Προς το περιεχόμενο

Nexus 5, διέρρευσαν τα πρώτα τεχνικά χαρακτηριστικά


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρουσα απάντηση επόμενη τον Ace. πρέπει να είσαι ο μόνος που έχει galaxy, άρα και ο μόνος που δικαιολογειται να μιλά.

 

Από περιέργεια και μόνο, έχεις βίντεο, μουσική, εφαρμογές, φωτογραφίες μαζί σου. Τι άλλο θα ήθελες δηλαδή. Ρητορικό το ερώτημα, δεν με ενδιαφέρει η απάντηση. Καλυφθηκα.

 

Δεν έχω video ακριβώς, έχω μερικά επεισόδια Dora για να βλέπει η μικρή όταν π.χ. είμαστε στο αυτοκίνητο και βαρεθεί, ή όταν είμαστε έξω και αρχίσει να γκρινιάζει. Επίσης από μουσική έχω 5-6 CDs, Tron, Ημισκούμπρια, ούτε καν 0,5GB. Τα παιχνίδια παίρνουν αρκετό χώρο (περίπου 5GB) αλλά αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις. Έχω επίσης μερικές εκατοντάδες ΜΒ έγγραφα, παρουσιάσεις κλπ για τη δουλειά. Τέλος έχω ότι video και photo τραβάω με το κινητό.

 

Αν λοιπόν θελήσω να πάρω κάποια ταινία μαζί μου και με MHL να τη δω στο εξοχικό, ή να εγκαταστήσω ένα 6ο παιχνίδι, ή να τραβήξω κάποιο μεγάλο video, ή να πάρω μερικά comics για να διαβάσω (έστω στην 4,7"), πρέπει να αρχίσω να σβήνω ή να κουβαλάω το OTG.

 

Όπως βλέπετε λοιπόν, χωρίς τίποτα το εξωπραγματικό/τραγικό, τα 16GB (13,2GB ελεύθερα για την ακρίβεια) για τα παραπάνω επαρκούν οριακά, και μόνο επειδή γράφω/σβήνω συνεχώς.

 

Για τον φίλο LongTom, θα πω ότι το ακριβώς αντίθετο έγινε στο παρόν thread: κάποιος/κάποιοι βγήκαν και είπαν "τι τα χρειάζεστε τα 32/64GB, μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με 4/8/16GB". Εγώ παρουσίασα μια κοινότυπη κατάσταση όπου τα 16GB δεν επαρκούν. Άρα δεν έκανα εγώ το ατόπημα, το έκαναν άλλοι πριν από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο LongTom, θα πω ότι το ακριβώς αντίθετο έγινε στο παρόν thread: κάποιος/κάποιοι βγήκαν και είπαν "τι τα χρειάζεστε τα 32/64GB, μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με 4/8/16GB". Εγώ παρουσίασα μια κοινότυπη κατάσταση όπου τα 16GB δεν επαρκούν. Άρα δεν έκανα εγώ το ατόπημα, το έκαναν άλλοι πριν από μένα...

Όντως,είναι ατόπημα μου να τα γράφω σε εσένα.

Λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι «εξωπραγματικό» το να έχεις 5GB σε παιχνίδια σε ένα κινητό; Και δε μπορείς να το αποφύγεις κιόλας;

 

Τι λε ρε παιδί μου...

 

Real Racing 3

Heroes of Destiny

Dungeon Hunter 4

Eternity Warriors 2

Need for Speed Most Wanted

 

Γράψε λάθος, 4,72GB είναι τελικά....για μόνο 5 παιχνίδια...που να είχα κρατήσει και το Nova δηλαδή....και δεν ήξερα ότι χρειάζομαι ειδική εξουσιοδότηση για το ποια παιχνίδια δικαιούμαι και μπορώ να έχω στο κινητό μου...?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω, στο Nexus 4 π.χ., στο menu με τις Εφαρμογές, έχω 5*5 εικονίδια/συντομεύσεις.

 

2.jpg

 

Στο Nexus 5 θα έχω παραπάνω;

 

Όταν λες browsing πού εννοείς ακριβώς;

 

Π.χ. στην παρακάτω εικόνα θα βλέπω περισσότερα πλέον;

 

nexus-4-software-10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

και μεγαλύτερη ανάλυση, aka επιφάνεια εργασίας...

 

 

Αυτό ισχύει σε τέτοιες πλατφόρμες;

 

 

για browsing? εύκολα..

 

 

Θέλω να πω, στο Nexus 4 π.χ., στο menu με τις Εφαρμογές, έχω 5*5 εικονίδια/συντομεύσεις.

 

2.jpg

 

Στο Nexus 5 θα έχω παραπάνω;

 

Όταν λες browsing πού εννοείς ακριβώς;

 

Π.χ. στην παρακάτω εικόνα θα βλέπω περισσότερα πλέον;

 

nexus-4-software-10.jpg

 

Στα κινητα:

μεγαλυτερη αναλυσημεγαλυτερη επιφανεια εργασιας

 

 

Η επιφανεια εργασιας εξαρταται απο την επιλογη που θα κανει ο κατασκευαστης σε επιπεδο λογισμικου για τα dpi.

 

 

Ενδεικτικα σε ενα desktop site που θα το δεις στο κινητο(πχ in.gr αλλα ζητηστε την desktop εκδοχη του), θα δειτε ολο σχεδον το site, γιατι ειναι zoomed out.

Αυτο θα γινει ειτε εχετε χαμηλοτερης αναλυσης κινητο ειτε υψηλοτερης.

 

Απλα με το υψηλοτερης αναλυσης κινητο δεν θα χρειαστειτε να κανετε zoom in για να ξεχωρισετε τα γραμματα.

--------------------------------------------

@phanispal: αν εχεις κανει root, μπορεις να αλλαξεις τα dpi και να χωραει παραπανω εικονιδια το nexus 4.

 

Επισης δες οτι το nexus 7 παρολο που εχει ιδια αναλυση με το nexus 4 , χωραει περισσοτερα εικονιδια  και περισσοτερα μενου στο settings, γιατι εχει διαφορετικη ρυθμιση για dpi:

 

Nexus-7-Settings-Menu.png

 

 

 

--------------------------------------------

 

Πχ συγκριση iphone 3gs με iphone 4 στα ιδια site.

Δειχνουν την ιδια επιφανεια εργασιας(=το ιδιο μερος της σελιδας), απλα στο iphone 4 φαινεται πιο καθαρα τα γραμματα χωρις να χρειαζεται να κανεις zoom:

 

iPhone-4-3GS-screen-HD.jpg

 

iphone-3gs-vs-iphone-4.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαρροές συνεχίζονται.

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφει το phonearena.com για την κάμερα που φημολογείται ότι θα είναι κάτι σαν την Lytro camera που είδαμε πριν μερικούς μήνες

 

 

Link.png Site: Nexus 5 to be first smartphone with MEMS camera: fastest on a phone, Lytro like functionality



μακάρι να επαλιθευτεί

 

Link.png Site: Always in focus: This camera module turns your next smartphone into a Lytro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Αυτό θα πει βελτιστοποίηση!

 

Σύμφωνα με το theverge το Nexus 5 έχει την χειρότερη διάρκεια μπαταρίας ανάμεσα σε όλα τα high end smartphone που έχουν δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...