Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά η παλαγγιά δεν είναι στην ομάδα που αμφισβητεί και τους τάφους της βεργίνας ;

εάν ανήκει, τότε δεν υπάρχει λόγος να πιστεύαμε πως δε θα έκανε πάλι καμιά τέτοια δήλωση για να "υποβαθμίσει" ας πούμε την ανασκαφή. και όπως πολύ σωστά ειπώθηκε , από μακριά είναι πεποισμένη για το "ρωμαϊκό" του τάφου αλλά στην αρχή λέει πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να στηριζόμαστε σε ευρήματα. <_<

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε παίζει ρε παιδιά να πέρασε μπουλντόζα ή κάποιο παρόμοιο βαρύ όχημα εκεί πάνω όσο γνώριζαν ότι από κάτω βρίσκεται κάποιο μνημείο. Είπαμε, δεν είναι χαζοί οι αρχαιολόγοι. Εάν όντως για κάποιο λόγο ανέβηκε στο συγκεκριμένο σημείο, υποθέτω αυτό θα συνέβη τα προηγούμενα χρόνια, όταν ακόμα δε γνώριζαν για την είσοδο και για το τι υπάρχει από κάτω.

 

Επίσης σχετικά με το Λέοντα, είναι 100% σίγουρο ότι έχει σχέση με το μνημείο και ότι βρισκόταν συγκεκριμένα στη κορυφή του λόφου; Σαν υπόθεση έχει λογική, αλλά νομίζω δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία. Και οι αρχαιολόγοι νομίζω ακόμα δεν έχουν μιλήσει με απόλυτη βεβαιότητα γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξύ είπε σημερα ένας μια κορυφαία ατάκα στο ράδιο.

"Εδώ, λένε οι παλαιότεροι, ανέβαιναν άρματα στον λόφο και το χρησιμοποιούσαν ως πυροβολητήριο κατά τον Β παγκόσμιο και τους πείραξαν οι μπουλτόζες??" :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22784&subid=2&pubid=64065753

 

(...) Πρόσθετα μέτρα θα χρειαστούν και στη συνέχεια, όταν θα έχουν απομακρυνθεί τα χώματα ύψους 13 μέτρων που έχουν συσσωρευθεί επάνω από τον τρίτο ταφικό θάλαμο. Η απομάκρυνση θα γίνει με μηχανήματα που δεν θα σκαρφαλώσουν στον λόφο, αλλά θα έχουν μακρείς βραχίονες και θα δουλεύουν από το φυσικό έδαφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα τις προάλλες για τον θεμελη που έφερε την αρχαία μεσηνη στο φως.

Ο άνθρωπος αυτός, εδώ και πολλά χρόνια, ανασκαπτει κ απαλλοτριωνει με δωρεές ιδιωτών.

Θα είναι από παράλληλη διάσταση αυτός..

"Προδότης" και "πουλημένος" στα συμφέροντα της ντόπιας πλουτοκρατίας.

Στην πυρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22784&subid=2&pubid=64065753

 

(...) Πρόσθετα μέτρα θα χρειαστούν και στη συνέχεια, όταν θα έχουν απομακρυνθεί τα χώματα ύψους 13 μέτρων που έχουν συσσωρευθεί επάνω από τον τρίτο ταφικό θάλαμο. Η απομάκρυνση θα γίνει με μηχανήματα που δεν θα σκαρφαλώσουν στον λόφο, αλλά θα έχουν μακρείς βραχίονες και θα δουλεύουν από το φυσικό έδαφος.

Αυτό που έβαλα πιο πάνω δλδ.

Απλά η σκλαβοτυπια κάνει αντιπολίτευση.

Βέβαια, και πάλι αν υπάρχουν τάφοι στο λόφο, μπορεί να γίνει ζημιά.

Εγώ θα έβαζα dfab-mfg-trackmaster-dozer-with-backhoe-

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω το εξής.

 

Εμείς έχουμε τόσα αρχαιολογικά μνημεία που μπορούμε και να καταστρέψουμε μερικά για την πλάκα μας.

Άλλοι δεν έχουν τίποτα για να καλύψουν ένα τοίχο και να το ονομάσουν έκθεση σε μουσείο. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έβαλα πιο πάνω δλδ.

Απλά η σκλαβοτυπια κάνει αντιπολίτευση.

Βέβαια, και πάλι αν υπάρχουν τάφοι στο λόφο, μπορεί να γίνει ζημιά.

Εγώ θα έβαζα dfab-mfg-trackmaster-dozer-with-backhoe-

Μπορεί τώρα η απομάκρυνση να γίνει με μηχανήματα που δεν θα σκαρφαλώσουν στον λόφο, αλλά θα έχουν μακρείς βραχίονες και θα δουλεύουν από το φυσικό έδαφος, αλλά  η Ρασσιά μπορεί να έχει δίκιο και το ξεμπάζωμα του Αυγούστου να έγινε αφρόντιστα και με βιασύνη.

Εγώ δεν θα ήμουν τόσο επικριτική για κάποιον επειδή ανησυχεί και νοιάζεται, ούτε θα έκανα δίκη προθέσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τώρα η απομάκρυνση να γίνει με μηχανήματα που δεν θα σκαρφαλώσουν στον λόφο, αλλά θα έχουν μακρείς βραχίονες και θα δουλεύουν από το φυσικό έδαφος, αλλά η Ρασσιά μπορεί να έχει δίκιο και το ξεμπάζωμα του Αυγούστου να έγινε αφρόντιστα και με βιασύνη.

Εγώ δεν θα ήμουν τόσο επικριτική για κάποιον επειδή ανησυχεί και νοιάζεται, ούτε θα έκανα δίκη προθέσεων.

η ρασσια λέει χαζομάρες. Ο λόφος είναι κομμένος κάθετα, όπερ σημαίνει ότι χρησιμοποιήθηκε εκκσκαφεας. Το μηχάνημα με το βραχίονα που λες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλωστε το Ερέχθειο δεν είναι ένα πολυτροπικό κτήριο;

Όχι. Ο ναός του Επικούριου Απόλλωνα ίσως εξυπηρετεί καλύτερα το επιχείρημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Ο ναός του Επικούριου Απόλλωνα ίσως εξυπηρετεί καλύτερα το επιχείρημά σου.

Ανέφερα το Ερέχθειο ως δείγμα ιδιόρρυθμου κτηρίου, επειδή είναι πασίγνωστο.

Αλλά και ο ναός στις Βάσσες επίσης έχει εξάψει την αρχαιολογική ερμηνευτική φαντασία με τις μοναδικότητές του.

 

A propos, σαν σήμερα, πριν 2 χρόνια:

http://kartesios.com/?p=96275

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποτίθεται, βάση κάποιων σάιτ που προσωπικά δεν εμπιστεύομαι, οτι έκανε δηλώσεις σήμερα η Περιστέρη και μεταξύ άλλων είπε οτι ειναι λαμπρός Μακεδονικός τάφος και έχουν αποδείξεις για αυτό, ότι έβαλαν τα κλάμματα οταν ειδαν τις Καρυάτιδες αλλά και άλλα ενδιαφέροντα.

 

Τσεκάρετέ το. Δεν το επιβεβαιώνω διοτι δε ξέρω ποιος έχει ξεκινησει να αναπαράγει τέτοιες δηλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...