Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση ελιάς και Εοπυυ.


Galatea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο Ανδρέας Συγγρός έχουν ειδικό τμήμα για σπίλους. 

απλά να τονίσει ότι θέλει αφαίρεση του σπίλου , και ΟΧΙ ΤΗΣ ΓΑΜΠΑΣ :-D

Είναι περίεργοι καιροί με το δημόσιο σύστημα υγείας... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δερματολογικο ειναι το θεμα σου, στο συγγρος θα πας. Ο μπαμπας μου αφαιρεσε μια μεγαλη ελια απο το μετωπο πριν δυο χρονια περιπου, δε καταλαβε τιποτα σχεδον. Μια ενεσουλα πριν σα ναρκωση και δατς ιτ. Εκει που ταν η ελια του χει αφησει ενα σημαδι - ασπριλα, αλλα δε το προσεχεις αν δε το ξερεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά να τονίσει ότι θέλει αφαίρεση του σπίλου , και ΟΧΙ ΤΗΣ ΓΑΜΠΑΣ :-D

Είναι περίεργοι καιροί με το δημόσιο σύστημα υγείας... :-)

εγω το χω πει.... φρεσκάρισμα στα ανώμαλα ρήματα και το πολυτονικό... θα μας χρειαστεί εντος ε.σ.υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μασας, είναι απο τις πιο ανώδυνες "επεμβάσεις". Εγώ μια απο τα ίδια είμαι...βλέπω οτιδήποτε ιατρικό και κόβω πέρα, αλλά ειλικρινά είναι εξαιρετικά απλή η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω αφαιρεση με εοπυ πριν κανα 4μηνο τζαμπα,αν δεν το κανεις τζαμπε η τιμη ανεβαινει λογο της βιοψιας,χωρις βιοψια ειναι 50 ευρω νομιζω αλλα κανεις δεν θα στο κανει χωρις να απαιτηση να κανεις βιοψια,ο γιατρος μπορει να σου πει μονο κοιτοντας την αν ειναι επικυνδινη με 99 βεβαιοτητα αλλα κανεις δεν ρισκαρει..

 

απο εκει και περα εισαι 15 μερες με γαζες και την πρωτη βδομαδα δεν πρεπει να πειφτει νερο πανω για να μην ανοιξουν τα ραμματα..

απο αποψη πονου μονο την πρωτη μερα ποναει μολις φυγει η αναισθησια..επισης πριν δυο μερες αποτην επεμβαση δεν πρεπει να εχεις πιει αλκοολ γιατι δεν θα σε πιασει η αναισθησια..εγω την προηγουμενη μερα ειχα γινει ντιρλα και τα καταλαβα ολα στην επεμβαση..

 

απλα εισαι 2βδομαδες λιγο στην τσιτα να προσεχεις και ετσι, αυτο ειναι το αρνητικο μονο



Δερματολογικο ειναι το θεμα σου, στο συγγρος θα πας. Ο μπαμπας μου αφαιρεσε μια μεγαλη ελια απο το μετωπο πριν δυο χρονια περιπου, δε καταλαβε τιποτα σχεδον. Μια ενεσουλα πριν σα ναρκωση και δατς ιτ. Εκει που ταν η ελια του χει αφησει ενα σημαδι - ασπριλα, αλλα δε το προσεχεις αν δε το ξερεις

 

το προσωπο εχει την καλυτερη επουλωση στο ανθρωπινο σωμα,καταταλλα το τη σημαδι θα αφησει εξαρταται πολυ απο τον ανθρωπο και διαφερει..σιγουρα εξαρταται και απο τι δουλεια εχει γινει αλλα και κατα ποσο προσεχες οταν επρεπε..

επισης και η διατροφη μπορει να το επηρεαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αφαιρέσει σπιλο απο το πέλμα,.ενα τσιμπηματακι ένιωσα και τπτ άλλο.βεβαια μου την έκανε πλαστικος χειρουργός και με ξεσκισε η τιμή του και το metropolitan. Εγω ταλαιπωρήθηκα στο περπατημα επειδή ήταν στο πέλμα κ πήγαινα σαν κουτσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ανδρεας συγγρος εχω αφαΙΡΕΣΕι και εγω 2 σπιλους

 

τον πιο προσφατο μου τον καλυψε ο εοππυ.. ειμαι στο τεβε γραμμενος, απλα πληρωσα ενα ποσο των 25 ευρω σε κατι χαρτια εξετασεις. πρωτα πηγα στον δερματολογο του τμηματος, τον εξετασε και με εστειλε για αφαιρεση . αυτες οι μικρο-επεμβασεις ειναι ρουτινα για το νοσοκομειο αυτο, ειναι εξιδικευμενο στον τομεα και εχει καλους γιατρους... ενταξει εχει λιγο την ρετσινια ενος δημοσιου νοσοκομειου αλλα η δουλεια εγινε οκ.

 

για βιοψια την στελνουν ετσι κι αλλιως αυτοι. αμα θες να παρεις τα αποτελεσματα νομιζω πληρωνεις παλι ενα νορμαλ ποσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ανδρεας συγγρος εχω αφαΙΡΕΣΕι και εγω 2 σπιλους

 

τον πιο προσφατο μου τον καλυψε ο εοππυ.. ειμαι στο τεβε γραμμενος, απλα πληρωσα ενα ποσο των 25 ευρω σε κατι χαρτια εξετασεις. πρωτα πηγα στον δερματολογο του τμηματος, τον εξετασε και με εστειλε για αφαιρεση . αυτες οι μικρο-επεμβασεις ειναι ρουτινα για το νοσοκομειο αυτο, ειναι εξιδικευμενο στον τομεα και εχει καλους γιατρους... ενταξει εχει λιγο την ρετσινια ενος δημοσιου νοσοκομειου αλλα η δουλεια εγινε οκ.

 

για βιοψια την στελνουν ετσι κι αλλιως αυτοι. αμα θες να παρεις τα αποτελεσματα νομιζω πληρωνεις παλι ενα νορμαλ ποσο

Τι εννοείς "άμα θες να πάρεις τα αποτελέσματα". Δηλαδή αν βρουν κάτι, δε θα σε ενημερώσουν μέχρι να πληρώσεις; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω σε αυτο. φανταζομαι σε επειγουσες καταστασεις να σε ενημερωνουν και να σε χρεωνουν ετσι κι αλλιως..

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι οποια ελια αφαιρειται παει για βιοψια

 

επισης κατι που ειναι πολυ σημαντικο για την προληψη, ειδικα για τα ατομα που εχουν πολλους σπυλους, ειναι η χαρτογραφηση τους μια φορα καθε χρονο ωστε να υπαρχει ιστορικου και ελεγχος του καθε σπυλου ξεχωριστα.. στο ιδιο νοσοκομειο και αυτο γινεται σε ειδικο τμημα χαρτογραφησης

 

-- ασχετο επειδη ειδα πως ειπες πως θα πας μονη, μην τρελενεσαι δεν ειναι κατι τρομερο.

η διαδικασια εχει ως εξης

 

-επισκεψη στον δερματολογο και ελεγχος των ελιων που θες

-ο δερματολογος εαν δει οτι καποια ελια ειναι προς αφαιρεση , στην εντοπιζει και σε στελνει στο χειρουργικο

-πας πληρωνεις στο ταμειο οτι ειναι να πληρωσεις ( σου λενε απο πριν ) και με τα χαρτια ταμειου και βιβλιαριο πας στο χειρουργικο

-το χειρουργικο αφου τους πας το παραπεμπτικο του δερματολογου, σου κλεινει ραντεβου για την αφαιρεση

-η επεμβαση γινεται φυσικα με τοπικη αναισθησια και παιρνει το πολυ 20-30 λεπτα

-μετα την αφαιρεση σου δινουν χαρτι με οδηγιες και σου δινουν ενα δευτερο ραντεβου μετα απο αρκετες μερες για να ελεγξουν την επουλωση

 

το μονο σπαστικο με το συγγρος ειναι οτι γινεται χαμος απο τον κοσμο που παει και βγαζει σπυλους.. η μονη ταλαιπωρια ειναι εκει στην αναμονη που εισαι

 

-μην ξεχασεις να ζητησεις τα αποτελεσματα της βιοψιας.

-αμα εχεις ραματα σου αφαιρουν και τα ραματα τοτε

 

επισης μπορεις να ζητησεις και να γινει πλαστικη μετα την επεμβαση ( εχει και τετοιο ειδικο τμημα ) ωστε να καλυφτει η ουλη ( σε περιπτωση που εχεις τετοια κοληματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω σε αυτο. φανταζομαι σε επειγουσες καταστασεις να σε ενημερωνουν και να σε χρεωνουν ετσι κι αλλιως..

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι οποια ελια αφαιρειται παει για βιοψια

 

επισης κατι που ειναι πολυ σημαντικο για την προληψη, ειδικα για τα ατομα που εχουν πολλους σπυλους, ειναι η χαρτογραφηση τους μια φορα καθε χρονο ωστε να υπαρχει ιστορικου και ελεγχος του καθε σπυλου ξεχωριστα.. στο ιδιο νοσοκομειο και αυτο γινεται σε ειδικο τμημα χαρτογραφησης

 

-- ασχετο επειδη ειδα πως ειπες πως θα πας μονη, μην τρελενεσαι δεν ειναι κατι τρομερο.

η διαδικασια εχει ως εξης

 

-επισκεψη στον δερματολογο και ελεγχος των ελιων που θες

-ο δερματολογος εαν δει οτι καποια ελια ειναι προς αφαιρεση , στην εντοπιζει και σε στελνει στο χειρουργικο

-πας πληρωνεις στο ταμειο οτι ειναι να πληρωσεις ( σου λενε απο πριν ) και με τα χαρτια ταμειου και βιβλιαριο πας στο χειρουργικο

-το χειρουργικο αφου τους πας το παραπεμπτικο του δερματολογου, σου κλεινει ραντεβου για την αφαιρεση

-η επεμβαση γινεται φυσικα με τοπικη αναισθησια και παιρνει το πολυ 20-30 λεπτα

-μετα την αφαιρεση σου δινουν χαρτι με οδηγιες και σου δινουν ενα δευτερο ραντεβου μετα απο αρκετες μερες για να ελεγξουν την επουλωση

 

το μονο σπαστικο με το συγγρος ειναι οτι γινεται χαμος απο τον κοσμο που παει και βγαζει σπυλους.. η μονη ταλαιπωρια ειναι εκει στην αναμονη που εισαι

 

-μην ξεχασεις να ζητησεις τα αποτελεσματα της βιοψιας.

-αμα εχεις ραματα σου αφαιρουν και τα ραματα τοτε

 

επισης μπορεις να ζητησεις και να γινει πλαστικη μετα την επεμβαση ( εχει και τετοιο ειδικο τμημα ) ωστε να καλυφτει η ουλη ( σε περιπτωση που εχεις τετοια κοληματα )

Ω κανένα κόλλημα για το σημάδι. Καλά να 'μαστε, αυτά είναι λεπτομέρειες. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μια ερώτηση μόνο, όταν εσύ έκλεισες ραντεβού με το χειρουργικό, στο έκλεισαν μέρες μετά ή αυθημερόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χειρουργικο οταν πηγα, το ραντεβου της επεμβασης εκλεισε για μετα απο 2 μηνες την πρωτη φορα.. και την δευτερη μετα απο ενα μηνα..

 

δεν ξερω αν ετυχε, αν υπηρχε τοση δουλεια η κατι αλλο.. παντως την επομενη μερα δε νομιζω να στο κλεισουν.. εκτος εαν ειναι κατι που χριζει αμεσης αφαιρεσης

 

μην τρελενεσαι παντως δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

γεια σας. λιγο παλιο το θεμα αλλα εχω μια απορια... σε δημοσια νοσοκομεια μπορουμε να αφαιρεσουμε σπιλους για λογους ομορφιας? γνωριζει κανεις?
Εχω 3 στο μαγουλο δεξια  (οχι κρεατοελιες). ειναι ιδιαιτερα ασχημες.
μηπως γνωριζει καποιος αν δεχονται να τις αφαιρεσουν σε δημοσιο νοσοκομειο με ασφαλεια? ειμαι φοιτητρια και καταλαβαινετε δε μπορω να παω σε πλαστικο 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...