Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση μεριδίου των Windows 8 και πτώση για τα Windows XP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 8αρια ειναι απλα τρομερα.Δεν μου κολλησανε ουτε μια φορα,μετα απο μια ημερα χρησης,ξεχασα οτι υπηρχε καποτε start button,ελαφρυτερα,πιο σταθερα,με περισσοτερες δυνατοτητες,και επιλογες εμφανισης.

Το μονο που βαρεθηκα να διαβαζω απο τοτε που βγηκανε,ειναι ενα start button.Δηλαδη παιδια,ελεος!

Για κατι αλλο,ουτε μισο σχολιο.Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει ΟΛΑ τα λειτουργικα απο τα Millenium και συγκριση δεν υπαρχει.

Οταν βγουνε τα 9,και ειναι εστω και λιγο καλυτερα,θα τα βαλω.Αλλωστε με την τιμη αναβαθμισης που τα ειχα αγορασει τοτε με 30 περιπου ευρω,ειναι αστειο,οταν τωρα τα 7αρια σε ultimate που τα ειχα παρει φθηνοτερα,τωρα εχουν 160 ευρω.

 

http://www.skroutz.gr/c/114/leitourgika-systhmata.html?keyphrase=windows+7+ultimate

 

Θα δεχτω οποιαδηποτε αρνητικη γνωμη για τα 8αρια,αρκει παιδια,να διαβασω κατι ΕΚΤΟΣ απο το start button.

Αλλωστε,τα 8αρια,μπαινουν σε μικροτερο hardware απο τα 7αρια,και πετανε.Δεν ειναι τυχαιο,αφου αλλαξε ολο το kernel τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και πάλι με τη λογική σου θα έπρεπε να πουλήσουν τα vista με βάση τα νέα μηχανήματα που κυκλοφορούσαν με αυτά 

επίσης τι πάει να πει ήταν ασήκωτα; σε core2 και έπειτα μια χαρά έτρεχαν , εγώ τα είχα περάσει και ήταν μια χαρά

και στη συνέχεια μόλις βγήκαν τα 7 μπήκαν παντού εκτός από κάτι ξεχασμένους υπολογιστές που υπάρχουν έως σήμερα με xp 

 

απλά δεν άρεσαν για αυτό δε πούλησαν**, όπως και τα 8 δε αρέσουν/δεν κρίνονται απαραίτητα  για αυτό και δεν πουλάνε 

 

δεν έχει να κάνει το πράγμα μόνο με το πόσο καλό είναι κάτι στα χαρτιά, αλλά και με το πόσο το θέλει ο άλλος ή το βρίσκει απαραίτητο 

 

δεν είναι θέμα μίσους των 8, αλλά των παραπάνω λόγων 

 

**και παρόλο που εμένα μου άρεσαν καταλαβαίνω γιατί δεν τα ήθελε ο υπόλοιπος κόσμος και πάνω από όλα το σέβομαι, δε προσπάθησα να τους βγάλω ανάπηρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι με τη λογική σου θα έπρεπε να πουλήσουν τα vista με βάση τα νέα μηχανήματα που κυκλοφορούσαν με αυτά

επίσης τι πάει να πει ήταν ασήκωτα; σε core2 και έπειτα μια χαρά έτρεχαν , εγώ τα είχα περάσει και ήταν μια χαρά

και στη συνέχεια μόλις βγήκαν τα 7 μπήκαν παντού εκτός από κάτι ξεχασμένους υπολογιστές που υπάρχουν έως σήμερα με xp

 

απλά δεν άρεσαν για αυτό δε πούλησαν**, όπως και τα 8 δε αρέσουν/δεν κρίνονται απαραίτητα για αυτό και δεν πουλάνε

 

δεν έχει να κάνει το πράγμα μόνο με το πόσο καλό είναι κάτι στα χαρτιά, αλλά και με το πόσο το θέλει ο άλλος ή το βρίσκει απαραίτητο

 

δεν είναι θέμα μίσους των 8, αλλά των παραπάνω λόγων

 

**και παρόλο που εμένα μου άρεσαν καταλαβαίνω γιατί δεν τα ήθελε ο υπόλοιπος κόσμος και πάνω από όλα το σέβομαι, δε προσπάθησα να τους βγάλω ανάπηρους

Μιλουμε για netbook και οχι για λαπτοπς!

Εννοείτε οτι τα vista ηταν ακαταληλα για τα netbooks του 2008,γι'αυτο και το 35% ετρεχαν linux!

Το 2009-2010 εχουν μπει στο παιχνιδι τα windows 7 starter και ειχαμε δραματικη μειωση των linux σ'αυτα!

Υποψη οτι τα netbook απο το 2008-2010 κατειχαν το 20-25% ολων των πορταμπλ κομπιουτερς!Το 2012—13 με το ζορι να φτανουν το 5%!

 

Υ.Γ.Και εγω καταλαβαινω γιατι μπορεί να μην αρεσουν σε ολους,αλλα δε μπορεις να βγαίνεις να τα μειωνεις με επιχείρηματα της πλάκας!

Εμενα μ'αρεσουν τα wp,αλλα δε θα βγαινω να λεω αρλουμπες για να αποδειξω οτι ειναι καλυτερα απο τα android!Δεν ειναι καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Ektor7 μας έχεις πετάξει τα μάτια με τα λάθη σου.

Αφιέρωσε λίγο χρόνο να μάθεις βασική ορθογραφία.

Μάθε την διαφορά ανάμεσα στο "πιο" και στο "ποιο", πότε

χρησιμοποιούμε το ενα και πότε το άλλο.

 

Επί του θέματος τώρα.

Μην προσπαθείς να μας πείσεις για το πόσο καλύτερα ειναι τα 8 απο τα 7. Δεν υπάρχει αμφιβολία πάνω σε αυτο.

Επιλέγουμε να μείνουμε στα 7 γιατί έχουμε τους λόγους μας ο καθένας, δεν είναι κατακριτέο αυτό. Οπότε χαρακτηρισμοί οπώς οπισθοδρομικοί, "νεοφοβικοί", μπαρπάδες, γιαγιάδες και δεν ξέρω τι αλλο, επιστρέφονται. 

Δεν ήξερα πως θα έπρεπε να υιοθετούμε αυτόματα και χώρις να έχουμε αντιρρήσεις ή αμφιβολίες οτιδήποτε η κάθε εταιρεία θεωρεί καινοτομία και σύγχρονη προσέγγιση, αλλίως είμαστε "νεοφοβικοί" μπαρμπάδες. 

Μετρίασε λίγο το απόλυτο των απόψεων σου.

 

Υ.Γ.

Βάλε έναν ορθογραφικό έλεγχο, δεν πρέπει να είναι δύσκολο κάτι τέτοιο για έναν τόσο advanced χρήστη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα windows xp,θα φτάσουμε στα Windows 20 και θα συζηταμε ακομη για τη μειωσει στα ποσοστα του!

Για εξαφανηση,ουτε λογος!!!

 

Σκεφτόμουν που λες να βουτήξω ένα ωραιότατο notebook με win8 -για να ανεβάσουμε και τα ποσοστά της MS- αλλά με αγριοκοίταγε ένας γορίλας του Public και ψιλοχέστηκα επάνω μου. :eek:

 

Τελικά θάρρος θέλει, θα τυπώσω τις απαντήσεις και θα ξαναπάω, μήπως συγκινηθεί και μου δώσει τσάμπα. Μα είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε ακόμα winxp; Τι κι αν τα πληρώσαμε, τι κι αν κάνουμε τη δουλειά μας, τι κι αν θέλει 500+ ευρώ για να κάνουμε το κέφι της MS με τα win8; "Πάρε κοκακόλα" mode. :-(

 

Ως τότε, λέω να χρησιμοποιώ το 8ετίας notebook μου με τα winxp μου κι ας μη με παίζουν οι φίλοι μου. Καλά δεν θα κάνω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν που λες να βουτήξω ένα ωραιότατο notebook με win8 -για να ανεβάσουμε και τα ποσοστά της MS- αλλά με αγριοκοίταγε ένας γορίλας του Public και ψιλοχέστηκα επάνω μου. :eek:

Τελικά θάρρος θέλει, θα τυπώσω τις απαντήσεις και θα ξαναπάω, μήπως συγκινηθεί και μου δώσει τσάμπα. Μα είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε ακόμα winxp;

Ως τότε, λέω να χρησιμοποιώ το 8ετίας notebook μου με τα winxp μου κι ας μη με παίζουν οι φίλοι μου. Καλά δεν θα κάνω; :P

Ωστε εσυ και το 8ετιας netbook σου χαλατε την πιάτσα!:P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα κύριε, είναι business notebook! Δεν πεθαίνει εύκολα... (το είχα προσπαθήσει φιλότιμα γιατί ζαχάρωνα ένα 2πύρηνο κ έψαχνα δικαιολογία) :P :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα xp δουλευαν καταπληκτικα αλλα ηταν χαλια λογω του οτι παλιωσανε ειχα 7 ηταν τελεια γρηγορα παντου και ευκολα εβαλα 8 και με εξαιρεση καποιες μαλακιες οπως το start button ειναι το καλυτερο λειτουργικο που εχω βαλει πεταει ο υπολογιστης εχει σοβαρη διαφορα απο πριν κυριως στο ανοιγμα (i7 2600 ssd adata 128 gb 8 gb ram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 8άρια είναι μακράν το πιο γρήγορο λειτουργικό που έβγαλε η microsoft μετά τα xp,τα οποία είναι ελαφριά γιατί είναι σχεδιασμένα για hardware του 2000 και για αυτό και τα πάνε καλά σε αδύναμα μηχανήματα με petiums και atoms.

Μερικοί επειδή τους ενοχλεί το interface θάβουν το λειτουργικό αγνοώντας όλα του τα πλεονεκτήματα σε ταχύτητα και απόκριση.......και καλά να το κάνουν άτομα που δεν έχουν ιδέα απο υπολογιστές,να το κάνουν και υποτίθεται άτομα που "ξέρουν" και εκτιμούν την ταχύτητα σε ένα λειτουργικό και το να βάλουν ένα start είναι 2 λεπτά υπόθεση? ρε  παιδιά εντάξει λογικό είναι κάποτε και τα PC να πάψουν να έχουν start,όπως έπαψαν να έχουν εντολές DOS και περάσαμε σε windows,όπως εξελίχθηκαν τα κινητά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Ektor7 μας έχεις πετάξει τα μάτια με τα λάθη σου.

Αφιέρωσε λίγο χρόνο να μάθεις βασική ορθογραφία.

Μάθε την διαφορά ανάμεσα στο "πιο" και στο "ποιο", πότε

χρησιμοποιούμε το ενα και πότε το άλλο.

 

Παράτα μας!

Μου ξέφυγε το ενα "ο" καταλαθος και αντίς "ποιος" εγραψα "πιος" και θα μου πεις να παω να μάθω βασική ορθογραφία!

Έλεος μαζι σας,που δε μπορείτε να καταλαβαιτε πότε ενα λάθος έγινε λόγο virtual keyboard lag ή ταχύτητας και πότε λόγο γνώσης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο οτι τα xp εχουν οτσο μεγάλο ποσοστό ακομα αυτο λεει πολλά , οσο για τα 8 α συνεχίσουν με αυτον τον ρυθμό δεν τα βλέπω να περνάνε ποτε στην πρώτη θέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...