Προς το περιεχόμενο

[LAPTOP] LENOVO G500 15.6'' CPU 1005M 15.6'' 4GB 1TB [email protected] 319.90€


pantote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρχισαν οι δοκιμές... Ξεκινάω με: HWiNFO64, PES2013 & NFS MW 2012.



Εξακολουθώ να σου λέω ότι ισχύει στην πράξη αυτό που σου έγραψα, σύμφωνα με τις εκδόσεις 3, 4 και 5 (latest) του αντίστοιχου service manual που έχω στα χέρια μου, για το συγκεκριμένο ακριβώς μοντέλο.

 

Οι οδηγίες που σου έγραψα, είναι copy-paste από αυτό, οπότε λίγο δύσκολο να κάνει ο κατασκευαστής ο ίδιος λάθος...

Δες λίγο αυτό 

Το σύστημα ψύξης φαίνεται άμεσα προσβάσιμο. Μπορεί και να εξαπατήθηκα, θα το ανοίξω το ΣΚ με τρώει η περιέργεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω που καταληγει η ψυκτρα του επεξεργαστη.. Φαινεται πουθενα στο βιντεακι(?) γιατι το περασα στα βιαστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ψύξη του πως την παλεύει σε παιχνίδια;

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά μήπως αντικαταστήσω το netbook της δουλειάς με αυτό. Αλλά θέλω να ξέρω αν η ψύκτρα του την παλεύει γενικά. Αν ζορίζεται απο τώρα με την χρήση θα είναι για πέταμα δηλαδή.
Άσε που σκέφτομαι μήπως του χρόνου του βάλω κανέναν i5 κιόλλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν οι δοκιμές... Ξεκινάω με: HWiNFO64, PES2013 & NFS MW 2012.

 

Δες λίγο αυτό 

Το σύστημα ψύξης φαίνεται άμεσα προσβάσιμο. Μπορεί και να εξαπατήθηκα, θα το ανοίξω το ΣΚ με τρώει η περιέργεια!

 

Ναι το γνωρίζω το video αυτό, αλλά δε σημαίντει το ότι επειδή με το μάτι από μακρυά φαίνεται κάτι τόσο απλό, ότι είναι και στην πράξη.

 

Το σύστημα ψύξης φαίνεται άμεσα προσβάσιμο ώς προς τον καθαρισμό του ανεμιστήρα, όχι ώς προς την αλλαγή CPU.

 

Υπάρχει backplate σε πολλές περιπτώσεις και λάπτοπ που συγκρατεί την ψύκτρα. από την κάτω μεριά κια γι'αυτό πρέπει να γίνει η αφαίρεση του system board από το σασσί.

 

Σε άλλες περιπτώσεις είναι τοποθετημένα κατά τε΄τοιο τρόπο που για 1-2 πόντους η ψύκτρα μπαίνει μέσα στο σασσί, οπότε κια πάλι θέλει αφαίρεση το system board.

 

Φυσικά υπάρχει και η μή εργοστασιακή λύση καμικάζι, που κάποιος μπορεί να τραβήξει ψύκτρες και να πιέσει εδώ κι εκεί και φυσικά θα πάρει το λάπτοπ παραμάσχαλα για τον κάδο μετά...

 

Από τη στιγμή που το service manual υποδεικνύει έτσι, δεν έχω λόγο να μή το ακολουθήσω πιστά ως τεχνικός.

Εξάλλου για Lenovo μιλάμε, όχι για Tuvlo-X το engineering και το documentation είναι κατά πολύ πιο προσεγμένα και δοκιμασμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι βλεπω ειναι ivy socket.. 

θα μπορουσε να παρει για παραδειγμα αυτον τον επεξεργαστη?
http://www.ebay.co.uk/itm/CPU-SR0T4-Intel-Core-i3-3110M-2-40GHz-3M-5-0GTS-SR0T4-OEM-Processor-/111143538761?pt=CPUs&hash=item19e0abd049

οντως αν ακολουθηθει το documentation για το πως γινεται η διαδικασια ισως να συμφερει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Φυσικά υπάρχει και η μή εργοστασιακή λύση καμικάζι, που κάποιος μπορεί να τραβήξει ψύκτρες και να πιέσει εδώ κι εκεί και φυσικά θα πάρει το λάπτοπ παραμάσχαλα για τον κάδο μετά...

 

 

 

:confused: - :devil: - :X - :fear:

 

 

 

 


απ'οτι βλεπω ειναι ivy socket.. 

θα μπορουσε να παρει για παραδειγμα αυτον τον επεξεργαστη?
http://www.ebay.co.uk/itm/CPU-SR0T4-Intel-Core-i3-3110M-2-40GHz-3M-5-0GTS-SR0T4-OEM-Processor-/111143538761?pt=CPUs&hash=item19e0abd049 οντως αν ακολουθηθει το documentation για το πως γινεται η διαδικασια ισως να συμφερει.

 

 

 

Motherboard Chipset: Intel HM70 (Panther Point)

Motherboard Model: LENOVO INVALID

 

Ακόμα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 100%, πρέπει να μάθουμε και το μοντέλο της μητρικής και μετά πάμε εδώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε πιασει ολα τα upgrade,αναβαθμιση μνημης, κλπ κλπ , αλλα δε μας εχετε πει αν λεει το λαπτοπ ετσι οπως ειναι.

 

pantote εισαι η σωτηρια μας, πες τα μας ολα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε πιασει ολα τα upgrade,αναβαθμιση μνημης, κλπ κλπ , αλλα δε μας εχετε πει αν λεει το λαπτοπ ετσι οπως ειναι.

 

pantote εισαι η σωτηρια μας, πες τα μας ολα. :)

Τι να σου πεί; Αν δουλεύει; Χαρήκαμε πολύ. Για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Το θέμα είναι αν θέλεις κάτι παραπάνω κλπ πως γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε φιλε.....εχω πειστει και μαλλον θα το παρω και εγω το λαπτοπακι.

 

2 αποριες ομως. 1) η μπαταρια ειναι 4 ή 6 κελιων? 

2) οταν λες οτι θερμενεται επηρεαζει αυτο την αποδοση των παιχνιδιων ή δεν ζεστενεται και τοσο πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε φιλε.....εχω πειστει και μαλλον θα το παρω και εγω το λαπτοπακι.

 

2 αποριες ομως. 1) η μπαταρια ειναι 4 ή 6 κελιων? 

2) οταν λες οτι θερμενεται επηρεαζει αυτο την αποδοση των παιχνιδιων ή δεν ζεστενεται και τοσο πολυ?

Μπαταρία 48Wh 4400mAh.  Τώρα με τη θερμοκρασία επειδή όλα είναι σχετικά... Την επόμενη φορά (αύριο μάλλον) θα το μετρήσω με τις υπέρυθρες... Αυτό δεν έπρεπε να μου ξεφύγει.

 

με το λολ κάνει τπτ ή μπα?

Έχω ήδη απαντήσει στην πρώτη σελίδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζετε πως μπορω να χρησιμοποιω αμεσα το κουμπια f1,f2,f3 κτλ χωρις να παταω το fn ? και οταν παταω το fn να δουλευουνε οι αλλες λειτουργιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...