Προς το περιεχόμενο

The Steam Universe [Steam Machines][Steam Controller][Steam Link]


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραιο ποστ @alithinos. 

Πιστευω οτι μεγαλυτερο προβλημα σε βαθος χρονου θα ειναι η μεταβαση απο windows σε steam os - linux. Πριν λιγα χρονια ειχα βαλει linux αλλα ηταν αθλιο, δεν με βολευε καθολου. Δεν ειχε τις ευκολιες που εχουμε στα windows. Στα windows κανουμε και αλλα πραγματα, δεν τα εχουμε μονο για το steam. Το steam os θα μπορει να συμπεριφερεται σαν ενα "κανονικο" λειτουργικο με καποιες παραπανω ευκολιες για gamers? Αν γινει παντως η μεταβαση σε linux απο την πλειοψηφια λογω του οργουελικου windows 15 ή οπως θα λεγεται τοτε καταλαβαινεις οτι ακυρωνεται ενα μεγαλο μερος του ιντερνετ που αφορουσε τα windows και θα πρεπει να ξεκινησουμε απο την αρχη παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυριο .... για οποιον εχει χρονο και ενδιαφερον, ας το βαλει (SteamOS) και ας μας πει εντυπώσεις

 

Απο την στιγμη που εχω windows και δεν τα εχουν κανει σκ@τα ακομα, μονο σε vmware θα το βαλω να δω πως ειναι και πολυ του ειναι. Αν και ειναι αδικο να το κρινουμε απο την 1η μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν θα είναι τελική έκδοση αλλά beta.

Και σημείωσαν ότι κυρίως απευθύνεται σε beta testers που να έχουν γνώση Linux και όχι για τελικούς καταναλωτές.

Φυσικά ακόμα και αν δεν έχουμε ιδέα από προγραμματισμό Linux θέλουμε να πάρουμε μια γεύση!  :-D

Να έχουμε μια ιδέα του σχεδιασμού του GUI,του τι υπηρεσίες και apps θα έχει pre-installed,τι επιδόσεις έχει στο hardware μας,και σε διάφορα παιχνίδια κτλπ... 

Α btw 13 Δεκεμβρίου είπαν...

 

ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!!!!!!!

 

:shock:  :-D  :-D  :shock:  :shock:   :-D 

 

Χεχε. Φυσικά ακόμα δεν έχει δοθεί,και μάλλον θα το καθυστερήσουν επίτηδες για να μας ανεβάσουν την αγωνία και τη περιέργεια,και θα το διαθέσουν αργά αργά το απόγευμα. Ώρα Αμερικής εννοείται!  :mad:

 

Τέσπα,ας ελπίσουμε καλά να είμαστε,πρώτα ο Θεός,να μας αξιώσει να ζήσουμε το Steam OS.

 

υ.γ. προσοχή παιδιά έχουν βγει ψευτο-sites που λεν ότι από αυτά μπορείς να κατεβάσεις το steamos δωρεάν. ψέματα λεν. Περιμένετε και κατεβάστε μόνο από το site της Valve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντος λέω να το κατεβάσω και να το κάνω και εγκατάσταση. Ετσι και αλλιώς έχω συμμετέχει αρκετές φορές σε beta ακόμα και alpha στο kubuntu για αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι το δοκιμασετε σημερα να ποσταρετε benchmark απο το metro last light γιατι ηταν το πιο απαιτητικο παιχνιδι που βγηκε φετος για windows και το πιο απαιτητικο απο οσα θα εχει το steam os την στιγμη που θα βγει. Να δουμε ποσο καλυτερα θα τρεχει σε steam os σε συγκριση με τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι θα λειτουργεί το streaming.. Συνιστάται η χρήση καλωδίων LAN αντί για wifi,για μειωμένο latency. Εννοείται πως δεν υπάρχει περιφερειακό με το λογότυπο της Valve που να πρέπει να αγοράσει κάποιος. Είπαμε είναι 'ανοιχτό' σύστημα. Μπορεί να το κάνει με οποιοδήποτε router υποστηρίζει wifi ή lan καλώδια.

InHomeStreamingDiagram.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το streaming ειναι για ολους εμας που ηδη εχομε ενα δυνατο pc που τρεχει ικανοποιητικα τα παιχνιδια ενω τα steam machines για τους console gamers που εχουν πολυ παλιο pc επειδη παιζουν στις κονσολες. Θα πρεπει να ειναι φθηνο το μηχανημα που θα κανει μονο streaming. Παραπανω απο 50 ευρω δεν θα πρεπει να το πουλανε. Τωρα τα steam machines που θα ειναι κανονικα pc-κονσολες εκει ναι καλα κανουν και τα δινουν 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσορίστε το!

 

wizard_language.png

 

wizard_timezone.png

 

 

streaming_settings.png

 

 

settings_system.png

 

 

streaming_launch.png

 

 

Η πρώτη λίστα συμβατών παιχνιδιών με το Steam Controller:

 

 

Counter-Strike

Half-Life 2

Team Fortress 2

Left 4 Dead 2

Portal 2

Natural Selection 2

BioShock Infinite

Sid Meier’s Civilization V

Serious Sam 3: BFE

Call of Duty: Modern Warfare 3

Call of Duty: Modern Warfare 3 – Multiplayer

Metro: Last Light

DiRT 3

Borderlands 2

Amnesia: The Dark Descent

The Elder Scrolls V: Skyrim

Bastion

Stacking

Batman: Arkham City GOTY

XCOM: Enemy Unknown

Torchlight II

Tomb Raider

Crusader Kings II

Max Payne 3

Dishonored

Starbound

FTL: Faster Than Light

aerofly FS

PAYDAY 2

Don’t Starve

Kerbal Space Program

Far Cry® 3

The Cave

Beatbuddy: Tale of the Guardians

Gone Home

Prison Architect

Surgeon Simulator 2013

Organ Trail: Director’s Cut

Teleglitch: Die More Edition

War Thunder

Legend of Dungeon

Outlast

Papers, Please

Spelunky

Rogue Legacy

Assetto Corsa

Volgarr the Viking

 

Από τα παραπάνω κρίνουμε ότι το υποστηρίζουν τα παιχνίδια της Ubisoft,Bethesda,Activision,Square Enix,Rockstar,Warner Bros,Deep Silver,2k,Codemasters,διάφοροι indie,και η Valve.

 

πηγήhttp://wccftech.com/steam-os-releasing-hours-final-screenshots-steam-controller-compatible-list-gaming-os/#ixzz2nNpK7lg4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η valve ειχε πει πως το controller θα ειναι συμβατο με ολα τα παιχνιδια. Γιατι λοιπον εβγαλαν λιστα συμβατοτητας? Και επειδη απο τη λιστα αυτη εκτος απο το metro κανενα αλλο παιχνιδι δεν εχει βγει σε linux αυτο σημαινει πως το χειριστηριο θα λειτουργει και σε windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά πραγματικά είναι κάποια από τα φλέγον ερωτήματα μου και εμένα αυτή τη στιγμή.

το ότι θα λειτουργεί σε windows πάντως το χειριστήριο είναι εξακριβωμένο.

αν πάντως αυτή η λίστα ήταν ενδεικτική για το ποιοι publishers θα υποστηρίζουν το steam os (κάτι που το εύχομαι) τότε θα ήταν πολύ ωραία τα πράματα και ίσως να μπορούσε τελικά να αντικαταστήσει το windows gaming.


η πρώτη ένδειξη κίνησης σε site της Valve:

 

http://steamcommunity.com/groups/steamuniverse/discussions/1/648814395741989999/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε τα πρώτα στοιχεία. το steam os είναι βασισμένο σε debian 

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTU0MzM

 

να υπενθυμίσω ότι και το ubuntu εκεί είναι βασισμένο.

Το ποιο εντυπωσιακό όμως είναι ότι έχει το δικό τους graphics compositor

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTU0MzU

To iso πάντως από τι βλέπω δεν είναι διαθέσιμο ακόμα για download στο κοινό


Το κατεβάζω από αυτό εδώ το torrent

 

magnet:?xt=urn:btih:1e4dae83371ba704d5d89e1828068ef0c4151e32&dn=SteamOSInstaller.zip&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.openbittorrent.com%3A80%2Fannounce&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.publicbt.com%3A80%2Fannounce

 

έχει πολύ καλή ταχύτητα. Η ποιο ασφαλής μέθοδος για να το δει κάποιος τώρα νομίζω είναι μέσω virtual machine

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site της ίδιας της Valve λύνει μερικές απορίες ακόμα.

 

2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση / μου τράβηξαν το ενδιαφέρον:

 

 

#1 Θα υπάρχει από τα settings η δυνατότητα να μεταπηδήσει ο χρήστης σε desktop mode. Ενώ θα bootάρει σε κονσολίστικο GUI,υπάρχει η δυνατότητα για desktop,και από εκεί θα μπορεί ο καθένας να τρέχει παιχνίδια ή εφαρμογές και χωρίς να τις έχει αγοράσει απ' τη Valve.  :lol:  Κάτω το μονοπώλιο!

 

#2 Δεύτερον,μου προκάλεσαν ενδιαφέρον τα system requirements του os: 64bitος επεξεργαστής,UEFI αντί για BIOS,τουλάχιστον 4gb ram,κάρτα γραφικών nVidia,τουλάχιστον 500gb σκληρός δίσκος ! (?)  :huh:

 

η κάρτα μου είναι AMD,ωστόσο περισσότερο τα 500gb σκληρού δίσκου με κούφαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...