Προς το περιεχόμενο

Steam Family Sharing - Διαμοιρασμός συλλογής παιχνιδιών


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry παιδες αλλα νομιζω οτι το θεμα θελει το δικο του topic...

Συντομα καποιος θα μπορει να δανειζεται ΟΛΗ την βιβλιοθηκη καποιου άλλου, αρκει αυτος ο δευτερος καποιος να μην παιζει καθολου για αυτο το διαστημα.

Και ερωτω...

Δηλαδη αυτο σημαινει οτι καποιος θα μπορει και να δανειζει την βιβλιοθηκη του με τον μηνα, με καποιο αντιτιμο?
δηλαδη ενοικιαση βιβλιοθηκης?

αν δεν ειχαμε το θεμα cheating απο τον δανειζόμενο και φοβο ban του account , αυτο θα ηταν εκπληκτικο....

Πως το βλέπετε?

---

Σελίδα του Steam για το Family Share (Ελληνικά):

https://store.steampowered.com/promotion/familysharing?l=greek

Σχετικό άρθρο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Συντομα καποιος θα μπορει να δανειζεται ΟΛΗ την βιβλιοθηκη καποιου άλλου, αρκει αυτος ο δευτερος καποιος να μην παιζει καθολου  για αυτο το διαστημα.

 

 

Επειδη διαβασα το faq,δεν καταλαβα αν εννοει να μην παιζεις γενικά καποιο game στο steam ή  μόνο το game που εκανες share? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλό σαν ιδέα αλλά πιστεύω είναι μόνο για μεταξύ φίλων. Όπως δηλαδή λειτουργούσε το σύστημα με το "αγοράζω ένα παιχνίδι, το τερματίζω και μετά το δίνω σε κάποιον ένα παιχνίδι για να το παίξει". Δεν γίνεται να δίνουμε σε οποιονδήποτε το Library μας γιατί παίζει η πιθανότητα ban αν κάνει κάποια χαζομάρα ο άλλος. Ωστόσο μένουν ακόμα πολλά αναπάντητα ερωτήματα όπως για παράδειγμα αυτό που έγραφε ο alet. Περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δανείζεις ολόκληρη την βιβλιοθήκη σου τότε είναι δώρον άδωρον. Καλό θα είναι να δανείζεις απλά ένα παιχνίδι. Θα μπορούσαν να βάλουν περιορισμούς του τύπου no achievements ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός ο από πάνω, το θέμα είναι να δανείζεις ένα ένα τα παιχνίδια (και ας μη μπορείς να τα παίξεις, εννοείται), διαφορετικά και τώρα δίνεις σε ένα έμπιστο σου άτομο username/password και όσο δεν είσαι εσύ μέσα παίζει κανονικά ότι έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μπερδεύτηκα λιγάκι γιατί απο την μιά λέει για διαφορετικούς λογαριασμούς στον ίδιο υπολογιστή

Players who share computers can also share their Steam games with Family Sharing

και απο την άλλη

Is there a limit to the number of devices I can authorize to share my Library?

Yes. A Steam account may authorize Family Sharing on up to 10 devices at a given time.

 

Οπότε αν ας πούμε θέλω να έχει και ο αδερφός μου στον δικό του υπολογιστή την δική μου library διαθέσιμη, θα πρέπει να έχω κάνει login στο steam εγώ τουλάχιστον μία φορά και να εξουσιοδοτήσω τον υπολογιστή του για sharing?

 

Επίσης αναφέρει ότι μπορώ οποιαδήποτε ώρα ως ο δανειστής να παίξω τα παιχνίδια που έχω στην library μου και αν παίζει κάποιος άλλος του στέλνει μήνυμα ότι πρέπει να σταματήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να φάει ban αυτός που δανείζει και όχι αυτός που δανείζεται με cheats κλπ; Αφού απο το account του θα παίζει, εσύ απλά δανείζεις το μέσο.. Anyway it doesn't make any sense to me..



Φαίνεται καλό σαν ιδέα αλλά πιστεύω είναι μόνο για μεταξύ φίλων. Όπως δηλαδή λειτουργούσε το σύστημα με το "αγοράζω ένα παιχνίδι, το τερματίζω και μετά το δίνω σε κάποιον ένα παιχνίδι για να το παίξει". Δεν γίνεται να δίνουμε σε οποιονδήποτε το Library μας γιατί παίζει η πιθανότητα ban αν κάνει κάποια χαζομάρα ο άλλος. Ωστόσο μένουν ακόμα πολλά αναπάντητα ερωτήματα όπως για παράδειγμα αυτό που έγραφε ο alet. Περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα.

Απο τα λίγα που κατάλαβα δεν παίζει πιθανότητα ban στον δανειστή απλά παίζει revoke του sharing. Απλά δεν θα μπορείς να ξαναδανείσεις/δανειστείς..

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ σαν ιδέα αλλά κρατάω μια επιφύλαξη μέχρι να δούμε την τελική της υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο αυτα που καταλαβα
1. δανειζεις ολη την βιβλιοθηκη και οχι ενα μονο game (εχει λογικη κιολας ρε παιδια..ολοι εχουμε ΠΟΛΛΑ παιχνιδια που δεν παιζουμε/τερματισαμε, και θα τα δανειζαμε ευχαριστως με αποτελεσμα να πεσουν οι δραματικα οι πωλησεις)
2. οταν δανειζεις την βιβλιοθηκη σου, δεν ειναι το ιδιο με το να δινεις τους κωδικους σου σε καποιον και να μπαινει στον λογαριασμο σου..πχ δεν θα μπορει να κανει αγορες, δεν θα μπορει να κανει chat με το ονομα σου κλπ...μονο games θα παίζει (και οχι όλα).....και ανα πασα στιγμη μπεις μεσα στον λογαριασμο σου, ο άλλος τέλος.
3. Για τους 10 χρηστες, εγω καταλαβα 10 παράλληλους χρήστες...αρα αυτοι μπορει να αλλαζουν αρκει να μην ειναι πανω απο 10.
4. Για το ban ενω διαβασα αυτο:
 
"There is one downside to sharing that should not be overlooked:
Will I be punished for any cheating or fraud conducted by other users while playing my games?
Your Family Sharing privileges may be revoked if your library is used by borrowers to conduct cheating or fraud. We recommend you only authorize familiar computers you know to be secure."

 

Αν και δεν εχει τοσο λογικη (ή εχει αν θεωρησουμε οτι ο δανειστης ειναι υπευθυνος για το που δινει τα δικαιωματα), ισως το κανουν για να μην αρχισουν οι ενοικιασεις game libraries...και δεν μιλαει για ban λογαριασμου, αλλα για revoke of family sharing privileges μονο (για τον δανειστη) οπως ειπε και ο squall50000

 

edit: squall50000 ποτε φευγεις διακοπές είπαμε?

edit2: σκεφτειτε εναν λογαριασμο μονο με 2-3 νεα και καυτα games (αρκουν) τον οποίο να μπορεις να τον νοικιασεις μεσω steam πχ για 8-10 ευρω (ή 5-6 keys) το Σαβ/κο....!!!!

ή και πακετα παιχνιδιων (family games, horror games, κλπ) και αντιστοιχες τιμες

 

edit3: τι γινεται αν ο δανειστής παιζει τα παιχνιδια του offline μεσω steam? λογικα ο δανειζομενος θα μπορει να παιξει τα ιδια παιχνιδια ταυτοχρονα online (μηπως θα μπορει να τα παιζει και offline.....αυτο δυσκολο το κόβω)

Επεξ/σία από krokos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

: σκεφτειτε εναν λογαριασμο μονο με 2-3 νεα και καυτα games (αρκουν) τον οποίο να μπορεις να τα νοικιασεις μεσω steam πχ για 8-10 ευρω (ή 5-6 keys) το Σαβ/κο....!!!!

ή και πακετα παιχνιδιων (family games, horror games, κλπ) και αντιστοιχες τιμες

 

Αν το κάνουν πολλοί αυτό, ταυτόχρονα θα αυτορυθμιστούν οι τιμές ενοικίασης σε τελείως εξευτελιστικά επίπεδα.

 

Για να μήν αναφερω ότι η Valve αν παρατηρήσει την ύπαρξη αυτού του φαινομένου θα αναγκαστεί να βάλει επιπρόσθετους περιορισμούς ή ακόμα και να καταργήσει το όλο σκηνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνουν πολλοί αυτό, ταυτόχρονα θα αυτορυθμιστούν οι τιμές ενοικίασης σε τελείως εξευτελιστικά επίπεδα.

 

Για να μήν αναφερω ότι η Valve αν παρατηρήσει την ύπαρξη αυτού του φαινομένου θα αναγκαστεί να βάλει επιπρόσθετους περιορισμούς ή ακόμα και να καταργήσει το όλο σκηνικό.

 

Και εγώ αυτό πιστεύω. Πιθανόν να πέσουν και bans γιατί απαγορεύεται να χρεώνεις πράγματα που αγόρασες εσύ για να τα παίξουν άλλοι σύμφωνα με τους όρους του steam, είτε αυτά είναι gifts είτε πρόκειται για shared libraries (το τελευταίο δεν είναι σίγουρο αλλά παίζει να το δούμε σύντομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πιστεύω. Πιθανόν να πέσουν και bans γιατί απαγορεύεται να χρεώνεις πράγματα που αγόρασες εσύ για να τα παίξουν άλλοι σύμφωνα με τους όρους του steam, είτε αυτά είναι gifts είτε πρόκειται για shared libraries (το τελευταίο δεν είναι σίγουρο αλλά παίζει να το δούμε σύντομα)

συγνωμη...και που ξερουν οτι καποιος χρεωνει για κατι...

και αν ισχυει ηδη και για τα gifts, ο Gavros (τυχαιο/υποθετικο το όνομα) θα επρεπε να εχει φαει 100 bans μεχρι τώρα για τις συναλλαγες του με τους Πρώσους (τυχαια/υποθετικη η χώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πιστεύω. Πιθανόν να πέσουν και bans γιατί απαγορεύεται να χρεώνεις πράγματα που αγόρασες εσύ για να τα παίξουν άλλοι σύμφωνα με τους όρους του steam, είτε αυτά είναι gifts είτε πρόκειται για shared libraries (το τελευταίο δεν είναι σίγουρο αλλά παίζει να το δούμε σύντομα)

Η valve είναι πανέξυπνη εταιρία και ότι κάνει, το κάνει με σκοπό το κέρδος και στο τέλος το πετυχαίνει! Βλέπε steam trades from Russia. Μην μου πείτε ότι δεν ξέρει τίποτα για το τι γίνεται... Απλά το ισοζύγιο είναι θετικό. Εδώ βγαίνουν με ανακοινώσεις και παρουσιάζουν τη Ρωσία σαν το μεγαλύτερο εμπορικά κομμάτι της αγοράς τους.. Βλέπε steam card trading. Τρελά κέρδη! Κάπως έτσι θα γίνει και με το νέο feature. Θα έρθει σε μορφή που θα αποφέρει μόνο κέρδος για τη valve. Δεν νομίζω να ξεμωράθηκε ο Gabe και να μας κάνει απλά δώρο τα games των φίλων μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...