Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ, αλλά οταν το ίδιο το θέμα έχει τίτλο "Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?" τι περιμενατε να ακουσετε εδω μεσα; Αοριστες πληροφοριες για αρχαια και για ταφους;

 

Συζητηση κανουμε σχετικα με τα ευρηματα της Αμφιπολης και την συνδεση ή μη τους με τον Αλεξανδρο.. Βγαζει ματια οτι τετοιο μνημειο εκεινη την εποχη ειχε τα χρηματα μονο η Ολυμπιαδα ή ο Αλέξανδρος για να το χτίσει, δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο.. 

 

 

Επισης οταν υπαρχουν ιστορικες αναφορες για σπονδη προς την Αρτεμις στην Αμφιπολη απο τον Αλεξανδρο πριν την εκστρατεια του αλλα και επισης καταγεγραμμενα κατα λεξη τα λεγομενα του Μεγα Αλεξανδρου οτι ηθελε να φτιαξει στην Αμφιπολη τεραστιο ναο για την Ταυροπολο Αρτεμις βασει ενος σχεδιου κατασκευων στον ευρύτερο Ελλαδικο χωρο, παλι δεν καταλαβαινω πως βλεπουν μερικοι οτι ο Αλεξανδρος δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την Αμφιπολη και τον συγκεκριμενο τυμβο, ποσο μαλλον οταν οι ιδιοι οι Αρχαιολογοι της ανασκαφης (και οχι τα ρεζιλικια στα ΜΜΕ) δεν ειναι σιγουροι. (ολες οι ιστορικες πηγες με λινκ ειναι πιο πισω)

 

Σεβαστή η γνωμη του καθενος, και εγω την γνωμη μου λεω, αλλα οταν σε ενα thread που εχει σαν τιτλο το ονομα του Μεγα Αλεξανδρου και 1 στους 2 συμφορουμιτες πιστευουν οτι ο τυμβος εχει σχεση με αυτον (Κενοταφιο και Αλεξανδρος στη ψηφοφορια) , και καθε 5-6 σελιδες καποιος θα μπει να χλευασει εμενα ή καποιον αλλον επειδη αναφερομαστε στο ονομα του και ταυτοχρονως το συνδιαζει με την παιδεια των Ελληνων, αλλες φορες το DNA μας, αλλες φορες για τους Ελληναρες κλπ, ε ειναι λιγο καπως, μη το χαρακτηρίσω και δεν βοηθαει τη συζητηση..

 

"Δουλεια" μου σε ενα τεχνολογικο forum στο Μπλα Μπλα ειναι να δινω πληροφοριες και φωτογραφιες (οπως ζωγραφιζω και σχεδιαζω διαφορα κατα καιρους για να βοηθησω στην ερμηνεια των ευρηματων)  απο διαφορα site και δικο μου διαβασμα αλλα και να λεω και να ακουω την γνωμη των αλλων και να γινεται μια ερασιτεχνικη συζητηση με σωστες, λαθος και παρατραβηγμενες αποψεις. Αυτοι που ξερουν περισσοτερα πχ ιστορικοι/αρχαιολογοι του forum μας βοηθανε, μας λενε πληροφοριες και αλλες φορες μας επαληθευουν. Προς τι το κραξιμο καθε 5 σελιδες δεν μπορω να καταλαβω..

 

Μια τραβηγμενη και ψευτικη πληροφορια πριν καιρο ηταν οτι βρηκαν αγαλμα της θεας Νικης μεσα στο ταφο.. Ειδαμε ομως οτι τελικα κατι ειχε διαρρεύσει τοτε και τσουπ τωρα βλεπουμε τη Νικη στη τοιχογραφια.. Οπως και για τον λοφο 133 δίπλα, μπορει να μην ειναι πυραμιδα και διαφορα αλλα τραβηγμενα (που και παλι δεν ειμαστε σιγουροι) αλλα βλεπεις οτι ο Λεφαντζης και οχι οποιος και οποιος, το εντασσει σε ενα μεγαλυτερο συμπλεγμα μνημειων και τυμβων της περιοχης, και αυτο λεει πολλα.. Οταν ολοκληρος Λεφαντζης μενει εκπληκτος απο την κατασκευη του τυμβου, εγω δεν θελω κατι αλλο για να πειστω οτι αυτο το μνημειο/ταφος ειναι πολυ πολυ σημαντικος, ασχετως Αλεξανδρου αλλα θέλοντας και μη δεν μπορουμε να κρυβομαστε πια και να μην μπορουμε να δουμε την σημαντικη συνδεση του με το μνημειο. Κανετε λες και η Αμφιπολη ειναι στη Ροδο και δεν θα μπορουσε να εχει σχεση με τον Μεγα Αλεξανδρο.. Στη Μακεδονια βρεθηκε ομως..

 

Προς ολους.. Ας ηρεμησουμε, ας απολαυσουμε την διαδρομη, ολοι μας μαθαμε και ειδαμε πολλα πραγματα αυτους τους μηνες και εχουμε να δουμε πολλα περισσοτερα..

 

Καποια πρωινα οπως εκεινο οταν ειδαμε τις Καρυατιδες στο Δελτιο Τυπου του Υπουργειου, με κανουν να αισθανομαι περιφανος που ειμαι Ελληνας και δεν ζω σε αλλη χωρα.. Ακομα και αν καποιες φορες συχαίνομαι και την χωρα μου την ιδια και τους ανθρωπους της ετσι οπως εχουμε γινει αλλα και μας εκαναν, υπαρχουν τετοιες λαμπρες στιγμες που σου δειχνουν ποσο τυχερος εισαι που ζεις εκει που ζουσαν καποιοι πολυ σημαντικοι ανθρωποι..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως ακουσα προχθες μια αρχαιολογο στο δελτιο του Αλφα , η οποια ειπε πως οι παραστασεις στα επιστυλια θυμιζουν παρα πολυ Μινωικη τεχνικη και η ιδια το συνδεει ολο αυτο με το Νεαρχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια πρωινα οπως εκεινο οταν ειδαμε τις Καρυατιδες στο Δελτιο Τυπου του Υπουργειου, με κανουν να αισθανομαι περιφανος που ειμαι Ελληνας και δεν ζω σε αλλη χωρα..

Περήφανοι θα έπρεπε να αισθανόμαστε για κάτι σπουδαίο που κάναμε εμείς, όχι για τα επιτεύγματα άλλων.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περήφανοι θα έπρεπε να αισθανόμαστε για κάτι σπουδαίο που κάναμε εμείς, όχι για τα επιτεύγματα άλλων.

 

Κατ'αρχήν σωστό, αλλά δε μπορούμε να υποδείξουμε σε κάποιον πώς θα αισθάνεται ή τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο να το ελέγξουμε αυτό.

Ασχετη ερώτηση: από άλλους τάφους που έχουν τοιχογραφίες ξέρουμε αν αυτές είναι στον προθάλαμο, στον ταφικό θάλαμο ή και στα δύο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περήφανοι θα έπρεπε να αισθανόμαστε για κάτι σπουδαίο που κάναμε εμείς, όχι για τα επιτεύγματα άλλων.

θα έπρεπε; ...επειδή το λες εσύ;

Εγώ πάντως φίλε μου,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανα εγώ,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανε ο πατέρας μου και είμαι γιός του,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανε ο παππούς μου και είμαι εγγόνι του,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανε ο προππάπος του προππάπου του παππού μου και ανήκω στην ίδια οικογένεια,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκαναν οι αρχαίοι πρόγονοι μου και ανήκω στον ίδιο τόπο...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έπρεπε; ...επειδή το λες εσύ;

Εγώ πάντως φίλε μου,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανα εγώ,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανε ο πατέρας μου και είμαι γιός του,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανε ο παππούς μου και είμαι εγγόνι του,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκανε ο προππάπος του προππάπου του παππού μου και ανήκω στην ίδια οικογένεια,περήφανος αισθάνομαι για κάτι που έκαναν οι αρχαίοι πρόγονοι μου και ανήκω στον ίδιο τόπο...

Πόσο Fail..

Δηλαδή αν ο παππούς σου ήταν φιλοναζί, μαυραγορίτης , χαφιες και συνεργάτης των Γερμανών εσύ θα έχανες την αξία σου ως άνθρωπος και από ντροπή θα εψαχνες λαγούμι να κρυφτείς.

 

Ενώ αν εσύ ήσουν απατεώνας, κλέφτης, δολοφόνος και βιαστής και ο πατέρας σου ας πούμε ο Τσακ Νόρρις θα σουν και γαμώ τα άτομα.

 

Έτσι καθορίζεται ή αξία του ανθρώπου...

Σόρρυ, αλλά οταν το ίδιο το θέμα έχει τίτλο "Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?" τι περιμενατε να ακουσετε εδω μεσα; Αοριστες πληροφοριες για αρχαια και για ταφους;

 

Συζητηση κανουμε σχετικα με τα ευρηματα της Αμφιπολης και την συνδεση ή μη τους με τον Αλεξανδρο.. Βγαζει ματια οτι τετοιο μνημειο εκεινη την εποχη ειχε τα χρηματα μονο η Ολυμπιαδα ή ο Αλέξανδρος για να το χτίσει, δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο..

 

 

 

 

 

 

Επισης οταν υπαρχουν ιστορικες αναφορες για σπονδη προς την Αρτεμις στην Αμφιπολη απο τον Αλεξανδρο πριν την εκστρατεια του αλλα και επισης καταγεγραμμενα κατα λεξη τα λεγομενα του Μεγα Αλεξανδρου οτι ηθελε να φτιαξει στην Αμφιπολη τεραστιο ναο για την Ταυροπολο Αρτεμις βασει ενος σχεδιου κατασκευων στον ευρύτερο Ελλαδικο χωρο, παλι δεν καταλαβαινω πως βλεπουν μερικοι οτι ο Αλεξανδρος δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την Αμφιπολη και τον συγκεκριμενο τυμβο, ποσο μαλλον οταν οι ιδιοι οι Αρχαιολογοι της ανασκαφης (και οχι τα ρεζιλικια στα ΜΜΕ) δεν ειναι σιγουροι. (ολες οι ιστορικες πηγες με λινκ ειναι πιο πισω)

 

Σεβαστή η γνωμη του καθενος, και εγω την γνωμη μου λεω, αλλα οταν σε ενα thread που εχει σαν τιτλο το ονομα του Μεγα Αλεξανδρου και 1 στους 2 συμφορουμιτες πιστευουν οτι ο τυμβος εχει σχεση με αυτον (Κενοταφιο και Αλεξανδρος στη ψηφοφορια) , και καθε 5-6 σελιδες καποιος θα μπει να χλευασει εμενα ή καποιον αλλον επειδη αναφερομαστε στο ονομα του και ταυτοχρονως το συνδιαζει με την παιδεια των Ελληνων, αλλες φορες το DNA μας, αλλες φορες για τους Ελληναρες κλπ, ε ειναι λιγο καπως, μη το χαρακτηρίσω και δεν βοηθαει τη συζητηση..

 

"Δουλεια" μου σε ενα τεχνολογικο forum στο Μπλα Μπλα ειναι να δινω πληροφοριες και φωτογραφιες (οπως ζωγραφιζω και σχεδιαζω διαφορα κατα καιρους για να βοηθησω στην ερμηνεια των ευρηματων) απο διαφορα site και δικο μου διαβασμα αλλα και να λεω και να ακουω την γνωμη των αλλων και να γινεται μια ερασιτεχνικη συζητηση με σωστες, λαθος και παρατραβηγμενες αποψεις. Αυτοι που ξερουν περισσοτερα πχ ιστορικοι/αρχαιολογοι του forum μας βοηθανε, μας λενε πληροφοριες και αλλες φορες μας επαληθευουν. Προς τι το κραξιμο καθε 5 σελιδες δεν μπορω να καταλαβω..

 

Μια τραβηγμενη και ψευτικη πληροφορια πριν καιρο ηταν οτι βρηκαν αγαλμα της θεας Νικης μεσα στο ταφο.. Ειδαμε ομως οτι τελικα κατι ειχε διαρρεύσει τοτε και τσουπ τωρα βλεπουμε τη Νικη στη τοιχογραφια.. Οπως και για τον λοφο 133 δίπλα, μπορει να μην ειναι πυραμιδα και διαφορα αλλα τραβηγμενα (που και παλι δεν ειμαστε σιγουροι) αλλα βλεπεις οτι ο Λεφαντζης και οχι οποιος και οποιος, το εντασσει σε ενα μεγαλυτερο συμπλεγμα μνημειων και τυμβων της περιοχης, και αυτο λεει πολλα.. Οταν ολοκληρος Λεφαντζης μενει εκπληκτος απο την κατασκευη του τυμβου, εγω δεν θελω κατι αλλο για να πειστω οτι αυτο το μνημειο/ταφος ειναι πολυ πολυ σημαντικος, ασχετως Αλεξανδρου αλλα θέλοντας και μη δεν μπορουμε να κρυβομαστε πια και να μην μπορουμε να δουμε την σημαντικη συνδεση του με το μνημειο. Κανετε λες και η Αμφιπολη ειναι στη Ροδο και δεν θα μπορουσε να εχει σχεση με τον Μεγα Αλεξανδρο.. Στη Μακεδονια βρεθηκε ομως..

 

Προς ολους.. Ας ηρεμησουμε, ας απολαυσουμε την διαδρομη, ολοι μας μαθαμε και ειδαμε πολλα πραγματα αυτους τους μηνες και εχουμε να δουμε πολλα περισσοτερα..

 

Καποια πρωινα οπως εκεινο οταν ειδαμε τις Καρυατιδες στο Δελτιο Τυπου του Υπουργειου, με κανουν να αισθανομαι περιφανος που ειμαι Ελληνας και δεν ζω σε αλλη χωρα.. Ακομα και αν καποιες φορες συχαίνομαι και την χωρα μου την ιδια και τους ανθρωπους της ετσι οπως εχουμε γινει αλλα και μας εκαναν, υπαρχουν τετοιες λαμπρες στιγμες που σου δειχνουν ποσο τυχερος εισαι που ζεις εκει που ζουσαν καποιοι πολυ σημαντικοι ανθρωποι..

 

 

Καλησπέρα φίλε.

Καταρχήν το ερώτημα που τέθηκε ήταν: ο σκελετός ανήκει στον Μέγα Αλέξανδρο;

Επειδή δηλαδή Αλέξανδρος=Μακεδονία και Μακεδονία=Αμφίπολη τότε Αλέξανδρος="ένοικος" τάφου Αμφίπολης.

Χωρίς να υπάρχει οποιοδήποτε στοιχείο. Μόνο εικασίες.

 

Ποτέ πάντως δεν έθιξα ούτε εσένα ούτε κανέναν και καμία προς τι η επίθεση δεν καταλαβαίνω. Και συζήτηση κάνουμε, βεβαίως κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή. Άμα το σχόλιο μου σου φάνηκε καυστικο-προσβλητικο το σβήνω στην τελική, συγνώμη δεν είχα σκοπό. Όσο για τα περί υπερηφάνειας ασχολίαστο.

Ο καθένας στη χώρα σου ασχολείται με το τι κάνει ο πρόγονος, ο πολιτικός, ο τριτοξάδερφος, ο χωριανός, ο γείτονας. Αν πηγή υπερηφάνειας ήταν η πάρτη του καθενός και ασχολιόταν μόνο με την πάρτη του, τα σχολειά κάναν εκπαίδευση και όχι εμπόριο και αντί οι συμπατριώτες σου αντί να χαίρονται για το τότε, άλλαζαν το τώρα και χτίζαν για το μέλλον δε θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.

 

Σορρυ για την ακαταστασία του λόγου αλλά δεν είχα ειρμό σκέψης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από ψυχολογικής άποψης, είναι απολύτως κατανοητό γιατί κάποιος επιχειρεί να καρπωθεί τη δόξα άλλων, εντάσσοντας τον εαυτό του σε ένα "νικηφόρο" σύνολο. Έτσι, οι νίκες της ομάδας είναι και δικές μας νίκες, η δόξα ενός μακρινού συγγενή είναι και δική μας δόξα, τα επιτεύγματα των ηρωικών προγόνων καθιστούν και εμάς ήρωες, κατά κάποιο τρόπο. Το φαινόμενο εντείνεται όσο λιγότερες είναι οι επιτυχίες, η αναγνώριση και η αυτοεκτίμηση του ατόμου.

 

Στις πιο προηγμένες χώρες που έχουν να παρουσιάσουν σήμερα έργο (τεχνολογικό, πολιτισμικό κλπ), η ανάγκη για "καταφυγή" στο ένδοξο παρελθόν είναι συγκριτικά μικρότερη από υποανάπτυκτες και προβληματικές κοινωνίες όπως η δική μας. Και όσο περισσότερο θα βυθιζόμαστε στη κρίση και στην ανυποληψία, τόσο περισσότερο θα μνημονεύουμε τους μακρινούς αλλά άγνωστους συγγενείς περασμένων... χιλιετιών.

*Φυσικά, τα παραπάνω συνοδεύονται από μανία καταδίωξης (όλοι θέλουν το κακό μας γιατί μας φθονούν), θεωρίες συνομωσιολογίας (βλέπε Κίσινγκερ)  κ.α.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ψυχολογικής άποψης, είναι απολύτως κατανοητό γιατί κάποιος επιχειρεί να καρπωθεί τη δόξα άλλων, εντάσσοντας τον εαυτό του σε ένα "νικηφόρο" σύνολο. Έτσι, οι νίκες της ομάδας είναι και δικές μας νίκες, η δόξα ενός μακρινού συγγενή είναι και δική μας δόξα, τα επιτεύγματα των ηρωικών προγόνων καθιστούν και εμάς ήρωες, κατά κάποιο τρόπο. Το φαινόμενο εντείνεται όσο λιγότερες είναι οι επιτυχίες, η αναγνώριση και η αυτοεκτίμηση του ατόμου.

 

Στις πιο προηγμένες χώρες που έχουν να παρουσιάσουν σήμερα έργο (τεχνολογικό, πολιτισμικό κλπ), η ανάγκη για "καταφυγή" στο ένδοξο παρελθόν είναι συγκριτικά μικρότερη από υποανάπτυκτες και προβληματικές κοινωνίες όπως η δική μας. Και όσο περισσότερο θα βυθιζόμαστε στη κρίση και στην ανυποληψία, τόσο περισσότερο θα μνημονεύουμε τους μακρινούς αλλά άγνωστους συγγενείς περασμένων... χιλιετιών.

*Φυσικά, τα παραπάνω συνοδεύονται από μανία καταδίωξης (όλοι θέλουν το κακό μας γιατί μας φθονούν), θεωρίες συνομωσιολογίας (βλέπε Κίσινγκερ)  κ.α.

Θα συν-υπέγραφα αυτό που λες μόνο που υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά.Τα τεχνολογικά προηγμένα κράτη και να ήθελαν δεν έχουν αρχαίες ένδοξες στιγμές(τα περισσότερα τουλάχιστον)οπότε δεν μπορούν έτσι και αλλιώς να καταφύγουν σε αυτές.Ποια η ιστορία των Η.Π.Α του U.K των  Γερμανών και άλλων πολλών;Εκτός αν οι Γερμανοί θα έπρεπε να αισθάνονται περήφανοι για το ότι ήταν απολίτιστοι Γότθοι επί της ουσίας μία ορδή που μέχρι λίγους αιώνες πριν τρεφόταν με βελανίδια.(χιουμοριστικό αυτό και ακολουθεί και ακόμα ένα παραπλήσιο όταν οι αρχαίοι Έλληνες είχαν χοληστερίνη οι Γότθοι Οστρογόθοι και τα συναφή έτρωγαν  βελανίδια.) :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ψυχολογικής άποψης, είναι απολύτως κατανοητό γιατί κάποιος επιχειρεί να καρπωθεί τη δόξα άλλων, εντάσσοντας τον εαυτό του σε ένα "νικηφόρο" σύνολο. Έτσι, οι νίκες της ομάδας είναι και δικές μας νίκες, η δόξα ενός μακρινού συγγενή είναι και δική μας δόξα, τα επιτεύγματα των ηρωικών προγόνων καθιστούν και εμάς ήρωες, κατά κάποιο τρόπο. Το φαινόμενο εντείνεται όσο λιγότερες είναι οι επιτυχίες, η αναγνώριση και η αυτοεκτίμηση του ατόμου.

 

Στις πιο προηγμένες χώρες που έχουν να παρουσιάσουν σήμερα έργο (τεχνολογικό, πολιτισμικό κλπ), η ανάγκη για "καταφυγή" στο ένδοξο παρελθόν είναι συγκριτικά μικρότερη από υποανάπτυκτες και προβληματικές κοινωνίες όπως η δική μας. Και όσο περισσότερο θα βυθιζόμαστε στη κρίση και στην ανυποληψία, τόσο περισσότερο θα μνημονεύουμε τους μακρινούς αλλά άγνωστους συγγενείς περασμένων... χιλιετιών.

*Φυσικά, τα παραπάνω συνοδεύονται από μανία καταδίωξης (όλοι θέλουν το κακό μας γιατί μας φθονούν), θεωρίες συνομωσιολογίας (βλέπε Κίσινγκερ)  κ.α.

 

Το να μην ξεχνας την ιστορια του τοπου σου και τον προγονων σου δηλωνει οτι εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση και οτι ανηκεις σε υποαναπτυκτες και προβληματικες κοινωνιες οπως η δικη μας.Ακομα τι θα ακουσουμε.   :angry:
Οσο για την κριση, δεν υπαρχουν θεωριες συνομωσιολογιας,υπαρχουν επαναλαμβανομενες πραξεις εγκληματικου χαρακτηρα απο χωρες που προσπαθουν να καρπωθουν την περιουσια των αλλων.Δεν χρειαζεται να καταφυγουμε σε χιλιετιες πισω για να δουμε με ποιους εχουμε να κανουμε,μας αρκει ακομα και το τωρα.Το να μπλεκεις τον Κισιννγκερ στα λεγομενα σου προσπαθωντας να τον βγαλεις αθωα περιστερα,δηλωνει τις  γενικοτερες προθεσεις σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, τα καταφέρατε για 1000στή φορά.

Μπαίνει ένας άνθρωπος στο σάιτ να δει τι γίνεται, να διαβάσει καμιά καινούρια ερμηνεία ή πληροφορία για τις τοιχογραφίες και πέφτει πάνω στα λογύδριά σας.

Τι ενδιαφέρον!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, τα καταφέρατε για 1000στή φορά.

Μπαίνει ένας άνθρωπος στο σάιτ να δει τι γίνεται, να διαβάσει καμιά καινούρια ερμηνεία ή πληροφορία για τις τοιχογραφίες και πέφτει πάνω στα λογύδριά σας.

Τι ενδιαφέρον!

Σου φαίνονται οφτόπικ; Νομίζεις ότι αν δεν απαλλαχθούμε από τη προγονολαγνεία και ό,τι αυτό συνεπάγεται (υπεροψία, κομπλεξισμός, εθνικισμός κ.α.), θα καταφέρουμε ποτέ να δούμε στην επιστημονική τους βάση τα ευρήματα της Αμφίπολης ή οτιδήποτε άλλο σχετικό; Καλά, δε τρέφω φρούδες ελπίδες, άλλωστε everything is politics.

 

Δεν χρειαζεται να καταφυγουμε σε χιλιετιες πισω για να δουμε με ποιους εχουμε να κανουμε,μας αρκει ακομα και το τωρα.Το να μπλεκεις τον Κισιννγκερ στα λεγομενα σου προσπαθωντας να τον βγαλεις αθωα περιστερα,δηλωνει τις  γενικοτερες προθεσεις σου.

 

Ναι, εδώ και χιλιετίες προσπαθούν να μας αφανίσουν. Το ότι μας βοήθησαν στο Ναβαρίνο, ήταν απλά μέρος του σαδιστικού τους σχεδίου να μας εξευτελίσουν πρώτα και μετά να μας εξοντώσουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, εδώ και χιλιετίες προσπαθούν να μας αφανίσουν. Το ότι μας βοήθησαν στο Ναβαρίνο, ήταν απλά μέρος του σαδιστικού τους σχεδίου να μας εξευτελίσουν πρώτα και μετά να μας εξοντώσουν!

 

Ειχαν μια σκασιλα να μας βοηθησουν στο Ναβαρινο.
Οπως χρησιμοποιουν σημερα τους Κουρδους καποτε χρησιμοποιησαν και εμας για τα δικα τους συμφεροντα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εδώ και χιλιετίες προσπαθούν να μας αφανίσουν. Το ότι μας βοήθησαν στο Ναβαρίνο, ήταν απλά μέρος του σαδιστικού τους σχεδίου να μας εξευτελίσουν πρώτα και μετά να μας εξοντώσουν!

Αυτό.

Θα συν-υπέγραφα αυτό που λες μόνο που υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά.Τα τεχνολογικά προηγμένα κράτη και να ήθελαν δεν έχουν αρχαίες ένδοξες στιγμές(τα περισσότερα τουλάχιστον)οπότε δεν μπορούν έτσι και αλλιώς να καταφύγουν σε αυτές.Ποια η ιστορία των Η.Π.Α του U.K των Γερμανών και άλλων πολλών;Εκτός αν οι Γερμανοί θα έπρεπε να αισθάνονται περήφανοι για το ότι ήταν απολίτιστοι Γότθοι επί της ουσίας μία ορδή που μέχρι λίγους αιώνες πριν τρεφόταν με βελανίδια.(χιουμοριστικό αυτό και ακολουθεί και ακόμα ένα παραπλήσιο όταν οι αρχαίοι Έλληνες είχαν χοληστερίνη οι Γότθοι Οστρογόθοι και τα συναφή έτρωγαν βελανίδια.) :-D

Ή ανάπτυξη του έθνους (πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) σου, ωφείλεται κυρίως στην γεωγραφική τοποθεσία της χώρας, η οποία διέθετε και διαθέτει ευνοικοτατο κλίμα για την ανάπτυξη της γεωργίας και ιδανικές συνθήκες για τη διαβίωση ανθρώπων, πανίδας, χλωρίδας και λοιπων έμβιων και άβιων στοιχειων.

Όχι τώρα που την κάνατε σα τα μούτρα σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό.

Ή ανάπτυξη του έθνους (πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) σου, ωφείλεται κυρίως στην γεωγραφική τοποθεσία της χώρας, η οποία διέθετε και διαθέτει ευνοικοτατο κλίμα για την ανάπτυξη της γεωργίας και ιδανικές συνθήκες για τη διαβίωση ανθρώπων, πανίδας, χλωρίδας και λοιπων έμβιων και άβιων στοιχειων.

Όχι τώρα που την κάνατε σα τα μούτρα σας :)

Και το δια ταύτα σου ποιο είναι;Ότι έπρεπε να μεταναστεύσουν στην Ρουμανία οι αρχαίοι ημών πρόγονοι επειδή κάποιοι σήμερα ενοχλούνται από τα επιτεύγματα τους;Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που οδήγησαν σε αυτήν την πρόοδο όπως είναι π.χ η χρήση δούλων απαραίτητο συστατικό για να στηθεί οποιαδήποτε αυτοκρατορία και αυτό έχει αποδειχτεί ιστορικά αλλά το γεγονός δεν αλλάζει ότι είμαστε εκ των λίγων εθνών που πρόσφεραν τόσα πολλά.Όσο για τις περιοχές που ευνοούσαν την ανάπτυξη πολιτισμού υπήρχαν και άλλες χώρες με παρόμοιες συνθήκες και ειδικά αρκετές μεσογειακές.Τι έκαναν;Δεν νομίζω να θέλεις και εδώ,η  απάντηση είναι αυτονόητη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό.

Ή ανάπτυξη του έθνους (πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) μας, ωφείλεται κυρίως στην γεωγραφική τοποθεσία της χώρας, η οποία διέθετε και διαθέτει ευνοικοτατο κλίμα για την ανάπτυξη της γεωργίας και ιδανικές συνθήκες για τη διαβίωση ανθρώπων, πανίδας, χλωρίδας και λοιπων έμβιων και άβιων στοιχειων.

Όχι τώρα που την κάναμε σα τα μούτρα μας :)

 

fixed :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...