Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό Πληκτρολόγιο Μέχρι 140ευρώ!


Chris01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το G710+ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Έχει τα εξτρά media keys, απενεργοποίηση του windows key και τα macros που μαζί με τη χρήση του software έχουν αρκετές δυνατότητες (και κάποια default profiles για γνωστά παιχνίδια).

 

Δεν θα πρότεινα τα blue cherry mx keys αν δεν μένεις μόνος καθώς ο θόρυβος που κάνουν είναι πολυ δυνατός και ενοχλητικός για τους άλλους (ακόμα και αν κάθονται σε άλλο δωμάτιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι με το G19 που το χω καμμια 4ετια ειμαι ακομα ενθουσιασμενος.. Απο τα macro keys (αν ειχε λιγα ακομα δεν θα με χαλαγε) μεχρι την led οθονη, τα rgb background led, ολα τελεια.

 

Και μια ηλιθια ερωτηση.. Τι ακριβως ειναι το μηχανικο keyboard? Πως καταλαβαινεις αν τα κουμπια ειναι "μηχανικα" και τι καλο εχει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι στο πως δίνουν την εντολή τα κουμπιά. Τα μηχανικά έχουν ένα διακόπτη που με την πιέση κλείνει και δίνει την εντολή. Έχουν μια καλή ανταπόκριση και ανάδραση (feedback) για τον χρήστη. Καθώς κάθε πλήκτρο έχει ξεχωριστό διακόπτη η τιμή είναι αρκετά υψηλή.

Τα πρώτα πληκτρολόγια της IBM που κυκλοφόρησαν ήταν μηχανικά και τα τελευταία χρόνια κάνουν την επιστροφή τους.

 

Τα rubber dome πληκτρολόγια έχουν μία ενιαία βάση με θόλους σιλικόνης κάτω από τα πλήκτρα και όταν πιέζεις το κουμπί αυτό πιέζει το θόλο της σιλικόνης κλείνοντας το κύκλωμα και δίνοντας την εντολή στον υπολογιστή. Σε αυτά έχεις μία αίσθηση ότι πιέζεις πάνω σε κάτι μαλακό και δεν έχεις καλή επαναφορά.

Αντικατέστησαν τα μηχανικά λόγω του ότι ήταν πολύ πιο φθηνά και εύκολα να παραχθούν.

 

Και τα δύο κάνουν την δουλειά τους, η διαφορά είναι στην αίσθηση που σου δίνει καθώς πληκτρολογείς. Ίσως φανεί υπερβολική η τιμή αλλά η διαφορά είναι αισθητή και είναι πιο ευχάριστο για τους περισσότερους να χρησιμοποιείς μηχανικά πληκτρολόγια.

 

Ενώ μπορείς να δείς διαφορά ταχύτητας αν δακτυλογραφείς πολύ καθώς έχεις μία καλύτερη αίσθηση και feedback, δεν θα έχει καμία ουσιαστικά διαφορά σε παιχνίδια, δηλαδή δεν θα δεις βελτίωση σε αποδόσεις.

 

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερες πληροφορίες στους παρακάτω συνδέσμους:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_technology

 

http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το G710+ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Έχει τα εξτρά media keys, απενεργοποίηση του windows key και τα macros που μαζί με τη χρήση του software έχουν αρκετές δυνατότητες (και κάποια default profiles για γνωστά παιχνίδια).

 

Δεν θα πρότεινα τα blue cherry mx keys αν δεν μένεις μόνος καθώς ο θόρυβος που κάνουν είναι πολυ δυνατός και ενοχλητικός για τους άλλους (ακόμα και αν κάθονται σε άλλο δωμάτιο).

 

Το βασικο κακο του G710+ ειναι η ποιοτητα κατασκευης του που ειναι σε επιπεδα Razer Blackwidow (οχι και πολυ καλα δηλαδη) και το γεγονος του οτι οι μπλε διακοπτες για τους περισσοτερους απλα θα ειναι ενοχλητικοι οποτε ναι πραγματι ειναι διακοπτες για μονολυκους που γουσταρουν ηχο γραφομηχανης (προσωπικα γουσταρω). 

 

Κατα τα αλλα αν εχει τη δυνατοτητα ο OP και δεν μπορει να ξαναβρει το trigger σε Κωτσο και Electro τοτε εγω θα προτεινω να εξαντλησει το budget και να παει απευθειας σε κατι top of the line (απο Amazon ομως αναγκαστικα) που ειναι το Corsair K70. Μιλαμε για πολλα επιπεδα πανω απο το Black widow μου. Τι να πω ρε παιδια, πραγματικα οι γραμμες ειναι λεπτες στο ποτε πεφτεις απο ενα σημειο και παιρνεις μια μετριοτητα και ποτε ξεπερνας ελαφρα αυτο το επιπεδο και παιρνεις ενα σοβαρο εργαλειο. 

 

Παραδειγμα το Black Widow ultimate κοστιζει περιπου 120 ευρω ενω το Corsair K70 κοστιζει περιπου 140. Η διαφορα ποιοτητας μεταξυ τους σιγουρα ειναι ΠΟΛΥ ποιο πανω απο 20 ευρω διαφορα που εχουν μεταξυ τους. Με το Razer νοιωθεις οτι εχεις ενα καλοφτιαγμενο παιχνιδακι στα χερια σου (παιχνιδακι ομως) ενω το αλλο το αισθανεσαι πραγματικα εργαλειο και χλιδη προιον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/2929473/CoolerMaster-Storm-Trigger.html?from=autocomplete&keyphrase=cm+storm+trigger.Μην το κουραζουμε.Και σε ακριβα παει στο logitech που εχει 3 χρονια εγγυηση και palm rest,σε σχεση με το razer αλλα για πιο λογο να δωσει 140 και οχι 69 και τα υπολοιπα λεφτα να τα βαλει στην τσεπη αυτο ειναι το ερωτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σορρυ επειδη το παλικαρι μιλησε για μπλε διακοπτες θεωρησα οτι και το G710+ εχει μπλε διακοπτες. Σε καθε περιπτωση ομως με την καμια δεν αξιζει τα λεφτα του. 



http://www.skroutz.gr/s/2929473/CoolerMaster-Storm-Trigger.html?from=autocomplete&keyphrase=cm+storm+trigger.Μην το κουραζουμε.Και σε ακριβα παει στο logitech που εχει 3 χρονια εγγυηση και palm rest,σε σχεση με το razer.

 

Εφοσον υπαρχει διαθεσιμοτητα ναι δεν υπαρχει συγκριση. Αν ομως δεν το βρισκει (καθολου απιθανο) τοτε καλυτερα να παει σε κατι γαματο παρα σε ημιμετρα οπως Black Widow και G710+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα πάντως πήρα το CM Storm Quickfire rapid γιατί ειδικά ήθελα κάτι σε μικρό (δεν έχει το αριθμητικό πληκτρολόγιο) και μπορώ άνετα να επιβεβαιώσω αυτό που θα σου πουν όλοι όσοι έχουν μηχανικό.

 

Δεν υπάρχει γυρισμός. Απλά. Όταν δουλέψεις μηχανικό (με τους διακόπτες της επιλογής σου, είναι σημαντικό) μετά τα rubber dome σου φαίνονται για πέταμα... Και το λέω έχοντας το G15 αρκετά χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και σε ακριβα παει στο logitech που εχει 3 χρονια εγγυηση και palm rest

ούτε το Logitech αξίζει τα λεφτά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε το Logitech αξίζει τα λεφτά του...

Για μενα γενικα δεν αξιζουν 140ευρο για μηχανικο πληκτρολογιο απλα μιας και απο Ελλαδα και σε σχεση με αυτα που ανεφερε το θεωρω την καλυτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα πάντως πήρα το CM Storm Quickfire rapid γιατί ειδικά ήθελα κάτι σε μικρό (δεν έχει το αριθμητικό πληκτρολόγιο) και μπορώ άνετα να επιβεβαιώσω αυτό που θα σου πουν όλοι όσοι έχουν μηχανικό.

 

Δεν υπάρχει γυρισμός. Απλά. Όταν δουλέψεις μηχανικό (με τους διακόπτες της επιλογής σου, είναι σημαντικό) μετά τα rubber dome σου φαίνονται για πέταμα... Και το λέω έχοντας το G15 αρκετά χρόνια...

 

Καπως ετσι και εγω παραγγειλα το corsair K70. Ειχα βαλει στοχο να αγορασω τοσα πολλα και τελικα προτιμησα να ριξω τα λεφτα μου στο πληκτρολογιο και εναν SSD. Ψαχνοντας δεξια και αριστερα τιποτα δεν με καλυπτε πλην του Κ70. Μικρο μεγεθος σχετικα μαζι με numpad ΧΩΡΙΣ macro keys (δεν τα χρησιμοποιω αν και γνωριζω μπολικο κοσμο που δεν μπορει χωρις αυτα) με φωτισμο και USB passthrough για να γλιτωσω απο ενα εξτρα καλωδιο που ερχεται προς τον καναπε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ ότι και να άξιζε να δώσεις τόσα λεφτά για μηχανικό, δεν θα τα έδινες για το Logitech...

 

Για τα λεφτα που ζηταει το Logitech ειναι σιγουρα υπερκοστολογημενο. Με την καμια δεν αξιζει τα 150 ευρω του. Μαξ 120 θα επρεπε να εχει στην ιδια κατηγορια με το Black Widow. Τωρα το αν αξιζουν ή οχι τα μηχανικα με 150 και 200 ευρω προφανως και οχι αλλα τα γουστα πληρωνονται κιολας. Σιγουρα θα σκασεις ενα premium ποσο για να αποκτησεις ενα καλο μηχανικο. Προσωπικα μου κακοφαινεται χωρις μηχανικο. Εχω καποιους μηνες με ενα logitech k200 και πραγματικα το χερι μου δεν θελει να το "δεχτει" με τιποτα οταν εφυγα αναγκαστικα απο το Black Widow. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...