Προς το περιεχόμενο

Στις 22 Νοεμβρίου το ντεμπούτο του Xbox One με ενισχυμένο CPU


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το ότι είναι μόνο καλωδιακή αφού το xbox one ΔΕΝ αντικαθιστά το cable box, ούτε καν παίρνει άλλο σήμα. Πάνω στο feed του NFL βάζει το δικό του UI. Και προσωπικά δεν βλέπω το όφελος του skype όταν βλέπεις μπάλα.

 

Επίσης ακριβώς στο ότι δεν έχει σημασία για την Ελλάδα το NFL ή γενικά αυτή η "υπηρεσία" του Xbox One θέλω να εστιάσω. Φυσικά σαν κλασσικό Ελληνικό φόρουμ που είμαστε μερικοί πάνε την συζήτηση στο η ομάδα σου και η ομάδα μου. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αυτό που βλέπω είναι την MS να κάνει πραγματικότητα το αστείο "by americans for americans" και εμείς είμαστε έτοιμοι να πούμε μπε. Ο τρόπος που δικαιολογούν την τιμή του one βασίζεται σε υπηρεσίες που δεν είναι για μας ! Επένδυση 400 εκατομμυρίων που είναι ασήμαντη για κάθε μη Αμερικάνο. 

 

Το άλλο αστείο είναι φυσικά πως πληρώνεις για κάμερα & μικρόφωνο για Skype, HDMI input, DVR λειτουργίες και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα από αυτά αν δεν έχει Gold συνδρομή.

 

Όσο για την αξία του kinect από μόνο του, συγνώμη αλλά ξεχνάμε πως υπάρχει ένα kinect ήδη στην αγορά που δεν έχει δείξει πολλά εδώ και χρόνια. Γιατί τόση τυφλή πίστη λοιπόν ? Ο ίδιος ο Carmack για το kinect 2.0 είπε πως είναι ένα ποντίκι χωρίς κουμπιά και με σημαντική καθυστέρηση. Μεγάλο επιπλέον κόστος σε κάθε πακέτο της "παιχνιδομηχανής", για multimedia εφαρμογές (με πολλά μικρά γράμματα) και κατά τα λοιπά, υποσχέσεις.

 

Αλλά ξέχασα θα παίζει το Forza, που για κάποιο λόγο δεν θα είναι καν ολοκληρωμένο όταν το αγοράσεις ! Και το killer instict, που επίσης δεν θα είναι ολοκληρωμένο. Και φυσικά όλα τα blockbuster είναι στο PC με το καλημέρα (CoD G, BF 4, watch dogs, titanfall).

 

500 ευρώ παρακαλώ.

500 ευρω ναι θα ειναι δυσκολο για καποιους να επιλεξουν μεταξυ iphone η g4 η xbox 

Ειπα για την καλωδιακη γιατι ειπες οτι για να δεις tv στην tv ενω στην Αμερικη βλεπεις tv μονο μεσω καλωδιακης και το πληρωνεις..

Τωρα το οφελος του skype συμφωνω και εγω δεν βλεπω κατι πανω σε αυτο Προφανως σου δειχνει οτι μπορεις να κανεις και αυτο..

Τωρα μπορει στο μελλον να υπαρξει και για την Ευρωπη παρομοιο συστημα οπως του NFL ποτε δεν ξερεις μην ακυρωνεις κατι αν πρωτα δεν το εχεις δει...

Επισης για το Kinect το αφηνω ασχολιαστο γιατι ειναι μια πολυ καλη τεχνολογια που εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ οπως επισης πιστευω οτι η sony θα αναγκασει τους καταναλωτες της να αγορασουν το eye για να εχουν την απολυτη εμπειρια μπορει να μην εχει μπει σε ανακοινωσεις για το συγκεκριμενο αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα το κανει στο μελλον..επισης ειναι πολυ νωρις για να κρινουμε και επισης ξαναλεω μπηκαμε στην διαδικασια του οπαδισμου για 2 κονσολες που μας κλασανε κανονικα στο πρωτο release...

Τωρα το τι game θα υπαρχει στο Pc ειναι γνωστο αλλα και το τι exclusives θα εχουν οι κονσολες οπως το forza δεν νομιζω να μην ειναι ολοκληρωμενο αν εννοεις οτι θα σου δωσουν ενα παιχνιδι το οποιο θα λειπουν βασικα πραγματα αυτο που θα ειπαν ειναι οτι το παιχνιδι θα αναβαθμιζεται συνεχεια με καινουργιο περιεχομενο αυτο πιστευω δεν ασχοληθηκα και πολυ με το forza 

Παμε τωρα απο μερια sony ακομα και αυτη την κονσολα την εφτιαξε για τα αμερικανικα δεδομενα και οχι για τα ελληνικα θα εχει πανω κατω τα ιδια με το xbox μονο που δεν θα εχει αυτην την αλληλεπιδραση κονσολας-Tv τα ιδια πανω κατω υποστηριζει οπως netflix κτλ κτλ..εδω (Ελλαδα)ζητημα αν θα εχει psn της προκοπης και αν ειναι γενικα στον κοσμο το psn  της προκοπης,γενικα παρολο που θα παρω και τις 2 κονσολες μαζι ειμαι σιγουρος οτι το ps4 θα με απογοητευσει γιατι ειναι πολυ συμπαγης και φοβαμαι οτι θα ανεβαζει θερμοκρασιες,επισης σιγουρα θα εχει τις ατελειες της sony και αν θες σου μιλαω και για την sony γενικως εχουν περασει πολλα προιοντα της απο τα χερια μου και παντα θα εχουν ατελειες..Το κλεινω εδω γιατι κατανταει βαρετο μια ανουσια συζητηση για κατι που δεν εχει κυκλοφορησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας καταναλωτής που την πάτησε την προηγούμενη φορά με ένα προϊόν, δεν θα είναι επιφυλακτικός την επόμενη; Νομίζω ότι είναι πολύ λογικό.

 

Αν είσαι επιφυλακτικός και σε ενδιαφέρει το προϊόν μπορείς να περιμένεις 1-2 μήνες ώστε να δεις reviews, fora κτλ. Το να λες από τώρα ότι σίγουρα θα κολλάει είναι αερολογίες και ατάκες οπαδισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι επιφυλακτικός και σε ενδιαφέρει το προϊόν μπορείς να περιμένεις 1-2 μήνες ώστε να δεις reviews, fora κτλ. Το να λες από τώρα ότι σίγουρα θα κολλάει είναι αερολογίες και ατάκες οπαδισμού.

 

Προσωπικά, μετά από όλα αυτά που τράβηξα με την προηγούμενη κονσόλα τους, δεν μπορώ να τους δώσω αυτό το περιθώριο. Συν ότι 1-2 μήνες δεν είναι αρκετός καιρός για ασφαλή συμπεράσματα, θα έπρεπε να περιμένει κανείς τουλάχιστον ένα χρόνο για να δει τι παίζει πραγματικά.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να είναι σίγουρος από τώρα για την ποιότητα της κονσόλας αλλά overclock τελευταία στιγμή ως "knee jerk reaction" στον ανταγωνισμό δεν είναι καθόλου καλό σημάδι κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ρε φιλε τωρα....

Απλα ειναι σε φαση να πιασει τους υπολοιπους σε Ολες τις κατηγοριες. Που να παμε πρωτα χμμ...

 

Π.χ Smartphones. Χαλια ποιοτητα κατασκευης, Παχυλες διαστασεις και ανυπαρκτες ενημερωσεις android ειναι η Παραδοση της Sony που μολις τωρα στη τελευταια γενια αλλαζει οπως και η LG. Να ΜΗ μιλησουμε για τις οθονες τους...

 

Αλλο, Π.χ Τηλεορασεις. Πλην κορυφαιων-Απλησιαστων, τυπου 4χιλιαρικα μοντελων, εφτασε να παιρνει τσαι απο ολες τις κατευθυνσεις. Οριακα παλι καπως τραβιεται γρηγορα στο 4κ μπας και το σωσει. Ενημερωτικα να ξερεις πως η Triluminos δεν ειναι νεα τεχνολογια ειναι νεο ονομα, και επισης η καλυτερη τηλεοραση Ανηκει στη Samsung και εχει OLED πανελ.

 

Αντε θα ειμαι καλος με τις κονσολες απο σεβασμο στο ΜΕΓΑ PS1(RESPECT). Σορρυ αλλα δε μπορει να μιλησει για ποιοτητα κατασκευης μια εταιρια οπου στο PS2 καθε εξαμηνο ηθελες και Laser ουτε η δημιουργος του PS3GRILL που ανεβαζε θερμοκρασιες και κολαγε ομοια με το 360. Απλα το ΧΒΟΧ αναβε και φωτακι ενω το Sony απλοςεμενε τεζα. Σιγουρα το ΧΒΟΧ ηταν ΠΙΟ ΕΥΠΑΘΕΣ αλλα ετσι και αλλιως και τα δυο στρωσανε στα νεωτερα Revisions.

Και απο τεχνικης αποψης παντα ηταν πισω τοσο στο PS2 οσο και στο PS3 το οποιο με εξαιρεση τον επεξεργαστη και το BD ειναι υποδειεστερο σε ολα εναντι του 360.

 

Θελω να καταληξω οτι απλως πιανει τον ανταγωνισμο. Εχουν περασει χρονια απο τη Sony με τα Walkman και τις Οθονες Trinitron!

Μακαρι να επανελθουν! 

 

P.S: Εχω και PS3 και 360 και προφανως θα αποκτησω τους διαδοχους, δεν ειμαι fanboy και αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

Επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι και με smartphones και με τηλεοράσεις κάνεις λάθος.

 

Smartphones: Για πολλά χρόνια η Sony στα smartphones βρισκόταν σε μια αδράνεια. Τα high end της μοντέλα βρίσκονταν ένα βήμα πίσω από τον ανταγωνισμό. Αυτό βέβαια έχει αλλάξει εδώ και καιρό, όπου κοιτάει στα μάτια τον ανταγωνισμό. Όσο για την ποιότητα κατασκευής ελπίζω να κάνεις πλάκα. Η Sony και η HTC έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχέση με Samsung και άλλες κινέζικες.

 

Τηελοράσεις: Εδώ και χρόνια η Samsung είναι πρώτη σε πωλήσεις, η LG δεύτερη, αφήνοντας τη Sony στην τρίτη θέση. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Από άποψη ποιότητας εικόνας η Sony έχει την πιο καλή εικόνα στην αγορά των τηλεοράσεων έχοντας φυσικά και σωστά χρώματα. Η Samsung από την άλλη έχει υπερκορεσμένα και ζωηρά χρώματα. Και αυτό δεν είναι θέμα ρυθμίσεων, αλλά επεξεργαστή εικόνας. Εκεί που έχει τα πρωτεία η Samsung είναι στις smart δυνατότητες.

 

Κονσόλες: Για το ps2 δεν ξέρω τι προβλήματα είχε με το laser γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Για ps3 και 360 όμως, αν και τα δύο έχουν εμφανίσει ελλαττώματα οι πρώτες παρτίδες, δεν γίνεται να συγκρίνουμε το rrod με το ylod. Το rrod είχε ποσοστό εμφάνισης πάνω από 50%!

 

 

Συγγνώμη για το offtopic, αλλά καλό είναι να λέγονται τα πράγματα όπως έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι και με smartphones και με τηλεοράσεις κάνεις λάθος.

 

Smartphones: Για πολλά χρόνια η Sony στα smartphones βρισκόταν σε μια αδράνεια. Τα high end της μοντέλα βρίσκονταν ένα βήμα πίσω από τον ανταγωνισμό. Αυτό βέβαια έχει αλλάξει εδώ και καιρό, όπου κοιτάει στα μάτια τον ανταγωνισμό. Όσο για την ποιότητα κατασκευής ελπίζω να κάνεις πλάκα. Η Sony και η HTC έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχέση με Samsung και άλλες κινέζικες.

 

Τηελοράσεις: Εδώ και χρόνια η Samsung είναι πρώτη σε πωλήσεις, η LG δεύτερη, αφήνοντας τη Sony στην τρίτη θέση. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Από άποψη ποιότητας εικόνας η Sony έχει την πιο καλή εικόνα στην αγορά των τηλεοράσεων έχοντας φυσικά και σωστά χρώματα. Η Samsung από την άλλη έχει υπερκορεσμένα και ζωηρά χρώματα. Και αυτό δεν είναι θέμα ρυθμίσεων, αλλά επεξεργαστή εικόνας. Εκεί που έχει τα πρωτεία η Samsung είναι στις smart δυνατότητες.

 

Κονσόλες: Για το ps2 δεν ξέρω τι προβλήματα είχε με το laser γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Για ps3 και 360 όμως, αν και τα δύο έχουν εμφανίσει ελλαττώματα οι πρώτες παρτίδες, δεν γίνεται να συγκρίνουμε το rrod με το ylod. Το rrod είχε ποσοστό εμφάνισης πάνω από 50%!

 

 

Συγγνώμη για το offtopic, αλλά καλό είναι να λέγονται τα πράγματα όπως έχουν.

 

Δεν υπαρχει προβλημα.

Παρολαυτα δε μου φαινεται οτι κανω και τοσο λαθος.

 

Οπως ειπες και μονος σου η Sony "Εχει" πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης στα smartphones. Εγω μιλησα για το οχι πολυ μακρυνο παρελθον της. Αυτο ειναι και το μηνυμα. Οτι τωρα πλεον εχει αρχισει να ειναι ανταγωνιστικη. Για  κατι τυπου Xperia s με πλαστικα χειριστου ειδους ή Arc S που ραγιζε στη μπροστινη καμερα απο τη πρωτη βδομαδα!

 

Οσο για τις TV η Samsung οντως εχει υπερκορεσμενα χρωματα, καθως επιση και "Ψυχρά". Ομως στους περισσοτερους κρισιμους τομεις της εικονας εχει το πανω χερι οπως π.χ. Αντιθεση, Διαχειριση Φωτεινοτητας, Οξυτητα κ.τ.λ. Ειδικα οπως ειπα στα μοντελα 500-1500Ευρω.

 

Στις κονσολες προφανως οπως ειπα συμφωνω, αλλα οχι οτι το PS3 ειναι Αθωο! 

 

Παιδια παιζει ρολο και το μεγεθος της κονσολας! 

Μια απο τις αιτιες της υποτιθεμενης καλυτερης αξιοπιστιας του PS3 ειναι οτι απλως ειχε πολυ μεγαλυτερο χωρο για τα εσωτερικα του απο οτι το 360!

Ενα Πλεονεκτημα που τωρα βλεπω να εχει το ONE εναντι του PS4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια απο τις αιτιες της υποτιθεμενης καλυτερης αξιοπιστιας του PS3 ειναι οτι απλως ειχε πολυ μεγαλυτερο χωρο για τα εσωτερικα του απο οτι το 360!

Ενα Πλεονεκτημα που τωρα βλεπω να εχει το ONE εναντι του PS4...

ακόμα και αν είναι έτσι ήταν στο χέρι τους να μελετήσουν τη ψύξη του μηχανήματος ώστε αυτό να είναι αξιόπιστο 

 

το πρώτο xbox ήταν σκυλί και τέρας αξιοπιστίας, κόστιζε όμως πολύ στη ms και από όσο ξέρω δεν είχε κέρδος από αυτό

 

στο 360 το γ@μησε και ψόφησε το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου τυχαίο μάλλον, και μάλιστα δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει μια κονσόλα ντε και καλά να είναι μικρούλα 

 

αν είναι να δουλεύει κρύα, πράγμα βασικό για μηχάνημα gaming που δουλεύει υπερωρίες,  ας πιάνει και λίγο παραπάνω χώρο δεν έγινε και κάτι 

 

αυτό το να τα στριμώχνουν όλα μαζι με μικρές ψύκτρες και δύο ανεμιστηράκια που γυρίζουν στο θεό και σου παίρνουν τα αυτιά δε το καταλαβαίνω σα λογική. 

για να πιάνει λίγο χώρο στο έπιπλο με τη γιγάντια τηλεόραση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε κι εγώ έχω ένα wii mini που έχει ίδιο hw (κλοκαρισμένο) σε ακόμα πιο μικρές διαστάσεις, το θέμα είναι ότι αυτό δε ψήνεται

 

αν βλέπεις ότι έχεις θέματα, πάρε τα μέτρα σου

 

τελοσπάντων, ας ελπίσουμε ότι δε θα έχουμε πάλι τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να απεκτησαν εμπειρια απο τα διαφορα Slim - mini - string και το κακο συναπαντημα.....

 

Αν και...

Θα ειμαι πολυ κακος αν πω οτι ο Amd επεξεργαστης δε με προδιαθετει  θετικα για τις θερμοκρασιες..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου τυχαίο μάλλον, και μάλιστα δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει μια κονσόλα ντε και καλά να είναι μικρούλα 

 

αν είναι να δουλεύει κρύα, πράγμα βασικό για μηχάνημα gaming που δουλεύει υπερωρίες,  ας πιάνει και λίγο παραπάνω χώρο δεν έγινε και κάτι 

 

αυτό το να τα στριμώχνουν όλα μαζι με μικρές ψύκτρες και δύο ανεμιστηράκια που γυρίζουν στο θεό και σου παίρνουν τα αυτιά δε το καταλαβαίνω σα λογική. 

για να πιάνει λίγο χώρο στο έπιπλο με τη γιγάντια τηλεόραση; 

Πεζει και ιδιαιτερο ρολο που εχει ο καθενας την κονσολα αν ο αλλος βαζει οτι βρει πανω στην κονσολα η την εχει μεσα σε κανα ντουλαπι η σε κανα ραφι οπου δεν αεριζετε απο πουθενα μετα πολυ λογικο ειναι να καει..Πιστευω λογο μεγεθους το xbox σε θεμα θερμοκρασιας θα τα παει καλυτερα γιατι πρωτον ειναι μεγαλυτερο και αναπνεει το μηχανημα και εχει πολλα ανοιγματα σε σχεση με το ps4 που ειναι μικροτερο και απο οσες φωτο και να ειδα δεν βλεπω πουθενα να εχει ανοιγμα..Εκτος και αν δεν δουλευει με ανεμιστηρες και εχει καμια αλλη πατεντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και...

Θα ειμαι πολυ κακος αν πω οτι ο Amd επεξεργαστης δε με προδιαθετει  θετικα για τις θερμοκρασιες..?

 

Αν και δεν υπάρχει κάτι ακριβώς ίδιο εκεί έξω ,δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...