Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nvidia’s Maxwell (GTX 800) Confirmed For Q1 Of 2014

 

We have already heard that we may be seeing an Nvidia GTX 790 dual GK110 GPU in the near future and now VideoCardz reports that we will also be seeing Nvidia’s Maxwell GPUs come as early as Q1 of 2014. VideoCardz cites manufacturer sources which state that the GTX 800 series will arrive at some stage in February/March.

 

The report states that it is unlikely that we will see 20nm GPUs with Maxwell as TSMC will not be ready with mass production in time. Samples of 20nm GPUs could be available to Nvidia by the end of this year but if 20nm GPUs launch in February or March 2014 we should expect an effective paper launch and serious supply shortages because mass production isn’t expected to take place until June 2014. Since the GTX 700 series was just a rebranded GTX 600 series, the GTX 800 series could be a revised version of the 28nm Kepler architecture in a “tick-tock” style but again the details are sketchy.

 

Either way the message is clear, expect something new from Nvidia’s desktop graphics card segment in early 2014. We expect many more details to emerge between now and then.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

VideoCardz? Καταπληκτική πηγή δεν λέω.....

 

΄Ενα βήμα τη φορά: http://www.xbitlabs.com/news/graphics/display/20130823093355_Nvidia_Mulls_Releasing_New_Graphics_Cards_for_High_End_Market_Rumour.html

Ουτε και το xbitlabs που παρεθεσες ειναι καταπληκτικοτερο. Τα ιδια με το VideoCardz γραφει, δυο μερες αργοτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και το xbitlabs που παρεθεσες ειναι καταπληκτικοτερο. Τα ιδια με το VideoCardz γραφει, δυο μερες αργοτερα..

 

Πουθενά δεν γίνεται αναφορά στο xbit για Μaxwell και εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημά μου.

 

Για του λόγου το αληθές:

 

http://videocardz.com/45403/nvidia-to-launch-more-cards-this-year-maxwell-in-q1-2014

 

 

GeForce 800 series “Maxwell” in Q1 2014

Just as I told you in my previous posts, NVIDIA will launch next series sooner than expected. I was told by one of the manufacturers that NVIDIA will release Maxwell series in early 2014. It is expected that GeForce 800 series will arrive in the first quarter of 2014, somewhere between February and March. What it basically means is that the chances for 20nm process are low. Of course NVIDIA could already have first 20nm samples sooner than that, but TSMC will not be ready for mass production till June 2014. Thus, unless my source is wrong the first Maxwell GPUs will not be made in 20nm fabrication process, but if they are expect huge graphics cards shortage and more paper-launches.

 

Αλλά μπορείς φυσικά να μου δείξεις που ακριβώς οι 2 σελίδες γράφουν ακριβώς το ίδιο γιατί προφανώς κάτι μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν γίνεται αναφορά στο xbit για Μaxwell και εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημά μου.

 

Για του λόγου το αληθές:

 

http://videocardz.com/45403/nvidia-to-launch-more-cards-this-year-maxwell-in-q1-2014

 

 

 

Αλλά μπορείς φυσικά να μου δείξεις που ακριβώς οι 2 σελίδες γράφουν ακριβώς το ίδιο γιατί προφανώς κάτι μου διαφεύγει.

"However this is not all. NVIDIA is also working on a new high-end model. At this point I don’t know if this is the so-called TITAN ULTRA with fully enabled GK110 GPU or, more likely, GeForce GTX 790 with two GK110s."

 

"... it is safe to assume that Nvidia plans to release a product or two based on GK110 graphics chip, which already powers GeForce GTX Titan and GeForce GTX 780. The question is, what is it going to be? A GeForce GTX Titan powered by fully-fledged GK110 chip with 2880 stream processors, or a GeForce GTX 790 featuring two GK110 chips?..

 

Επειδη ο ενας αφιερωσε καμποσα κουμπια παραπανω, σημαινει οτι τα λενε διαφορετικα? Το διαφορετικο το ειπες, ο ενας κανει λογο καθαρα για Maxwell το Φεβρουαριο, ακομα και σε 28nm, ενω το xbit δεν στεκεται καθολου εκει, αναφεροντας μονο την ελειψη 20nm απο την TSMC.

Αξια λογου επισης η "προβλεψη" των 2 αρθρογραφων σχετικα με την τιμη της 790, αν και εφοσον κυκλοφορησει. Γυρω στα 1000$ λεει το VideoCardz (σκεπτομενος την μειωση που μπορει να επιφερει η κυκλοφορια της σειρας της amd, υποθετει οτι δεν θα ξεπερνα τα 1000$) ενω το Xbitlabs γραφει 1300-1999$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο ενας αφιερωσε καμποσα κουμπια παραπανω, σημαινει οτι τα λενε διαφορετικα? Το διαφορετικο το ειπες, ο ενας κανει λογο καθαρα για Maxwell το Φεβρουαριο, ακομα και σε 28nm, ενω το xbit δεν στεκεται καθολου εκει, αναφεροντας μονο την ελειψη 20nm απο την TSMC.

Αξια λογου επισης η "προβλεψη" των 2 αρθρογραφων σχετικα με την τιμη της 790, αν και εφοσον κυκλοφορησει. Γυρω στα 1000$ λεει το VideoCardz (σκεπτομενος την μειωση που μπορει να επιφερει η κυκλοφορια της σειρας της amd, υποθετει οτι δεν θα ξεπερνα τα 1000$) ενω το Xbitlabs γραφει 1300-1999$.

 

Οι λεπτομέρειες κάνουν συχνά την διαφορά. Yπάρχει λόγος που αποφεύγει ο ένας αρθρογράφος να μιλήσει για τον ΚΑΦΕ απλά για λόγους ασφαλείας.

 

Σε σύγκριση υπήρχαν και υπάρχουν στην άλλη περίπτωση ηλιθιότητες αυτού του είδους: http://videocardz.com/nvidia/geforce-800/geforce-gtx-880

 

Θες να σου αναλύσω σημείο προς σημείο γιατί πρόκεται για ηλιθιότητα ακόμα και σε υποθετική βάση ή να γλυτώσω τον κόπο;

 

Ακόμα χειρότερα υποτιθέμενο editorial σχετικά πρόσφατο: http://videocardz.com/45417/why-maxwell-will-probably-launch-on-28nm-process

 

΄Εχει τόσες ανακρίβειες και λάθη που είναι δύσκολο να μην ζαλίζετε κανείς όταν τα διαβάζει. To xbit μπορεί να μην είναι η υπερσελίδα αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι αρκετά πιο προσεκτικοί με τις μεταδόσεις και αναμεταδόσεις τους.

 

Αφού που θα έπρεπε να βάλει μερικούς σε σκέψη είναι ότι αν η εταιρεία σχεδιάζει μια άμεση απάντηση τώρα βασισμένη σε Κepler γιατί να θέλει ή να μπορεί σώνει και καλά μέσα σε ΤΟΣΟ σύντομο χρονικό διάστημα να κυκλοφορήσει και κάτι σε βάση Maxwell και ναι προφανώς σε 28nm.

 

΄Οταν διαβάζω σε σελίδες όπως το videocardz για "πηγές" το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι 8-χρονα που εξαερώνουν μέσα στο νερό για να δουν αν θα κάνει μπουρμπουλίθρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυστικοτατος :P αλλα οχι δεν χρειαζεται να γραψεις τιποτα περισσοτερο. Εγω ουτως η αλλως μετα τα τελευταια reviews και εντοπιζοντας ενα σωρο ανακριβειες σταματησα να τα διαβαζω ή τουλαχιστον να δινω εξαιρετικη σημασια. Απλα σταθηκα εδω γιατι μου φανηκε λιγο περιεργο, τα κειμενα ηταν πολυ κοντα και σκεφτηκα, τι διαολο, μας τρολλαρει και ο Ailuros τωρα?!? Αλλα εχεις ενα δικιο, το xbit ηταν πιο "φρεναρισμενο". Βασικα πολα δικια εχεις, ουτε εγω πιστευω οτι θα κανει τοσο γρηγορα refresh η NV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυστικοτατος :P αλλα οχι δεν χρειαζεται να γραψεις τιποτα περισσοτερο. Εγω ουτως η αλλως μετα τα τελευταια reviews και εντοπιζοντας ενα σωρο ανακριβειες σταματησα να τα διαβαζω ή τουλαχιστον να δινω εξαιρετικη σημασια. Απλα σταθηκα εδω γιατι μου φανηκε λιγο περιεργο, τα κειμενα ηταν πολυ κοντα και σκεφτηκα, τι διαολο, μας τρολλαρει και ο Ailuros τωρα?!? Αλλα εχεις ενα δικιο, το xbit ηταν πιο "φρεναρισμενο". Βασικα πολα δικια εχεις, ουτε εγω πιστευω οτι θα κανει τοσο γρηγορα refresh η NV.

Eγώ από ότι ακούω επειδή έρχονται δύσκολοι καιροί γίνονται όλο και πιο συντηρητικοί με τους πόρους τους (κάθε είδους). Επειδή το Tegra θα τους τρώει ολοένα και αυξανόμενους πόρους μακάρι να βγω ψεύτης αλλά μάλλον θα βγάλουν άλλο ένα Τιτανομπάλωμα και ο ΚΑΦΕΣ στα 20-άρια στο δεύτερο ημίχρονο του 14'.

 

Χαχα μόλις κατάλαβα ότι  καφές = Maxwell :D

Και διάβαζα με απορία κάποια άλλα post

Μα καφές είναι αυτός; Χάλια φραπέ κάνει... :D Επειδή είναι η τρίτη ή τέταρτη φορά που χρησιμοποιώ το παρατσούκλι καφές νόμιζα ότι το είχατε δει οι περισσότεροι. Το Χαβάη της AMD πήρε παρατσούκλι ΘΩΜΑΣ από το γνωστό σουξέ από το ΄Αλκηστις ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ (Θωμά είσαι σπίτι ; ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Χαβάη της AMD πήρε παρατσούκλι ΘΩΜΑΣ από το γνωστό σουξέ από το ΄Αλκηστις ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ (Θωμά είσαι σπίτι ; ).

Χάνεται στη μετάφραση αν δεν ξέρεις το τραγούδι, όπως εγώ.

Νόμιζα ότι εννοούσες καμιά καινούρια σειρά της NVIDIA (Thomas Edison).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεται στη μετάφραση αν δεν ξέρεις το τραγούδι, όπως εγώ.

Νόμιζα ότι εννοούσες καμιά καινούρια σειρά της NVIDIA (Thomas Edison).

Υπάρχει Edison στο roadmap τους; Κάτι σε ΚΑΥLA, VOLTA, PARKER ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ahristos το πήγε ακόμα παραπέρα  :)

 

 

Eγώ από ότι ακούω επειδή έρχονται δύσκολοι καιροί γίνονται όλο και πιο συντηρητικοί με τους πόρους τους (κάθε είδους). Επειδή το Tegra θα τους τρώει ολοένα και αυξανόμενους πόρους μακάρι να βγω ψεύτης αλλά μάλλον θα βγάλουν άλλο ένα Τιτανομπάλωμα και ο ΚΑΦΕΣ στα 20-άρια στο δεύτερο ημίχρονο του 14'.

 

Έχουν και αρκετά project για tegra δεν είναι ένα να πεις...Αυτό που λες στο τέλος είναι και το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα Tegra είναι μάπα, τι τα θέλουν ;

Γιατί το οποιοδήποτε μέλλον είναι φορητό ίσως και σε μερικά χρόνια δεν θα μπορούν να επιβiώσουν με τις όλο και λιγότερες GPU που θα πουλάνε ίσως;

 

Η Intel κάνει ακόμα πιο απέλπιδες προσπάθειες να μπει στην αγορά αυτή. Να σημειώσουμε ότι ο μεγαλύτερός τους ανταγωνιστής είναι πλέον η Qualcomm η οποία πρόσφατα ξεπέρασε σε θεωρητική αξία την Intel.

 

Προσωπικά δεν στενοχωριέμαι καθόλου που αρχίζουν να τρίζουν τα θεμέλια της W-intel ηγεμονίας. Προτιμώ προς το παρών Google/Qualcomm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...