Προς το περιεχόμενο

Heatsink για μητρική


Giourkas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

είμαι κάτοχος μιας Gigabyte GA-P35-DQ6 και ψάχνω να αντικαταστήσω τη stock ψύκτρα του επεξεργαστή μου με κάποια πιο αποτελεσματική θερμοκρασιακά και θορυβικά. 

Το πρόβλημα είναι επειδή η μητρική έχει built-in μια αρκετά μεγάλη παθητική ψύκτρα, υπάρχει ένας περιορισμός όσο αφορά τις διαστάσεις της νέας cpu ψύκτρας. Με το μέτρο βρίσκω ότι είναι περίπου στα 10.5εκ. η μέγιστη διάσταση από τη μικρότερη πλευρά αλλά μέσω στο http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2118 είδα ότι κάποιοι χρήστες μπόρεσαν κ εγκατέστησαν την  Zalman CNPS9700-series χωρίς προβλήματα πράμα το οποίο μου φαίνεται όι δεν το χωράει.. Επίσης, προσωπικά είμαι πιο κοντά σε Zalman CNPS5X ή CNPS7000C Al-Cu   αλλά με φοβίζουν οι διαστάσεις..

 

Υπάρχουν άλλοι χρήστες της συγκεκριμένηςμητρικής που έχουν προβέι σε αλλαγή της ψύκτρας τους ή γνωρίζουν κάτι για το θέμα αυτό?

 

Επίσης, οποιαδήποτε πρόταση για μια σχετικα low-budget ψύκτρα είναι ευπρόσδεκτη..

 

Ευχαριστώ,

 

Γιώργος

post-78263-0-38010900-1377693402_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι zalman τις ξεχνας δεν αξίζουν... πιο σημαντικο ειναι να ξερουμε το κουτι σου και τι αποσταση έχει το πλαινο καπακι απο τον επεξεργαστή παρα την μητρικη.

 

Το Heatsink της μητρικής δεν προκειται να σου δημιουργήσει προβλημα με ψυκτρα tower. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις διαστάσεις δεν μπορώ να σου πω δεν γνωριζω τη μητρική σου, θα πρέπει να το τσεκάρεις από τα χαρακτηριστικά κάθε ψυκτρας.

Εγω θα πρότεινα 3:

1___1.Χigmatek Gaia SD1283 καλή αλλά είναι με push pins, πλεονέκτημα για κάποιους, ήταν και για μένα- μπαίνει χωρίς να χρειάζεται να βγει η μητρική αν δεν έχεις τρύπα στο κουτί- μέχρι που μου χαλάρωσε και από τότε προτιμώ τις βιδωτές από πίσω.
2.COOLERMASTER HYPER 212 EVO την έχω τώρα άψογη αλλά μου "τρώει" τη πρώτη θέση της μνήμης! 
3.Thermalright TRUE Spirit 120 που έχει καλές κριτικές, καλή τιμή, δεν τη γνωρίζω στη πράξη. Περίμενε γνώμη από κάποιον που τη ξέρει.
Ότι πάρεις για να είναι ήσυχη, να έχει PWM που ρυθμίζει τις στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία της cpu και κατά συνέπεια το θόρυβο. 
Και οι 3 παραπάνω έχουν PWM και νομίζω αξίζουν τα λεφτά τους!
* Και κάτι ακόμα που για μένα είναι πλεονέκτημα και στις 3, είναι το χαμηλό τους, σχετικά βάρος. 
Για να μη "ξεκολλήσει" καμία από τη μητρική και έτσι όπως θα κρεμιέται πάνω από την κάρτα γραφικών ... τη πάρει μαζί της.
Αυτή την .. ανασφάλεια ίσως την έχεις με τη πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις διαστάσεις δεν μπορώ να σου πω δεν γνωριζω τη μητρική σου, θα πρέπει να το τσεκάρεις από τα χαρακτηριστικά κάθε ψυκτρας.

Εγω θα πρότεινα 3:

1___1.Χigmatek Gaia SD1283 καλή αλλά είναι με push pins, πλεονέκτημα για κάποιους, ήταν και για μένα- μπαίνει χωρίς να χρειάζεται να βγει η μητρική αν δεν έχεις τρύπα στο κουτί- μέχρι που μου χαλάρωσε και από τότε προτιμώ τις βιδωτές από πίσω.

2.COOLERMASTER HYPER 212 EVO την έχω τώρα άψογη αλλά μου "τρώει" τη πρώτη θέση της μνήμης! 

3.Thermalright TRUE Spirit 120 που έχει καλές κριτικές, καλή τιμή, δεν τη γνωρίζω στη πράξη. Περίμενε γνώμη από κάποιον που τη ξέρει.

Ότι πάρεις για να είναι ήσυχη, να έχει PWM που ρυθμίζει τις στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία της cpu και κατά συνέπεια το θόρυβο. 

Και οι 3 παραπάνω έχουν PWM και νομίζω αξίζουν τα λεφτά τους!

* Και κάτι ακόμα που για μένα είναι πλεονέκτημα και στις 3, είναι το χαμηλό τους, σχετικά βάρος. 

Για να μη "ξεκολλήσει" καμία από τη μητρική και έτσι όπως θα κρεμιέται πάνω από την κάρτα γραφικών ... τη πάρει μαζί της.

Αυτή την .. ανασφάλεια ίσως την έχεις με τη πρώτη.

Αν όντως η απόσταση επεξεργάστη πλάινου κάλυμματος είναι 14,5 καμία απο αυτές δεν την περνει στο ύψος . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο , αν κολλάει στο ύψος. Τσεκάρισε διαστάσεις καλά μη τη πατήσεις.  Ότι πάρεις πάντως να έχει PWM και εγώ θα προτιμούσα βιδωτή.

 

Σε αντίστοιχο κουτί έχω την Noctua C12, πολύ καλήhttp://www.overclockersclub.com/reviews/noctua_nhc12p_se14/5.htm

 

αλλά ξεφεύγει στη τιμή http://www.skroutz.gr/s/416735/Noctua-NH-C12P-SE14.html?keyphrase=Noctua+c12,

ίσως καμία μεταχειρισμένη η περίμενε προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...