Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι δεν ενδιαφερονται για την επιστημη τους,γιατι γινονται αρχαιολογοι τοτε?Αν δηλαδη το κρατος δεν ενδιαφερθει ποτε,θα το αφησουν να κοιτεται ετσι,μονο για δηλωσεις ειναι?Ειναι ντροπη να υπαρχει αυτο το πραγμα απο το 60 και ακομα να το παλευουν και να ψαχνουν χρηματοδοτησεις.Οι δηλωσεις για Μ.Αλεξανδρο που κολλανε?Αμα γουσταρω εγω θα πιστευω οτι θελω,αντε βγαλτε το να δουμε τι ειναι τοτε!Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη funbreaker,τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο

 

Ναι δεν λέω πως δεν είναι η προσωπική σου άποψη,

 

αλλά σε ρώτησα αν το κράτος δεν δίνει λεφτά για μια ανασκαφή αν αυτό που προτείνεις εσύ είναι να κάνουν έρανο οι αρχαιολόγοι μεταξύ τους και να τα δίνουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικό δεν είναι να μη Χρηματοδοτήται ένα τέτοιο έργο σήμερα;Ο μόνος τρόπος είναι να βρεθεί κάποιος πλούσιος πορωμένος με τα αρχαιολογικά ευρήματα και να σκάσει κεφάλαια.Αλλα οι δικοί μας το μόνο που ξέρουν μου φαίνεται είναι να παίζουν ΧΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παιζει με τις χρηματοδοτησεις ή τους αρχαιολογους ως κλαδο,εγω απλα λεω οτι ειναι ξεφτιλα να υπαρχει αυτο το πραγμα απο το 60 και να μην εχει ολοκληρωθει και να αφησουν τις ξυπνητζιδικες δηλωσεις.Απλα εκφραζω την δυσαρεσκεια μου και προς το κρατος αλλα και προς τους αρχαιολογους,δηλαδη αμα δεν υπαρχει χρηματοδοτηση δεν το παλευουν για να βρουν,τι κανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι προς το συμφέρον τους να μην το παλεύουν καθώς τότε δεν θα έχουν κι αυτοί δουλειά.

 

Επομένως όλα τα μέλη ενός ολόκληρου επαγγελματικού κλάδου είναι τεμπέλήδες και αδιάφοροι για την επιστήμη τους

ή

το κράτος δεν δίνει λεφτά παρά τις ενδεχόμενες πιέσεις.

 

Για να σκεφτώ τι είναι πιθανότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παιζει με τις χρηματοδοτησεις ή τους αρχαιολογους ως κλαδο,εγω απλα λεω οτι ειναι ξεφτιλα να υπαρχει αυτο το πραγμα απο το 60 και να μην εχει ολοκληρωθει και να αφησουν τις ξυπνητζιδικες δηλωσεις.Απλα εκφραζω την δυσαρεσκεια μου και προς το κρατος αλλα και προς τους αρχαιολογους,δηλαδη αμα δεν υπαρχει χρηματοδοτηση δεν το παλευουν για να βρουν,τι κανουν?

Επειδη οπως λες δεν εχεις ιδεα με το τι παιζει, καλυτερα να μασας παρα να μιλας. Θα απαντουσα πιο σοβαρα επι του θεματος αν δεν χαρακτηριζες ξυπνιτζιδικες τις δηλωσεις των υπευθυνων γιατι μαλλον αυτες σε ενοχλησαν περισσοτερο παρα τα υπολοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δεν ξερω τι παιζει με τις χρηματοδοτησεις ή τους αρχαιολογους ως κλαδο,εγω απλα λεω οτι ειναι ξεφτιλα να υπαρχει αυτο το πραγμα απο το 60 και να μην εχει ολοκληρωθει και να αφησουν τις ξυπνητζιδικες δηλωσεις.Απλα εκφραζω την δυσαρεσκεια μου και προς το κρατος αλλα και προς τους αρχαιολογους,δηλαδη αμα δεν υπαρχει χρηματοδοτηση δεν το παλευουν για να βρουν,τι κανουν?</p>

 

Είναι ενας ολόκληρος λόφος ρε συ κρεητορ .

Πως το κόβεις , να παίρνουν οι αρχαιολόγοι τις τσουγκράνες και τα φτυάρια και να σκάβουν τον λόφο απο πάνω ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το 60 ρε φιλε και ακομα?Ημαρτον

Το ωραιο ειναι παντως πως οταν βριζουν και γελοιοποιουν την μεγαλυτερη ιστορικη προσωπικοτητα που εβγαλε αυτος ο τοπος,δεν αντιδραει κανενας,εγω που εθιξα λιγο τους αρχαιολογους(κυριως για τις ανουσιες ανακοινωσεις) αμεσως πεταχτηκαν καποιοι!Οτι να ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ποιος αρχαιολόγος και με ποιό τρόπο ακριβώς έβρισε και γελοιοποίησε τον Αλέξανδρο?

 

2.Θεωρείς πως όλα τα μέλη ενός ολόκληρου επαγγελματικού κλάδου είναι τεμπέλήδες και αδιάφοροι για την επιστήμη τους ή πως το κράτος δεν δίνει λεφτά παρά τις ενδεχόμενες πιέσεις?

 

3.Στην περίπτωση που για την ερώτηση 2 θεωρείς πως το κράτος δεν δίνει λεφτά τι προτείνεις? Να τα δώσουν οι αρχαιολόγοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει και τετοια posts funbreaker.Φανταζομαι δεν προερχονται απο αρχαιολογους αλλα δεν ειδα κανεναν απο εσας τους ιστορικους ή τους αρχαιολογους να αντιδρα ιδιαιτερα,αντιθετως οταν ειπα για τις ανουσιες δηλωσεις αμεσως πεταχτηκατε,εμενα αυτο με ενδιαφερει,οταν υβριζονται ιστορικα προσωπα τετοιου βελινεκους να βαζετε τα πραγματα στη θεση τους.

Οσο για τις χρηματοδοτησεις σας ευχομαι καλη τυχη με το εργο σας ειλικρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι αρχαιολόγος ούτε ξέρω κανέναν.

Το να μην απαντάς σε αυτά που σε ρωτάω επίτηδες αριθμημένα αλλά να λες τα ίδια που σε ρώτησα αποσκοπεί κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλα μου ειναι αδιαφορα αυτα που ρωτας,εγω τις ανακοινωσεις σχολιασα,δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν με τις χρηματοδοτησεις,συγγνωμη που σε περασα για αρχαιολογο αλλα με τετοιο απολογητικο υφος που εχεις αυτο καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω απολογητικό ύφος, απλά λες ότιναναι, σε ρωτάω ένα προς ένα να τα αιτιολογήσεις και δεν το κάνεις και τελικα μαθαίνουμε πως δεν απαντάς γιατί σε ενδιαφέρει.

 

 

Για όσους απορούν γιατί ασχολούμαι ακόμα είναι γιατί δεν έχω τι να κάνω και δεν την παλεύω :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εσυ τωρα ως τι μιλας,εχεις επαφη με το αντικειμενο?Εισαι δικηγορος?Ειμαι υποχρεωμενος να απανταω στον οποιοδηποτε?Ειπα την αποψη μου και τελος.Μην το κουραζεις αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...