Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογω κρισης υπαρχουν πολλα σπιτια ξενοικιαστα, οι ιδιοκτητες πληρωνουν χαρατσι, ψαχνουν απεγνωσμενα να βρουν καποιον να νοικιασει το σπιτι-διαμερισμα και οτι βγαλουν, δεν ειναι οπως παλια που δυσκολα εβρισκες σπιτι οπως το ηθελες.

 

Βρηκες λοιπον ενα σπιτι που σου ταιριαζει, αν δεν γνωριζεις την περιοχη δεν θα χτυπησεις 2-3 κουδουνια γειτονων να δεις τι παιζει ? Μπορει να μενει ο ρωχαμης διπλα :P. Οπως ρωτας τα δικα σου, ρωτα αν εχουν γρηγορο ιντερνετ στην περιοχη, ετσι απλα χωρις τεχνικες γνωσεις.

Μαλιστα....εγω ας πουμε που απεχω 2.5 χλμ απο dslam να ψαξω σπιτι 2 χλμ πιο κατω. Δηλαδη, χολι φακινκ τζισους ρε φιλε, μας δουλευεις? :D

 

ισχύει αλλά υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να πηδήξουν το συγχρονισμό...

 

πάντως οι περιοχές/δήμοι με τα νέα KV για vdsl (τα οποία διακρίνεις στα πεζοδρόμια) είναι λίγες και το να ξέρεις που βρίσκεται το Α/Κ με τα DSLAMs των ISPs δεν εγγυάται τον συγχρονισμό διότι δεν γνωρίζεις την διαδρομή του καλωδίου και πόσο crosstalk πέφτει, η πιο σίγουρη λύση είναι να χτυπάς κουδούνια της γειτονιάς και να ρωτάς συγχρονισμούς...

Zωγραφου αποσο ηξερα (καπου το διαβασα) εχουμε τα "νεα" KV.

 

ελπιδοφορε

α.vdsl αντε χιλιομετρο και κατι στις καλυτερες περιπτωσεις χωρις να σημαινει οτι θα παιξεις 30αρι απλα μπορει να εισαι καλυτερα απο πριν.εξαρτατε και απο την ποιοτητα του χαλκου.

οποιος βιαζεται ενεργοποιει τηλεφωνο σε οτε και μετα γυρναει αυτην την γραμμη στον παροχο αρκει να μην εχει δεσμευτει για ενα χρονο.πιο γρηγορο απο το να περιμενεις να ενεργοποιηθει νεα γραμμη στον παροχο.η αλλιως ξεκινας την ενεργοποιηση αρκετα πριν φυγεις απο το παλιο μερος

για να εχεις Ping 1000 πρεπει να υπαρχει αλλο θεμα.δεν ειναι θεμα συγχρονισμου το 1000Ping>κατι αλλο τρεχει.εισαι με wireless εισαι με ethernet?

Κανονικα το ping μου οταν ολα ειναι κλειστα σε google κυμαινεται απο 32 ως 50. Μολις ομως ανοιξω πχ. ενα video στο youtube παει απο 300 εως 1000. Και μη μου πειτε τοσο τραβαει, γιατι και cyta καπου στα 7 κατι κλειδωνα, ολη μερα youtube ανοιχτο τετοιο ping δεν ειχα με τιποτα. Εχω δοκιμασε και wireless και ethernet, διαφορα δεν εχει μεγαλη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@poulinos

 

Παιρνουμε μια x περιοχη, που εχει ενα κεντρικο κτηριο του οτε, τιποτε αλλο. Στα πεζοδρομια θα δουμε ειτε παλια καφαο ειτε kv, προχωραμε 3-4 χιλιομετρα μακρια απο το κτηριο του οτε και θα δουμε κουτια (mini ds-lam οπως θες πεστα), αυτα δεν ειναι σε κανενα κτηριο και φαινονται με το ματι σε πεζοδρομιο, δεν εχουν καμια σχεση με καφαο-kv, αυτα τα "mini ds-lam" συνδεονται με οπτικη ινα με το κεντρικο κτηριο του οτε, οποιος συνδεθει σε κοντινη αποσταση θα εχει μεγαλη ταχυτητα (εκτος ορισμενων εξαιρεσεων λογου φορτου γραμμων).

 

Αυτο που θελω να πω σε αυτο το τοπικ, ειναι οτι ψαχνουμε ειτε "αστικο κεντρο του οτε", ειτε "mini ds-lam", και νοικιαζουμε σπιτι εκει κοντα, και παντα ρωταμε τους γειτονες αν δεν ξερουμε την περιοχη.

 

Αυτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Zωγραφου αποσο ηξερα (καπου το διαβασα) εχουμε τα "νεα" KV.

ναι αλλά πρέπει να βάλεις vdsl αν δεν κάνω λάθος, για δες διαθεσιμότητα από το site του ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου εκανε το λαθος να παει στον ΟΤΕ 

Εδω και 20 μερες το ιντερνετ κοβεται συνεχεια και σερνεται 

Εχει παρει απειρα τηλεφωνα στα οποια βγαινουν κατι ασχετοι και λενε τα γνωστα βγαλε την πριζα βγαλε το τηλεφωνο βαλε το μαγιω σου... 

Εχουν παει σπιτι κατι γεροντια τεχνικοι που λενε το μακρυ και το κοντο τους και δε βρισκει ακρη 

Πριν με φορθνετ ηταν μια χαρα το ιντερνετ 

 

Γιατί η forthnet χρησιμοποιει άλλα καλώδια απο αυτά του ΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....εγω ας πουμε που απεχω 2.5 χλμ απο dslam να ψαξω σπιτι 2 χλμ πιο κατω. Δηλαδη, χολι φακινκ τζισους ρε φιλε, μας δουλευεις? :D

 

Zωγραφου αποσο ηξερα (καπου το διαβασα) εχουμε τα "νεα" KV.

 

Κανονικα το ping μου οταν ολα ειναι κλειστα σε google κυμαινεται απο 32 ως 50. Μολις ομως ανοιξω πχ. ενα video στο youtube παει απο 300 εως 1000. Και μη μου πειτε τοσο τραβαει, γιατι και cyta καπου στα 7 κατι κλειδωνα, ολη μερα youtube ανοιχτο τετοιο ping δεν ειχα με τιποτα. Εχω δοκιμασε και wireless και ethernet, διαφορα δεν εχει μεγαλη

αν θες καλο ιντερνετ πρεπει να πας κοντα.αστικο κεντρο αμπελοκηπων Including ζωγραφου ναι εχει νεα Kv.μπας και ειναι κανα σκαλωμα του ρουτερ η του Pc σου και ανεβαζει τοσο το Ping?me youtube 1080p με full upload se torrent και εχω ping se dns 100 .

 

@poulinos

 

Παιρνουμε μια x περιοχη, που εχει ενα κεντρικο κτηριο του οτε, τιποτε αλλο. Στα πεζοδρομια θα δουμε ειτε παλια καφαο ειτε kv, προχωραμε 3-4 χιλιομετρα μακρια απο το κτηριο του οτε και θα δουμε κουτια (mini ds-lam οπως θες πεστα), αυτα δεν ειναι σε κανενα κτηριο και φαινονται με το ματι σε πεζοδρομιο, δεν εχουν καμια σχεση με καφαο-kv, αυτα τα "mini ds-lam" συνδεονται με οπτικη ινα με το κεντρικο κτηριο του οτε, οποιος συνδεθει σε κοντινη αποσταση θα εχει μεγαλη ταχυτητα (εκτος ορισμενων εξαιρεσεων λογου φορτου γραμμων).

 

Αυτο που θελω να πω σε αυτο το τοπικ, ειναι οτι ψαχνουμε ειτε "αστικο κεντρο του οτε", ειτε "mini ds-lam", και νοικιαζουμε σπιτι εκει κοντα, και παντα ρωταμε τους γειτονες αν δεν ξερουμε την περιοχη.

 

Αυτα ...

ειναι λιγα τα mini dslam.το πιο πιθανο ειναι να μην δεις τιποτα μετα τα 3-4 Km ειδικα σε σημεια που δεν αξιζει να επενδυσει  ο οτε.πχ παλαια πεντελη δεν επαιζε adsl καν .5 km αποσταση.λιγος κοσμος.δεν αξιζει για Mini dslam.πχ το ολυμπιακο χωριο ναι παιζει με Mini dslam.στην κω σε μεγαλο ξενοδοχειο παλι με mini dslam.απλα ειναι συγκριτικα λιγα με βαση το ποσος κοσμος δεν παιζει.αν ειναι mini dslam επισης δενμπορεις να βαλεις εναλλακτικο..δηλαδη ο οτε προτιμαει να μην παιξεις καθολου η να παιξεις 1 Mbit me 50 attenuation πχ πικερμι παρα να βαλει Mini dslam>δεν τον συμφερει οικονομικα.θα γινει αυτο μονο οταν τα κανουν ολα kv για vdsl.αλλα γενικοτερα τα 2 ασχημα ειναι οτι ο εναλλακτικος δεν μπορει να δωσει απο mini dslam συν οτι ειναι λιγα γενικοτερα οποτε μην στηριζεται καποιος στο οτι θα νοικιασω σπιτι 10 χιλιομετρα εξω απο το κεντρο της πολης δηλαδη σε ενα χωριο με 5 κατοικους και θα μου εχει μινι dslam.αν ειναι φοιτιτοκοσμος ρωτας γειτονες αλλα ξερεις ποσες φορες λες σε ενα ατομο πως παει το ιντερνετ καλα?σου λεει ναι παει καλα.ποσο συγχρονιζεις?δεν ξερω σου λεει.η σου λενε παει χαλια το ιντερνετ.του λες ταχυτητα?ε δεν ξερω.

τωρα χαρτης με τα mini dslam δεν ξερω αν υπαρχει.οπως επισης ακομακαι γειτονα να ρωτησεις παλι ειναι σχετικο.μπορει να εισαι κοντα και τα καλωδια να ειναιχαλια.μπορει να μην υπαρχει ζευγαρι.μπορει το ζευγαρι που εχει περισσεψει να ειναι χαλια και αλλα τοσα πολλα.σιγουρα βοηθαει να εισαι κοντα στον οτε αλλα αμα ειναι να σου κατσει βλακεια θα σου κατσει.απλα τα mini dslam ειναι λιγα.επισης σε περιοχες μπορει να δεις dslam παροχων σε cabin οταν οπως ειπαμε δενυπαρχει φυσικη συνεγκατασταση.αλλα αυτο θα ειναι ενα και θα ειναι κοντα στο κτιριο του οτε.δηλαδη παλι υπαρχει κτιριο του οτε.επισης ο οτε οταν εχει καπου Mini dslam αλλα ταυτοχρονα δινει και adsl απο τον παροχο οσο πιανει ,γιαθεματα crosstalk κατεβαζει το output power οποτε παλι δεν θα εχεις παραπανω απο 20mbit.στην ουσια και το Mini dslam ενα kv ειναι.οπτικη μεχρι πισω απλα δεν δινει vdsl δινει μονο adsl.παλι θα δεις χαλκο μεχρι το αστικο κεντρο πισω ειτε για εναλλακτικους ειτε για voice.απλα σε περιοχες που δεν ειχαν ποτε adsl ειναι ευκολο να μπει Mini dslam για να εξυπηρετησει πχ ενα μικρο χωριο ενω αντθετα σε λιγους πελατες που δεν παιζουν ζωστα ειναι δυσκολο να τους δωσεις καλυτερο ιντερνετ γιατι ολη η υπαρχουσα καλωδιωση του οτε κοιταει το αστικο κεντρο.και δυστυχως υπαρχουν παρα πολλοι ακομα που δεν μπορου να βαλουν adsl.απλα ειναι και θεμα οικονομικο.αν δεν βγαινει κερδος δεν αξιζει η επενδυση.για 10 ατομα να φτιαξεις Mini dslam οχι δεν θα γινει ποτε.το κοστος συντηρησης ειναι πολυ μεγαλυτερο.ο ιδιος  λογος που πολλοι παροχοι δεν φτιαχνουν cabins σε καποια σημεια.δεν θα βγαλουν ποτε τα λεφτα κατασκευης συντηρησης.κατι παρομοιο γινεται και σε αστικα κεντρα.στο αστικο κεντρο του διονυσου μεχρι προτεινως δεν ειχαν μπει ολοι οι παροχοι διοτι λιγοι πελατες λιγα τα εσοδα ενω πολλα τα εξοδα για να εχεις dslam μεσα στην αιθουσα παροχων..περα οτι για καθε mini dslam πρεπει να πεσει και σκαψιμο οπως σωστα ειπες για οπτικη κτλ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ αλλα σε ποια περιοχη εσυ ειδες πολλα mini dslam?εδω στην αθηνα ειναι ειδος υπο εξαφανιση.απλα αν πας σε μια αγνωστη περιοχη μονο ο οτε η κανας αλλος μπορει να σου πει αν παιρνει απο mini dslam και ποσο κοντα ειναι.δεν ξερω οπως ειπα αν τα εχουν ολα περασμενα καπου.συν οτι να ψαξεις εσυ ειναι δυσκολο.διοτι μπορει να ειναι μονο ενα για μια περιοχη και αντε να βρεις εσυ που ειναι τωρα αυτο.μετα μπορει να δινει με χαλκο σε καφαο κτλ οποτε δεν ξερω ποσο ευκολα θα βγαλεις ακρη αν δεν σου πει καποιος.

Γιατί η forthnet χρησιμοποιει άλλα καλώδια απο αυτά του ΟΤΕ;

oxi του οτε ειναι.ακομα και τα ζευκτικα απο γενικο κατανεμητη μεχρι ρεγκλετες παροχων του οτε ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

oxi του οτε ειναι.ακομα και τα ζευκτικα απο γενικο κατανεμητη μεχρι ρεγκλετες παροχων του οτε ειναι.

Το ξέρω απο πρώτο χέρι.  Ρητορικά το ρώτησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα δεν πετυχαινω πολλα προβληματα σε ζευτικα.για μια περιοδο μονο στο αστικο κεντρο νεας κηφισιας πρεπει οι εργολαβοι που τα περασαν να τα εκισαν διοτι εβγαιναν συνεχεια καθε μερα συνδυαστικα και ολα ητανπροβλημα στο ζευκτικο.και βεβαια δεν τα φτιαχνουν αλλα σου λενε αλλαγη οριου.ακομα και 2 εκατοστα πιο πισω να ειναι κομμενα το εχουν ευκολο και σου λενε αλλαγη οριου.αν ζητησεις βεβαια να τσεκαριστουν καποια ζευκτικα για να μην χασεις ορια εννοειται οτι πληρωνεις τον οτε για να γινει η διαδικασια:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos

 

Παιρνουμε μια x περιοχη, που εχει ενα κεντρικο κτηριο του οτε, τιποτε αλλο. Στα πεζοδρομια θα δουμε ειτε παλια καφαο ειτε kv, προχωραμε 3-4 χιλιομετρα μακρια απο το κτηριο του οτε και θα δουμε κουτια (mini ds-lam οπως θες πεστα), αυτα δεν ειναι σε κανενα κτηριο και φαινονται με το ματι σε πεζοδρομιο, δεν εχουν καμια σχεση με καφαο-kv, αυτα τα "mini ds-lam" συνδεονται με οπτικη ινα με το κεντρικο κτηριο του οτε, οποιος συνδεθει σε κοντινη αποσταση θα εχει μεγαλη ταχυτητα (εκτος ορισμενων εξαιρεσεων λογου φορτου γραμμων).

 

Αυτο που θελω να πω σε αυτο το τοπικ, ειναι οτι ψαχνουμε ειτε "αστικο κεντρο του οτε", ειτε "mini ds-lam", και νοικιαζουμε σπιτι εκει κοντα, και παντα ρωταμε τους γειτονες αν δεν ξερουμε την περιοχη.

 

Αυτα ...

Ρε φιλε, οταν ψαχνεις σπιτι κοιτας, κατα σειρα δικιας μου προτεραιοτητας

1)Να ειναι στην περιοχη που το θες (πχ. Ζωγραφου εν προκειμενη)

2)Στα τετραγωνικα που το θες

3)Στα δωματια που θες

4)Τιμη + κοινοχρηστα

5)Κατασταση (παλαιοτητα , ανακαινηση και λοιπα)

 

Μετα απο ολα αυτα, ισως κοιταξεις και το Ιντερνετ. Αλλα και παλι, τι θα κανεις, θα πας πορτα πορτα σε ολη τη γειτονια, μεχρι να βρεις καποιον που να νοιωθει? Ας πουμε θα παω στο παλικαρι παρακατω που δεν εχω ιδεα τι χρηση κανει να τον ρωτησω τι πραμα? Στα ποσα συνδεεται ας πουμε? Και τι ακριβως θα καταλαβω? Το πιο πιθανο ειναι να μη ξερει. Ακομα και να ξερει, δεν μου λεει τπτ για την ποιοτητα των υπηρεσιων το "στα ποσα συνδεεται". Αν ο αλλος μπενει μονο fb και 1mbps με 8000ping κομπλε θα του φαινεται. Τι συζηταμε τωρα...

 

αν θες καλο ιντερνετ πρεπει να πας κοντα.αστικο κεντρο αμπελοκηπων Including ζωγραφου ναι εχει νεα Kv.μπας και ειναι κανα σκαλωμα του ρουτερ η του Pc σου και ανεβαζει τοσο το Ping?me youtube 1080p με full upload se torrent και εχω ping se dns 100 .

Εχω αλλαξει και router. Ρε συ και γω πριν στην cyta που συνδεοταν πανω κατω στα ιδια ολη μερα το youtube ανοιχτο ειχα και δεν ειχα θεμα, αυτο εξηγω. Πχ. ενω οι ταχυτητες downloading ειναι κομπλε (λαμβανοντας υποψη οτι συνδεομαι στα 6 mbps, τα 750-800 max download ειναι καλο), με ενα youtube video οποιοδηποτε online game ειναι unplayable.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά πρέπει να βάλεις vdsl αν δεν κάνω λάθος, για δες διαθεσιμότητα από το site του ΟΤΕ...

Ελα ομως που δεν θελω ΟΤΕ πλεον γιατι το θεωρω κοροιδια. Και δεν μιλαω για τις τιμες, μιλαω για το "αυτη ειναι η ταχυτητα στη γειτονια κοψε το λαιμο σου". Απλα μου φαινεται τιγκα ηλιθιο να πληρωνω τα ιδια λεφτα με εσενα πχ. και εσυ να εχεις καλυτερες υπηρεσιες. Και δεν μιλαω για μικρες διαφορες, υπαρχουν ατομα που συνδεονται σε 18+. Ξερω οτι ειναι θεμα του που βρισκεσαι, αλλα ειτε προγραμματισε καποια αναβαθμιση / συντηρηση / τοποθετηση dslam στις προβληματικες περιοχες ειτε φτιαξε νεα πακετα. Αλλιως κοροιδευεις τον κοσμο. Ειναι "αστειο" ο μοναδικος τομεας στον οποιο πληρωνουμε ολοι τα ιδια και λαμβανουμε ο καθενας αλλη ποιοτητα χωρις να παραπονιομαστε ειναι το internet. Αμα πας σε ενα σουβλατζιδικο και σε εσενα δινει τη μινι πιτα 2 ευρω ενω σε μενα τη μεγαλη θα του εκαιγες το μαγαζι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ομως που δεν θελω ΟΤΕ πλεον γιατι το θεωρω κοροιδια. Και δεν μιλαω για τις τιμες, μιλαω για το "αυτη ειναι η ταχυτητα στη γειτονια κοψε το λαιμο σου". Απλα μου φαινεται τιγκα ηλιθιο να πληρωνω τα ιδια λεφτα με εσενα πχ. και εσυ να εχεις καλυτερες υπηρεσιες. Και δεν μιλαω για μικρες διαφορες, υπαρχουν ατομα που συνδεονται σε 18+. Ξερω οτι ειναι θεμα του που βρισκεσαι, αλλα ειτε προγραμματισε καποια αναβαθμιση / συντηρηση / τοποθετηση dslam στις προβληματικες περιοχες ειτε φτιαξε νεα πακετα. Αλλιως κοροιδευεις τον κοσμο. Ειναι "αστειο" ο μοναδικος τομεας στον οποιο πληρωνουμε ολοι τα ιδια και λαμβανουμε ο καθενας αλλη ποιοτητα χωρις να παραπονιομαστε ειναι το internet. Αμα πας σε ενα σουβλατζιδικο και σε εσενα δινει τη μινι πιτα 2 ευρω ενω σε μενα τη μεγαλη θα του εκαιγες το μαγαζι.

Στο θέμα των πακέτων-τιμων δεν φταίει μόνο ο ΟΤΕ και η ΕΕΤΤ. Περιορίζει τον ΟΤΕ να έχει μόνο 3 πακέτα ταχυτήτων και να έχει υψηλοτερες τιμές σε σχέση με άλλους παροχους, για λογους ανταγωνισμού. Λέει στον ΟΤΕ, είσαι ο Νο1 πάροχος με τους περισσότερους συνδρομητες, άσε και κανένα άλλο να γίνει μεγάλος για να έχουμε υγιη ανταγονισμό στην Ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ομως που δεν θελω ΟΤΕ πλεον γιατι το θεωρω κοροιδια. Και δεν μιλαω για τις τιμες, μιλαω για το "αυτη ειναι η ταχυτητα στη γειτονια κοψε το λαιμο σου". Απλα μου φαινεται τιγκα ηλιθιο να πληρωνω τα ιδια λεφτα με εσενα πχ. και εσυ να εχεις καλυτερες υπηρεσιες. Και δεν μιλαω για μικρες διαφορες, υπαρχουν ατομα που συνδεονται σε 18+.

 

Δεν είναι κοροδοία ο ΟΤΕ, απλά έπεσες σε άχρηστη εξυπηρέτηση πελατών.

Δοκίμασε να βάλεις ένα Routeράκι με πείραγμα του SNR, και θα δείς ότι εάν το κατεβάσεις στα 6db SNRM χειροκίνητα, θα μπορέσεις να συγχρονίσεις 7-8Mbps.. Πόσο θόρυβο γραμμής έχεις?

Παίζει μεγάλο ρόλο ο θόρυβος..

 

Επίσης μπορείς ευγενικά στην εξυπηρέτηση πελατών να ζητήσεις 12άρι πακέτο με Fast Path mode.

Εάν βάλεις fast path, θα δείς το ping να μειώνεται αρκετά προς τα κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...