Προς το περιεχόμενο

[LAPTOP] LENOVO G500 15.6'' CPU 1005M 15.6'' 4GB 1TB [email protected] 319.90€


pantote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα δεν είναι τι πρέπει να βγεί αλλά τι cpu παίρνει και πόσο θα κοστίσει να βάλεις μια άλλη cpu.

γιατί αν είναι να δώσεις άλλα 150€ για επεξεργαστή τότε καλύτερα να πάρεις άλλο laptop.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αξιζει αυτο το λαπτοπ? δηλαδη για απλη χρηση δε θα σου παριουσιαζει προβληματα-κολληματα, υψηλες θερμοκρασιες? η lenovo λεει τιποτα?

επισης κανα παιχνιδακι τυπου lol.pro,nfs τα σηκώνει?και σε low γραφικα να παιζω δε με απασχολει.

 

οπως ειπα θα ηθελα να παιζω κανα παιχνιδακι, καμια ταινια hd,, πολυ σερφαρισμα, live streams,youtube κλπ...

επισης απο προγραμματα θα χρησιμοποιω μαλλον gimp(αντιστοιχο του photoshop) ,  απλο προγραμματισμο, και ισως κανα sony vegas αν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ καλύτερο επεξεργαστή (στην ουσία σαν i3), καλύτερο σασί, Ματ (Antiglare) οθόνη αλλά χωρίς την κάρτα γραφικών (τι να την κάνεις με αυτό τον 1000Μ;; ;) και 500GB σκληρό, Ελληνικής όμως αντιπροσωπείας με Ελληνικό Πληκτρολόγιο και υποστήριξη στα 319 επίσης.

 

https://www.skroutz.gr/s/3246286/Lenovo-IdeaPad-B590-B980-4GB-500GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ καλύτερο επεξεργαστή (στην ουσία σαν i3), καλύτερο σασί, Ματ (Antiglare) οθόνη αλλά χωρίς την κάρτα γραφικών (τι να την κάνεις με αυτό τον 1000Μ;; ;) και 500GB σκληρό, Ελληνικής όμως αντιπροσωπείας με Ελληνικό Πληκτρολόγιο και υποστήριξη στα 319 επίσης.

 

https://www.skroutz.gr/s/3246286/Lenovo-IdeaPad-B590-B980-4GB-500GB.html

Καμία σχέση με i3 στην ουσία o B980 (passmark 2,040) έχει τις ίδιες επιδόσεις με τον 1005M (passmark 1,990). Επίσης ο B980 είναι του Q2'12 στα 32nm ενώ ο 1005M Q3'13 22nm. Επίσης άλλο 12 και άλλο 24 μήνες εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα μεταξυ τους ειναι -15% περιπου, κατα του 1005Μ.
Αλλα ενταξει, δεν τον λες "αργο" -> περιπου σαν intel E8200*

*εννοω desktop cpu (μπορει να γνωριζουν περισσοτεροι χρηστες)
 σε Amd αντιστοιχει περιπου (δηλαδη χονδρικα) σε Athlon X2 250

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηγα και το πηρα απο το καταστημα ;)

τωρα θα του περασω τα win 7 ultimate απλα δεν ξερω πως μπενει στο boot menu .με το fn+f2 μπενει στα bios.

εμφανισιακα μπροστα στο hp pavilion sleekbook 15b151  μου φενεται καπως , το χρωμα του ειναι μαυρο ματ.

οι 2 βιδες που λετε ειναι πισω απο την μπαταρια και πρεπει να ξεβιδωνει ολο το κατω μερος αλλες βιδες δεν βλεπω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηγα και το πηρα απο το καταστημα ;)

τωρα θα του περασω τα win 7 ultimate απλα δεν ξερω πως μπενει στο boot menu .με το fn+f2 μπενει στα bios.

εμφανισιακα μπροστα στο hp pavilion sleekbook 15b151  μου φενεται καπως , το χρωμα του ειναι μαυρο ματ.

οι 2 βιδες που λετε ειναι πισω απο την μπαταρια και πρεπει να ξεβιδωνει ολο το κατω μερος αλλες βιδες δεν βλεπω. ;)

Εγώ που το παρήγγειλα πρώτος ακόμα δεν ήρθε μήνυμα... :shock: !!!  Ναι, το κάτω μέρος βγαίνει συρταρωτά αφού βγάλεις τις δύο βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το παρήγγειλα πρώτος ακόμα δεν ήρθε μήνυμα... :shock: !!!  Ναι, το κάτω μέρος βγαίνει συρταρωτά αφού βγάλεις τις δύο βίδες.

 

καλητερα να παρεις τηλεφωνο το τηλεφωνο του καταστηματος και οχι το 2105000500 που ειναι το κεντρο γιατι και μενα μου λεγανε πως δεν εχει φτασει ακομα και πηρα το μαγαζι στην νικαια και μου λεει εχει φτασει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος το εχει παρει ας μας κανει αυτες τις μερες κανα αναλυτικο review του προιοντος και πως ανταποκρινεται σε βασικες λειτουργιες,παιχνιδια,επιδοσεις,μπαταρια,θερμοκρασιες  κλπ κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου νομίζω πως κάνεις λάθος, lenovo της σειράς g είναι δεν είναι κάνενα HP που σε βγάζει την ψυχή για έναν απλό καθαρισμό του συστήματος ψύξης ή κατά την αλλαγή πάστας! Το έχω δει ανοιχτό! Το απόγευμα θα είναι στα χέρια μου οπότε...

 

Εξακολουθώ να σου λέω ότι ισχύει στην πράξη αυτό που σου έγραψα, σύμφωνα με τις εκδόσεις 3, 4 και 5 (latest) του αντίστοιχου service manual που έχω στα χέρια μου, για το συγκεκριμένο ακριβώς μοντέλο.

 

Οι οδηγίες που σου έγραψα, είναι copy-paste από αυτό, οπότε λίγο δύσκολο να κάνει ο κατασκευαστής ο ίδιος λάθος...

 

Yπερβολικός?

 

 

Όχι?

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Celeron-1005M-vs-AMD-E1-1200

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Celeron-1000M-vs-AMD-E2-1800

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Celeron-1005M-vs-AMD-E2-1800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...