Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση ελιάς και Εοπυυ.


Galatea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να αφαιρέσω μια ελιά από τη γάμπα μου. Το θέμα είναι ότι 1) τα ψιλοχάνω με οτιδήποτε ιατρικό, 2) η αφαίρεση δεν καλύπτεται από τον εοπυυ.

Επειδή σε ιδιωτικό ιατρείο, η τιμή είναι αρκετά υψηλή, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από νοσοκομείο; Ποιά ήταν η διαδικασία και πόσο περίπου κόστισε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα μια μεγάλη ελιά στην πλάτη, ήταν κατηγορία υψηλού κινδύνου κιόλας, και την αφαίρεσα ιδιωτικά με laser και μου κόστισε μαζί με βιοψία 100€ πριν από 4 χρόνια. Σε δημόσιο εξαρτάται σε ποιο θα πας, ποιος θα σε αναλάβει, και μετά πάει αν είναι μεγάλη η ελιά, πόση ώρα θα τους πάρει κτλ. Μπορεί να πληρώσεις σχεδόν τίποτα, μπορεί και 50€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια μεγάλη ελιά στην πλάτη, ήταν κατηγορία υψηλού κινδύνου κιόλας, και την αφαίρεσα ιδιωτικά με laser και μου κόστισε μαζί με βιοψία 100€ πριν από 4 χρόνια. Σε δημόσιο εξαρτάται σε ποιο θα πας, ποιος θα σε αναλάβει, και μετά πάει αν είναι μεγάλη η ελιά, πόση ώρα θα τους πάρει κτλ. Μπορεί να πληρώσεις σχεδόν τίποτα, μπορεί και 50€.

Εμένα είναι σπίλος. Χρόνια την είχα αλλά αυτό το καλοκαίρι άρχισε να μεγαλώνει λίγο. Επειδή η πρόληψη είναι η μισή θεραπεία, θέλω να τη βγάλω, να μου φύγει το άγχος. Σκέφτομαι να κλείσω στον Άγιο Σάββα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μεγαλώνει δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι κακοήθες μελάνωμα :) Αν δεν το έχεις κάνει ήδη , πήγαινε σε έναν δερματολόγο να εξετάσεις τον σπίλο, και μετά κλείσε ραντεβού για ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο. Να ξέρεις πως με το νυστέρι θα αφήσει μια μικρή ουλή, όπως και με το laser.

 

Φιλική συμβουλή, αν δεν αντέχεις τα ιατρικά μην πας στον Άγιο Σάββα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μεγαλώνει δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι κακοήθες μελάνωμα :) Αν δεν το έχεις κάνει ήδη , πήγαινε σε έναν δερματολόγο να εξετάσεις τον σπίλο, και μετά κλείσε ραντεβού για ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο. Να ξέρεις πως με το νυστέρι θα αφήσει μια μικρή ουλή, όπως και με το laser.

 

Φιλική συμβουλή, αν δεν αντέχεις τα ιατρικά μην πας στον Άγιο Σάββα.

Περί Αγίου Σάββα: Έχω δει πολλά και γι'αυτό φρικάρω πλέον με οτιδήποτε ιατρικό. Κι έχω πάει ξανά στον Άγιο Σάββα (αν και το δικό μας δράμα διαδραματίστηκε σε Μεταξά, Τζάνειο κι Ευαγγελισμό) και είμαι προετοιμασμένη. Άλλωστε, ο "θεατής" δεν έχει δικαίωμα να φρικάρει, όταν το 16χρονο πλάσμα απέναντί του χαμογελάει πίνοντας πορτοκαλάδα στο προαύλιο, φορώντας το τιρκουάζ μαντήλι της.

 

Ε και εγώ δεν είπα ότι είναι μελάνωμα κτλ! Αλλά είναι ανησυχητικό και φοβάμαι :P Επίσης, δε με αφορά διόλου η ουλή, η υγεία μου με νοιάζει μόνο. Ούτε καν ο πόνος με απασχολεί (γιατί όλοι μου λένε ότι δεν πονάει, αλλά εγώ φοβάμαι μην είναι κάτι σοβαρόοοοο). I'm a chicken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα δεν είσαι chicken, απλά προνοητική :P Η αλήθεια είναι οτι όντως δεν πονάει, εγώ να φανταστείς έκανα και 2-3 ραμματάκια και το μόνο που πρέπει να προσέχεις μέχρι να βγουν είναι να μην ζορίζεσαι για να μην ανοίξουν, όπως και να μην το βρέξεις το σημείο για 3-4 μέρες. Μπορείς να πας στο Γεννηματά, έχουν πολύ καλούς γιατρούς στο δερματολογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα δεν είσαι chicken, απλά προνοητική :P Η αλήθεια είναι οτι όντως δεν πονάει, εγώ να φανταστείς έκανα και 2-3 ραμματάκια και το μόνο που πρέπει να προσέχεις μέχρι να βγουν είναι να μην ζορίζεσαι για να μην ανοίξουν, όπως και να μην το βρέξεις το σημείο για 3-4 μέρες. Μπορείς να πας στο Γεννηματά, έχουν πολύ καλούς γιατρούς στο δερματολογικό.

Νιαρρρ... Δε θέλω να πάω στο Γεννηματά, είχα βγάλει σκωληκοειδή εκεί και έχω κακές εμπειρίες :P Θα δω!!! Πάντως αν κάποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία (σπίλο-ελιά) αφαίρεσης εντός νοσοκομείου, γράψτε! Θέλω κουράγιο κι οδηγίες γιατί μόνη μου θα πάω και θέλω να ξέρω τι με περιμένει (ναι, τόσο κότα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι θεσσαλονίκη, κανε τα εξης:

 

Κλεισε ραντεβου με το Θεαγένειο και την κ.Μίξιου. Ειναι πλαστικός χειρουργος.

Θα δει τις ελιες σου και πες της οτι προοληπτικά θελω να τις αφαιρεσω και θα σου κλεισει ραντεβου.

Μονο που το ραντεβου θα ναι κανα 6μηνο μετά....

 

Γενικά, ειναι χρονοβορα η ολη διαδικασία αλλά δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι θεσσαλονίκη, κανε τα εξης:

 

Κλεισε ραντεβου με το Θεαγένειο και την κ.Μίξιου. Ειναι πλαστικός χειρουργος.

Θα δει τις ελιες σου και πες της οτι προοληπτικά θελω να τις αφαιρεσω και θα σου κλεισει ραντεβου.

Μονο που το ραντεβου θα ναι κανα 6μηνο μετά....

 

Γενικά, ειναι χρονοβορα η ολη διαδικασία αλλά δωρεάν.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αλλά δυστυχώς μένω στον γοητευτικό Πειραιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε γινεται ρε συ, ολο και κατι αντιστοιχο θα υπαρχει.

Ψαξε σε καποιο αντικαρκινικό νοσοκομείο της αθηνας για παρομοια διαδικασία......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε γινεται ρε συ, ολο και κατι αντιστοιχο θα υπαρχει.

Ψαξε σε καποιο αντικαρκινικό νοσοκομείο της αθηνας για παρομοια διαδικασία......

Αυτό θα κάνω, ναι! Να 'σαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>150Ε για μια ελίτσα;;;</p>

<p>χρεώνει και την βιοψία;</p>

 

Όχι και 150 ρε παιδιά, είπαμε. Οι τιμές έχουν πέσει. Εξαρτάται βέβαια σε ποιον θα πας. Όλοι την ίδια δουλειά κάνουν. Ο τίτλος αλλάζει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...