως συντόμευση στην αρχική οθόνη. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι μπορείς πλέον να αλλάξεις το Bing με το google σε WP8 συσκευές. Κάπου το είχα διαβάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά το google search υπαρχει εφαρμογή αλλα μπορείς και μόνος να προσθέσεις τη σελίδα ως συντόμευση στην αρχική οθόνη. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι μπορείς πλέον να αλλάξεις το Bing με το google σε WP8 συσκευές. Κάπου το είχα διαβάσει

 

Σωστά, εννοείται πως μπορείς να πινάρεις τη σελίδα στην αρχική οθόνη ή να χρησιμοποιήσεις αντίστοιχη εφαρμογή. Απλά είναι κάπως ενοχλητικό που το search soft key σε πάει αυτομάτως στο Bing. :)

 

Βέβαια, μια χαρά λειτουργεί και το Bing, μη σου πω σε κάποιες περιπτώσεις μου βγάζει περισσότερο σχετικά με τους όρους αναζήτησης αποτελέσματα συγκριτικά με το Google Search. Έχει όμως τους περιορισμούς του, π.χ. αν ψάξεις για εικόνες, το ψαχτήρι της Google λειτουργεί σαφώς καλύτερα.

 

Έχω κι εγώ διαβάσει ότι μπορείς ν' αλλάξεις την προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, στο δικό μου HTC 8s πάντως δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ομως ακουσει απο διαφορα ατομα που εχουν wp να εμφανιζουν προβληματα τα κινητα τους...σε 2 που ξερω εχουν χαλασει εντελως τι να πω...

 

Τι προβλήματα τους έβγαλαν; Προβλήματα hardware ή λογισμικού; Έτρεχαν WP 8 ή τα παλαιότερα 7.x;

 

Όσο για το ότι χάλασαν οι συσκευές των γνωστών σου, εντάξει, ξέρω κι εγώ παίδί που του μπρίκαρε μηλόφωνο των 600 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ομως ακουσει απο διαφορα ατομα που εχουν wp να εμφανιζουν προβληματα τα κινητα τους...σε 2 που ξερω εχουν χαλασει εντελως τι να πω...

 

ποιες συσκευες;  Τι ακριβως επαθαν; Οποιαδηποτε συσκευη οποιουδηποτε κοστους μπορει να χαλασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...