Προς το περιεχόμενο

Steam Family Sharing - Διαμοιρασμός συλλογής παιχνιδιών


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνωμη...και που ξερουν οτι καποιος χρεωνει για κατι...

Ότι θα το ξέρουν, θα το ξέρουν! Το θέμα είναι αν τους νοιάζει. Φαντάσου ένα trade, 4 keys με τίποτα και μετά από 2 λεπτά library share. Τι μπορεί να έγινε δηλαδή; Αν μπουν PayPal κλπ στην εξίσωση, εκεί δεν θα μπορούν να το διαπιστώσουν άλλα σε αυτή την περίπτωση επειδή θα χάσουν το κέρδος που έλεγα πριν θα αλλάξουν το όλο σύστημα. Αλλά μπορεί και να σκεφτούν κάτι πολύ πιο έξυπνο και να μας αφήσουν.. με το στόμα ανοιχτό. Ποιος ξέρει;

 

Στο market εχουν βαλει φορο για αυτο μαλλον τα βλεπουν θετικα ολα. Εδω τι μπορουν να κανουν;

Να βάλουν ταρίφα φυσικά!

 

Γενικά μου αρέσει σαν ιδέα αλλά ας μην κοροιδευόμαστε. Η valve θα μας δοκιμάσει για άλλη μια φορά.

Θα αντικαταστήσει το library sharing τα demos;

Θα μειωθούν οι μεμονομένες πωλήσεις και θα αυξηθούν οι ομαδικές; Δλδ, μια παρέα φίλων θα αγοράζουν όλα τα παιχνίδια τους σε ένα account ρεφενέ;

Θα επηρεάσει καθόλου την αγορά;

Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι οτι η τελική μορφή του θα αποφέρει κέρδος στη valve.

 

Δεν φοβόμαστε τίποτα. Δεν ελπίζουμε τίποτα. Gabe's watching.

hqdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συγνωμη...και που ξερουν οτι καποιος χρεωνει για κατι...

και αν ισχυει ηδη και για τα gifts, ο Gavros (τυχαιο/υποθετικο το όνομα) θα επρεπε να εχει φαει 100 bans μεχρι τώρα για τις συναλλαγες του με τους Πρώσους (τυχαια/υποθετικη η χώρα)

 

Δεν μου φαίνεται το ίδιο. Στην ουσία αγοράζεις πράγματα από το market, και πληρώνεις και φόρο έτσι. Δεν δίνεις καθαρά τα λεφτά στον Ρώσσο. Κάτι τέτοιο είναι που θα οδηγούσε σε ban.

 

Η valve είναι πανέξυπνη εταιρία και ότι κάνει, το κάνει με σκοπό το κέρδος και στο τέλος το πετυχαίνει! Βλέπε steam trades from Russia. Μην μου πείτε ότι δεν ξέρει τίποτα για το τι γίνεται... Απλά το ισοζύγιο είναι θετικό. Εδώ βγαίνουν με ανακοινώσεις και παρουσιάζουν τη Ρωσία σαν το μεγαλύτερο εμπορικά κομμάτι της αγοράς τους.. Βλέπε steam card trading. Τρελά κέρδη! Κάπως έτσι θα γίνει και με το νέο feature. Θα έρθει σε μορφή που θα αποφέρει μόνο κέρδος για τη valve. Δεν νομίζω να ξεμωράθηκε ο Gabe και να μας κάνει απλά δώρο τα games των φίλων μας..

 

Και εγώ την ίδια απορία με τον Γαύρο έχω. Πως γίνεται να επωφεληθούν οι ίδιοι από κάτι τέτοιο? Να βάλουν φόρους και εδώ λίγο δύσκολο. Τέλος πάντων, θα δούμε στη πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δλδ, μια παρέα φίλων θα αγοράζουν όλα τα παιχνίδια τους σε ένα account ρεφενέ;

 

Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι οτι η τελική μορφή του θα αποφέρει κέρδος στη valve.

 

 

 

+1

πολλοι μικρολογαριασμοι οχι και τοσο φανατικων συλλεκτων /gamers κανουν ηδη τραμπες φανταζομαι

 

για τις αποριες περι ban

 

WILL I BE PUNISHED FOR ANY CHEATING OR FRAUD CONDUCTED BY OTHER USERS WHILE PLAYING MY GAMES?

Your Family Sharing privileges may be revoked if your library is used by borrowers to conduct cheating or fraud. We recommend you only authorize familiar computers you know to be secure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια απορία με τον Γαύρο έχω. Πως γίνεται να επωφεληθούν οι ίδιοι από κάτι τέτοιο? Να βάλουν φόρους και εδώ λίγο δύσκολο. Τέλος πάντων, θα δούμε στη πορεία.

Κάτι μου λέει οτι θα βρούν τρόπο... Just a hunch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θεμα τον συναλλαγων πρεπει να σκεφτουμε τα εξης...

1. η πληρωμη να γινει με καποιον τροπο εκτος steam:σε αυτη την περιπτωση δεν μπορει να αποδειξει τιποτα η Valve

2. η πληρωμη να γινει με κλειδια/αντικειμενα steam: δεν μιλαω ανταλλαγη του τιποτα, με 5 κλειδια. Απλα υπερκοστολογεις (σε λογικα πλαισια) ενα αντικειμενο και εχεις μια "νομιμοτατη" συναλλαγη. Παλι βλεπω θεμα για την valve, μια που θα πρεπει αυτοματα και για ολους τους χρηστες να εχει ενα συστημα που θα ελεγχει ποιοι δανειζουν λογαριασμους σε ποιους, και αν εχουν κανει/θα κανουν?(σε τι χρονικο ορίζοντα?)  περιεργες? οποιεςδήποτε? συναλλαγες μεταξυ τους να τους μπαναρει.....(μπορει να γινει θεωρητικα αλλα...)

 

τελος για το offline συνεχιζω και προβληματιζομαι...αν ειμαι offline και παιζω, πως θα κοβει τον άλλο..εκτος αν δεν τον κοβει και κοιταει το ποτε επαιξα και οταν μπω Online με μπαναρει (ή ότι άλλο) που παιζαμε και οι δυο στο ιδιο Librery...

 

Πολυ ταλαιπωρια για το τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια προφητεία:

Winter Sale 2013 badge:

1. Buy a game on a friend's wishlist and share it with him.

2. Share your library with 10 friends.



Αν είσαι offline λογικά θα παίζεις κανονικά χωρίς επιπτώσεις. Μου φαίνεται ακραίο να σε κάνουν ban επειδή ήσουν offline και έπαιζες.

Όντας offline δεν θα μπορούσες να ξέρεις αν παίζει το παιχνίδι σου κάποιος άλλος την ίδια στιγμή, άρα δεν το έκανες δόλια.

 

Για τις συναλλαγές τώρα.. Υπάρχει πάντα και το report, ανεξαρτήτως τρόπου πληρωμής. Εγώ σκέφτομαι να μήν ανοίξω τέτοιες μπίζνες πάντως. Για το θέμα του ελέγχου, αν γίνει κάποιο report υπάρχει όλο το ιστορικό των trades σου και inventory history που μπορούν να ελεγξουν manually. Ενας άλλος τρόπος containment είναι sharing με users απο κάποιο lvl και πάνω, ή friends για συγκεκριμένο χρόνο κλπ. Κάτι θα σκεφτούν για αποφυγή τέτοιων καταστάσεων εκτός και αν έχουν κάτι να κερδίσουν.

*Μπίζνες εννοώ με αγνώστους, κλπ επι πληρωμή, με τους φίλους είναι αυτονόητο το sharing, αν και όταν το πάρουμε.

Επεξ/σία από squall50000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι οι συναλλαγες με αγνωστους ειναι καπως επιφοβες

και η valve εχει ξανακανει monitor για λογαριασμους με ασυνηθεις συναλλαγες-πχ  στους 20 φιλους/ μηνα μπορει να παιζει flag

 

βεβαια απ οτι νομιζω το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να σε banaroun απο to sharing

 

 

προσωπικα αφου το τεσταρω για κανα μηνα με actual friends για να δω απο πρωτο χερι τα μεσα και τα εξω-privacy permissions κτλ- τοτε θα περασω και σε λιγους καλους virtual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι offline λογικά θα παίζεις κανονικά χωρίς επιπτώσεις. Μου φαίνεται ακραίο να σε κάνουν ban επειδή ήσουν offline και έπαιζες.

Όντας offline δεν θα μπορούσες να ξέρεις αν παίζει το παιχνίδι σου κάποιος άλλος την ίδια στιγμή, άρα δεν το έκανες δόλια.

 

Πολύ πιθανό να μπει περιορισμός που να λέει ότι το shared library θα δουλεύει μόνο αν είσαι online...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαζευουμε παιχνιδια απο bundles απο τωρα και να φτιαξουμε ενα ωραιο account και οταν βγει να το νοικιαζουμε;

Αλλα θα τα εχουν και αλλοι αυτα τα παιχνιδια οποτε μονο στα καινουργια και ακριβα παιχνιδια θα υπαρχει ενδιαφερον.

Σκεφτηκα κατι ακομα. Βγαινει πχ το call of duty ghosts. Το αγοραζω μαζι ενα φιλο και το βαζουμε σε αλλο account και το μοιαζομαστε. Θα μπορουμε να παιζουμε multiplayer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαζευουμε παιχνιδια απο bundles απο τωρα και να φτιαξουμε ενα ωραιο account και οταν βγει να το νοικιαζουμε;

Αλλα θα τα εχουν και αλλοι αυτα τα παιχνιδια οποτε μονο στα καινουργια και ακριβα παιχνιδια θα υπαρχει ενδιαφερον.

Σκεφτηκα κατι ακομα. Βγαινει πχ το call of duty ghosts. Το αγοραζω μαζι ενα φιλο και το βαζουμε σε αλλο account και το μοιαζομαστε. Θα μπορουμε να παιζουμε multiplayer?

 

Λογικά θα μπορείτε αλλά όχι ταυτόχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτονται μερικοί. Ακόμη δεν βγήκε και ψάχνουν τρόπους πώς να κλέψουν. 

 

Φίλε εσύ φτάνεις στο άλλο άκρο. Από που και ως που αυτό που πρότεινε ο krokos είναι κλέψιμο? Και δηλαδή αυτοί που θα νοικιάσουν το library τι θα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...