Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς το anti-phishing υποστηρίζεται από το ένα (και μοναδικό) toolbar που εμφανίζεται στον browser.

To Norton Toolbar υποστηρίζει μόνο τους Internet Explorer, Chrome & Firefox, κανέναν άλλον browser!

Mε τον ΙΕ δεν έχει πρόβλημα, κι ούτε με τους άλλους δύο είχε. Με τη 2014 έκδοση όμως δημιουργεί θέματα τόσο στον chrome, όσο και στον firefox!

 

Από τη κύρια προστασία δεν έχω κανένα παράπονο (χρησιμοποιώ Norton εδώ και χρόνια).

Δε μ'έχει κρεμάσει ΠΟΤΕ, δεν είχα ουδέποτε πρόβλημα ούτε με ιό, ούτε με malmware, ακόμη κι αν έμπαινα "απρόσεχτα" σε παράξενες σελίδες. Η ανταπόκριση του σε απειλές είναι απίστευτη, χωρίς να μου επιβραδύνει το σύστημα.

 

Το θέμα όμως (πλέον) είναι, ότι ώσπου να διορθωθεί το πρόβλημα του toolbar, έχω 2 επιλογές:

1. Αφήνω το Toolbar ενεργοποιημένο, κι αντιμετωπίζω συνεχώς crashes

ή

2. Το απεργοποιώ και χάνω το Anti-Phishing!  :-( 

 

Κάθε εβδομάδα το ενεργοποιώ για λίγο, για να δω αν το διορθώσανε, αλλά δε βλέπω να γίνεται κάτι...

Κι εγώ το συμπαθώ το Norton, κάποτε περισσότερο βέβαια, γιατί θεωρώ πως δεν εξελίχθηκε όπως έπρεπε. Προτιμώ πλέον το eset, θα ήθελα το norton να δυναμώσει το detection rate, παρότι γνωρίζω πως το sonar είναι δυνατό ακόμα.

 

Κοίτα, έχουν πολύ υποστήριξη. Εγώ λέω δοκίμασε σε έναν browser με καθαρό profile, και αν πάλι συνεχίζει να κρασάρει επικοινώνησε με το ελληνικό τμήμα υποστήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ το συμπαθώ το Norton, κάποτε περισσότερο βέβαια, γιατί θεωρώ πως δεν εξελίχθηκε όπως έπρεπε. Προτιμώ πλέον το eset, θα ήθελα το norton να δυναμώσει το detection rate, παρότι γνωρίζω πως το sonar είναι δυνατό ακόμα.

 

Κοίτα, έχουν πολύ υποστήριξη. Εγώ λέω δοκίμασε σε έναν browser με καθαρό profile, και αν πάλι συνεχίζει να κρασάρει επικοινώνησε με το ελληνικό τμήμα υποστήριξης.

Yπάρχει πρόβλημα. Έκανα topic στο official norton community και προσπάθησαν να με πείσουν ότι έφταιγε ο chrome (της κοντής της...ο chrome της έφταιγε χαχαχαχαχαχαχαχαχα), αλλά όταν τους είπα ότι τα ίδια μου κάνει και στον firefox, όπως επίσης πως μ'ένα απλό google search "Norton safeweb crashes chrome" ή "crashes firefox" τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους, μάντεψε... δε ξαναπάντησαν στο συγκεκριμένο topic! ;-)

 

Αν δε το διορθώσουν ώσπου να λήξει η άδεια μου, μετά από χρόνια θ'αλλάξω σε Kaspersky!

238 μέρες είναι υπεραρκετές για να δουν τι συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που λέμε για Norton, στο Norton ήμουν σταθερός και πιστεύω το 2012 ήταν η κορυφαία έκδοση. Η 2013, εκτός του οτι 1 ολόκληρο χρόνο πάλευαν και δεν μπορούσαν να διορθώσουν τα προβλήματα που είχε με τα Windows 8 (πχ. πατούσες επανεκκίνηση και δεν έκανε), είχε και το ηλίθιο κόλλημα μια στο τόσο να μην μπορείς να μπεις σε ρυθμίσεις, ιστορικό, καραντίνα αλλά και δεν σου εμφάνιζε οποιοδήποτε ενημερωτικό μήνυμα αν πχ κατέβαζες ένα αρχείο και το τσέκαρε. Αφήστε και τα κολλήματα με το toolbar στους browsers. Περίμενα, περίμενα, βγήκε η 2014 και το ίδιο χάλι. Το παράτησα και πλέον με avast έχω το κεφάλι μου ήσυχο ούτε παράξενα κολλήματα ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αβλεπί Νορτον.Δε θυμάμαι κ γω πόσα χρόνια είμαι με Νορτον.Επίσης τον θεωρώ απίστευτα ελαφρύ κ διακριτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερεσαι στο nod, κοιτα προσωπικα δεν εχω δει τιποτα περιεργο απο θεμα ιων. Απλα προληπτικα μιιιιιιια στο τοσο θα κανω ενα scan με καποιο antispyware. Οι free εκδοσεις των antispyware δεν ειναι real time protection οποτε δεν επηρεαζει το antivirus που εχεις. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με το nod :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερεσαι στο nod, κοιτα προσωπικα δεν εχω δει τιποτα περιεργο απο θεμα ιων. Απλα προληπτικα μιιιιιιια στο τοσο θα κανω ενα scan με καποιο antispyware. Οι free εκδοσεις των antispyware δεν ειναι real time protection οποτε δεν επηρεαζει το antivirus που εχεις. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με το nod :)

Nαι, στο nod αναφερομαι, επειδη το δοκιμαζω αυτο το διαστημα, φαινετε πολυ ελαφρυ, σε σχεση με το emsisoft, που ειχα δοκιμασει παλαιοτερα, (το οποιο ομως δεν χρειαζετε να εχεις ουτε antispyware, ουτε antimalware), καλυπτει και τα 2 ταυτοχρονα.

Παντως συμφωνα με τον οργανισμο Link.png Site: AV , ειναι και τα 2 απο τα κορυφαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ flik

Το Kaspersky πως λειτουργεί? Θέλω να πω... επιβραδύνει το σύστημα?
Δε διαβάζω και πολύ θετικά reviews ό,τι αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα.
Οι 7 στους 10 γράφουν ότι είναι βαρύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γενικά είχε μια παράδοση οτι ήταν βαρύ. Βέβαια απο τις επι πληρωμή σουίτες, δεν θα έλεγα οτι είναι η πιο βαριά.

Αν έχεις μια καλή cpu, και κάνεις ένα full scan ώστε να γράψει σε cache τα υπάρχοντα αρχεία, δεν χρησιμοποιεί πολύ τον δίσκο, και έτσι το σύστημα γενικά είναι αποκρίσιμο σε ικανοποιητικό βαθμό. RAM τρώει κανονικά, αλλά γενικά η ram είναι πλέον άσχετος δείκτης επιβάρυνσης.

Έχει σχετικά μεγάλο boot time, μέχρι και πέρυσι τουλάχιστον.

 

Εξαρτάται δηλαδή απο το σύστημα σου, αν εσύ έχεις πολύ γρήγορο δίσκο και αργό cpu, ενώ εγώ το αντίστροφο, θα έχουμε πολύ διαφορετικές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flik

Και απο εμενα κατι. Οταν κατεβαζω απο την CNET καποιο προγραμμα, (στην αρχη σου κατεβαζει το λογοτυπο), αμεσως το eset, μου το πιανει ως απειλη. Το cnet installer, αυτο μου πιανει ως απειλη. Ειναι δυνατον?

Πρεπει να το απενεργοποιησω, να το περασω στις εξαιρεσεις, για να συνεχισω.

Παρε και ενα screenshots, για του λογου το αληθες.

Ετσι οπως παμε μ΄ αυτα τα antivirus, σε λιγο δεν θα μπορουμε να μπουμε, ουτε στο...insomnia.

Bεβαια μου κανει και αλλες μ@κ@κιες, αλλα θα στα πω αλλη φορα.

post-243715-0-76609600-1384361779_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποίησε τον εντοπισμό "Πιθανών ανεπιθύμητων εφαρμογών" = PUA.

Μέσα απο τα advanced settings του eset. Δες εδώ.

Δεν είσαι ο μόνος, γενικά το eset έχει γίνει πάρα πολύ ευαίσθητο με τους downloaders, αλλά κατα τη γνώμη μου καλά κάνουν. θα μου πεις και του cnet; Εντάξει εκεί μπορούσαν να βάλουν αυτοί exception.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk. H λογικη που λειτουργει το συγκεκριμενο λογισμικο ειναι λαθος, με την εννοια, οτι κανει μια σαρωση και αν δει οτι η εφαρμογη ειναι καθαρη, επιτρεπει την εκτελεση της και οχι μπλοκαρουμε οτι κατεβαινει. (βεβαια υπαρχουν καποια site, τυπου toggle, τα οποια εχουνε υποπτο παρελθον, εκει το καταλαβαινω).

Επισης και το daemon tools lite, μου το πιανει ως απειλη, (πιθανως γιαti προβαλλει διαφημισεις, κατα την λειτουργια του_?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν ήρθε το daemon tools μαζί με διαφημίσεις, που νομίζω μπορείς να το αποεπιλέξεις κατα την εγκατάσταση, το βρίσκει ως adware.

Αλλά εκεί δεν μπορείς να βάλεις exclusion;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...