Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι απλα μου ειναι αδιαφορα αυτα που ρωτας,εγω τις ανακοινωσεις σχολιασα,δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν με τις χρηματοδοτησεις,συγγνωμη που σε περασα για αρχαιολογο αλλα με τετοιο απολογητικο υφος που εχεις αυτο καταλαβα.

 

 

Οτι δεν ενδιαφερονται για την επιστημη τους,γιατι γινονται αρχαιολογοι τοτε?Αν δηλαδη το κρατος δεν ενδιαφερθει ποτε,θα το αφησουν να κοιτεται ετσι,μονο για δηλωσεις ειναι?Ειναι ντροπη να υπαρχει αυτο το πραγμα απο το 60 και ακομα να το παλευουν και να ψαχνουν χρηματοδοτησεις.Οι δηλωσεις για Μ.Αλεξανδρο που κολλανε?Αμα γουσταρω εγω θα πιστευω οτι θελω,αντε βγαλτε το να δουμε τι ειναι τοτε!Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη funbreaker,τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο

 

Αφού για τη χρηματοδότηση σχολίασες, γι' αυτό σε ρώτησε μετά ο άνθρωπος, τι θα πρότεινες/έκανες εσύ;

Έρανο; Θα έσκαβες με τα χέρια; Τι;

Και τους χαρακτηρίζεις αδιάφορους για την επιστήμη τους;

 

Όσο αφορά τις δηλώσεις, έχει βουήξει ο τόπος με αβάσιμα κείμενα σε blogs (τηλεόραση δε βλέπω πολύ, αλλά τα blogs έχουν πάρει τη θέση της τηλεόρασης και σε αυτό τον τομέα).

Θεωρείς λάθος το να βγουν να πουν, όχι, δεν υπάρχει ακόμα καμία βάσιμη πληροφορία επ' αυτού;

 

Να λέει ο καθένας ό,τι θέλει, να μην υπάρχει τίποτα επίσημο και τεκμηριωμένο, και να παίρνει διαστάσεις η παραπληροφόρηση;

 

ΥΓ: Ούτε εγώ είμαι αρχαιολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπο το 60 ρε φιλε και ακομα?Ημαρτον

Το ωραιο ειναι παντως πως οταν βριζουν και γελοιοποιουν την μεγαλυτερη ιστορικη προσωπικοτητα που εβγαλε αυτος ο τοπος,δεν αντιδραει κανενας,εγω που εθιξα λιγο τους αρχαιολογους(κυριως για τις ανουσιες ανακοινωσεις) αμεσως πεταχτηκαν καποιοι!Οτι να ναι!

 

 

Ο Μεγαλέκος είναι η μεγαλύτερη ιστορική προσωπικότητα που έβγαλε αυτός ο τόπος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μεγαλέκος είναι η μεγαλύτερη ιστορική προσωπικότητα που έβγαλε αυτός ο τόπος;;;

Για την Μακεδονία (την μία και μοναδική την ελληνική) θα λέει λογικά, δεν νομίζω να εννοεί την Ελλάδα σαν σύνολο όταν λέει τόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ποιος θα έλεγες πως είναι?

Δεν ξέρω για εκείνον που κάνεις quote,αλλά από μια πανστρατιά Επιστημόνων,Καλλιτεχνών και Φιλοσόφων που δημιούργησαν τον Δυτικό πολιτισμό και επηρέασαν γενικότερα την παγκόσμια πολιτισμική ταυτότητα για πάνω από 2000 χρόνια θα έλεγα ότι ο Άλεξ είναι αρκετά χαμηλά στην λίστα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μέγας Αλέξανδρος διέπρεψε στον γεωπολιτικό τομέα. Στον επιστημονικό ή/και φιλοσοφικό τομέα έχουμε τελείως διαφορετικά άτομα.

Μιλάμε για καθολική αποδοχή-επιρροή εδώ,δεν είναι για το κάθε τομέα ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mονο που ο Μ.Αλεξανδρος σηκωθηκε 20 χρονων και κατεκτησε τον μισο τοτε γνωστο κοσμο.Αμα ζουσε και αλλο θα κατακτουσε και τον αλλο μισο.Χαριτολογωντας μετα τον Αχιλλεα οτι πιο κοντυνο στον Conan του Ηοward.Eσεις αντιστοιχως καθεστε ολη μερα και κωλοβαρατε στο internet και εχετε και αποψη.Προτιματε τους φιλοσοφους απο τους πολεμιστες/κατακτητες,μεγιστη φλωρια αλλα διακαιωμα σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εκείνον που κάνεις quote,αλλά από μια πανστρατιά Επιστημόνων,Καλλιτεχνών και Φιλοσόφων που δημιούργησαν τον Δυτικό πολιτισμό και επηρέασαν γενικότερα την παγκόσμια πολιτισμική ταυτότητα για πάνω από 2000 χρόνια θα έλεγα ότι ο Άλεξ είναι αρκετά χαμηλά στην λίστα.

 

Καλά για πλάκα ρώτησα γιατί η ερώτηση είναι άστοχη άπ την φύση της (θα μου πεις ο skai έκανε ολόκληρο show πάνω σε αυτό) και δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με την απαντηση σου αν και δεν πρέπει να παραβλέπουμε πως είναι ο έλληνας που επηρρέασε την παγκόσμια ιστορία περισσότερο από κάθε άλλον.

 

Mονο που ο Μ.Αλεξανδρος σηκωθηκε 20 χρονων και κατεκτησε τον μισο τοτε γνωστο κοσμο.Αμα ζουσε και αλλο θα κατακτουσε και τον αλλο μισο.Χαριτολογωντας μετα τον Αχιλλεα οτι πιο κοντυνο στον Conan του Ηοward.Eσεις αντιστοιχως καθεστε ολη μερα και κωλοβαρατε στο internet και εχετε και αποψη.Προτιματε τους φιλοσοφους απο τους πολεμιστες/κατακτητες,μεγιστη φλωρια αλλα διακαιωμα σας

 

Πες τα ρε με τους σκατόφλωρους που μπλέξαμε εδώ μέσα.

Πέστε κάτω ρε ψοφίμια και πάρτε 20 κάμψεις.

 

Εγώ πιστεύω πως ο μεγαλύτερος ελληνας είναι ο Κασιδιάρης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσεις αντιστοιχως καθεστε ολη μερα και κωλοβαρατε στο internet και εχετε και αποψη.Προτιματε τους φιλοσοφους απο τους πολεμιστες/κατακτητες,μεγιστη φλωρια αλλα διακαιωμα σας

Εσύ από ποιο πεδίο μάχης δηλαδή ποστάρεις σε εμάς τους φλώρους;

 

Και μιας και μίλησες για γούστα, του Αλέκου ακούγεται πως ήταν λίγο "ύποπτα".   gay.gif

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...