Προς το περιεχόμενο

Hearthstone: Heroes of Warcraft Topic v1


Tmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Greygore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάπου στο 9:20 ξεκινάει το party :P 

βλεπω ο πιτσαδορος τα καταφερε παλι να φερει καινουργιο καρκινο στο παιχνιδι. φανταζομαι η καρτα θα φαει νερφ ενα μηνα πριν το επομενο exp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πυρήνας του combo είναι: Lifedrinker, Saronite Chain Gang, Grumble, Shudderwork, Murmuring Elemental. Δηλαδή για να βγει χρειάζεσαι 5 χαρτιά και πρέπει να φτάσεις μέχρι γύρο 11. Αν παίξεις Fire Plume Harbinger τότε θες 6 χαρτιά αλλά μπορείς να το βγάλεις λίγο πιο γρήγορα. Είναι απλά ένα ακόμα combo deck που χάνει ενάντια σε aggro ή αν κάποιο combo piece είναι στον πάτο του deck. Ακόμα επειδή είσαι shaman δεν έχεις αρκετά καλά χαρτιά για να καθυστερήσεις τα aggro όπως είχαν ο Freeze Mage και ο Razakus Priest. Άρα αν υπάρξει απλά ένα fix στα animations πιστεύω ότι θα είναι κομπλέ το deck και δεν θα χρειαστεί nerf.

Βέβαια έχει πέσει κλάψα άνευ προηγουμένου από το community οπότε δεν το βλέπω να γλυτώνει το nerf. Το καλύτερο θα ήταν να περιμένουν να ισορροπήσει το meta και αν είναι ακόμα πρόβλημα τότε να κάνουν κάποια κίνηση.

Πάντως κατά την γνώμη μου οι warlock που 6ο γύρο με δύο χαρτιά βάζουν 18 health με taunt στο board και κάνουν heal 8 (και όλα αυτά επιπλέον στο defile και το hellfire που έχεις ήδη φάει) είναι άπειρα πιο καρκινικοί. Αν κάποιος παίζει aggro είναι ότι πιο unfun να παίζει ενάντια τους.

Επεξ/σία από Ntenteras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παιξεις around volcano, π.χ. να αφηνεις ζωντανα τα τοτεμ, ή κανα silence στο doomsayer, τοτε τα βρισκει σκουρα ο σαμαν. θα φανει οταν φτιαχτουν λιγο καλυτερα ολα τα ντεκ...

ενα ντεκ που με ψιλοτρομαζει παραπανω, ειναι ο μονος παλαντιν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας δοκιμάσει μερικά παιχνίδια με τον Shudderwock (έτυχε να είναι η free legendary), όντως εναντίον aggro/face decks φαίνεται υπερβολικά αργή κάρτα για να κάνει την διαφορά, εκτός αν είσαι τυχερός με Far Sight να έχεις "έτοιμο" combo στο turn 7-8~ (εφ΄όσον έχεις παίξει ήδη όλο το υπόλοιπο combo Lifedrinker-Saronite Chain Gang-Grumble-Murmuring στο curve).

Είχα λίγο καλύτερη τύχη με ένα variant που χρησιμοποιεί Corpsetaker/Keleseth/Lifesteal αλλά και πάλι είναι υπερβολικά inconsistent για τα γούστα μου...

Spoiler

### Cry! Battle!
# Class: Shaman
# Format: Standard
# Year of the Raven
#
# 2x (1) Blazing Invocation
# 2x (1) Glacial Shard
# 1x (2) Prince Keleseth
# 2x (3) Far Sight
# 2x (3) Healing Rain
# 2x (3) Lightning Storm
# 2x (3) Mana Tide Totem
# 2x (3) Pumpkin Peasant
# 2x (3) Stonehill Defender
# 2x (4) Corpsetaker
# 2x (4) Hex
# 2x (4) Lifedrinker
# 2x (4) Saronite Chain Gang
# 2x (5) Volcano
# 1x (6) Grumble, Worldshaker
# 1x (8) Primordial Drake
# 1x (9) Shudderwock

AAECAfe5AgTJxwKc4gKr5wLv9wINgQT1BP4FsgaXwQLHwQKbwgKbywLz5wKW6AKG7ALv8QKJ+gIA

# To use this deck, copy it to your clipboard and create a new deck in Hearthstone
 

Εισηγήσεις δεκτές και επιθυμητές :) 

Edit: Παίζει και εναλλακτική Glacial Shard > Argent Squire ή Primordial Drake > Al'Akir (για buff των Corpsetaker) αλλά δεν αποφάσισα ακόμα ποιο "δουλεύει" καλύτερα :P 

 

Επεξ/σία από Greygore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε αυτα που λετε..αλλα το οτι ειναι σχετικα αδυναμο εναντιον aggro δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι παντοδυναμο εναντιον control...

και σιγουρα κατι πρεπει να γινει και με αυτον τον warlock ...οσο για τον paladin ως τωρα οκ δε μου εχει φανει και τοσο δυνατος...ποιο δυνατο μου φενεται ηταν πριν το ντεκ γενικα..

αλλα τεσπα αναλογως παντα με τι παιζεις εναντιον του...ο rogue απο την αλλη οκ χαβαλε το ντεκ ωρες ωρες αλλα ειναι λιγο οτι ναναι...μαλλον πολυ οτι ναναι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παπαριες...δεν νομιζω οτι σε καμια περιπτωση ειναι τοσσο op ο shaman...είδα και ενα even shaman που μου αρεσε...

 

εμενα τα spiteful decks μου δουλευουν αρκετα καλα, τουλαχιστον σε priest και druid που τα τσεκαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...