Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία-καλωδίωση από τον διανεμητή έως το router.


lostrelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εδώ και 2 μήνες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την adsl σύνδεσή μου. To θέμα έχει ως εξής: η σύνδεση "πέφτει" πολύ συχνά, για μικρά η μεγαλύτερα διαστήματα. Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι πως όταν γίνεται αυτό το λαμπάκι του dsl παραμένει ανοικτό, όπως κ όλα τα υπόλοιπα λαμπάκια σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Από τον  ISP μου λένε ότι δεν βλέπουν αποσυνδέσεις! Αλλάξαμε και κάμποσες ρυθμίσεις στο router αλλά τίποτα. Καταλήγω στο ότι φταίει το extra τηλεφωνικό καλώδιο που υπάρχει μεταξύ πρίζας και pc (περίπου 15 μ.).

 

Επειδή το σπίτι είναι παλιό και η ταχύτητα αρκετά χαμηλή (5,5 ΜΒits Down) σκέφτομαι να φέρω εξωτερικά καλώδιο UTP cat 5 , από τον κεντρικό διανεμητή του κτιρίου στο router. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

  • Το καλώδιο που θα φτάσει στο σπίτι θα πρέπει με κάποιον τρόπο να συνδεθεί με το router. Αν τα λέω σωστά θα χρειαστώ μια πρίζα rj 45? Αν ναι τότε η συγκεκριμένη πρίζα λειτουργεί σαν αντάπτορας, από την μία παίρνει το UTP καλώδιο και δίνει έξοδο απλό τηλεφωνικό? το οποίο θα συνδεθεί πάνω στο router? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι αντάπτορας, απλή μπρίζα είναι, από τα ζεύγη του UTP εξάλλου, μόνο το ένα θα χρησιμοποιήσεις.Μπορείς να βάλεις UTP Cat6 για να πεις πως έφτιαξες κάτι "μια για πάντα" και να το φέρεις σε επιτοίχια RJ11. Από αυτό το μπριζάκι θα δώσεις σε splitter και από το splitter στο router σου. 

Επεξ/σία από ydrargyros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει να δημιουργούν βραχυκύκλωμα οι μπαταρίες της 2ης συσκευής τηλεφώνου... Τις αφαίρεσα και γλίτωσα! Ερεύνησε και ένα τέτοιο ενδεχόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες να το φτιάξεις μια και καλή κανε το έχεις. από τον διανεμητή τις πολυκατοικίας πάρε ένα καλώδιο  utp cat 6 μέχρι το διαμέρισμα σου. χρησιμοποίησε ένα ζεύγος ας πουμε πορτοκαλι/απρό πορτοκαλι τερμάτισε ένα κλιψακι τηλεφώνου rj11.Μετά βάλε το φίλτρο dsl και από εκεί σύνδεσε το router σου και τα τηλεφωνα σου και τελείωσες!

Eάν θες παραπάνω από 1 τηλεφωνα γίνετε και αλλιώς. Δηλαδή στον διανεμητή βάζεις απευθείας το φίλτρο και φεύγουν 2 καλώδια τηλεφώνου ένα στο router και το δεύτερο  τελέφωνο που πάνω εκεί σύνδεσε όσα τηλεφωνα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αντάπτορας, απλή μπρίζα είναι, από τα ζεύγη του UTP εξάλλου, μόνο το ένα θα χρησιμοποιήσεις.Μπορείς να βάλεις UTP Cat6 για να πεις πως έφτιαξες κάτι "μια για πάντα" και να το φέρεις σε επιτοίχια RJ45. Από αυτό το μπριζάκι θα δώσεις σε splitter και από το splitter στο router σου. 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Για να καταλάβω, από το UTP θα πρέπει να συνδέσω το 1 από τα 4 ζεύγη στην πρίζα,μετά το καλώδιo που θα φεύγει από την πρίζα και θα πηγαίνει στο spitter θα είναι απλό τηλεφωνικό? 

 

Εάν θες να το φτιάξεις μια και καλή κανε το έχεις. από τον διανεμητή τις πολυκατοικίας πάρε ένα καλώδιο  utp cat 6 μέχρι το διαμέρισμα σου. χρησιμοποίησε ένα ζεύγος ας πουμε πορτοκαλι/απρό πορτοκαλι τερμάτισε ένα κλιψακι τηλεφώνου rj11.Μετά βάλε το φίλτρο dsl και από εκεί σύνδεσε το router σου και τα τηλεφωνα σου και τελείωσες!

Eάν θες παραπάνω από 1 τηλεφωνα γίνετε και αλλιώς. Δηλαδή στον διανεμητή βάζεις απευθείας το φίλτρο και φεύγουν 2 καλώδια τηλεφώνου ένα στο router και το δεύτερο  τελέφωνο που πάνω εκεί σύνδεσε όσα τηλεφωνα θες.

Φίλε για ποιο λόγο  cat 6 ?

 

Για να καταλάβω δεν υπάρχει διαφορά από rj 45 με rj 11 ?  

 

Δεν είμαι κ πολύ σχετικός. Σε ευχαριστώ.

 

Μου έχει τύχει να δημιουργούν βραχυκύκλωμα οι μπαταρίες της 2ης συσκευής τηλεφώνου... Τις αφαίρεσα και γλίτωσα! Ερεύνησε και ένα τέτοιο ενδεχόμενο...

Μακάρι να ήταν κατι τέτοιο! Το έχω δοκιμάσει κ χωρίς συνδεδεμένο τηλεφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, το διόρθωσα κιόλας... να πούμε τα εξής:

RJ11 - Τηλεφωνικό μπριζάκι (παίρνει jacks τηλεφωνικά)

RJ45 - Μπριζάκι δικτύωσης (παίρνει καλώδια δικτύου)

 

UTP
-Cat5: Απλό καλώδιο δικτύου (φτηνό αλλά αξιόπιστο)

-Cat6: Ενισχυμένο καλώδιο δικτύου (λίγο ακριβότερο, αλλά δεν τσακίζει και δεν φθείρεται όσο εύκολα το Cat5. Είναι κυρίως για οριζόντιες και κάθετες δομημένες καλωδιώσεις κτιρίων, επειδή ακριβώς δεν χαλάει)

 

Αυτό που θές να κάνεις είναι:

1) Κατανεμητής προς επιτοίχια μπρίζα RJ11 με καλώδιο Cat6 (από τα 4 ζεύγη χρησιμοποιείς τα 2 μόνο, άρα μετατρέπεις το Cat6 σε τηλεφωνικό, ενισχυμένης όμως πιστότητας)

2) RJ11 με splitter με τηλεφωνικό καλώδιο (απλό)

3) Από το splitter (έξοδος ADSL) στο router σου με Cat5 απλό δικτύου 

4) Από το splitter (έξοδος TEL) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω utp cat 6  γιατί έχεις πολλές επιλογές πες ότι σε 2 χρονια θες και δεύτερο  τηλέφωνο στο σπίτι έχεις τα ζεύγη κατάλαβες? συν ότι έχει μια τυπική θωράκιση εάν και utp και θα είσαι σίγουρος ότι το σήμα σου μεταφέρεται σωστά.

Sorry, το διόρθωσα κιόλας... να πούμε τα εξής:

RJ11 - Τηλεφωνικό μπριζάκι (παίρνει jacks τηλεφωνικά)

RJ45 - Μπριζάκι δικτύωσης (παίρνει καλώδια δικτύου)

 

UTP
-Cat5: Απλό καλώδιο δικτύου (φτηνό αλλά αξιόπιστο)

-Cat6: Ενισχυμένο καλώδιο δικτύου (λίγο ακριβότερο, αλλά δεν τσακίζει και δεν φθείρεται όσο εύκολα το Cat5. Είναι κυρίως για οριζόντιες και κάθετες δομημένες καλωδιώσεις κτιρίων, επειδή ακριβώς δεν χαλάει)

 

Αυτό που θές να κάνεις είναι:

1) Κατανεμητής προς επιτοίχια μπρίζα RJ11 με καλώδιο Cat6 (από τα 4 ζεύγη χρησιμοποιείς τα 2 μόνο, άρα μετατρέπεις το Cat6 σε τηλεφωνικό, ενισχυμένης όμως πιστότητας)

2) RJ11 με splitter με τηλεφωνικό καλώδιο (απλό)

3) Από το splitter (έξοδος ADSL) στο router σου με Cat5 απλό δικτύου 

4) Από το splitter (έξοδος TEL) 

 

Οποτε η παίρνεις utp cat6   και το πας στο σπίτι απο τον διανεμητη χρησιμοποιώντας μονο 1 ζευγάρι όπως στο παράδειγμα που σου έδωσα. Η βάζεις το φίλτρο  από τον διανεμητή και σηκώνεις πάλι με utp cat6  2 όμως ζευγαρια ένα ζευγάρι με dsl σήμα στο router και ένα τηλεφώνου από εκεί βάλε όσα τηλεφωνα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, το διόρθωσα κιόλας... να πούμε τα εξής:

RJ11 - Τηλεφωνικό μπριζάκι (παίρνει jacks τηλεφωνικά)

RJ45 - Μπριζάκι δικτύωσης (παίρνει καλώδια δικτύου)

 

UTP

-Cat5: Απλό καλώδιο δικτύου (φτηνό αλλά αξιόπιστο)

-Cat6: Ενισχυμένο καλώδιο δικτύου (λίγο ακριβότερο, αλλά δεν τσακίζει και δεν φθείρεται όσο εύκολα το Cat5. Είναι κυρίως για οριζόντιες και κάθετες δομημένες καλωδιώσεις κτιρίων, επειδή ακριβώς δεν χαλάει)

 

Αυτό που θές να κάνεις είναι:

1) Κατανεμητής προς επιτοίχια μπρίζα RJ11 με καλώδιο Cat6 (από τα 4 ζεύγη χρησιμοποιείς τα 2 μόνο, άρα μετατρέπεις το Cat6 σε τηλεφωνικό, ενισχυμένης όμως πιστότητας)

2) RJ11 με splitter με τηλεφωνικό καλώδιο (απλό)

3) Από το splitter (έξοδος ADSL) στο router σου με Cat5 απλό δικτύου 

4) Από το splitter (έξοδος TEL) 

Χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Με κατατόπισες πλήρως!

 

Σου προτείνω utp cat 6  γιατί έχεις πολλές επιλογές πες ότι σε 2 χρονια θες και δεύτερο  τηλέφωνο στο σπίτι έχεις τα ζεύγη κατάλαβες? συν ότι έχει μια τυπική θωράκιση εάν και utp και θα είσαι σίγουρος ότι το σήμα σου μεταφέρεται σωστά.

Οποτε η παίρνεις utp cat6   και το πας στο σπίτι απο τον διανεμητη χρησιμοποιώντας μονο 1 ζευγάρι όπως στο παράδειγμα που σου έδωσα. Η βάζεις το φίλτρο  από τον διανεμητή και σηκώνεις πάλι με utp cat6  2 όμως ζευγαρια ένα ζευγάρι με dsl σήμα στο router και ένα τηλεφώνου από εκεί βάλε όσα τηλεφωνα θες.

Να 'σαι καλά φίλε!

1 ζευγάρι νομίζω και εγώ ότι χρειαζεται. Ο ydrargyros μάλλον μπερδεύτηκε .

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει να δημιουργούν βραχυκύκλωμα οι μπαταρίες της 2ης συσκευής τηλεφώνου... Τις αφαίρεσα και γλίτωσα! Ερεύνησε και ένα τέτοιο ενδεχόμενο...

τα σταθερα γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο πανω στις τηλεφωνικες γραμμες.

επισης ο τοπικ σταρτερ αμα εχει συναγερμο πρεπε να βαλει φιλτρο και εκει.

επισης αν δεν πεφτει το dsl αλλα μονο το ιντερνετ μπορει να μην φταιει η καλωδιωση αλλα να φταει το ρουτερ .οποτε εκει η δοκιμαζεις με αλλο ρουτερ η κοιτας για firmware update για το ρουτερ η σιγουρευεσαι οτι εισα σε pppoe/llc και οχι σε pppoa/vcmux>επισης καλο θα ειναι να κλεισεις και το Upnp. εχω δει ρουτερ να κανει αυτην την συμπεριφορα οταν μπουκωνε με τορρεντς η οταν μπουκωνε το wireless οποτε αν εχεις τορρεντ client μειωσε τα Max connections.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Για να καταλάβω, από το UTP θα πρέπει να συνδέσω το 1 από τα 4 ζεύγη στην πρίζα,μετά το καλώδιo που θα φεύγει από την πρίζα και θα πηγαίνει στο spitter θα είναι απλό τηλεφωνικό? 

 

Φίλε για ποιο λόγο  cat 6 ?

 

Για να καταλάβω δεν υπάρχει διαφορά από rj 45 με rj 11 ?  

 

Δεν είμαι κ πολύ σχετικός. Σε ευχαριστώ.

 

Μακάρι να ήταν κατι τέτοιο! Το έχω δοκιμάσει κ χωρίς συνδεδεμένο τηλεφωνο.

για μενα αντι για cat6 ριξε cat5e αλλα ftp για να εχει το shielding απεξω ωστε και να περναει κοντα απορευματα να ειναι καλυτερα.εκτος αν θες να  πας σε cat6 ftp.

απλα το cat6 ισως δεν μπορεις να το τερματισες σε κλιπακ και να θελει τερματισμο σε πριζακι .μικρο το κακο.ακομα και εξωτερικο αυτοκολλητο πριζακι μπορεις να παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά καλησπερα έχω ένα παρόμοιο θέμα... έχω το cat6 καλώδιο και έρχεται από το κεντρικό κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι ένα καλώδιο σε έναν χώρο που το έχω ως κέντρο, εκεί καταλήγουν όλα τα καλώδια από τις πρίζες του σπιτιού, επίσης ο ηλεκτρολόγος που Σύνδεσε τις πρίζες δεν ήξερε λέει από δίκτυα και έχει συνδέσει το άσπρο/πορτοκαλί και το πορτοκαλί σε όλες τις πρίζες του σπιτιού με αποτέλεσμα να έχει παντού τηλεφωνική γραμμή, επειδή πιάνουν λίγο τα χέρια μου και με αφορμή την vdsl που ήρθε πρόσφατα σε εμένα ψαχτικα και έχω ξεχωρίσει κάποια πράγματα, Τώρα θέλω να φτιάξω το δίκτυο στο σπίτι και ρωτάω στο κουτί έξω από το σπίτι αλλάζω την συνδεσμολογία η το αφήνω ως έχει και βάζω ένα patch panel για να διαχώρισω τις τηλεφωνικές γραμμές και εκεί που θέλω ίντερνετ βάζω splitter και Ethernet στο μόντεμ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσεις το ίδιο ζεύγος που έχει συνδέσει ο ηλεκτρολόγος.

Σου κάνει μια οριολωρίδα ή ένα τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων. Το ζεύγος απ' έξω θα καταλήγει στο splitter και σε αυτό θα συνδέεται η οριολωρίδα ή το τηλεφωνικό ταφ.

Αν έχεις ήδη το patch panel θα είναι ακόμη ευκολότερη η σύνδεση όλων.

 

index.php?app=core&module=attach&section

 

Μόνο φρόντισε το καλώδιο που συνδέει την οριολωρίδα με το modem/router, να είναι και αυτό UTP. Θα σου χρειαστεί σε περίπτωση που στο μέλλον η τηλεφωνία γίνει VoIP και το modem/router δεν είναι κοντά στον χώρο συγκέντρωσης όλων των καλωδίων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να μην τα μπερδεψω.. Η σκέψη μου ηταν ένα τηλεφωνικό patch panel να βάλω στο καλώδιο το κεντρικό ένα βύσμα rj11 και να το κουμπωσω πάνω στο splitter, και από το splitter το ένα βύσμα να πάει στο patch panel και Πανω στο patch panel όποια γραμμή θέλω να δώσω τηλέφωνο. Μετά από το splitter άλλο ένα καλώδιο για το μόντεμ και Πανω στο μόντεμ ένα rj45 να πάει σε switcher και στο switcher πάνω να ακουμπήσω όπου θέλω να έχω δίκτυο... σκέφτομαι λάθος?? Ευχαριστώ που απαντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To patch panel δεν δουλεύει σαν το switch ή το τηλεφωνικό ταφ, ώστε να του δώσουμε σε μία θύρα κάποιο σήμα και να το πάρουμε από τις άλλες. Κάθε θύρα του patch panel, συνδέεται στην πίσω πλευρά με ένα και μοναδικό καλώδιο που φεύγει προς την πρίζα.

 

Δεν γνωρίζω τι ιδέα έχεις για το patch panel, αλλά η δουλειά του είναι μία και μοναδική. Κάθε θύρα του συνδέεται με μία και μοναδική πρίζα, στην οποία μπορούμε να μεταφέρουμε κάποιο τηλεφωνικό ή δικτυακό σήμα.

Μπορούμε να κάνουμε τις ενώσεις και χωρίς αυτό, απλά βολεύει στην ευταξία αντί της μακαρονάδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα χρειάζομαι ένα τηλεφωνικό ταφ ή 2 τηλεφωνικά ταφ στην περίπτωση μου γιατί έχω αρκετές πρίζες τηλεφωνικές, άρα λοιπόν θα συνδέσω το κεντρικό καλώδιο στο splitter και από το splitter στο ταφ για να πάρω τηλεφωνικό σήμα και μετά απο το splitter πάλι για να δώσω internet στο μόντεμ και για το δίκτυο θα πάρω ένα rj45 θα το κουμπωσω στο μόντεμ και στο switch και όλες τις πρίζες δικτύου που έχω πάνω στο switch... πες μου ότι ειμαι σωστός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...