Προς το περιεχόμενο

AMD 9 series Chipset for FX8320


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα αναβαθμίσει φίλος το σύστημά του και έχει καταλήξει στον 8320.

Για μητρικές έχει τσεκάρει την 990ΧΑ-UD3 

Τι διαφορές έχει αυτό, απο το 990FXA-UD3 και 970A-UD3

Στον 8320 θα χρειαστεί απαραιτήτως ψήκτρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάει για oc θα χρειαστεί , αλλιώς δεν υπάρχει λόγος παρά μόνο ο θόρυβος που έχουν οι amd.Η μαμά ψήκτρα είναι αρκετή για κανονική χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κουτι σου δεν ειναι "αερατο" καλο θα ηταν να παρεις μια.

Προσωπικα πιστευω οτι και χωρις oc παρε μια aftermarket ψυκτρα ωστε να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο οτι δεν τον "ψηνεις"

αν δεν τον απασχολει το sli/crossfire ας παει σε μια asus m5a97 και τα υπολοιπα σε ψυκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνει αυστηρά σε gigabyte μητρική δεν θέλει asus, asrock κλπ. 

Η μεγάλη του απορία είναι τι διαφορές έχουν τα διαφορετικά chipset μεταξύ τους.

Για O/C δεν νομίζω να κάνει, τουλάχιστον στην αρχή, μετά απο κανα χρόνο δεν ξέρω τι θα κάνει, απλά κι εγώ κρατάω πισινή μιας και έχω ακούσει ότι ζεσταίνονται και ακούγονται οι 83χχ επεξεργαστές και έχουν ανεπαρκή ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παει σε rev 3 gigabyte θα απογοητευτει αν χρειαστει να ρυθμισει κατι σε θεμα ραμ κλπ(αν δεις στην υπογραφη μου την εχω και μετανιωσα που την πηρα)

Καλυτερα στην asus που ειπα παραπανω.Αν βρειτε 990fxa rev 1.1 νομιζω(αλλα θα χρειαστει bios update)τοτε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 990FX βγάζει περισσότερα lanes (κυρίως) για CF/SLI για να χεις x16 με πολλές κάρτες,και θεωρητικά μπορείς να κάνεις και καλύτερο OC αν και εκεί παίζουν πολλά ρόλο.To 990XA βγάζει x8-x8 στις pcie x16,το 970 λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, άρα μιας και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το cxrossfire να του επισημάνω την 970Α, αφού δεν έχουν άλλες ουσιαστικές διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη διαφορά μεταξύ των 990fx και 970 είναι και το hyper transport speed. 2600Mhz (5200MT/s) και 2400 (4800ΜΤ/s) αντίστοιχα.
Όχι οτι θα δει κάποιος ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των 2, απλά το αναφέρω σαν διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, άρα μιας και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το cxrossfire να του επισημάνω την 970Α, αφού δεν έχουν άλλες ουσιαστικές διαφορές

 

Οι κύριες διαφορές τους είναι αυτές.Μια χαρά θα είναι η 970A-UD3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...