Προς το περιεχόμενο
dimitrisOS

virtual manchine για Windows 7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα όπως έχω ξανά αναφέρει έχω βάλει ubuntu στον desktop μου πλέον και όχι μόνο εκεί :D

Επειδή θέλω να παίζω καμιά φορά όχι συνέχεια κανένα νέο παιχνίδι και επειδή δεν θέλω σε dual boot για να μην χρειάζεται να κλείνω τα ubuntu θέλω να βάλω windows 7 ή 8 σε εικονική μηχανή. Λίγο που έψαξα βρήκα όλοι να λένε για το πρόγραμμα virualbox και το δοκίμασα είναι εύκολο πρόγραμμά και πολύ ελαφρύ αλλά το πρόβλημα είναι ή δεν έχει την δυνατότητα να παίρνει όλοι την επίδοση από την κάρτα γραφικών ή εγώ δεν το έχω βρει γιατί δοκίμασα το counter strike μια στα γρήγορα που το είχα πρόχειρο και απογοητεύτηκα από τα γραφικά! Η κάρτα μου είναι Sapphire HD 6850. 

1) Τα παιχνίδια θα ήθελα να τα βάλω μόνο στα windows και όχι μέσω Wine :/

2) Θα ήθελα μόνο σε virtual machine και όχι σε dual boot :D

Ευχαριστώ .

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα virtual machine δεν κανει για αυτο που το θες. Αφου θες παιχνιδια, μονο με dual boot.

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα VMs δεν είναι για παιχνίδια.

Μόνο light πράγματα μπορείς να κάνεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα VMs δεν είναι για παιχνίδια.

Μόνο light πράγματα μπορείς να κάνεις.

Mountain Lion + VMWare Fusion (Windows XP SP3) + Diablo II με patch για μεγαλυτερη αναλυση οθονης + δικτυο με Windows 7 laptop = Κανενα απολυτως προβλημα.

1.jpg

Μπορεις να τις χρησιμοποιησεις για παιχνιδια, αρκει να εχεις φυσιολογικες απαιτησεις.

@dimitrisOS

Μ αλλα λογια, οποιοδηποτε παιχνιδι ειναι απαιτητικο απο αποψη 3D γραφικων, θα σε απογοητευσει.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Mountain Lion + VMWare Fusion (Windows XP SP3) + Diablo II με patch για μεγαλυτερη αναλυση οθονης + δικτυο με Windows 7 laptop = Κανενα απολυτως προβλημα.

1.jpg

Μπορεις να τις χρησιμοποιησεις για παιχνιδια, αρκει να εχεις φυσιολογικες απαιτησεις.

@dimitrisOS

Μ αλλα λογια, οποιοδηποτε παιχνιδι ειναι απαιτητικο απο αποψη 3D γραφικων, θα σε απογοητευσει.

Sorry κι όλας αλλά το youtube μεγαλύτερες απαιτήσεις έχει... 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Sorry κι όλας αλλά το youtube μεγαλύτερες απαιτήσεις έχει...

Δεν ειπα το αντιθετο. Στην τοποθετηση σου πως δεν ειναι για παιχνιδια απαντησα ;)

Και γι αυτο αλλωστε τελειωνω το post με το παρακατω.

@dimitrisOS

όποτε dual boot μόνο ;

Για counterstrike και αντιστοιχα παινχιδια, ναι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Dual boot ή το wine που είπες και ο ίδιος για όσα παιχνίδια υποστηρίζει τουλάχιστον.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

οπότε μάλλον θα πάω υποχρεωτικά σε dual γιατί θέλω για αρχή το pro 2014 και αργότερα οπωσδήποτε το GTA V

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

καπου ειχε βαλει ο tritonas ενα αρθρο απο phoronix που ελεγε οτι το παλευουνε να βλεπει το vm hardware

αντε να δουμε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

1.jpg

@dimitrisOS

Μην ξεχνάς όμως το παρακάτω για το Fusion: 

Can I play 3D games in a virtual machine?

Yes, VMware Fusion 6 has 3D accelerated graphics support allowing you to play most games that require DirectX 9.0c with Shader Model 3 or OpenGL 2.1 in Windows XP Service Pack 3, Windows Vista, Windows 7 and Windows 8 virtual machines.

Από εδώ

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ισχύει το ίδιο για το V-Box. 

Για όλα τα άλλα +1 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ισχύει το ίδιο για το V-Box. 

Agreed.

Απλα απ οσο καταλαβαινω απο τα λεγομενα του, ο dimitrisOS δεν περιορισε την ερωτηση του γυρω ενα VM software, απλα ανεφερε πως διαβασε περι Virtual Box. Μ αλλα λογια δεν απερριψε αλλες, πιθανες (και δυστυχως επι πληρωμη) λυσεις.

Cheers :-)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Agreed.

Απλα απ οσο καταλαβαινω απο τα λεγομενα του, ο dimitrisOS δεν περιορισε την ερωτηση του γυρω ενα VM software, απλα ανεφερε πως διαβασε περι Virtual Box. Μ αλλα λογια δεν απερριψε αλλες, πιθανες (και δυστυχως επι πληρωμη) λυσεις.

Cheers :-)

True, και τονίζω το «δυστυχώς». 

Αλήθεια πόσο κοστίζει το fusion στις μέρες μας; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

True, και τονίζω το «δυστυχώς». 

Αλήθεια πόσο κοστίζει το fusion στις μέρες μας; 

120 γιούρια το fusion 6.

Βέβαια σε διάφορα sites μπορείς να το βρεις και με έκπτωση 100%  :devil:

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

παιδιά ευχαριστώ πολύ θα ψάξω το fusion εγώ ανέφερε το Vbox επειδή με μια αναζήτηση όλοι αυτό έλεγαν πως είναι το καλύτερο :/
αυτό που βρίσκω είναι το VMware Workstation v8

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.