Προς το περιεχόμενο

Η Apple καταλαμβάνει τη θέση της Coca-Cola ως πολυτιμότερο brand


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα τα άλλα,αλλά το γράφημα και το σχόλιο για την ανυπαρξία τεχνολογίας τι σχέση έχει;

Δηλαδή όταν φωτίζονταν με κεριά και έτρωγαν χειροποίητα αγγούρια οι Ολλανδοί μεγαλέμποροι δεν είχαν την μεγαλύτερη εταιρία του κόσμου τον 17ο αιώνα;

Ή εάν δεν υπήρχε η apple&google δεν θα είχαμε ηλεκτρισμό και γενικότερα υλικό πολιτισμό;

Τέλος ισούται η αμερικάνικη οικονομία με την google&apple;Από πότε;

 

Μην γράφουμε και ότι θέλουμε.

 

Δεν μίλησα για ανυπαρξία τεχνολογίας, μίλησα για την σημαντικότητα των υπηρεσιών.

 

Η τεχνολογία χωρίζεται σε τεχνολογία πρωτογενή, δευτερογενή και τριτογενή τομέα. Τα μήλα είναι αποτέλεσμα πρωτογενή τομέα, η κομπόστα δευτερογενή και το να φας πχ μηλόπιτα σε ζαχαροπλαστείο αποτέλεσμα τριτογενή. 

 

Ο τριτογενής τομέας δεν είναι κάτι που ξεπετάχτηκε τα τελευταία χρόνια, πάντα υπήρχε. Απλά τα τελευταία 100 χρόνια έγινε το κύριο μέσο παραγωγής πλούτου λόγω του ότι η γεωργία και βιομηχανία γίναν πολύ φτηνές και απαιτούσαν όλο και λιγότερο εργατικό δυναμικό.

 

Όταν κάποιοι λένε την ύδρευση, την αποχεύτευση, το ρεύμα, το τηλέφωνο, το internet, την εκπαίδευση κλπ αέρα τότε κάτι πάει λάθος με το σκεπτικό τους. Αμέσως μετά την τροφή, την κατοικία και την ένδυση όλα αυτά είναι κύριες ανάγκες και δεν είναι αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αέρας, το 70% της παγκόσμιας οικονομίας...

piIvAog.png

 

Αυτό που μας ξεχωρίζει από το μεσαίωνα και μας προσφέρει ποιότητα ζωής είναι η έμφαση στις υπηρεσίες. Αν εσύ προτιμάς να καλλιεργείς αγγουράκια, να φωτίζεσαι με κεριά και να πίνεις νερό από πηγάδι τότε δικαίωμα σου να τα λες αέρα όλα αυτά...

Λανθασμένο παράδειγμα τα αγγουράκια και τα μήλα που επέλεξες για να παρομοιάσεις την ανάπτυξη της τεχνολογίας απο εταιρίες όπως η IBM.

 

Η apple πουλάει glamour προϊόντα χρησιμοποιώντας τεχνολογία και τεχνογνωσία από εταιρίες όπως Foxconn,Samsung και τα κέρδη της οφείλονται από τις παρανοϊκές τιμές που έχουν τα προϊόντα της.

 

Η Google την επιτυχία - κέρδη απο το android αλλά και προϊόντα - υπηρεσίες (εκτός της μηχανής αναζήτησης) την οφείλει στο ελεύθερο λογισμικό και στους προγραμματιστές που το δημιούργησαν.

 

Είναι λίγο άκυρο το παράδειγμα που ανέφερες (ειδικά στην περίπτωση της Google) και για να επανέλθουμε στο άρθρο που αναφέρεται στα πολυτιμότερα brands προσωπική μου άποψη είναι ότι εταιρίες που παράγουν τεχνολογία πρέπει να παίρνουν τα εύσημα και όχι εταιρίες που τις χρησιμοποιούν βάζοντας δική τους ταμπέλα και πολλές φορές "αισχροκερδούν"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H Apple κατηγορείται για τεράστια φοροδιαφυγή

http://www.insomnia.gr/_/articles/apple/apple/h-apple-κατηγορείται-για-τεράστια-φοροδιαφυγή-r4848

 

Δεν τα λέω εγώ,το insomnia τα λέει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη φίλε μου αλλά η apple δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία και την τεχνογνωσία της foxconn και της samsung αλλά τα εργοστασιάκια τους και τους εργάτες τους για να της παράξουν/συναρμολογήσουν αυτά που έχει σχεδιάσει..τα έχεις μπερδέψει λιγάκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη φίλε μου αλλά η apple δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία και την τεχνογνωσία της foxconn και της samsung αλλά τα εργοστασιάκια τους και τους εργάτες τους για να της παράξουν/συναρμολογήσουν αυτά που έχει σχεδιάσει..τα έχεις μπερδέψει λιγάκι....

καλά εργοστασιάκια δεν τα λες :P, αλλά κατά τα άλλα ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη φίλε μου αλλά η apple δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία και την τεχνογνωσία της foxconn και της samsung αλλά τα εργοστασιάκια τους και τους εργάτες τους για να της παράξουν/συναρμολογήσουν αυτά που έχει σχεδιάσει..τα έχεις μπερδέψει λιγάκι....

Δηλαδη εαν παρω εναν μπετατζη απο τον δρομο θα μου συναρμολογησει iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη φίλε μου αλλά η apple δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία και την τεχνογνωσία της foxconn και της samsung αλλά τα εργοστασιάκια τους και τους εργάτες τους για να της παράξουν/συναρμολογήσουν αυτά που έχει σχεδιάσει..τα έχεις μπερδέψει λιγάκι....

 

http://www.ubergizmo.com/2011/08/samsung-behind-25-of-iphone-4-parts/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λες κάτι που δεν γνωρίζω εκτός αν χρειάζονται και πατέντα οι μνήμες και οι κεραίες..αυτά τα ξέρουμε καιρό τώρα. και το lte chip είναι της qualcom. έτσι γίνεται. το soc όμως και άλλα key features είναι apple designed. το καταλαβαίνεις πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εαν παρω εναν μπετατζη απο τον δρομο θα μου συναρμολογησει iphone?

εάν έχει τα σχέδια από την apple , την γνώση σε συναρμολόγηση και τα υλικά , τότε ναι....αλλά προφανώς δεν θα ήταν μπετατζής..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μεγαλύτερη άνοδο την έχει η google βέβαια, αλλά αυτό περνάει στα ψιλά. ΟΚ, δεν πειράζει τα ξαναλέμε του χρόνου με καινούργιο Νο1.

 

A! δεν θα κλεισει τελικα που ελεγαν ορισμενοι?Πρωτη φορα βλεπω εταιρεια που παει για κλεισιμο να εχει τοσο ισχυρο brand  .Εντυπωσιακη η ανοδος  του ποσοστου της Google.

 

Οχι δεν θα κλείσει, απλά θα πάει στο γνωστό 5% ΚΑΙ στην αγορά των κινητών και tablet. Ακριβώς όπως είναι στα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μεγαλύτερη άνοδο την έχει η google βέβαια, αλλά αυτό περνάει στα ψιλά. ΟΚ, δεν πειράζει τα ξαναλέμε του χρόνου με καινούργιο Νο1.

 

 

Οχι δεν θα κλείσει, απλά θα πάει στο γνωστό 5% ΚΑΙ στην αγορά των κινητών και tablet. Ακριβώς όπως είναι στα pc.

Eτσι ελεγες και περσι ετσι θα λες του χρονου ,οταν βαρεθεις τα λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Οχι δεν θα κλείσει, απλά θα πάει στο γνωστό 5% ΚΑΙ στην αγορά των κινητών και tablet. Ακριβώς όπως είναι στα pc.

 

Έχεις δει πόσα περισσότερεα κερδίζει από τους άλλους με αυτό το 5% που λες??? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...