Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 20HP, 20HPL ή 20ΗPM; Τώρα που το λέει ο ThReSh κάτι γνώριμο έχει το IP σου. Λες να το ψάξω ή να σε αφήσω για μερικά μηνυματάκια ακόμα;

 

Τι μπορεις να δεις εσυ απο την ip μου ? Μονο ο εισαγγελεας μπορει να δει, και οποιος μπορει παρανομα να δει, παει στον εισαγγελεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορεις να δεις εσυ απο την ip μου ? Μονο ο εισαγγελεας μπορει να δει, και οποιος μπορει παρανομα να δει, παει στον εισαγγελεα...

Εντάξει... Οι γνώσεις σου στις κάρτες γραφικών και την τεχνολογία κατασκευής, αντισταθμίζουν το ότι δεν έχεις ιδέα από την τεχνολογία του δικτύου (έστω και απλά πράγματα).

 

 

:-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... Οι γνώσεις σου στις κάρτες γραφικών και την τεχνολογία κατασκευής, αντισταθμίζουν το ότι δεν έχεις ιδέα από την τεχνολογία του δικτύου (έστω και απλά πράγματα).

 

 

:-D  :-D  :-D

 

Μην πας να τον σωσεις, μια χαρα ειναι οι γνωσεις μου απο δικτυα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορεις να δεις εσυ απο την ip μου ? Μονο ο εισαγγελεας μπορει να δει, και οποιος μπορει παρανομα να δει, παει στον εισαγγελεα...

Αν δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν τα fora και ποιές οι δυνατότητες και υποχρεώσεις των moderators ας το μην το παιδεύεις. Και επειδή είμαι και λίγο αλλεργικός στον τόνο σου ΔΕΝ θα το συζητήσουμε παραπέρα. Kράτα τις έμμεσες απειλές για τον εαυτό σου γιατί προφανώς δεν είναι εντός των κανονισμών.

Not sure if srs. Πέραν του τι θα τον κάνεις τον καϊφέ σε 1280*1024 οθόνη, τα μάτια σου δεν τα λυπάσαι; Και μας λες ότι είναι και μια χαρά η οθόνη 10ετίας...

 

@Αίλουρος, τελικά θα βγει και 28nm maxwell πρώτα ή πάνε απευθείας σε 20nm; Επίσης σε μισώ για εκείνο το google-translated review από hardware.fr, ήταν κατατοπιστικότατο για τις διαφορές στην αρχιτεκτονική μεταξύ Hawaii/GK110 αλλά έχει μέλλον ακόμα το AI translation :P

 

O Kύριος Triolet είναι για χρόνια κάτι σαν μέντοράς μου. Γράφει μία στις τόσες στο B3D κάτω από το ψευδόνυμο Tridam. Για τη ερώτησή σου τώρα πρώτα τα πιτσιρίκια στα 28 και αργότερα ο πάτερ φαμίλιας στα 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, κάνεις λάθος.

Εντωμεταξύ πες μας για κάρτες εσύ, γιατί από διαδίκτυο και νομικά … άστα… μετεξεταστέος :D

 

Δεν μπορουμε εδω να το κουβεντιασουμε γιατι ο αλλος μου σβηνει τα ποστ, γιαυτο αστο, ανοιξε ενα αλλο θεμα να το συζητησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 20HP, 20HPL ή 20ΗPM; Τώρα που το λέει ο ThReSh κάτι γνώριμο έχει το IP σου. Λες να το ψάξω ή να σε αφήσω για μερικά μηνυματάκια ακόμα;

 

 

 

Εσύ απο τότε που έγινες moderator πολύ αέρα έχεις πάρει. Για χαλάρωσε λίγο και κόψε τις απειλές.

Όσοι έχουν δικαιώματα admin/mod σε forum μπορούν να δουν τις ΙΡ των μελών και να βρουν τα διάφορα nickname του ίδιου χρήστη.

 

 

 

Η IP adress είναι δυναμική και όχι στατική. Δηλαδή αν κλείσεις το router και μετά το ανοίξεις ξανά η IP δεν θα είναι η ίδια αλλα διαφορετική. Μόνο η IP του router είναι στατική. Όποτε δύσκολα μπορεί να διαπιστώσει αυτό που λές. Μόνο εικασίες μπορεί να κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουμε εδω να το κουβεντιασουμε γιατι ο αλλος μου σβηνει τα ποστ, γιαυτο αστο, ανοιξε ενα αλλο θεμα να το συζητησουμε

΄Οταν ο συντονιστής λέει ότι δεν συζητιόνται δημόσια συντονιστικές αποφάσεις υπάρχει λόγος. Εκτός του ότι είναι ΟΤ. Η παρούσα συμμετοχή σου θα παραμείνει για να το κλείσουμε μια και καλή το θέμα και μετά η συζήτηση ΘΑ επιστρέψει στους Maxwell.

Εσύ απο τότε που έγινες moderator πολύ αέρα έχεις πάρει. Για χαλάρωσε λίγο και κόψε τις απειλές.

 

 

 

Ναι δώσε και μου οδηγίες τι θα πρέπει να κάνω και όχι. Εάν δεν σου αρέσει κάτι τα παράπονά σου στο administration. Πέραν τούτου για τέτοιου είδους θέματα ΟT υπάρχουν και τα PM. Μάλλον ούτε εσύ ξέρεις ακριβώς τον ρόλο του συντονιστή.

Και τώρα επιστροφή στους Maxwell:

 

Aκόμα περιμένω απάντηση αν θα υπάρξει Maxwell αρχές του 2014 σε 20HP, 20HPL ή 20HPM. Τόσο δύσκολη ερώτηση ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα περιμένω απάντηση αν θα υπάρξει Maxwell αρχές του 2014 σε 20HP, 20HPL ή 20HPM. Τόσο δύσκολη ερώτηση ήταν;

20hp; Έχει φτάσει τόσο μπροστά η nvidia που μετράει την ισχύ των chip της σε ιπποδύναμη;Έχω χάσει επεισόδια.Δηλαδή παίζει να δούμε  σύντομα Ferrari με μηχανή nvidia; Ε ρε πως εξελίσσεται η τεχνολογία! :-D 

 

 

Πλάκα κάνω δεν πιστεύω να παρεξήγησε κανείς;Την απάντηση στην ερώτηση δεν την ξέρω άλλα θα ήθελα να ήταν η hp μιας και μιλάμε για chip  απόλυτων επιδόσεων.Η  hpl και hpm δεν είναι πιο κατάλληλες για mobile πλατφόρμες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20hp; Έχει φτάσει τόσο μπροστά η nvidia που μετράει την ισχύ των chip της σε ιπποδύναμη;Έχω χάσει επεισόδια.Δηλαδή παίζει να δούμε  σύντομα Ferrari με μηχανή nvidia; Ε ρε πως εξελίσσεται η τεχνολογία! :-D 

 

 

Πλάκα κάνω δεν πιστεύω να παρεξήγησε κανείς;Την απάντηση στην ερώτηση δεν την ξέρω άλλα θα ήθελα να ήταν η hp μιας και μιλάμε για chip  απόλυτων επιδόσεων.Η  hpl και hpm δεν είναι πιο κατάλληλες για mobile πλατφόρμες;

 

Eίναι διάφορες μορφές πρωτοκόλλων της TSMC που ισχύουν όμως μόνο για 28nm. Ερώτηση παγίδα ήταν γιατί έτσι κι αλλιώς είμαι σίγουρος ότι δεν θα πάρω καμία απάντηση πάνω στο θέμα. Επειδή ακριβώς τα πράγματα είχαν γίνει λίγο πολύπλοκα για την TSMC (για παράδειγμα 28LP = 28 low power για κινητά και μικροσυσκευές π.χ. 28HP = high power 28nm για πολύπλοκους πυρήνες όπως αυτοί των GPU) αποφάσισαν το 20nm να το βγάλουν σε σχήμα vidal sasoon δηλαδή one ring to bind them all με πρωτότυπη ονομασία 20SoC.

http://www.eetimes.com/document.asp?page_number=2&piddl_msgpage=3&doc_id=1319679&image_number=5

 

20%20Value.jpg

 

Δεξιά το γραφικό δείχνει ήδη έμμεσα γιατί ΔΕΝ θα πρέπει να περιμένουμε πολυπλοκότερους πυρήνες για GPU πριν από το δεύτερο εξάμηνο του 2014. Στο δεύτερο bullet point του slide φαίνεται γιατί έχει μια σχετική λογική να περιμένει κανείς τον ακόλουθο του GK104 στα 28HPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Eίναι διάφορες μορφές πρωτοκόλλων της TSMC που ισχύουν όμως μόνο για 28nm. Ερώτηση παγίδα ήταν γιατί έτσι κι αλλιώς είμαι σίγουρος ότι δεν θα πάρω καμία απάντηση πάνω στο θέμα. Επειδή ακριβώς τα πράγματα είχαν γίνει λίγο πολύπλοκα για την TSMC (για παράδειγμα 28LP = 28 low power για κινητά και μικροσυσκευές π.χ. 28HP = high power 28nm για πολύπλοκους πυρήνες όπως αυτοί των GPU) αποφάσισαν το 20nm να το βγάλουν σε σχήμα vidal sasoon δηλαδή one ring to bind them all με πρωτότυπη ονομασία 20SoC.

http://www.eetimes.com/document.asp?page_number=2&piddl_msgpage=3&doc_id=1319679&image_number=5

 

20%20Value.jpg

 

Δεξιά το γραφικό δείχνει ήδη έμμεσα γιατί ΔΕΝ θα πρέπει να περιμένουμε πολυπλοκότερους πυρήνες για GPU πριν από το δεύτερο εξάμηνο του 2014. Στο δεύτερο bullet point του slide φαίνεται γιατί έχει μια σχετική λογική να περιμένει κανείς τον ακόλουθο του GK104 στα 28HPM.

 



Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά πρόκειται για ένα υβρίδιο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί   ανεξαρτήτως κατηγορίας; Ακόμα και για lp chips;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Significantly revised design flows with so many new design rules to follow (65nm with 800 rules, 20k deck size; 20nm 3k, 80k; and 16nm 3.4k, 100k), so many new simulation corners to signoff (28HPM at 280 corners and 16FinFET 360 corners) and so many analog circuit to redesign (100% redesign at 16FinFET), it's good to have two nodes for designers to migrate smoothly."

 

Από σχόλιο στο άρθρο, μπορείς να κάνεις μια πρόχειρη μετάφραση mr.Αίλουρε; Τι εννοεί rules / deck size;

 

Επίσης, σύμφωνα με την wikipedia, στο άρθρο για τα Link.png Site: FinFEΤ λέει:

"In September 2012, GlobalFoundries announced plans to offer a 14-nanometer process technology featuring FinFET three-dimensional transistors in 2014.[15] The next month, the rival company TSMC, announced start early or "risk" production of 16 nm FinFETS in November 2013.[16]"

 

Τι εννοεί "risk" production;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά πρόκειται για ένα υβρίδιο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί   ανεξαρτήτως κατηγορίας; Ακόμα και για lp chips;

Θα κάνει για SoCs, CPUs, GPUs ή ότι άλλο θα θέλει κάποιος να κατασκευάσει στα 20nm στην TSMC (εξ ου και το "one ring to bind them all").

"Significantly revised design flows with so many new design rules to follow (65nm with 800 rules, 20k deck size; 20nm 3k, 80k; and 16nm 3.4k, 100k), so many new simulation corners to signoff (28HPM at 280 corners and 16FinFET 360 corners) and so many analog circuit to redesign (100% redesign at 16FinFET), it's good to have two nodes for designers to migrate smoothly."

 

Από σχόλιο στο άρθρο, μπορείς να κάνεις μια πρόχειρη μετάφραση mr.Αίλουρε; Τι εννοεί rules / deck size;

 

Επίσης, σύμφωνα με την wikipedia, στο άρθρο για τα Link.png Site: FinFEΤ λέει:

"In September 2012, GlobalFoundries announced plans to offer a 14-nanometer process technology featuring FinFET three-dimensional transistors in 2014.[15] The next month, the rival company TSMC, announced start early or "risk" production of 16 nm FinFETS in November 2013.[16]"

 

Τι εννοεί "risk" production;

Risk production είναι η πρώτη πρώτη απόπειρα που κάνει ένας IHV σε ένα καινούργιο πρωτόκολλο κάτι σαν το μεγάλο δαχτυλάκι του ποδιού στο κρύο νερό; Στην καλύτερη των περιπτώσεων ένα χρόνο πριν την ουσιαστική έναρξη παραγωγής. Στην αρχή κάθε καινούργιου πρωτοκόλλου (H1 2014) κατασκευάζονται συνήθως πολύ ταπεινές ποσότητες από ταπεινής πολυπλοκότητας πυρήνες.

 

΄Οσων αφορά τώρα 14 & 16 finfet δεν είναι τίποτε άλλο σε αμφότερες περιπτώσεις από 20nm + FinFET.

 

Για τα υπόλοιπα google is your friend γιατί ήδη είμαστε τραγικά OT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...