Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό Πληκτρολόγιο Μέχρι 140ευρώ!


Chris01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και πολλούς διθύραμβους για τα topre switches που παίζουν σε άλλη κατηγορία από μόνα τους.

 

Εχω Topre και μπορω να το επιβεβαιώσω, σε οτι cherry swich να γυρισω να γραψω μετα ειναι καπως δυσάρεστη εμπειρια.. :P Ειναι πανακριβα ομως και δεν αξιζουν για ολους. Μετα παω σε blues και browns αν θα επρεπε να τα καταταξω.

 

Στον TS λεω να περιμενει τα καινούργια corsair K70 στα οποια μπορεις να επιλεξεις τι switch θες, εχουν παρα πολυ καλη ποιότητα κατασκευης(ειχα το Κ90 και ηταν απιστευτο) και ειναι και πολυ ομορφα(οκ υποκειμενικό αυτο.. :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω που εχω το K70 με κοκκινους διακοπτες μπορω να επιβεβαιωσω την πραγματικα εκπληκτικη εμφανιση και ποιοτητα κατασκευης του πληκτρολογιου. Μπορω να πω με σιγουρα ομως οτι οι κοκκινοι διακοπτες δεν ειναι φτιαγμενοι για πληκτρολογηση. Σιγουρα ειναι καλοι αλλα ειναι τοσο ευαισθητοι που σιγουρα μπορεις να κανεις λαθακια καθως τα δαχτυλα σου "χαιδευουν" τα πληκτρα. Απο αποψη gaming ομως ειναι πραγματικα σε αλλο επιπεδο. 

 

Για εμενα οι καλυτεροι διακοπτες ειναι οι καφε και οι μαυροι. Οι καφε γιατι μοιαζουν με τους μπλε χωρις να κανουν τοσο θορυβο και οι μαυροι γιατι ειναι ακριβως οπως οι κοκκινοι αλλα σκληροτεροι οποτε στην πληκτρολογηση συμπεριφερονται καλυτερα απο τους κοκκινους. Οι μπλε διακοπτες ειναι γι αυτους που ζουν εντελως μονοι τους καθως εχουν αρκετο θορυβο (προσωπικα τους γουσταρω απιστευτα, κατανταει εθιστικη η πληκτρολογηση μονο και μονο για να ακους τον ηχο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μου ειχε χαλασει το ροδακι στο MX 518 οποτε ειχα ενα κατοσταρικο για πληκτρολογιο και ποντικι... Τελικα ανοιξα το ποντικι εβγαλα ολη τη σαβουρα που ειχε μαζεψει μεσα και το ροδακι πλεον δουλευει αψογα... Οποτε ολο το μπατζετ πηγε στο πληκτρολογιο και πηγα κι εγω σε αυτο που προτεινα. Το ΤΚ. Στην αρχη ηταν να παρω το κοκκινο λογω θορυβου του μπλε αλλα οταν εφτασα στο μαγαζι και ειδα οτι εχει και το μπλε δεν κρατηθηκα.

 

Ενθουσιασμενος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις τετοιο μπατζετ μην παρεις ουτε το τριγκερ ουτε το υπερκοστολογημενο Logitech. Παρε το CM Quickfire TK. 100 ευρω.

 

το tk (το οποίο μου αρέσει να πω) είναι "κατώτερο" προϊόν ακόμα και για την ίδια τη cooler master σε σχέση με το trigger που μέχρι και πρόσφατα ήταν η ναυαρχίδα της εταιρείας στα πληκτρολόγια 

 

για ποιο λόγο του προτείνεις να το επιλέξει έναντι του trigger; για τα switches? γιατί σε σύνολο χαρακτηριστικών πάσχει ενώ με βάση τις ελληνικές τιμές είναι ακριβότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι πιο μικρό σε διαστάσεις, άρα απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, που είτε έχει μικρότερο γραφείο ή  θέλει πιο μικρό πληκτρολόγιο για δικούς του λόγους.

Το τρίγκερ (και οποιοδήποτε άλλο μηχανικό) προσωπικά δε θα το επέλεγα ποτέ με μαύρους διακόπτες γιατί δεν αντέχονται με τίποτα σε πολύωρη χρήση. Red - Brown πιστεύω ότι είναι μονόδρομος για όποιον πληκτρολογεί καθημερινά πάνω από 5 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι πιο μικρό σε διαστάσεις, άρα απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, που είτε έχει μικρότερο γραφείο ή  θέλει πιο μικρό πληκτρολόγιο για δικούς του λόγους.

Το τρίγκερ (και οποιοδήποτε άλλο μηχανικό) προσωπικά δε θα το επέλεγα ποτέ με μαύρους διακόπτες γιατί δεν αντέχονται με τίποτα σε πολύωρη χρήση. Red - Brown πιστεύω ότι είναι μονόδρομος για όποιον πληκτρολογεί καθημερινά πάνω από 5 ώρες.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι πιο μικρό σε διαστάσεις, άρα απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, που είτε έχει μικρότερο γραφείο ή  θέλει πιο μικρό πληκτρολόγιο για δικούς του λόγους.

Το τρίγκερ (και οποιοδήποτε άλλο μηχανικό) προσωπικά δε θα το επέλεγα ποτέ με μαύρους διακόπτες γιατί δεν αντέχονται με τίποτα σε πολύωρη χρήση. Red - Brown πιστεύω ότι είναι μονόδρομος για όποιον πληκτρολογεί καθημερινά πάνω από 5 ώρες.

Φανταζομαι οτι το γνωριζεις οτι μπορεις να βγαλεις την βαση για τον καρπο και το πληκτρολογιο να γινει μικρο ε??http://www.skroutz.gr/s/2929473/CoolerMaster-Storm-Trigger.html?keyphrase=cm+storm+trigger το δειχνουν αλλωστε και οι φωτογραφιες.Ασε που οπως ανεφερε και ο Qsis πολυ σωστα παραπανω,αυτη την χρονικη περιοδο το QuickFire ειναι κατωτερο και ακριβοτερο σε σχεση με το Trigger,και οταν προτεινουμε κατι σε καποιον αυτα ειναι τα βασικα πραγματα που κοιταμε.

 

Λοιπόν τσίμπησα quickfire tk με brown switches  50 ευρω ! , από έναν γνωστό μου στην Γερμανία.

Μονο σε μια τετοια περιπτωση και ειδικα αν ειναι και μεσα στην εγγυηση αξιζει το Quickfire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι πιο μικρό σε διαστάσεις, άρα απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, που είτε έχει μικρότερο γραφείο ή  θέλει πιο μικρό πληκτρολόγιο για δικούς του λόγους.

Το τρίγκερ (και οποιοδήποτε άλλο μηχανικό) προσωπικά δε θα το επέλεγα ποτέ με μαύρους διακόπτες γιατί δεν αντέχονται με τίποτα σε πολύωρη χρήση. Red - Brown πιστεύω ότι είναι μονόδρομος για όποιον πληκτρολογεί καθημερινά πάνω από 5 ώρες.

προφανώς και απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό, για αυτό και η κάθε εταιρεία έχει γκάμα και βγάζει διαφορετικά προϊόντα για όλα τα γούστα

 

απλά πάντα υπάρχει μια "πυραμίδα" και στη κορυφής της πυραμίδας βρίσκεται το ανώτερο προϊόν

 

το ότι αυτό στη χώρα μας έχει μαύρους διακόπτες βέβαια είναι ένα θέμα για κάποιους, αλλά υπερβολικό κατά την ταπεινή μου άποψη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με είχατε "τρομάξει" με τους μαύρους μπορώ να πω, περίμενα να είναι πολύ πιο θορυβώδες και ψιλοκουραστικό στην πληκτρολόγηση αλλά είναι μια χάρα τελικά. Νταξ δεν πληκτρολογώ όλη την ώρα, δεν ξέρω σε πραγματικά πολύωρη πληκτρολόγηση πως θα είναι, σε πολύωρο gaming πάντως δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανουν θορυβο οι μαυροι ρει, σαν τους κοκκινους ειναι αλλα σκληροτεροι. Οι μπλε και οι καφε κανουν θορυβο μονο. Οι μαυροι για πληκτρολογηση ειναι καλυτεροι απο τους κοκκινους παντως λογο σκληροτητας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=55436

οτι switch αγαπας φυσικα

και ριξε και μια ματια στα roccat αν και ακριβα σε λιγο καιρο αν οχι ηδη βγαζει κατι αντιαρματικα mechanical



Δεν κανουν θορυβο οι μαυροι ρει, σαν τους κοκκινους ειναι αλλα σκληροτεροι. Οι μπλε και οι καφε κανουν θορυβο μονο. Οι μαυροι για πληκτρολογηση ειναι καλυτεροι απο τους κοκκινους παντως λογο σκληροτητας. 

φιλος μου λεει οτι με τα black παιζει αρκετη αγκυλωση :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος μου λεει οτι με τα black παιζει αρκετη αγκυλωση :ph34r:

 

Αναλογα. Αν ειναι απο τους τυπους που κανει "επιθεση" στα πληκτρα τοτε δεν εχει να φοβαται τιποτα. Αν παλι ειναι τυπος που τους συμπεριφερεται με στοργη και προδερμ τοτε οι κοκκινοι ειναι σιγουρα καλυτεροι γι αυτον. Εγω ανηκω στην πρωτη κατηγορια (φουλ επιθεση) και οι κοκκινοι δεν με εξυπηρετουν τοσο καλα οσο οι μαυροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...